Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Elektronická evidence kapének, kolo první

Michal Kašpárek | 31. 3. 2020 | Vstoupit do diskuze – 1 komentář

„Chytrá“ karanténa má do čínského dozoru naštěstí daleko. Technologická opatření ale přinášejí i jiné problémy než průlom do soukromí.

Elektronická evidence kapének, kolo první

Šíření Covid-19 Českem není problém ani tak technický, jako institucionální. Že synové a dcery národa Františka Křižíka dokázali za pár dní vyvinout plicní ventilátor nezatížený licencí a že se na jeho výrobu za pár hodin vybralo deset milionů, je doják – jenomže českému zdravotnictví nejvíc chybí sestry, které by se o lidi na už instalovaných přístrojích postaraly (viz 1.08:30 až 1.12:10). Káva zdarma potěší, ale nájem nezaplatí.

Netechnické problémy samozřejmě mají nouzová technická řešení, jak ví každý, kdo v kupé plném dětí nasadil sluchátka. Nejvíc se teď upínáme k chytré karanténě – až se po testovacím provozu na jižní Moravě rozjede po Velikonocích celorepublikově, krizový štáb navrhne uvolnit část omezení, sliboval Roman Prymula ještě jako jeho šéf. Podívejte se do východní Asie, kde dokážou dohledat, otestovat a izolovat jednotlivé případy, a díky tomu zatím nemuseli uvést do stáze celou společnost.

„Zatím“ zdůrazňuju, protože Japonci už kvůli rostoucímu počtu případů začali zvažovat lockdown Tokia. Japonci – ti, kteří umějí dělat věci precizně. Jaké vyhlídky pak máme s přihlédnutím k březnovým fuckupům veřejné správy my?

Zdeňku, natoč Parazita

O chytré karanténě platí to, co o Německé demokratické republice – když na nějakou vlastnost musí upozorňovat název, pochybujte o ní. Systém, ve kterém budou moci hygienici využívat s pacientovým svolením záznamy mobilních operátorů k tomu, aby mu osvěžili paměť, kudy virus roznášel, není „chytrý“. Je to základ, který mohl fungovat od začátku. Většina nemocných z první vlny lyžařů a jejich blízkých pravděpodobně má telefon s iOS nebo Androidem. Obě platformy umějí zobrazit velmi přesnou historii polohy. Vědí to hygienici? Prosili pacienty: „My vám tam nebudeme koukat, ale kdybyste si to tady a tady rozklepl a prošel, pomohl byste nám zachránit pár životů?“ Pokud ano, super – ale těžko čekat, že bude chytrá karanténa výrazně efektivnější. Pokud ne – dát těmhle lidem další nástroje a doufat v asijské výsledky je jako koupit Zdeňku Troškovi vybavení korejských filmařů a čekat, že natočí Parazita.

Opět: postupující nákaza není problém technický, ale institucionální. Úřady nedokázaly ohlídat dodržování karantény, když v ní byly stovky lidí – jak si ti samí lidé poradí s desetitisíci? Jak umíme pomoci nemocným, kteří žijí sami mimo dosah rozvozů, nebo rodinám, které nemůžou nakaženému vyčlenit část domu? (Na různých místech světa se k izolaci využívají uvolněné hotely. V Česku se nakažení senioři vraceli zpátky do domova důchodců.) S masovým testováním, které má s chytrou karanténou přijít, se pojí komplikovaná matematika falešných pozitiv a negativ – poberou ji lidé, kteří k prvotní indikaci používali zcela nevhodné rychlotesty? Současná plošná omezení jsou frustrující, ale představte si, že v příštích letech budete muset několikrát ze dne na den zůstat s celou rodinou doma a zbytečně vystrašení, protože si při testování prováděném při každém výskytu viru v okolí někdo z vás vylosuje právě falešné pozitivum.

Nejspíš to nejsou argumenty pro to nedat chytré karanténě v navržené podobě šanci. (V té, mimochodem, nejde o průlom do soukromí, jak se často píše: poskytnutí dat je dobrovolné.) Jen se nemůžeme upínat k tomu, že nás za pár týdnů vrátí k čemukoliv, co by vzdáleně připomínalo fungování společnosti před pandemií.

This episode of Black Mirror sucks

Vedle státní chytré karantény tu jsou další pokusy čelit pandemii dohlížecí technikou. Nejznámější je rozšíření aplikace Mapy.cz o funkci upozornění na kontakt s nakaženým. V Praze je dnes jeden známý nemocný na necelé dva tisíce obyvatel, za několik dní to pravděpodobně bude jeden na několik set. Pokud nemůžete zůstat v úplné izolaci, s nakaženými tam přicházíte do kontaktu denně, jedou s vámi metrem, nakupují s vámi v obchodech. Ještě před zahalením do roušek a dodržováním odstupů ovšem průměrný nemocný nakazil jen zhruba dva lidi ze všech, které poprskal, kterých se dotýkal, se kterými se líbal. Ze všech překřížení tras nemocného je opravdu rizikových naprosté minimum a fičura hrozí přehltit zdravotnický systém vystrašenými lidmi dožadujícími se testů. Nástroj Seznamu je o to absurdnější, že z geolokace nejde poznat, jestli byl nemocný deset pater pod vámi nebo třeba ve vedlejším, stavebně zcela odděleném vchodě – na dvourozměrné mapě se i tak překryjete.

Kuchařská
Zdroj: Shutterstock

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek? 

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Ve facebookové skupině Covid19cz.cz – Data proti Covid se pak bez výraznější oponentury objevují návrhy na dohlížecí systémy nedobrovolné, jako jsou termokamery na veřejných místech. Zůstává tu problém s planými poplachy: část infekčních zvýšenou teplotu nemá, část neinfekčních ano. Přibývá problém s náklady: termokamery s dostatečným rozlišením jsou drahý špás pro zemi, která má problém zaplatit sestry. Někdo navíc musí obraz z kamer sledovat, někdo jiný by musel lidi s teplotou odchytávat a zjišťovat, jestli jen nedobíhali tramvaj. A hlavně, což neplatí jen pro termokamery: čím si dovolíme bojovat s virem, to tu s námi pravděpodobně zůstane navždy.

Čínští aparátčíci se týdny pokoušeli skrýt lokální epidemii před světem – teď o možnosti nebo nemožnosti Číňanů pohybovat se na veřejnosti rozhoduje QR kód v mobilní aplikaci. Británie se vycukala z pokusu o kolektivní imunitu – teď tam jsou lidem, kteří porušují lockdown, v patách drony. Česko nedokázalo včas zajistit zdravotníkům a ošetřovatelům základní ochranné pomůcky. I když je pozitivní, že se tu stát zatím nerozhodl zaplatit za vlastní chyby soukromím občanů, dystopické nápady mediálním mainstreamem obdivovaných nerdů plus úroda drobného bonzáctví a šikany bezmocných varují, že část těch občanů zaplatí právy víc než ochotně.

Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 1 komentář v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Ondřej Čapek | 1. 4. 2020 06:23

Hele, jsi si jistý, že Mapy neřeší problém ve 3d? GPS dokáže snad určit i výšku (ne tak přesně). Nevím, ptám se...

"Nástroj Seznamu je o to absurdnější, že z geolokace nejde poznat, jestli byl nemocný deset pater pod vámi nebo třeba ve vedlejším, stavebně zcela odděleném vchodě – na dvourozměrné mapě se i tak překryjete"

+1
+
-

Doporučujeme