Dana Bérová zblízka. Baví mě věci s globálním přesahem, říká investorka

Tomáš Wehle
Tomáš Wehle | 3. 2. 2023 | 9 641
Finmaginvesticeinvestiční univerzitaMiliardy v pohyburozhovorumělá inteligence

Táta, máma a Karel Schwarzenberg jsou největší inspirací někdejší ministryně informatiky a dnešní investorky Dany Bérové. O čem sní, co čte a do čeho by neinvestovala?

Dana Bérová zblízka. Baví mě věci s globálním přesahem, říká investorka

Investorka Dana Bérová

Zdroj: Se souhlasem Dany Bérové

Dana Bérová ke vlastním firmám – Sanu Babu a Golf Parku Slapy sv. Jan, pomáhá společnostem, do kterých investovala, především výrobci českých designových hasicích přístrojů Amplla. Kromě toho nabízí konzultace pro startupy i kohokoliv, koho zajímá její názor, a připravuje s Michalem Rostockem talk show pro internetovou televizi Vox TV.

Když někdejší ministryně informatiky investuje, zajímá ji nejvíc tým lidí, kteří za firmou stojí. Baví ji mentorovat ženy a naopak nemá moc ráda podnikatelské příručky, říká v rubrice Zblízka, v níž se zaměřujeme hlavně na osobní život a hodnoty zajímavých osobností z byznysu.

AI je takové trochu prázdné slovo a určitě to není nějaké tajemná neřízená bytost.

Jaká byla nejlepší rada, kterou jste v životě dostala?

Bylo jich víc. Táta říkal, když už něco děláš, soustřeď se a dělej to pořádně. Maminka že se nemám trápit tím, co nedokážu ovlivnit. A časem jsem zjistila, že není možné komukoliv pomáhat proti jeho vůli.

Podle čeho se rozhodujete, do čeho zainvestovat?

V případě firem je pro mě rozhodující tým, tedy lidé, kteří za firmou stojí. U ostatních investic se snažím řídit radami zkušenějších.

Vaše nejlepší investice v poslední době?

Celkem se daří firmám kolem umělé inteligence. To ostatní se uvidí, až přejde současná turbulentní doba.

Do čeho byste nikdy neinvestovala?

Do neetických projektů. Snažím se vyhýbat i věcem, kterým nerozumím.

Andrej Kiska mladší
Michael Tomeš

Andrej Kiska zblízka. Měl jsem víc štěstí než rozumu, říká mladší z klanu

Jméno Andrej Kiska si většinou spojíme s někdejším slovenským prezidentem a podnikatelem. Technologická komunita ale dobře zná i Andreje mladšího, investora a společníka Credo Ventures. Ne náhodou jsme rozhovoru, který s ním vyšel ve Finmagu, dali titulek Lovec jednorožců. Jaká firma ho na první dobrou zaujme?

Jaké největší chyby se investor může dopustit?

V oblasti startupů určitě když investuje navzdory svému pocitu.

Tři hlavní charakteristiky, které vás vystihují.

Jsem extrovertní, umím pojmenovat problém a mám problém s prokrastinací, ale snažím se.

Je nějaké místo na světě, kde byste byla teď raději než tady?

Žiju od dětství v Praze a mám ji čím dál raději. Kdybych si mohla vybrat, strávila bych pár měsíců na lodi na moři.

Jaký startup vás okamžitě zaujme?

Baví mě věci, které mají globální přesah a za kterými stojí charismatičtí a nadšení lidé.

Která knížka nebo knížky vás nejvíc ovlivnily?

Čtu pořád a všechno. Seznam knih, které mě ovlivnily, by byl opravdu dlouhý. Z beletrie byl důležitý Žert od Milana Kundery a Poslední kabriolet Antona Myrera. A k tomu hromada životopisů a spousta knih o historii. Naopak nemám moc ráda podnikatelské příručky.

Zajímáte se o technologie a umělou inteligenci. Co vás na tom baví?

AI je takové trochu prázdné slovo a určitě to není nějaké tajemná neřízená bytost. Baví mě, když se podaří zkombinovat algoritmy tak, že řeší věci mnohem komplexněji a rychleji, než se to dělalo dřív.

Kateřina Havrlant
Alexander Dobrovodský

Metaverse rozostřuje hranice, může být nebezpečný, říká Kateřina Havrlant

Je jednou z mála Češek, které to dotáhly až do kalifornské centrály Googlu. Spolupracovala s největšími mozky z technologií. Kateřina Havrlant jela na 500 procent a přezdívali jí „Fearless Leader“. Jaké je z toho vyskočit, po letech se vrátit do Prahy a vstoupit do úplně jiné řeky?

Jste taky mentorkou. Komu nejčastěji předáváte své znalosti, dovednosti a zkušenosti?

Mentoruji jednak zakladatele firem, ale i zkušené manažery, kteří potřebují pohled zvenčí. A hodně mě baví mentoring žen a dívek v rámci projektu Oddysey, kde si mě často vyberou do oborů, o kterých vím málo, a tím pádem se učím hodně i já.

Jak se pozná dobrý mentor?

Přiměje vás dívat se na věci jinak, překonat předsudky a odvážně formulovat.

Kdo pro vás byl inspirací v životě či podnikání?

Mí rodiče – oba sportovci, velmi úspěšní, pracovití a otevření lidé. Maminka začínala s podnikáním po roce 89 v padesáti a táta ve stejném věku budoval Pražskou burzu. A pak ti, pro které jsem pracovala, třeba Karel Schwarzenberg.

Na co ze své dosavadní kariéry jste nejvíc pyšná?

Pyšná nevím, ale jsem ráda, že stále funguje a dělá radost mnoha lidem firma Sanu Babu, kterou jsme založili před 30 lety, že základy digitalizace státní správy, které jsme položili na ministerstvu informatiky, stále stojí a že jsem pořád pro někoho užitečná.

Na co se těšíte? A co vám dělá starosti?

Teď zrovna na zimu a lyžování, na předvánoční čas a setkávání s přáteli. Starosti mi dělá svět kolem nás, válka a napjaté vztahy mezi globálními velmocemi.

Kde se vidíte za deset let?

Doufám, že budu stále aktivní, budu mít čas a energii na sport a cestování a stále budu pro lidi kolem sebe užitečná.

Co je podle vás smyslem života?

Pro mě je smyslem život sám, mí blízcí, objevování nového v mnoha oblastech. A snažím se, abych se měla stále na co těšit.

Líbilo? Rubriku Zblízka nově najdete v každém tištěném Finmagu.

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku

Tomáš Wehle

Tomáš Wehle

Vystudoval český jazyk a literaturu a občanskou výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity. Učil na střední, byl recepčním a korektorem v Instinktu. Během 19 let ve vydavatelství Economia pracoval jako korektor, redaktor, editor a sedm let jako vedoucí cestovatelského týdeníku IN magazín. V Hospodářských novinách psal hlavně reportáže z cest, ale i rozhovory s byznysmeny, učiteli nebo architekty. Hraje hokej, rád putuje po Česku a ochutnává piva z malých pivovarů.