Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Diskuze k článku: Mýty o Velké depresi

Aleš Tůma | 23. 10. 2009 | Celkem 48 komentářů v diskuzi

Vložit komentář

Všech 48 komentářů v diskuzi.

libertarian | 13. 11. 2009 11:16

Aleši ,(budem Ti tykať, som starší a navyše tvoj fanda!)V tomto clanku pišeš veci, ktore su pre mna plne akceptovatelne. To, čo ma zvlášť zaujima, je širší vzťah medzi sučasnou mainstreamovou ekonomiou a situaciu v krize (terajsej aj tej v r.1929).Mam silny vztah k rakuskej ekonomii, a mainstreamovu ekonomiu považujem za zmes bludov, klamstiev, omylov a demagogie (nie som študovaný ekonom!).Zaujimal by ma Tvoj nazor na tieto slová, alebo odkaz na nejaký Tvoj dostupný text k tejto veci.

Nahlásit

0
+
-

libertarian | 13. 11. 2009 12:41 | reakce na libertarian - 13. 11. 2009 11:16

ešte doplnim-cital som väčšinu clankov na LIBINST, aj preklady rakušanov, plne som ich pochopil, ale pri akejkolvek diskusii s mainstreamakmi vidím priepasť medzi ich nazormi a mojim chapaním ekonomie. Nemyslim si, ze som blbec, ale rad by som si overil svoje nazory aj u niekoho z "mojej krvnej skupiny".

Nahlásit | Zobrazit komentovanou zprávu

0
+
-

Honza | 11. 11. 2009 18:27

Toto vyvracení mýtu mýty je opravdu erudované ...

Nahlásit

0
+
-

Honza | 11. 11. 2009 18:24

Zdá se mi, že autor je v některých ohledech docela mimo. Že na krizi má podíl zlatý standard? Ano, má v kombinaci s chováním Fedu, který měl poměrně svázané ruce, když začaly padat banky typu Bank Of United States. Přitom i ta nakonec vrátila vkladatelům 92,5 centu na dolar, takže se určitě nejednalo o špatné hospodaření ze strany této banky a naopak při runu jí mělo být pomoženo ...

Nahlásit

0
+
-

Joe | 29. 10. 2009 03:02

Díky za nápovědu, už jsem našel, přečetl. Já jsem totiž původně znal symboliku "rozbitého okna" z argumentace newyorského starosty, což je o něčem zcela jiném.

Nahlásit

0
+
-

Joe | 27. 10. 2009 23:06

Zkusil jsem si vygůglit "iluzi rozbitého okna", ale našel jsem jen jedno vysvětlení, které mi nesedí vůči zde použité situaci "co by bylo, kdyby nebylo...". Prosím, vzdělejte mne...

Nahlásit

0
+
-

Joe | 27. 10. 2009 23:06

Zkusil jsem si vygůglit "iluzi rozbitého okna", ale našel jsem jen jedno vysvětlení, které mi nesedí vůči zde použité situaci "co by bylo, kdyby nebylo...". Prosím, vzdělejte mne...

Nahlásit

0
+
-

Juraj Vyskocil | 28. 10. 2009 20:28 | reakce na Joe - 27. 10. 2009 23:06

Alebo si zozen dielko Economics in One Lesson (Henry Hazlitt).Ten postavil celu tuto lekciu na problematike chybnych rozhodnuti prameniacich z toho, ze sa berie do uvahy iba bezprostredny a viditelny nasledok.

0
+
-

Adam | 28. 10. 2009 15:17 | reakce na Joe - 27. 10. 2009 23:06

Vyhledejte si: Frederic Bastiat - Co je videt a co neni.Popripade v anglictine odkazy na: "Broken window fallacy" ci "The parable of the broken window"

0
+
-

Jiří Prášil | 26. 10. 2009 12:34

Četl jsem pomalu všechny příspěvky a myslím si, že každý má kousek pravdy. Válka je strašná. Nejhorší na tom je to, že připravení dost zbohatli a dokonce se tvrdí, že právě proto byly války uměle vyvolané a to především ze strany obchodníku, včetně centrálních bank. Jestli je to pravda netuším, ale asi na tom něco bude.

Nahlásit

0
+
-

Adam | 26. 10. 2009 10:04

Jak to jednou polozil muj vyucujici verejne ekonomie: Zajiste je uzasnym vedlejsim produktem vesmirnych letu vynalez teflonu. Ale podle mne je to hodne drahy zpusob, jak vynalest teflon :-)

Nahlásit

0
+
-

Kruton | 26. 10. 2009 13:52 | reakce na Adam - 26. 10. 2009 10:04

Váš vyučující je jistě ctihodný muž, ale... nechtěl bych žít ve světě, kde bude teflon vynalezen teprve tehdy, až ho půjde vynalézt lacino.

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 18:36 | reakce na Kruton - 26. 10. 2009 13:52

Ale v takovém světě žijete!Například termonukleární energetika existuje "na papíře", ale žádná prakticky použitelný reaktor zatím nestojí, a ještě mnoho let stát nebude, mj. i proto že jde o obludně drahou technologii. Takže byste začal bombardovat třeba Írán, abyste tu technologii popostrčil?Nebo třeba výtah na oběžnou dráhu. Je to scifi, ale v principu realizovatelná. Háček je v tom, že přijít s technologií, která by umožnila vyrobit několik tisíc kilometrů dlouhé lano a zavěsit ho na stacionární satelit, by bylo také drahé. Třeba by pomohlo vyhlásit válku Paroubkovým Marťanům?

0
+
-

Vlad Ender | 26. 10. 2009 14:25 | reakce na Kruton - 26. 10. 2009 13:52

Ja si nejsem jisty jestli bych chtel vyucujiciho ktery tohle tvrzeni pouziva a ani si nezjisti, ze teflon byl vynalezen docel drive(vynalezen 38, patentovan 41, Teflon (tm) v 45). Soukrome - Kinetic Chemicals.

0
+
-

Adam | 26. 10. 2009 21:40 | reakce na Vlad Ender - 26. 10. 2009 14:25

Dobra reakce:-) Ale musim se zastat vyucujiciho, teflon jsem tam spise strcil ja diky sve pameti vynechavajici nepodstatne detaily, myslim si, ze jde o pointu a ne o konkretni produkt.Kruton: takze chcete zit ve svete, kde se nahodne investuje do extremne nakladnych vyzkumu, jejichz vynos pro "civilisty" ;je pouze vedlejsim a predem neodhadnutelnym produktem? A v duchu Alese Tumy uznavam, ze i takto cast vyzkumu dneska vypada.

0
+
-

Kruton | 27. 10. 2009 10:13 | reakce na Adam - 26. 10. 2009 21:40

Je to sice už zcela věcí osobního postoje, ale máte pravdu, nechtěl. Obrazně řečeno, nechtěl bych žít ve světě bez bláznů, kteří jen s vírou, že přes oceán vede lepší cesta do Indie, se vydají do neznáma a bez pošetilců, kteří to financují. Nechtěl bych žít ve světě, ve kterém nemohou stamiliony lidí fascinovaně sledovat na TV obrazovce, jak lidská noha víří měsíční prach jen proto, že někomu připadalo neefektivní vyhodit za tu pochybnou show balíky dolarů. Nechtěl bych žít ve světě bez dobrodruhů a dobrodružství.

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 17:29 | reakce na Vlad Ender - 26. 10. 2009 14:25

Gúd pojnt.

0
+
-

Martin | 25. 10. 2009 23:14

Zdá se mi, že zapomínáte na to, že během druhé světové války došlo k výraznému technologickému pokroku. Jaderný program, umělá vlákna, počítače, rakety - to vše a mnoho dalšího se objevilo ve velice krátké době jako součást válečného úsilí díky obrovským investicím, které by se v době míru těžko dávaly dohromady.A ještě jedna lehce cynická poznámka - na trh práce se vrátilo méně vojáků než z něj odešlo, čímž válka rovněž pomohla zmenšit armádu nezaměstnaných.

Nahlásit

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 07:08 | reakce na Martin - 25. 10. 2009 23:14

To je zase iluze rozbitého okna:) Neříká nic o tom, co by bylo bývalo objeveno a vyrobeno, nebýt války.

0
+
-

Martin | 26. 10. 2009 20:36 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 07:08

Iluze rozbitého okna to rozhodně není. Jde o to, že tváří v tvář ohrožení jsou-lidé ochotni se uskrovnit a obětovat mnohem víc, než kdyby nebezpečí nehrozilo. Pokud ty obětované prostředky věnují na výzkum, urychlí se technologický pokrok. V době WW2 takové ohrožení představovali Němci, Japonci, Rusové, Amričani....(i v Německu probíhal výzkum), ale stejně může zafungovat hrozba nebezpečné epidemie, ekologické nebo přírodní katastrofy.

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 23:21 | reakce na Martin - 26. 10. 2009 20:36

A co z toho vyplývá? Že je to snad žádoucí situace? Jak píšu v jiné reakci - máme vyvolat třetí světovou, abychom urychlili technologický pokrok?To, že nějaké číslo (HDP, počet patentů, cokoliv) náhodou roste přece nevypovídá nic o tom, jestli si by si lidé raději nevybrali jinou možnost, kdyby mohli.

0
+
-

Petr Síla | 27. 10. 2009 11:16 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 23:21

"Stejně absurdní je i názor, že depresi ukončila druhá světová válka" a "To, že nějaké číslo (HDP, počet patentů, cokoliv) náhodou roste přece nevypovídá nic o tom, jestli si by si lidé raději nevybrali jinou možnost"To že ta čísla rostou, ale vypovídá o konci deprese, ne? Teď jste nejen odbočil od tématu, ale také popřel celý svůj článek.

0
+
-

Aleš Tůma | 27. 10. 2009 11:26 | reakce na Petr Síla - 27. 10. 2009 11:16

Nepopřel jsem vůbec nic, přečtěte si ještě jednou co tvrdím, válečný růst HDP je zcela irelevantní číslo:)

0
+
-

Martin | 27. 10. 2009 09:05 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 23:21

Kdyby nastal konflikt podobný první nebo druhé světové válce, tak by patrně skutečně došlo k dalšímu technologickému skoku. Já osobně bych dal přednost mírové technologické stagnaci.Vy jste ovšem na začátku tvrdil: "Stejně absurdní je i názor, že depresi ukončila druhá světová válka". Můžete mít pravdu, ale moc argumentů jste ve svém článku ani v diskusi zatím neuvedl. Sám přiznáváte, že po válce přišla prosperita, takže předpokládám, že příčinu vzniku poválečné prosperity vidíte někde jinde než ve válce, jen jste zatím nenapsal kde.

0
+
-

Aleš Tůma | 27. 10. 2009 09:58 | reakce na Martin - 27. 10. 2009 09:05

To už píšu tady v jiné reakci, například v Německu došlo na přelomu 40 a 50 let k velké liberalizaci ekonomiky...

0
+
-

Petr Síla | 26. 10. 2009 10:43 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 07:08

Zdaleka by v míru nebylo objeveno tolik, co za války. Za druhé světové války došlo k tak enormní koncentraci vědeckých sil, ke které by v míru nikdy nemohlo dojít, protože by si každý vědec "hrál na svém písečku". Nejzářnějším příkladem je projekt Manhattan, kde se sešli nadaní vědci celého světa a mnoho z nich později získalo Nobelovu cenu. Takovýto projekt v míru nikdy nezrealizujete.

0
+
-

Kruton | 23. 10. 2009 15:15

Boj s mýty je jistě záslužná věc, nesmí se ovšem dít za cenu vytváření mýtů nových.Návrh P.T. Aleše Tůmy i jím citovaného článku je možná v principu správný - pomíjí ovšem skutečnost, že přes 90% obyvatel Spojených států mělo koncem 20. let příjem nižší, než $ 5000 ročně, což zdanění nepodléhalo. To sice zdánlivě nahrává myšlence, že by se tak mohly zvýšit investice, nikoli spotřeba. Pak je ovšem otázka, kdo by vyrobené zboží konzumoval, když příjmy, úspory a investice milionů Američanů "vyletěly oknem" ve vlně krachů bankovních, průmyslových i burzovních.Minimálně z hlediska U.S. ekonomiky není předtsva o válce coby východisku z krize vůbec absurdní - stačí se podívat na údaje růstu americké ekonomiky ve válečných letech. Ostatně, z hlediska ekonoma je přece lhostejné, CO se vyrábí: dvě hypotetické firmy, z nichž jedna stromy sází a druhá kácí, mohou teoreticky vyhnat HDP do nekonečných výšin, přestože na stavu země se nezmění zhola nic.A poválečná prosperita? Jak by mohla nepřijít, když desítky milionů lidí v průběhu pouhých dvaceti let začaly jíst, oblékat se, bydlet, jezdit, cestovat a bavit se tak, jako nikdy předtím?

Nahlásit

0
+
-

Leo | 23. 10. 2009 17:42 | reakce na Kruton - 23. 10. 2009 15:15

Poválečná prosperita tedy podle vás přišla proto, že cituji: "desítky milionů lidí v průběhu pouhých dvaceti let začaly jíst, oblékat se, bydlet, jezdit, cestovat a bavit se tak, jako nikdy předtím".No to je prima názor. Skoro by člověk litoval, že nápad "utrácet za oblečení, bydlení, auta, zábavu a cestování" nenapadlo naše politiky již třeba v devatenáctém století. Evidentně bychom dnes žili v superblahobytu.Nebo jinak: zkuste tento recept poradit Somálcům a Bangladéšanům. Oni jsou totiž úplně pitomí a samotné by je nenapadlo, že rozhýbat ekonomiku a zvýšit svoji životní úroveň mohou tím, že si každý rok koupí nové auto, dvakrát do roka poletí na dovolenou, oblékat se budou u Versaceho a žrát budou jen bifteky z bílých krav z plemene Charolais (pokud možno na dluh).

0
+
-

Krutonv | 24. 10. 2009 10:00 | reakce na Leo - 23. 10. 2009 17:42

Komentáře ke zdejšm článkům mají bohužel dosti omezenou délku, proto jsem poválečný hospodářský zázrak západního světa popsal velmi zhutněnou - a zjěvně ne zcela přesnou - formulací.Tedy podrobněji: celá tato dějinná éra představuje z ekonomického úhlu pohledu provázaný komplex inovací, investic a spotřeby, v němž jedno ovlivňuje druhé. Co bylo dříve, zda pověstná slepice či vejce, je asi věc názoru, ale jen stěží lze popřít např. vliv (oproti předválečné éře) vysokých mezd, které umožnily rasantní růst poptávky. Protože tehdy byla tato poptávka uspokojována především na úrovni a ze zdrojů národních ekonomik, měla pochopitelně stimulující vliv na investice a vytváření nových pracovních míst "v sousedství". Inovace zase nejen přispěly k růstu produktivity, ale především přinášely na trh zcela nové produkty, které pak dále rozšiřovaly trh a vracely zpětnou vazbu na začátek vzestupné spirály...Nikdy předtím a nikdy potom se už v dějinách neopakoval tento souběh popsaných faktorů v tak ideální vzájemné konstelaci. V současném Somálsku, stejně tak jako ve východní Evropě 90. let, by jej rozhodně zopakovat nešlo.

0
+
-

Aleš Tůma | 23. 10. 2009 17:06 | reakce na Kruton - 23. 10. 2009 15:15

Ne, z hlediska ekonoma není lhostejné co se vyrábí. To bychom mohli rovnou všichni vykopávat příkopy a zase je obratem zakopávat, to by panečku bylo HDP:)

0
+
-

Jan Traxler | 25. 10. 2009 12:20 | reakce na Aleš Tůma - 23. 10. 2009 17:06

Vzdyt presne to ale svetova valka z ekonomickeho i spolecenskeho pohledu zpusobila. Nejprve se nekolik let vsechno nicilo a posleze jeste vice let znovu budovalo. Nic jineho za povalecnou "prosperitou&qu ot;nestoji. Zivotni uroven byla radikalne umele valkou snizena. Nasledne nemohlo prijit nic jineho nez "prosperita&quo t;.Kdyz jste na dne, muzete uz jedine nahoru. ;-)) A kdyz musite znovu postavit cela mesta, silnice atd., je snad jasne, ze to vyzene HDP nahoru... a take da lidem praci, z cehoz plynou vyssi prijmy domacnosti a vyssi spotreba atd. (o tom psal Kruton, ale jako "spoustec" procesu bych oznacil nutne investice do infrastruktury).Dnes to svet resi "srotovnym" ;,z ekonomickeho pohledu je to vpodstate podobne, opet se nici, aby se mohlo budovat, akorat v mensim rozsahu a jen docasne (po dobu trvani dotaci)..Jak uz psala Janula, bud budeme muset prijmout novou realitu - ze HDP nemusi rust o 5%, muzeme se mit dobre, i kdyz HDP stagnuje - nebo bude muset na trh prijit novy "produkt". ..neco masoveho a velmi draheho, co kazdy bude muset mit a vetsina lidi si to bude muset porizovat na dluh (podobne jako tomu bylo u nemovitosti a u aut, jenze temi uz je trh zasyceny)..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

0
+
-

Aleš Tůma | 25. 10. 2009 12:41 | reakce na Jan Traxler - 25. 10. 2009 12:20

No jasně, ale já mám dojem, že spousta lidí si pořád myslí, že destrukce bohatství je tím pravým způsobem, jak stimulovat ekonomiku:)Ale nesouhlasím, že poválečný růst byl jen v důsledku obnovy zničeného. Západní Německo v 50. letech bylo poměrně výrazně liberální ekonomika, v Japonsku se společenské instituce taky změnily.A to vedlo k reálnému a zdravému ekonomickému růstu...S tím, že se můžeme mít dobře, i když HDP stagnuje, nelze než souhlasit. Japonsko stagnuje už skoro 20 let, ale co by za takovou stagnaci daly rozvojové země...

0
+
-

Jan Traxler | 25. 10. 2009 16:38 | reakce na Aleš Tůma - 25. 10. 2009 12:41

Myslim, ze se v jadru shodneme. Nyni jen detaily..Urcite se na rustu HDP podilelo vice faktoru. Tu obnovu zniceneho povazuji ale za primarniho hybatele..Problem Japonska je, ze svou vysokou zivotni uroven poslednich 20 let financuje na dluh... a jednou to spatne skonci..Jan TraxlerFINEZ Investment Management

0
+
-

Kruton | 23. 10. 2009 18:33 | reakce na Aleš Tůma - 23. 10. 2009 17:06

Kopání příkopů a jejich zasypávání je v podstatě týž princip, jaký jsem v příkladu se stromy použil já - a sám přiznáváte, že by tak HDP krásn rostl :o)Leč vážně: zbrojní výroba samozřejmě nedokázala výkonnou americkou ekonomiku nijak přetížit - i v době nejvyší produkce zbývalo dost a dost kapacit pro výrobu spotřebního zboží. (Ostatně - i když byl v U.S. v omezené míře zaveden přídělový systém, působil ve srovnání s evropským standardem jako pokus o vtip.) Válka tak vlastně zprostředkovala ekonomice typický keynesovský stimul, a protože alespoň za část válečných dodávek pro spojence dostali američané i zaplaceno, zatížila ji dluhem méně, než by odpovídalo situaci.Tvrzení, že Velká krize NEBYLA de facto ukončena II. světovou válkou je tedy přinejmenším z tohoto úhlu pohledu nesprávné.

0
+
-

Aleš Tůma | 23. 10. 2009 23:46 | reakce na Kruton - 23. 10. 2009 18:33

To byla ironie:)Dopouštíte se "iluze rozbitého okna". Oč víc utratí vláda, o to méně utratí soukromý sektor. Nebýt války, ekonomický růst by byl zjevně vyšší, vlády jsou notoricky špatní hospodáři...

0
+
-

Kruton | 24. 10. 2009 10:14 | reakce na Aleš Tůma - 23. 10. 2009 23:46

Jako ironii jsem to samozřejmě pochopil :o)Respektuji Vaše přesvědčení, ale nesouhlasím - Vaše hypotéza je totiž založena na ahistorickém "kdyby", k němuž se ale při hodnocení dějinných událostí nemůžeme uchylovat.Máte pravdu, že z úzce ekonomického pohledu se tu skutečně o "princip rozbitého okna" jedná, ale s čím jiným pracovat, když historie tehdy érou "rozbíjení oken" prošla?Naše debata podle mne výmluvně ilustruje, že sociální jevy mají hluboce komplexní povahu a jejich podstatu rozhodně nelze postihnout z jediného úhlu pohledu.Ani jeden z nás například nezahrnul do svých úvah dosti hluboké společeneské změny, kterými národy a státy ve 40. letech XX. stol prošly, ani tak obtížně postihnutelnou, leč podstatnou věc, jakou byla dobová atmosféra a nálada ve společnosti.Otázka ovšem zní, zda by se takto vedená diskuse ještě hodila na stránky Finančního magazínu :o)

0
+
-

Arsen Lazarevič | 24. 10. 2009 12:32 | reakce na Kruton - 24. 10. 2009 10:14

Naopak. Ekonomika je často velice jednoduchá a státy které uplatňovali právě její jednoduchost (žádná byrokracie, jednoduché podnikatelské prostředí, jasné zákony, volný pracovní trh) jsou na tom nejlépe viz můj článek příliš kyselá oranžáda. Ještě uvedu jeden příklad. Podnikatel vydělává za rok 100 zlatých. Stát mu na daních vezme 50 zlatých. Podnikatel však šetří, aby si za 150 zlatých mohl koupit stroj, kterým každý rok vydělá 20 zlatých. To znamená, že mu to potrvá 2x déle a navíc stát peníze investuje do naprosto nerentabilní oblasti (válka). Stát si ještě na válku půjčí obrovské prostředky a iluze růstu HDP je dokonána :)

0
+
-

Petr Síla | 26. 10. 2009 10:49 | reakce na Arsen Lazarevič - 24. 10. 2009 12:32

Takže v rámci Vaší "ekonomické rentability" byste se válce vyhnul? Uvědomujete si, že pak bychom se tu vůbec nebavili?

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 11:43 | reakce na Petr Síla - 26. 10. 2009 10:49

Diskuze není o tom, jesli bylo správné nakopat Hitlera někam:) Diskuze je o tom, jestli válka obecně může nebo nemůže zvýšit ekonomický blahobyt. Myslel jsem, že je zjevné, že nemůže:)K druhém komentáři: dobrá, bez války by nebyl projekt Manhattan. No a co?? Tak by zkrátka jaderná energetika vznikla o něco později. A vznikla by spousta jiných objevů, jejichž autoři zahynuli někde na frontě...To je stejný mýtus, jako že bez bumbrlíčka jménem NASA bychom neměli lasery, suché zipy, a já nevím co ještě. Tak to prose není. Lidé nepotřebují mít na hlavu namířenou pistoli, aby vynalézali a objevovali.

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 11:51 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 11:43

Tedy aby zas nevznikla nějaká mýlka, není sporu, že WW2 zabránila daleko větším škodám a zvěrstvům, které by nacistický režim napáchal.Já tu jenom odmítám tezi, že válka je nějakým hybatelek ekonomického pokroku. To je prostě ta všeobjímající iluze rozbitého okna.

0
+
-

Petr Síla | 27. 10. 2009 11:05 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 11:51

Souhlasím s tím, že válka není dobrý stimulant ekonomiky. Jen jsem reagoval na Vaši poznámku o výzkumu. Zdaleka by nebyl tak intenzivní. Není to o namířené pistoli, ale o uvolnění financí. A ty byly za války enormní. Na druhou stranu je velmi smutné, že potřebujeme být reálně ohroženi, abychom investovali výrazně do výzkumu a nejsme schopni téhož zajistit v míru.

0
+
-

Aleš Tůma | 26. 10. 2009 11:51 | reakce na Aleš Tůma - 26. 10. 2009 11:51

"Hybatelem" ;... pardon za všechny překlepy.

0
+
-

Arsen Lazarevič | 26. 10. 2009 11:13 | reakce na Petr Síla - 26. 10. 2009 10:49

Většina válek v lidské historii byla zcela zbytečných a ekonomicky často devastujících. Válka má pouze smysl, pokud jsou ohrožovány obyvatelé dané země včetně jejich osobního vlastnictví. To znamená, že z hlediska liberalismu měla válka začít před zabráním pohraničí ze strany Hitlera. Žádného zásahu USA a SSSR by tak nebylo potřeba. To se však nestalo. Náklady na válku tak logicky byly mnohem vyšší.

0
+
-

Petr Síla | 27. 10. 2009 11:13 | reakce na Arsen Lazarevič - 26. 10. 2009 11:13

VŠECHNY války v historii byly zcela zbytečné, ale některé bylo nutno vybojovat. Ani z hlediska ekonomického nemáte pravdu. a) USA byly exportérem zboží a obchodu válka škodí, takže ukončení války bylo pro USA žádoucí.b) Kdyby USA čekaly, až budou stát Japonci a Němci na jejich hranicích, tak by náklady na válku byly mnohem vyšší, protože by se bojovalo na americkém území. Následkem čehož by byl nejistý i její výsledek.Z lidského hlediska je pak Váš názor zcela zcestný.

0
+
-

Kruton | 24. 10. 2009 13:57 | reakce na Arsen Lazarevič - 24. 10. 2009 12:32

Na Váš cit. článek "Příliš kyselá oranžáda" jsem - jak si jistě vzpomenete - reagoval s výhradami a s výhradami reaguji i nyní: ekonomické zákonitosti samy o sobě jistě mnohdy jednoduché jsou, žel bohu však popisují jen jedinou z přemnoha stránek existence lidské společnosti. A ta má do jednoduchosti po čertech daleko :o)

0
+
-

Martin Vlnas | 24. 10. 2009 12:48 | reakce na Arsen Lazarevič - 24. 10. 2009 12:32

Jenže Kurton má úplnou pravdu, když mluví o "úzce ekonomickém pohledu". Ekonom nezmůže nic, když nálady ve společnosti směřují úplně opačným směrem. Stejně jako nezmůže nic sociolog, když ve společnosti sílí populistický rasismus. Je to to samé... Proto je sice všechno na první pohled snadné, ale realizovat to, je věc jiná.

0
+
-

Martin Vlnas | 24. 10. 2009 12:04 | reakce na Kruton - 24. 10. 2009 10:14

Určitě hodila! A ještě k délce komentářů: Viz. pravidla diskuse - Komentář musí být stručný a jasný. Jeho rozsah jsme omezili na 1500 znaků. Pokud máte zajímavou myšlenku, která se do těchto mantinelů při nejlepší vůli nevměstná, nabídněte ji k publikování v redakční části. Rádi Vám odpověď (pokud splní stylistické a pravopisné normy :-) otiskneme v plném znění jako samostatný článek.

0
+
-

janula | 23. 10. 2009 18:22 | reakce na Aleš Tůma - 23. 10. 2009 17:06

problem je, ze USA vyrabali to, co Europa konzumovala....a vzhlado k tomu, ze ta bola v ruinach a teda absolutne nekonkurencieschopna, takze ziadny problem pre USA nevznikal.....keby sme nahodou nasli novu planetu, ktora by ochotne odoberala nas tovar a platila nam povedzme ropou, ktoru by tam mali (a nepotrebovali), kriza by hned skoncila....ale trhy su zaplnene, nove nie su (resp. tie ktore su, nemaju peniaze ani nic ako protihodnotu, co je lahko spenazitelne), takze teraz bude treba zacat rozmyslat inak....zatial sa vacsina drzi predstavy, ze sa podari vedeckemu pokroku najst nieco kvalitativne nove (na sposob PC alebo internetu) a to zasa nas na chvilu vytrhne z biedy....kvalitativna zmena by sa ta odlozila. Ale vzhadom k faktu, ze zdroje planety su obmedzene a ludstva utesene pribuda, tak sa obavam,ze ine ako kvalitativna zmena nic nevyriesi

0
+
-

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK