Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Finanční negramotnost v praxi

22. 10. 2009
21 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Souhlasím s Vámi. Ryba smrdí od hlavy. Jestliže nás vláda zadlužuje a není schopna nám vysvětlit z čeho se budou dluhy splácet (někteří "experti" dokonce tvrdí, že státní dluh není nutné splácet), další "experti" šíří moudra typu "zadlužení se kvůli bydlení je jediné správné zadlužení" (dle mého je to jen méně nevhodné zadlužení), není divu, že mnoho domácností nemá zdravý rozpočet..S těmi regulacemi bych to nepřeháněl. Regulace je podle mě poslední cesta, která by se měla zkusit, ne první cesta.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Při vší úctě, nevěřím, že by si občané chtěli uvědomovat daný problém. Nedělá to samotný stát, tak proč by si to měli uvědomovat prostí občané? Doba je zlá a bude opravdu těžké v lidech probudit odhodlání se lépe starat o své finance. Vždy tady budou lidé, kteří zadluženost budou podporovat a zároveň na ní vydělávat. Pokud chceme zabránit zadluženosti, je potřeba omezit činnost dealerům. Lidé si půjčují i když peníze vlastně vůbec nepotřebují, ale leták a schůzka s daným zprostředkovatelem udělá své. Co bych rozhodně zakázal jsou mimo bankovní půjčky, kterým osobně říkám ,,zaplať, nebo dej dům.“ Jak se občan nemá zadlužovat, když se mu půjčky šikovně nabízí na každém rohu???

Nahlásit

-
0
+

vzdyt to je nesmysl, nejaka granmotnost. investici nejsou pro 95% lidi vubec resenim, to chce kontakty, znalosti, cas a hlavne opravdove penize! jiank souhlasim s prispevkem ze kdo si bere hypo na vlastni bydleni je v nouzi a je obeti lichvy. stat by se mel zamyslet nad tim ze predrazene byty nici lidi i ekonomiku a zacit jednat.

Nahlásit

-
0
+

Jednoznačně je to první pořad(průkopník,vizionář),kter ýdává podmět běžným občanů k tomu aby se zamysleli,nicméně pár dílů jsem již shlédnul a věřím,že v některých dalších budou již profesionálové finanční poradci,řešít i netak drastické osudy jako doposud.Přeji tomuto pořadu,jen světlou budoucnost a českým občanum chůť se o své peníze lépe satrat:-)

Nahlásit

-
0
+

Ne, investováním myslím komplexní plán co s penězi a jeho naplnění. Spekulaci jsem naměl vůbec na mysli, většina lidí se totiž riziku snaží spíše vyhnout.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Myslím si, že občané nestojí o to, aby byly finančně gramotní. Co se týče zadluženosti, to je logický problém dnešní doby. Člověk aby nebyl pozadu, musí se přizpůsobovat ostatním a každé přizpůsobování stojí peníze. Děti zatím nemám, ale těším se, až se moje děti budou chtít začlenit do kolektivu a moje peněženka bude hlavní nástroj, jak jim částečně v tomto směru vyhovět. Reklamy a propagace jsou dnes velkým lákadlem, lidé nemohou odolat a to i přesto, že se tím dostávají do finanční pasti. Další problém je česká závist, soused má auto, tak ho budeme mít taky atd. Jsem toho názoru, že pořad je přínosem pro začínající finanční poradce, kteří se o finance zajímají a dokážou problém mnohem lépe vnímat.Nevím proč se neustále poukazuje na investice, to snad nemá s televizním pořadem nic společného a navíc investovat každý nemůže. Radit jak investovat a neřešit důležitější finanční potřeby klienta je přinejmenším neodborné. Omlouvám se, ale stále častěji vidím jak se řeší investice, přitom lidé na ni nemají a dokonce není dostatečná tendence si na investici naspořit. Lidé neumějí spořit, natož investovat.

Nahlásit

-
0
+

Aleš Jablunka: Nepsal jsem ze by se neprodaly vubec zadne produkty, ale cituji: "To by se prodala treba jen setina financnich produktu". Cili nekterych mnohonasobne mene, jinych treba i vice. Souhlasim s tim ze by se zvedla kvalita poradcu na ukor jejich poctu, ovsem dnes se hraje na kvantitu nikoliv na kvalitu. Pro "vseobsazny&quo t;HDP je lepsi 100 mizernych poradcu nez 1 kvalitni, protoze ti prvni toho prodaji vice.

Nahlásit

-
0
+

I ti gramotní uvítají úsporu svého času a vybírání z leckdy až agresivních různých nabídek. A kolaps ? Kolaps čeho ? Bylo by méně poradců, což by v případech mnoha "poradců" bylo jen dobře. Ze by se nerealizovaly žádné produkty je nesmysl - to myslíte, že ti gramotní se obejdou bez produktů ? Asi špatně rozumím. Poradce neprodává produkt,ale sebe, svůj čas a své řešení, konkrétní produkt pro něj je na posledním místě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

I ti gramotní uvítají úsporu svého času a vybírání z leckdy až agresivních různých nabídek. A kolaps ? Kolaps čeho ? Bylo by méně poradců, což by v případech mnoha "poradců" bylo jen dobře. Ze by se nerealizovaly žádné produkty je nesmysl - to myslíte, že ti gramotní se obejdou bez produktů ? Asi špatně rozumím. Poradce neprodává produkt,ale sebe, svůj čas a své řešení, konkrétní produkt pro něj je na posledním místě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

I ti gramotní uvítají úsporu svého času a vybírání z leckdy až agresivních různých nabídek. A kolaps ? Kolaps čeho ? Bylo by méně poradců, což by v případech mnoha "poradců" bylo jen dobře. Ze by se nerealizovaly žádné produkty je nesmysl - to myslíte, že ti gramotní se obejdou bez produktů ? Asi špatně rozumím. Poradce neprodává produkt,ale sebe, svůj čas a své řešení, konkrétní produkt pro něj je na posledním místě.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Souhlasil bych s p. Zárubou - "Přemek Podlaha" v oblasti financí. Podoba s poradci logicky vyvolá v mnoha divácích (negramotných) pocit, že on to dobrý poradce nějak udělá (takže ho PRINEJHORSIM nějak nakontaktuji,ale AZ PAK,až poteče do bot)+ poradci mají asi výplatu od zaměstnavatele. Spousta lidí si nedá do kontextu, že tyhle kontakty,jako v TV dílech, nejsou pro poradce chtěné,protože jsou neziskové,ne-li ztrátové.Poradenství není charita,ale oboustranný obchod,který má být korektní.Dobrý pocit je skvělý bonus,ovšem ten poradce notabene příp. jeho rodinu neuživí.V tom bych viděl pro poradce dvojsečnost pořadu.Negramotný divák si nevyhodnotí, že kdyby poradci pracovali takto, tak rychle zkrachují. V TV vidí opak... On si přizval Slámovou, to je borec - jejdamane, ale kolik stojí hodina JUDr. Slámové a kdo ji v TOMTO vztahu zaplatí?A doporučení ? O žádná si v TV neříkají. Mělo by tam tedy být jasně viditelné, že tedy OK,pomohu vám, ale nemám se z čeho rozumně zaplatit,nemám výplatu,uvitám,když mi zkusíte pomoct zase vy otevřít dveře jinde,když se mi povede nalézt nějaké řešení pro vás - souhlasíte s tím? Zedník vám taky nepřijde jen tak zadarmo nebo za oběd. Jenže jaká asi budou ta doporučení...(to je ale druhá věc). Myšlenku lze pochopit,díky za to,ale forma je s otazníkem,jen můj názor.Chápu, že jde o sledovanost a něčím vybočit z přednášky,ale zadarmo,příp. za náklady nalej-vylej se dlouhodobě dělat nedá...Pěkný den.

Nahlásit

-
0
+

Investováním myslíte výhradně spekulaci? Spoření je forma investování pro případ, že máte malou částku a brzy ji budete potřebovat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Radovan Kubát: Ten okdlon od utraceni k vydelavani bych tam videl taky. Navic by patrne temer vymizely ruzne provizni vychytavky typu penzijko a zivotko na 40 let.lulinak: Kdyz jsou lide od rana do vecera masirovani reklamou na dluhy, tak se neni cemu divit. Navic lichva je v zakone definovana jaxi neurcite. U me treba kazdy kdo bere hypoteku na vlastni bydleni je v nouzi a proto jde temer vzdy o lichvu. Ovsem s takovou by tezko mohlo fungovat pujcovani penez.Petr Síla: No nejakou mensi rezervu by sporili a zbytek investovali ne?

Nahlásit

-
0
+

Odpovědné investování chce ale tak vysokou odbornou znalost na jakou podle mě většina populace nemá ani potenciál ani čas. I nalezení odborníka, který by kvalitně investoval jejich peníze, je IMHO nad možnostmi většiny spoluobčanů. Metoda pokus - omyl není v tomto případě cesta, kterou by se většina lidí chtěla vydat. Přiznávám se že ani já nevím o člověku o kterém bych si byl jistý, že mé peníze kvalitně zainvestuje. Tedy vlastně jednoho znám - je jím Warren Buffett. Ten ale už nákup jeho fondu nedoporučuje.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Hlavne pojisteni by si sjednavali na zajisteni rizik a ne na sporeni. ;-) Pojistovny, penzijni fondy a zprostredkovatele by prisli o dojnou kravu..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pokud by lidé byli opravdu finančně gramotní, tak by investovali a nespořili.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Videl jsem pad dilu, nad naivitou nekterych nasich spoluobcanu mi zustava rozum stat, u nekteryhc je jasne hend koho voli a jaky rezim by si prali, ostatni jsou naivni jen z podstaty... cele je to o faktu, ze zivot na dluh se stal jakymsi obecne prijatym pravidlem, nikdo nad tim moc nepremysli, proste kdyz na neco nemam tak si pujcim a hotovo... neznam presne ceskou legislativu, nicmene prave proto ze finacni povedomi vetsiny obcanu je takove jake je by mela byt sfera pujcovani penez zakonem prisneji regulovana a pujcky hranicici s lichvou by mely byt mimo zakon, nesmyslne regulujeme bydleni kdy je jedna trida obyvatel postavena nad tu druhou, cili nevidim problem i v tomto coz je naopak ochrana vsech nikoli jen jedne male VIP skupiny... ale jak se rika, kdo si poradne nebaju h..u tak se nezmeni, a s prominutim lidskou blbost a absenci i elementarni znalosti matematiky zadny zakon nenahradi, takze kdo chce kam....

Nahlásit

-
0
+

Souhlasím s Vámi až na poslední větu. Pokud by bylo 90% obyvatel gramotných, prodávalo by se více životní pojištění, různé spoření atd. a méně spotřebitelské úvěry a kreditní karty. Některé společnosti by na tom vydělaly, některé by to mohly zabalit.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mně se líbil finanční poradce, přijel Passatem, v obleku a když psal na tabulku,kterou si přinesl dluhy, napsal DLUHI :-) Prý bývalý tělocvikář, měl si dát aprobaci i češtinu:-) To jsou ti v textu zmínění špičkoví experti.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Oni potrebuji sledovanost, takze se snazi ukazovat uz problemy, nikoliv prevenci. Napriklad na porad "Ze zasahu hasicu" by se vetsina lidi divala, ale na "Prevenci proti pozarum" by se nedival nikdo. A uprime by me zajimalo co by se stalo, kdyby tu bylo treba 90% obyvatel gramotnych. To by se prodala treba jen setina financnich produktu, takze by to byl kolaps.

Nahlásit

-
0
+

Poslední odvysílaný díl (20. 9. 09) mě opět dostal - paní si na jedné straně spořila 1 800 Kč měsíčně na penzijním připojištění, na straně druhé měla spotřebitelské úvěry a úvěr na kreditní kartě. Oba měli velmi slušný plat, přesto byli velmi zadlužení. Finanční gramotnost blízká nule. Jsem zvědavý zda takovým lidem pořad pomůže - základ úspěchu je aby jej sledovali ještě dříve než se dostanou do problémů a aby pochopili že se finanční problémy můžou týkat i jich.

Nahlásit

-
0
+