Zásadní změnou pro podnikatele je zvýšení limitu obratu povinné registrace pro plátce DPH, který roste z jednoho milionu korun na dva miliony.
K navýšení tohoto limitu došlo naposledy v roce 2004 a nekorespondoval tak s obecně stoupajícími cenami. Současný nárůst limitu by tak měl pomoci s nepřiměřenými administrativními a daňovými povinnostmi podnikatelů a snížit jejich byrokratickou zátěž.

Zvýšení záloh živnostníky zabolí. Proč se vláda neinspirovala Kalouskem?
Vláda se v rámci konsolidačního balíčku chystá zvýšit odvody živnostníků. Argumentuje i tím, že podnikatelé nemyslí na zadní kolečka. Možná by si měla vzít příklad z dvanáct let starého návrhu Miroslava Kalouska.
V návaznosti na zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH se rovněž zdvojnásobí limit pro dobrovolné využití paušální daně. Ta umožňuje podnikatelům platit měsíčně jedinou částku zahrnující daň z příjmů a sociální a zdravotní pojištění. Podnikatelům se tak zjednoduší administrativní úkony.
Nově však budou v rámci paušální daně využívána celkem tři pásma, která se budou lišit velikostí příjmů a bude také záležet na výši výdajového paušálu. Zvýšení limitu obratu povinné registrace k DPH tak můžeme označit za výrazné zjednodušení, které podporují podnikatelská sdružení i další ekonomové.
Zavádění dalších pásem však naopak může způsobovat další komplikace, a to zejména z pohledu už tak složitého daňového systému.
Dvojí zdanění
Malé nebo rodinné firmy pak dlouhodobě řeší problematiku dvojího zdanění. Vyplývá z toho, že po zaplacení daně z příjmů právnických osob musí majitel firmy v České republice při výplatě dividend odvést ještě daň srážkovou. To může vést ke kumulaci a zadržování peněz ve společnostech nebo v hledání jiných cest, jak daňovou zátěž snížit, například zakládáním firem ve státech s přívětivějším daňovým systémem.
Pokud by došlo ke zrušení tohoto faktického dvojího zdanění, případně k nějaké formě zvýhodnění, podnikání v tuzemsku by mohlo být pro malé firmy atraktivnější.
Takovéto zvýhodnění by pak mohlo například přilákat zahraniční rezidenty a jejich podnikání do České republiky. Případně alespoň zrychlit obrátku peněz, zvýšit míru jejich spotřeby či investic a přinést tak vyšší příjmy do státního rozpočtu či obecně lepší prospěch v porovnání se situací, kdy peníze nejsou nijak využity.
Základní sazbu daně z příjmu právnických osob můžeme sice v evropském kontextu označit za konkurenceschopnou, v porovnání s jinými státy však v Česku nenabízíme speciální režimy či zvýhodnění pro malé firmy či startupy.
Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:
- Když jde zákazníkům o život. Český Ocún inspiruje konkurenci z celého světa
- Energetická krize? Průšvih větší než covid, říká obchodní ředitel skláren
- Legendární Botasky mají šanci přežít. Mám zájem, hlásí možný spasitel
- Česká vlna kouše. Chci, aby ta moje hladila, říká zakladatel Ovečkárny
- Vracet knížky jako flašky od piva. Sázka na změnu Knihobotu vyšla
JARNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
„Když měl jít pan Drobný do důchodu, zjistilo se, že grif, kterým dělal vázu Hruška, je nemožné předat dál. Unikátní řemeslný um s ním odešel,“ přiznala v rozhovoru Kateřina Zapletalová.
FIN. Jak investovat, když inflace pádí vzhůru • Česko a Slovensko slaví 30 let. Která země vzkvétá víc? • Kateřina Věra Holna provedla Vinograf covidovou krizí a připravila vstup investorů. Teď míří na šampaňské • Existují novodobí Baťové? • Ondřej Vicena vrací Česko na mapu brýlového designu • V hlavě viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara
MAG. „Zjistit, kdo je chudý, je dost těžké a je tu spousta nejasností,“ říká sociolog Daniel Prokop • Mladá krev českých designérů umí zasáhnout srdce i peněženku zahraničních investorů • Trhák: Tenký červený proužek, který vám denně zachraňuje nervy, kdysi zachránil celý svět. Možná