Změny v paušální dani, nové limity. Na co se musí podnikatelé ještě připravit?

Tomáš Dvořák
Tomáš Dvořák | 22. 5. 2023 | 7 334
daň z přidané hodnotydaň z příjmudanědvojí zdaněnípodnikáníPodnikavé Česko

Podnikatelé se musejí v letošním roce v daňové oblasti vypořádat s řadou změn. Týkají se třeba zvýšení limitu obratu povinné registrace pro plátce DPH či paušální daně. A jak to bude s problematikou dvojího zdanění?

Změny v paušální dani, nové limity. Na co se musí podnikatelé ještě připravit?

Rok 2023 znamená pro podnikatele několik změn v daňovém systému. (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Zásadní změnou pro podnikatele je zvýšení limitu obratu povinné registrace pro plátce DPH, který roste z jednoho milionu korun na dva miliony.

K navýšení tohoto limitu došlo naposledy v roce 2004 a nekorespondoval tak s obecně stoupajícími cenami. Současný nárůst limitu by tak měl pomoci s nepřiměřenými administrativními a daňovými povinnostmi podnikatelů a snížit jejich byrokratickou zátěž.

Podnikatel byrokracie
Shutterstock

Zvýšení záloh živnostníky zabolí. Proč se vláda neinspirovala Kalouskem?

Vláda se v rámci konsolidačního balíčku chystá zvýšit odvody živnostníků. Argumentuje i tím, že podnikatelé nemyslí na zadní kolečka. Možná by si měla vzít příklad z dvanáct let starého návrhu Miroslava Kalouska.

V návaznosti na zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH se rovněž zdvojnásobí limit pro dobrovolné využití paušální daně. Ta umožňuje podnikatelům platit měsíčně jedinou částku zahrnující daň z příjmů a sociální a zdravotní pojištění. Podnikatelům se tak zjednoduší administrativní úkony.

Nově však budou v rámci paušální daně využívána celkem tři pásma, která se budou lišit velikostí příjmů a bude také záležet na výši výdajového paušálu. Zvýšení limitu obratu povinné registrace k DPH tak můžeme označit za výrazné zjednodušení, které podporují podnikatelská sdružení i další ekonomové.

Zavádění dalších pásem však naopak může způsobovat další komplikace, a to zejména z pohledu už tak složitého daňového systému.

Dvojí zdanění

Malé nebo rodinné firmy pak dlouhodobě řeší problematiku dvojího zdanění. Vyplývá z toho, že po zaplacení daně z příjmů právnických osob musí majitel firmy v České republice při výplatě dividend odvést ještě daň srážkovou. To může vést ke kumulaci a zadržování peněz ve společnostech nebo v hledání jiných cest, jak daňovou zátěž snížit, například zakládáním firem ve státech s přívětivějším daňovým systémem.

Pokud by došlo ke zrušení tohoto faktického dvojího zdanění, případně k nějaké formě zvýhodnění, podnikání v tuzemsku by mohlo být pro malé firmy atraktivnější.

Takovéto zvýhodnění by pak mohlo například přilákat zahraniční rezidenty a jejich podnikání do České republiky. Případně alespoň zrychlit obrátku peněz, zvýšit míru jejich spotřeby či investic a přinést tak vyšší příjmy do státního rozpočtu či obecně lepší prospěch v porovnání se situací, kdy peníze nejsou nijak využity.

Základní sazbu daně z příjmu právnických osob můžeme sice v evropském kontextu označit za konkurenceschopnou, v porovnání s jinými státy však v Česku nenabízíme speciální režimy či zvýhodnění pro malé firmy či startupy.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.

FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara

MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná

Autor článku

Tomáš Dvořák

Tomáš Dvořák

Působí ve znalecké kanceláři na pozici Business Valuation Manager. Absolvent magisterského studia se specializací oceňování podniku a jeho majetku na Vysoké škole ekonomické v Praze. V rámci znalectví zúročuje získané zkušenosti z dřívějšího působení v oblasti účetnictví a daňového poradenství. Má bohaté zkušenosti zejména s oceňováním rozsáhlých holdingových struktur. Rovněž se podílel na zpracování posudků v sektorech energetiky, farmacie, IT, rezidenčních či komerčních realit, finančním sektoru či v oblasti převodních cen.