Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Je tu čas certifikátů?

6. 10. 2009
15 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Když máte dost znalostí a (ve vašem případě zřejmě) hlavně času...

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Už obsah Vaší první věty je důvodem, proč já do fondů ani korunu.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

O to, že jsou fondy, nebo přinejmenším některé z nich, víceméně černé a drahé skříňky, se nepřu. I když je občas, kromě individuálních investic, také využívám.Jmenujte mi ale podílový fond, který zkrachoval kvůli defaultu správce. Teď samozřejmě nemluvím o kuponovce a o vytunelovaných fondech, to bylo něco jiného. Pokud vím, tak u nás snad jeden, a to kvůli podvodům.Zatím to, pokud vím, u nás i v zahraničí fungovalo tak, že když měla nějaká investiční společnost vážné potíže, tak činnost fondu ukončila. Nebo investiční společnost či fondy, které spravuje, převzal někdo jiný. Pro investory to nemusí být vždy nejvýhodnější, ale zdaleka nepřijdou o vše, což se může stát při defaultu emitenta u jím vydaného certifikátu.A nemám pocit ani informace, že by do budoucna něco takového u fondů hrozilo.U certifikátů je kreditní riziko daleko větší. A argumentovat tím, že loni skončil jen L. B.? No, nevím. Rád bych se mýlil, na jedné straně věřím v určité zlepšení ekonomiky v příštím roce, byť možná nijak razantní, na druhé straně v případě bank (emitujících většinu certifikátů) se bojím, že může být hůř než nyní. Včetně defaultů.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V cem prosim Vas spociva kreditni riziko podilovych fondu???

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

40% u CECE odpovida zhruba 25% u Eurostoxx 50. Nemyslim si, ze v pripade korekce dojde az k takovemu poklesu. Ocekavam korekci o cca 10-15% u rozvinutych trhu a 20-30% u rozvijejicich se trhu. Ale presto na rocni periode muze dojit k vetsimu poklesu a prorazeni Vasi bariery, to riziko realne hrozi a z meho pohledu je v tomto pripade pomer vynos/riziko nevyvazeny.A to je navic jeste z meho pohledu v cene certifikatu nedostatecne zakalkulovane kreditni riziko..Ale to uz se zaciname opakovat a ja Vam to nehodlam vice rozmlouvat, takze preji hodne stesti se zvolenym bonus certifikatem. ;-).Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano,kreditní riziko u certifikátů je problém,ale u podílových fondů je taky.Navíc fondy jsou více méně černé a drahé skříňky.A i v tom loňském marastu skončil jen jeden emitent L.B.Rozumnou míru rizika musíme nést,jinak bychom skončili jen u stavebního spoření.Nic proti,mám ho taky.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ano,jde o bonuscertifikát na CECE.Osobně si nemyslím,že nese podstatně vyšší riziko než certy na DAX atd.Podle mě je doba vhodná na bonuscertifikáty,jen je třeba volit co nejvyšší ochranu a pokud možno podhodnotu,pak jsou event.ztráty podproporcionální.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Prakticky se vším souhlasím. Akorát si myslím, i když to tak nakonec být nemusí, že je momentální situace na trzích trochu jiná než před rokem. A že by pokles či výkyvy trhů, nemusely či neměly být tak velké, aby do konce roku překonaly ochranu 30 %, nemluvě o 50 %. Jak to bude dál, bych si momentálně netroufl odhadovat. Přes řadu varovných signálů, že zdaleka vše není v pořádku, může přijít i příjemné překvapení. Ale fakt nevím.Jinak mám stále pocit, že v případě certifikátů neříkají jejich prodejci kupujícímu vše. Hlavně o těch rizicích. Známý propagátor certifikátů a vydavatel Zertifikatejournalu Martin Svoboda, jehož názory beru a velmi si ho vážím, například v současné situaci podle mého názoru poněkud bagatelizuje právě kreditní riziko. Přičemž není zcela jasné, zda nemají či nebudou mít některé banky, které jsou většinou emitenty certifikátů, závažné potíže, o nichž se neví.I to je důvod, proč si budu v příštím roce investice do certifikátů velmi rozmýšlet.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mne bonus certifikaty pred rokem udelily tvrdou lekci, a to mely vsechny ochranu pres 30%, nektere i pres 50%. Trhy poklesly vice, nez jsem si vubec dokazal predstavit. Zdanlive bezpecne papiry prinesly klientum nadproporcionalni ztraty. Po pul roce fungovani firmy to nebyl zrovna idealni start. Dohanet vznikle ztraty (u nekterych zakazniku i pres 50%) nebylo vubec jednoduche..Nyni uz jsou ve ztrate jenom dva. Prumerny vynos klientu cinil na konci zari na rocni periode 39,8%, to je hodne slusne (pro srovnani index MSCI World je na rocni periode po prepoctu do korun ve ztrate -6,6%). Asi se takova situace tezko bude nekdy opakovat. ;-) Ovsem nebyt meho nedostatecneho odhadu rizika pred rokem, mohli byt v plusu vsichni klienti a s vyssimi vynosy..Po zkusenostech uz mi 10% za riziko -40% nestoji, i kdyz treba zdanlive s velkou pravdepodobnosti uspechu. Historie zatim ukazuje, ze vetsina bonus certifikatu skonci spatne. Nezanevrel jsem na ne uplne, aktualne mam ve vlastnim portfoliu dva lock-out produkty, coz je v podstate trochu rizikovejsi bonus certifikat (v pripade prorazeni bariery nastava totalni ztrata). Ale jsem s bonus papiry velmi opatrny a casto varuji investory pred "zdanlivou bezpecnosti" a take upozornuji na kreditni riziko, ktere vsichni velmi podcenuji a jednou se jim to vymsti..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ale v tom pripade se musi jednat o nejaky rozvijejici se trh, napr. CECE index, nebo RDX. U rozvinutych trhu se na takove podminky nemate aktualne sanci dostat. Ale je pravda, ze pri 30% ochrane se da najit bonus certifikat na Eurostoxx 50 s hrubym potencialnim vynosem v eurech 14%. Takze muj priklad byl skutecne prilis pesimisticky..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Přemýšlel jsem, zda reagovat hned. Takže alespoň trochu ex post. Taky se mi zdají akcie obecně drahé či dost drahé. Nikdo samozřejmě neví, jak se bude trh vyvíjet, nejsem výjimkou. Zda tedy případné příznivé firemní výsledky akcie zlevní, toť otázka. Momentálně se mi ale nezdá, že u bonus certifikátu, jaký je zmiňován, hrozí ztráta 30 %. Pokud se neuděje nic dramatického, spíše očekávám menší pokles trhu, nebo jeho plus minus stagnaci. Otázkou je příští rok. Ale mohu se samozřejmě mýlit. Jistě, záleží na typu investora. Nevím také, zda bude koruna dál posilovat. Spíše si ale myslím opak. Z toho mi vychází, že za současných okolností nemusí být pro méně náročné investory osm uváděných procent p. a. v eurech tak špatný výsledek. Ale kdo ví, kudy se budou trhy skutečně ubírat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ne,ne,jde o bonus certifikát na index.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

To se ale musi jednat o konkretni akcii, nebo multi bonus, nebo koridor bonus, urcite nejde o indexovy bonus certifikat s podkladovym aktivem typu Eurostoxx nebo Dax. V pripade jednotlive akcie jako podkladoveho aktiva pak pujde o pomerne volatilni a "rizikovy" titul jako je treba Q-cells nebo Infineon, na ty je emitovana spousta bonusu..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Nevím pane Traxlere,kde jste našel bonuscertifikát s tak nevýhodnými parametry.Já držím bonuscertifikát s výnosem 17,8% p.a. a ochranou 41,5% a dokonce s podhodnotou.To je lepší než všechny podílové fondy dohromady.Nebo ne?

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Bonus certifikaty nejsou a priori spatne, ale aktualne jejich potencialni vynos neodpovida riziku, resp. mne osobne napr. vynos 8% p.a. v eurech za riziko ztraty 40% pri prorazeni bariery (pokles aktiva o cca 30%) a riziko totalni ztraty pri krachu emitenta nestoji..Navic vynosum bonus certifikatu aktualne nesvedci pomerne nizka volatilita. Staci, aby se v pristich tydnech trochu vic rozhybaly trhy a trzni cena bonus certifikatu poklesne razem o 10%. Proto bych i v pripade bonus certifikatu s nakupem vyckal..Jinak akcie jako celek se vuci ocekavanym ziskum pro nasledujicich 12 mesicu jevi skutecne dost drahe. Je nutne si do portfolia vybirat pouze ty "levne", ale tech uz dnes moc neni. Prumerne P/E akcii v mem portfoliu se nyni pohybuje okolo 10 a ty se nebojim drzet. Nektere tituly, ktere vyrazne posilily a staly se "drahymi" uz jsme s klienty radeji prodali..Aktualne se vycet atraktivnich investicnich prilezitosti blizi nule. Na strednedobem horizotnu povazuji za atraktivni kukurici, psenici a zemni plyn, timto smerem se ubiraly posledni zmeny v portfoliich klientu aktivni spravy FINEZ. A pak nadale drzime nektere vybrane akcie..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit

-
0
+