Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Drahá ropa a lepší svět

7. 7. 2008
2 komentáře

Přihlášení do diskuze

Diskuze

Tento text jsem psal v pulce cervna a inspirovaly me k nemu nazory G.F. z konce kvetna. Je pravda, ze od te doby se situace okolo Iranu a Israele znacne priostrila. Mohu k tomu pouze dodat, ze me to dost zarazi a nechapu pohnutky agresoru. Dovedete si predstavit, co by se stalo, kdyby Iran zaminoval Hormuzskou uzinu a svet tak prisel o ropu z celeho Perskeho zalivu?Abychom si rozumeli, dodavatele to nejsou jen americke ropne firmy, ale to je take Saudska Arabie, Kuwait, SAE, ruske firmy... v zajmu kazdeho dodavatele je dodavat na trh co nejvice ropy za co nejvetsi cenu. Takze destabilizace v regionu muze byt v zajmu americkych firem, ale ne v zajmu arabskych zemi. K tomu je ale treba take dodat, ze USA je velkym dovozcem ropy. Takze kdyz se zvedne cena ropy na svetovych trzich, nekolik americkych firem na tom profituje, ale jinak to ma pro USA negativni dopady. Takze destabilizace by nemela byt ani v zajmu USA. Proc se tedy chovaji jako agresor? To mi zatim nejde do hlavy...Cina si to nyni musi dovolit minimalne kvuli olympiade. Ale neverim tomu, ze tak bude cinit dlouho.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pane Traxlere, hezký článek, avšak zdá se mi zbytečné hledat to co drahá ropa přináší dobrého a některé informace (hlavně ty kolem Iránu) nejsou založeny na pravdě. ..V prvé řaděn nesouhlasím s tím, že je v zájmu dodavatelů, aby "obchod měl hladký průběh" Naopak v zájmu dodavatelů je snaha destabilizovat oblasti bohatých na ropu a vyhnat ceny na další rekordy. Sami můžeme sledovat, že už pouhé negativní prohlášení nějakého vysokého státního představitele ohledně ropy má na nové ceny zásadní vliv. Situace v Iránu se v posledním měsíci značně vyostřila (stačí si občas vzít do rukou noviny) a je možné, že USA opustí Afghánistán, který je už nezajímavou oblastí a napadne Irán. Americké ropné jsou "známe firmy" co se týče lobování.Čína zvedla ceny benzínu a nafty tuším jenom o 20 procent. Cena ropy vzrostla však v posledním roce o více jak dvojnásobek. Čína si zkrátka může dovolit ropu pro průmysl sponzorovat (už jen kvůli největším devizovým rezervám na světě) Bude tak činit do té doby, než se ekonomika a růst HDP stane méně závislejší na cenách ropy podobně jako v západní Evropě.

Nahlásit

-
0
+