Oškubal vás za covidu stát? Máte právo na odškodnění, zvrátil rozhodnutí soud

Michal Hron
Michal Hron | 13. 9. 2023 | 3 komentáře | 3 036
byrokraciebyznyscovidkoronavirusNejvyšší soudpodnikání

Nejvyšší soud otevřel cestu k náhradě škody za krizová opatření v době covidu. Podnikatelé, kterých se takzvané lockdowny a další zákazy činnosti přímo dotkly, prý mají jasně dané právo na náhradu škody. NS tím zvrátil předchozí rozhodnutí soudů nižších instancí, které naopak uvedly, že nárok na náhradu škody není bezpodmíněčný, jak tvrdila žalující strana.

Oškubal vás za covidu stát? Máte právo na odškodnění, zvrátil rozhodnutí soud

Soud otevřel cestu k odškodnění více podnikatelů za krizová opatření za covidu (ilustrační foto)

Zdroj: Dan / Midjourney

Ani milion covid programů – s nadsázkou řečeno – nedokázalo v době přísných lockdownů odškodnit všechny, komu stát z hodiny na hodinu doslova zabalil byznys. Dodnes tak existují soudní pře, v nichž se poškození podnikatelé domáhají náhrady škody. A jedna taková nyní otevírá cestu i ostatním.

Provozovatelka prodejny potravin, které krizová opatření nařizovala zcela či částečně zavřít, se ve sporu domáhá ušlého zisku přesahujícího jeden milion korun. Obvodní soud pro Prahu 7 jako soud prvního stupně ale žalobu zamítl, jeho rozhodnutí následně Městský soud v Praze jako soud odvolací potvrdil.

Nejvyšší soud (NS) rozhodnutí nyní zvrátil a naopak uvedl, že podle výkladu krizového zákona má podnikatelka nárok na odškodnění. „Nejvyšší soud dospěl k závěru, že dodatečné podmínky, které odvolací soud pro založení odpovědnosti státu za škodu v daném případě dovodil, nejsou namístě,“ uvedl soudce-zpravodaj Pavel Simon. Část rozhodnutí dovolacího soudu pak označil dokonce za „absurdní“.

Odškodnění pro rebely

Odvolací soud se podle Simona zabýval nárokem na náhradu ušlého zisku, který měl vzniknout provozovatelce prodejny potravin proto, že jí vláda krizovými opatřeními během pandemie covid-19 přikázala zavřít prodejnu buď v určitých časech, anebo zcela. „Žalobkyně z toho důvodu nemohla prodávat zboží a realizovat tak zisk,“ uvedl.

Odvolací soud sice uvedl, že stát odpovídá za škodu způsobenou krizovými opatřeními, ale za dvou podmínek: za prvé musí jít o krizová opatření individuálně určená, to znamená směřující proti konkrétně vymezené osobě, nebo okruhu osob, za druhé musí být škoda způsobená „provedením“ krizových opatření. „Tedy že nestačí, že krizová opatření byla vydána,“ dodal Simon.

NS však při přezkoumání rozhodnutí odvolacího soudu konstatoval, že z ničeho nevyplývá, že by historický zákonodárce zamýšlel omezit povinnost státu k náhradě škody jen na individuálně zaměřená krizová opatření. Právě naopak si prý byl vědom toho, že krizovými opatřeními budou řešeny mimořádné události velkého rozsahu, přičemž přihlížel ke zkušenosti s povodněmi.

„Lze tak předpokládat, že měl na mysli i krizová opatření zasahující celé území České republiky,“ vysvětlil postoj NS Simon. Argumentace nepředvídatelností mimořádné situace spočívající v epidemii silně nakažlivého onemocní, které postihne celé území státu, tak podle něj není namístě.

Druhý argument odvolacího soudu, že žalobkyně nemá právo na náhradu škodu, neboť proti ní konkrétně nebylo krizové opatření „provedeno“, pak Simon označil dokonce za absurdní. „Logikou odvolací soudu by totiž měl mít nárok na náhradu škody ten, kdo postupoval protiprávně, odmítl se krizovým opatřením řídit, a muselo proti němu být proto provedeno – například zákrokem policie.“

Škoda v době lockdownu

Tvrzená škoda podle žalobkyně představuje ušlý zisk za období od 28. 10. 2020 do 28. 2. 2021 ve výši 1 100 123 Kč. Žalobkyně zdůraznila, že stát podle krizového zákona objektivně odpovídá za škodu vzniklou v důsledku přijatých krizových opatření, a to bez ohledu na to, zda jejich přijetí bylo správné či nezbytné. Právě v tom ji dal nyní NS zapravdu.

V čem ale soud rozhodnout nemohl, je samotná výše odškodnění. „Soud prvního stupně totiž dospěl k závěru, že daný nárok nemá. Odvolací soud se však k této otázce nevyjádřil a tím znemožnil Nejvyššímu soudu, aby se k ní vyslovil již v této fázi řízení,“ vysvětlil Simon.

Nyní se tak věc vrací odvolacímu soudu, který se musí vypořádat především s otázkou, zda má žalobkyně právo na náhradu ušlého zisku jako jedné z forem škody.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.