Vakcína na dohled. Pojďme si to tedy co nejvíc zkomplikovat
Největší akci v dějinách očkování hrozí zhatit stejné problémy, kvůli kterým si zbytečně nadělujeme spalničky a chřipku.
Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.
Pavel Jégl | 30. 11. 2020 | Vstoupit do diskuze – 30 komentářů
Neměl snad být rok 2020 koncem odpůrců očkování – antivaxerů? Dočkali se ukázky světa, který si vysnili, světa bez vakcín (proti koronaviru). To jim to na zbytek života nestačí?
Zdroj: Shutterstock
Nejen antivaxeři mohli letos získat názornou představu, jak vypadal svět za „starých dobrých časů“. Svět, kde se neočkovalo proti černému kašli, tuberkulóze, pravým neštovicím, tetanu, obrně nebo záškrtu. A je to úděsná zkušenost.
Stát proti očkování
Michal Kašpárek poukazuje na to, že kromě odpůrců očkování má proočkování populace, minimálně v Česku, ještě jednoho nepřítele. Neschopný stát: „Nepředpokládám, že by vakcína éru omezení a nejistot ukončila, natož rychle. Ke skepsi mě nevede antivaxerství, ale opět zkušenosti s fungováním veřejných institucí.“
Že by jejich vírou v lepší bezvakcínové zítřky neotřásly statistiky nakažených a mrtvých, obrázky přeplněných nemocnic, aut svážejících mrtvé na zimní stadiony a data z propadajících se ekonomik? Že by je nezviklala ani druhá vlna s tisícovkami obětí v Česku?
Z opakovaných průzkumů každopádně vyplývá, že jen necelá polovina Čechů je ochotna nechat se očkovat. Pravda, zbytek nejsou jen zarputilí antivaxeři. Patří k němu patrně i lidé, kteří z vakcíny nemají obavy, ale očkovat se nedají – sami se necítí ohroženi. Anebo ti, kteří váhají, protože nemají k „rychlým vakcínám“ důvěru, chtějí si počkat, aby viděli, co udělají s těmi, kteří je už dostali.
V době, kdy se proticovidové vakcíny blíží do cíle, je každopádně vysoký podíl lidí, kteří odmítají očkování, znepokojující. Vždyť vakcína je zjevně jedinou šancí, jak se covidu v dohledné době (dejme tomu do dvou let) zbavit.
Nejtlustší Finmag
3d král
„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?
Vyhnala nás karanténa
Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!
A další
Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.
Experti odhadují, že k tomu, abychom covid setřásli a dosáhli kolektivní imunity, je nutné proočkovat šedesát až sedmdesát procent populace.
Pokud bychom do proočkovaných zahrnuli i ty, kteří se už promořili a jejichž počet nejspíš několikanásobně převyšuje statisticky doloženého půl milionu nakažených, mohli bychom této mety dosáhnout.
Ve společnosti jsou ale i lidé, kteří očkováni být nemůžou. Například proto, že mají oslabenou imunitu po operacích nebo onkologické léčbě, že jsou příliš staří, anebo pro různé vážné choroby, třeba pokročilé stádium cukrovky. Lékaři odhadují že tato skupina tvoří kolem deseti procent populace.
Kromě toho, žádná vakcína není stoprocentně účinná, byť farmaceutické společnosti, které čekají na schválení svých proticovidových látek Evropskou lékovou agenturou, se jí podle dat z testů přibližují. Pfizer a BioNTech tvrdí, že jejich očkovací látka má 95procentní účinnost, Moderna hlásí 94,5 procenta a AstraZeneca 90 procent. Taková účinnost, jak upozorňuje Sarah L. Caddyová, je ale pojem relativní. Skutečnou účinnost ukáže až skutečné očkování, testy prokazují zejména bezpečnost vakcíny.
Pokud to všechno složíme dohromady, pak může kolektivní imunita ležet ještě výš, než předpokládáme.
Česko, obdobně jako jiné evropské země, bývá pokládáno za vyspělý stát, který si zakládá na vzdělání a vědeckých poznatcích. Studie v magazínu Lancet nicméně dospěla pozoruhodnému závěru: Zjistila, že Evropané, včetně Čechů, jsou k očkování skeptičtější než třeba Afričané.
Větší podíl lidí než v Evropě reaguje pozitivně na vakcínu v Libérii nebo Senegalu, tedy v zemích, které vnímáme jako plné předsudků, pověr a šamanů. Že by šamani vakcinaci doporučovali?
Dá se snad český přístup vysvětlit zdravou skepsí k vědě a výzkumu, která je založena na tom, že každá vědecká hypotéza by měla být dokázána a každý výzkum prověřen?
Je patrné, že (nejen) v Česku se na nedůvěře k vakcínám ve velké míře podílejí konspirační teorie. Zajímavý výklad k tomu v Interview ČT24 poskytl datový analytik František Vrabel. Zmínil, že na třicet procent Čechů čte pravidelně nesmysly o tom, že koronavirus je biologická zbraň vyvinutá některou z mocností, že testování i očkování je spojeno s čipováním, že covid způsobují vysílače 5G sítě…
Pravda, farmaceutické firmy takovým teoriím někdy nahrávají. Nelze si o nich dělat iluze, že mají starost pouze o naše zdraví, a ne o své zisky. Když třeba Pfizer oznámil účinnost své vakcíny, prodal jeho ředitel Albert Bourla většinu svých akcií, které v reakci na tuto zprávu poskočily o patnáct procent. Okamžitě se vyrojily divoké teorie o velkém covidovém podvodu, o miliardových hrách farmaceutických firem, které nakonec přikryje Evropská komise ruku v ruce s Evropskou lékovou agenturou.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyškrtla loni Česko ze seznamu zemí, kde byly vymýceny spalničky. Je jasné, proč – v posledních dvou letech byly v zemi zaznamenány stovky případů nemoci.
Je přitom jasné, komu se za to patří poděkovat – rodičům-antivaxerům, kteří se ohánějí vyvrácenými fámami, podle kterých vakcína dělá z dětí autisty nebo poškozuje jejich imunitu. Proočkovanost proti spalničkám v Česku několik let klesala, byť je očkování povinné a všem dětem dostupné.
S vakcínou proti covidu to bude jinak. Nejdřív ji dostanou pouze ohrožené skupiny obyvatel, zdravotníci, policisté, hasiči, vojáci… Poté bude dostupná ostatním. Je tedy patrné, že poptávka bude dlouho převyšovat nabídku. Tím spíš, když vakcínu budou hradit zdravotní pojišťovny.
Pokud však bude očkována jen polovina dnes „ochotné“ populace, nebude možné ukončit probíhající epidemii – i kdyby vakcína byla nakrásně stoprocentně účinná.
O úspěchu vakcinace a o tom, jestli s její pomocí jednou dosáhneme kolektivní imunity, nakonec tedy rozhodnou ti, kteří stojí na straně odpůrců očkování.
Nechají se přesvědčit o prospěšnosti vakcín? Ustoupí ze svého přesvědčení aspoň někteří z antivaxerů? Rok světa bez vakcín proti koronaviru jim mohl otevřít oči.
Komentáře
Celkem 30 komentářů v diskuzi
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
Boris Otokar Hodlak | 30. 11. 2020 08:22
Doporučujeme
Největší akci v dějinách očkování hrozí zhatit stejné problémy, kvůli kterým si zbytečně nadělujeme spalničky a chřipku.
Lidi neblázněte, všechno funguje skvěle. A jestli ne, můžete za to vy.
5G sítě, covid-19, očkování, americké volby. Dezinformátoři mají žně. Rozjeli cirkus s fake news, jehož vábení odolá už jen...
Nové číslo právě v prodeji
Koupit Finmag
Jan Kohout | 30. 11. 2020 13:45