Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Diskuze: Investiční potenciál Jižní Ameriky

20. 8. 2008
24 komentářů

Přihlášení do diskuze

Diskuze

O Mexiku zde ale rec neni. Mexiko sice patri do latinske Ameriky, ale je oproti jihoamerickym statum trochu specificke a zde byla rec jen o Jizni Americe. Jinak zajimavy komentar, snad k nemu jen dodat, ze taky mnoho Americanu utika do Mexika. ;-)) I kdyz zase z trochu jinych duvodu. ;-))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

dovolil bych si malou poznámku.Na internetu ( www.ggdc.net) lze nalézt tabulky s vývojem většiny států světa z pohledu HDP na hlavu ve stovnatelných dolarech - což znamená že je počítáno z hlediska místní kupní síly a to již od roku 1950. Je tam uvedeno i Mexiko a USA. Z toho vychází zajímavý výsledek- v MEXIKU od roku 1981 až do roku 2001 vůbec nevzrostlo HDP na jednoho obyvatele a také je velice zajímavé že ještě v roce 2001 bylo na nižší úrovni než USA roku 1950 !!! To je pro mě vysvětlení obrovského přílivu imigrantů z Mexika do USA v posledních 20 letech.

Nahlásit

-
0
+

Ale Lado, hlavu vzhuru, ony Vam ty akcie Daimler, Citigroup, Royal Bank of Scotland, Solarworld a mnohe dalsi, se kterymi jste jeste nedavno spamoval diskuze, casem treba vyrostou. ;-))Jinak nemam silu na tu Vasi slataninu seriozne reagovat. Splacal jste dohromady tolik nesmyslu...- menove riziko pro Cecha nenese jen par ceskych akcii, vsechny ostatni ano- P/E 10 ;-))) ... ale na zaklade jakych odhadovanych zisku- rust zisku 30% ;-)))Jeste pro zajimavost, kdyz zminujete Templetona, zrovna jeho "investicni dite" Mark Mobius spravuje jeden z dlouhodobe nejlepsich (dle vykonnosti) latinskoamerickych fondu na svete. ;-)

Nahlásit

-
0
+

Četl jsem pěkné přirovnání o Brazílii poté, co po letech stagnace začala nadávno růst a byl jí zlepše rating:Přirovnávají Brazílii k člověku, který po době nezaměstnanosti sehnal novou dobrou práci, splatil část svých dluhů a zjišťuje, že rázem má u bank dveře otevřené, kdyby si náhodou chtěl půjčit.

Nahlásit

-
0
+

Ale Lado, hlavu vzhuru, ony Vam ty akcie Daimler, Citigroup, Royal Bank of Scotland, Solarworld a mnohe dalsi, se kterymi jste jeste nedavno spamoval diskuze, casem treba vyrostou. ;-))Jinak nemam silu na tu Vasi slataninu seriozne reagovat. Splacal jste dohromady tolik nesmyslu...- menove riziko pro Cecha nenese jen par ceskych akcii, vsechny ostatni ano- P/E 10 ;-))) ... ale na zaklade jakych odhadovanych zisku- rust zisku 30% ;-)))Jeste pro zajimavost, kdyz zminujete Templetona, zrovna jeho "investicni dite" Mark Mobius spravuje jeden z dlouhodobe nejlepsich (dle vykonnosti) latinskoamerickych fondu na svete. ;-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

to není osobní jen vidím všude spoustu pisálků co píší o něčem čemu nerozumí a nebo když dávají doporučení tak jen obecná o tom že je třeba možné invstovat do zemí komodit, a pak zjistíte že na uran skoro nic neexistuje a do Chile se jen tak nedostanete a musíte koupit akcie ve frankfurtu nebo nyse a nebo pár certifikátů.PS na Peru je toho ještě mín snad jen certifikát PERU TOTAL RETURN INDEX od ABN AMRO

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

S tim souhlasim, i kdyz neni tak jednoduche najit uspesneho (v budoucnu uspesneho) spravce. Navic zrovna v dnesni trzni situaci jsou obecne indexove investice na dve veci, kdyz sektory s nejvetsim zastoupenim v indexech padaji.V pripade zminovaneho Chile ale nemate moc z ceho vybirat, aktivne rizeny fond zamereny ciste na Chile neznam. ;-)) Proc bych u Chile volil ETF je popsano v onom clanku o Chile.Pokud jde o latinskou Ameriku jako celek, pak bych take preferoval aktivni vyber akcii. Bohuzel vetsina fondu se ale drzi benchmarku zuby nehty... takze v konecnem dusledku tech aktivnich portfolio manazeru moc neni.

Nahlásit

-
0
+

"se i nadále jeví jako ideální zejména pro pravidelné investice"Jihoameric kéakcie se nejeví a nikdy nejevily jako ideální pro pravidelné investice.Nevim, jak k tomuto divnému nápadu pan dosel.Minulý rust kurzu je nutno zapomenout. Fondy z exotických akcii je mozno zapomenout.Clovek by nemel platit kazdorocní poplatky z fondu z exotických akcií s neznámým fundamentem a s velikým menovým rizikem, ale koupit si sám akcie z domova a Evropy bez menového rizika a s dividendami. Po té korekci maji dnes nejvetsí potenciál akcie ze strední a západní Evropy. Jen hledat v indexech PX, DAX, Eurostoxx50, MDAX, TecDAX. Kdyz vezmete vsechen rozum do hrsti, máte pak více rozumu nez ti manageri plácající dohromady fond z exotických akcií pochybného fundamentu a budete míti moc radosti z vaseho vlastního portfolia ze známých a výnosných akcii Evropy a z jejich dividend. Dnes se jen ceká, az vznikne zájem o evropské akcie, aby pak rostly. Mnohde je P/E 10 a rust zisku 30%, ten nejlepsi fundament, k rustu akciíchybí jen ten zájem lidí a fondu o ne, bez zájmu o akcie by byl ten nejlepsí fundament na nic. Nenechte se naverbovat na exotické fondy, ale pouzívejte trochu z postupu Buffetta a Grahama a Templetona : akcie levné od známých podniku s rustem zisku bez menového rizika.

Nahlásit

-
0
+

Mate na mysli ETF versus aktivne riadene fondy, alebo ETF versus hedge fondy?Ak to spravne chapem, HF maju na vyber podstatne vacsie moznosti investicnych nastrojov oproti PF.Nerobil som velky prieskum, ale z toho co som pozeral, z (PF vs. ETF) nevychadaju vacsinou podielove fondy ako vitaz ani teraz, aspon v nasom regione.Moznoze pri menej efektivnych trhoch juznej ameriky moze mat aktivna sprava lepsie vysledky ako pasivny index, to by ma celkom zaujimalo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Existuje nějaké srovnání výkonnosti latinskoamerických ETF a aktivně řízených fondů? Nejsem přesvědčen, by ETF vyhrály, když už i na tzv. vyspělých trzích se indexové investice dostávají do pásma průměru. Dříve jsem hodně propagoval pasivní indexové investice, ale teď jsem z nich čím dál méně nadšený. Aktivní asset management zažívá renesanci, podívejte se na výsledky hedge fondů vůči akciovým indexům. Trhy již bohužel nejsou ani tak efektivní, jak byly ještě v 90. letech. Ale to je na delší povídání, respektive psaní.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Jinak do Chile ani Peru bych byt Vami dneska radeji jednorazove neinvestoval, stejne jako do jinych jihoamerickych zemi. Mozna za rok. Pravidelne investice jsou ok.Od konce kvetna, kdy byl clanek psan, uz na komoditnich trzich drobna korekce probehla. Ale myslim si, ze to je jen zacatek. Na kratke periode moc velky prostor pro rust neni, spise bych si vsadil na pokles. Z dlouhodobeho hlediska jsou ale vyhlidky zejmena Brazilie (ale i nekterych dalsich zemi) vynikajici.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Ale lze, jen musite vedet jak. ;-) Existuji i jine instrumenty nez podilove fondy. A kdybyste uz poctvrte v rade misto ukvapene reakce pozorne cetl clanek, tentokrat clanek venovany Chile, uz byste to davno vedel.http://www.finez.cz/odbo rne-clanky/detail/id-35/P.S.Ze Vy me temi dotazy jen umyslne provokujete? ;-))

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

to jste mi kápl do noty zajímalo by mně jak investovat do Chile a Peru (doporučení 1 a 2) našel jsem pouze fondy na latinskou ameriku, kde má brazílie cca 60 % a mexiko cca 20 %. Peru a chile tak mají po 1,5 % což je podle mně hodně málo. Tak jestli náhodou ta vaše diskuze (Vás a Kohouta) o investování do těchto zemí a když se něco stane tak investor vystoupí nebo varování před inflací jen plácáním do vody protože do těchto zemí nelze vůbec investovat (pokud Vám teda nestačí 1,5 % :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pro zajemce pridam jeste odkaz na clanek o Chilehttp://www.finez.cz/odbor ne-clanky/detail/id-35/Radbych se nekdy dostal take k Brazilii a Argentine, v planu to mam dlouho, jen si udelat cas. :(

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

O Mexiku jsem podrobne psal jiz drive... k dispozici zde:http://www.finez.cz/odborn e-clanky/detail/id-39/

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Pane Parizku, nejdrive by to chtelo poradne cist a pak az se vyjadrovat. Stale stejna pisnicka jako pod clankem o zlatu.Pro Vas specialne jeste jednou..."BolivieMin usy:riziko zestátňování, vysoká inflace, nedostatečná infrastruktura, nízká vzdělanostInvestiční doporučení 4"... nemluve o tom, ze Vam fandim v hledani instrumentu zamerenych na bolivijske akcie ;-))P.S. Z Bolivie pochazi velmi dobra kamaradka. A muzu Vam treba rict, ze lepsi caje jsem jeste nepil. ;-)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

V Mexiku jsem nebyl, ale pracuje tam kamarádka, hádejte co dělá... Pokud hádáte "společnici&quo t;tak hádáte správně. Opravdu tento obor je tam prý hodně rozšíře a spousta evropanek si tam jezdí přivydělat. Co se týče té kriminality tak máte pravdu, ale zase jak kde existují čtvrti kde je to v poho a jsou čtvrti, kde opravdu není radno odmlouvat, použít bouchačku se opravdu nerozmýšlí. Vyšetření vraž je opravdu na nízkém procentu :)

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Mimochodem, z Latinské Ameriky jsem byl právě jen v Mexiku. Pozitivní překvapení: lidé jsou tam mnohem pracovitější, než si my Evropané myslíme. Negativní překvapení: otřesná kriminalita v hlavním městě! První věc, co mi hostitelé řekli: když na tebe vytáhnou bouchačku, dej jim všechno a nehádej se. Bouchačky tady nemají pro parádu. Naštěstí jsem tu radu nepotřeboval.Po ekonomické stránce se Mexiko teprve teď postupně dostává z krize roku 1995, která byla nesmírně vážná. Mexičani se snaží, mají vedle sebe bohatšího souseda jako vzor, nejsou to žádné lemry. Demograficky je to zdravý stát a vzdělání obyvatelstva se postupně zlepšuje, stejně jako infrastruktura.

Nahlásit

-
0
+

Fajn, ale kdyby o té inflaci bylo aspoň půl odstavce! Je to pro region natolik významná věc, že její opomenutí není dobré. Totéž platí pro tradiční fiskální problémy. Pardon, ale aspoň zmínku to chtělo.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

z článku je patrné, že autor nikdy v Latinské Americe nikdy nebyl. Já narozdíl od něj ano a to v Bolívii v hlavním městě La Paz (nejvýše položené hlavní město v Latinské Americe). Jak mluvíte o inlaci tak to nevím ale zdálo se mi tam draho ubytování 8 dolarů za dvojlůžko. A autobus to samé. Co se týče infrastruktury tak ta je hrozná. Hlavní cesty ještě jdou ale ty vedlejší a turistické byly hrozné. Co se týče veřejných financí o tom nic nevím, ale nezdá se že by měli peněz na rozhazování. Žádné nové honosné budovy, dálnice, aquaparky atd. Spousta lidí mi přišla navíc mixnutá a dodržovala tradiční indiánské zvyky takže nějaká moderna v této zemi má ještě čas, na dovču dobrý ale investovat no promiňte top si snad děláte pr...

Nahlásit

-
0
+

Ale Pavle, zrovna k Vam mi takto ukvapene soudy nesedi. A zrovna Vy byste mohl z praxe vedet, ze vmestnat podrobny popis vsech dulezitych aspektu cele Jizni Ameriky do cca 600 slov textu vedle mapy proste nejde. A vic se bohuzel na tistenou stranu Financniho magazinu nevejde, leda pismem o velikosti 5pt. Uz tak jsme museli spoustu informaci vypustit, napr. celou Paraguay a Uruguay. Mimochodem clanek je o Jizni Americe, ne o latinske Americe a inflace je u nekolika zemi zminena v minusech.Co vsak v textu melo kazdopadne byt, je zdurazneni politickeho rizika. Ale neni, takze dekuji Frantiskovi za dobrou pripominku alespon v diskuzi.A pokud jde o suche konstatovani, ze kdyby neco, pak co nejrychleji prodat... tak to v investovani chodi... kdyz se neco po*, tak preci nebudu sedet a cekat, az se z toho taky po*, ale radsi co nejdriv opustim "nebezpecnou zonu". Jina vec je, ze ne vzdy se to cloveku povede zavcas.

Nahlásit

-
0
+

To si asi z čtenářů děláte trochu šoufky, ne? Na jedné straně je všechno skvělé, na druhé straně suché konstatování, že kdyby něco, pak co nejrychleji prodat :-)Trochu mi v článku chybí pojednání o inflaci, která byla a stále je důležitým faktorem. Chybí zmínka o veřejných financích, včetně té notoricky známé Argentiny - jak se vyvíjí teď, šest let po bankrotu? Chybí Mexiko, které geograficky sice nepatří k Jižní Americe, ale k Latinské Americe bezpochyby ano. V rozporu s tím, co se v článku tvrdí, v Peru například nevládne levice, ale pravice.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

K prechodum levice - pravice jsme nachylni asi v podobne mire. Problem je, ze v JA je jeste mene ekonomicky vzdelanych lidi. A dale ma daleko vetsi pravomoce prezident. Takze kdyz se k moci dostane nejaky "Hugo", je to pro investory zle... v takovem pripade lepe co nejrychleji prodat.

Nahlásit|Zobrazit komentovanou zprávu

-
0
+

Dobrý den,Jižní Amerika a zejména země jako Brazílie, jsou bezesporu dlouhodobě velmi zajímavé. Také jsem zvažoval či zvažuji, že bych zde investoval. Trochu mne ale odrazuje zestátňování ve Venezuele a v Bolívii a obava, aby se tento trend dříve nebo později nepřelil do dalších latinskoamerických či jihoamerických zemí.Nemohu se zbavit pocitu, že tato část světa je náchylnější k přechodu od pravicových vlád k levicových a zpět se všemi z toho plynoucími důsledky více než jiné.

Nahlásit

-
0
+