Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Peníze, nebo životy? I v době covidu můžeme chtít obojí

Joe Hasell | 30. 9. 2020 | Vstoupit do diskuze – 6 komentářů

Často se říká, že v reakci na covid je potřeba najít rovnováhu mezi ochranou zdraví lidí a ochranou hospodářství. Předpokládá se automaticky, že nemůžeme mít obojí najednou: čím víc zdraví, tím míň ekonomiky. Nebo naopak. Je to ale správný předpoklad??

Peníze, nebo životy? I v době covidu můžeme chtít obojí

Zdroj: Shutterstock

Předběžně nám odpověď může napovědět porovnání dosavadních zdravotních a ekonomických dopadů pandemie v různých zemích. Nastal v zemích s nižší úmrtností větší hospodářský útlum?

Když porovnáme úmrtnost na covid-19 s aktuálními údaji o HDP, vidíme ve skutečnosti pravý opak: obecně řečeno, státy, kterým se během pandemie dařilo chránit zdraví obyvatelstva, ochránily také své ekonomiky.

Míra hospodářského útlumu

Hospodářský pokles v době covidovéOur World In Data

Hodnoty HDP pocházejí především z předběžných odhadů Eurostatu pro druhé čtvrtletí. K nim byly připojeny dodatečné datové položky z čtvrtletních národních účtů OECD a údaje z některých národních statistických úřadů. U originálního článku (link dole) si na interaktivním grafu můžete přiklikat ještě další země.

Tento graf ukazuje míru nedávného hospodářského poklesu v osmatřiceti zemích, pro něž jsou dostupné aktuální údaje o HDP. Je tu zaznamenáno procento propadu HDP v letošním druhém čtvrtletí (duben až červen) oproti stejnému období loňského roku (s očištěním o inflaci).

Hodnoty HDP pocházejí především z předběžných odhadů Eurostatu pro druhé čtvrtletí. K nim byly připojeny dodatečné datové položky z čtvrtletních národních účtů OECD a údaje z národních statistických úřadů pro Tchaj-wan. U originálního článku si na interaktivním grafu můžete přiklikat ještě další země.

Jak vidíme, v některých zemích skutečně došlo k extrémně hlubokému propadu ekonomiky: hospodářský výkon Španělska, Velké Británie a Tuniska se v druhém čtvrtletí oproti stejnému období loňského roku snížil o více než 20 procent. V těchto zemích jde o čtyř- až pětinásobek nejvyšších dosud zaznamenaných čtvrtletních propadů HDP. A třeba v Peru je meziroční pokles ještě hlubší, celých 30 procent.

Jiné země ale zaznamenaly mnohem mírnější ekonomické důsledky. Na Tchaj-wanu byla hodnota HDP za letošní druhé čtvrtletí oproti stejnému období roku 2019 nižší jen o necelé procento. HDP Finska, Litvy a Jižní Koreje poklesl přibližně o pět procent či méně.

Na rozpor mezi zdravím a hospodářstvím nic neukazuje. Naopak

Dařilo se zemím, které prodělaly největší hospodářský pokles, podávat lepší výkony v oblasti ochrany zdraví obyvatel – jak bychom mohli očekávat, pokud by jedno vylučovalo druhé?

Ekonomika, životy, covidOur World In Data

Tento graf ukazuje tytéž údaje o HDP na vodorovné ose. Svislá osa uvádí úhrnné počty potvrzených úmrtí na covid-19 na milion obyvatel.

V rozporu s přesvědčením o neslučitelnosti zdravotních a ekonomických zájmů vidíme, že země, které utrpěly nejzávažnější hospodářský propad (jako Peru, Španělsko a Velká Británie), vesměs patří mezi státy s nejvyšší úmrtností na covid-19.

Nejtlustší Finmag

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.


A totéž platí i opačně: státům, v nichž byly hospodářské dopady mírné (jako Tchaj-wan, Jižní Korea a Litva), se také dařilo udržet nízkou úmrtnost.

Všimněte si také, že v zemích s obdobným propadem HDP se úmrtnost velmi různí. Porovnejte například USA a Švédsko s Dánskem a Polskem. Hospodářství všech čtyř zemí pokleslo o 8 až 9 procent, ale úmrtnost se nápadně liší: v USA a Švédsku měli pěti až desetinásobně více úmrtí na milion obyvatel.

Na počtech úmrtí na covid-19 síle ekonomického otřesu se nesporně projevilo i mnoho dalších faktorů mimo politických rozhodnutí jednotlivých vlád ohledně způsobů, jak dostat šíření viru pod kontrolu. A celkové dopady pandemie teprve uvidíme.

Mezi zeměmi, pro které jsou dostupné údaje o HDP, však nenacházíme žádné důkazy o rozporu mezi ochranou zdraví obyvatel a ochranou ekonomiky. Je spíše patrné, že vztah mezi zdravotními a hospodářskými dopady pandemie je přesně opačný. Země, které nákazu dostaly účinnými opatřeními pod kontrolu, nejen zachránily lidské životy, ale možná také zvolily nejlepší hospodářské strategie.

Z originálu, který vyšel na Our World In Data pod licencí CC BY 4.0, pro Finmag přeložil Petr Ondráček

Joe Hasell

Joe Hasell

Joe Hasell studuje na Ústavu sociální politiky a intervence na Univerzitě v Oxfordu, kde dřív získal bakalářský titul z filozofie, politologie a ekonomie. Magisterský titul z ekonomiky a financí obdržel na Neapolské univerzitě... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 6 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 30. 9. 2020 13:02

Jako jasně. Samozřejmě není nutné volit buď 1.zdraví, nebo 2.ekonomiku. Za předpokladu, že jsme schopni zapracovat na tom třetím: efektivitě (propracovanosti, cílenosti, ...) opatření. Ale to je věc, které vláda není schopná z principu.
______________________________ _____________

Každopádně na ty údaje o propadu HDP je potřeba se dívat s lehkým podezřením.
Pokud si vláda půjčí 500mld a rozhází to (odškodňování restauratérů, proplácení mzdy lidem sedícím doma místo aby šli sklízet úrodu a ta nemusela shnít na polích a způsobit růst cen potravin, atd...), tak naměřený pokles HDP je nerealisticky nízký - průšvih se jen odložil do doby, až "záchranná" opatření skončí a ten průšvih pak bude ještě kombinován s tím, že se dluh mezi tím výrazně zvedl (a např. státu mohou vzrůst úroky z dluhu).

Kdyby si vláda nepůjčila 500, ale 5000mld a každému dospělému Čechovi začala posílat nepodmíněný základní příjem (NAVÍC ke všem přídavkům, dávkám, penzím, ...) ve výši dejme tomu 15tis měsíčně, tak by HDP dokonce asi i rostlo. Ale všichni kromě Juldy by chápali, že to není žádné řešení, ale pouze další odklad za cenu zvětšení problému (bolestivějšího kolapsu) v budoucnosti,.

+17
+
-

Doporučujeme