Firmy bojují s vysokými náklady. Jak situaci řešit?

PR článek
PR článek | 23. 1. 2023 | 309
financekrizepodnikáníPodnikavé Česko

Jak zvládnout nárůst nákladů kvůli zdražování materiálů a vyšším cenám elektřiny, energií a plynu? Firmy v celé Evropě se připravují na recesi, která pravděpodobně sníží také poptávku a množství zakázek.

Firmy bojují s vysokými náklady. Jak situaci řešit?

Zdroj: Zdroj: Roger

Rostoucí inflace vytváří tlak na zvyšování mezd v průměru mezi 4 a 10 procenty. To se nejvýrazněji projevuje v automobilkách, energetických firmách nebo IT. Firmy jsou v nepříjemné situaci. Potřebují si udržet zaměstnance, ale přitom jim klesá poptávka a zdražují energie.

Především ve zpracovatelském průmyslu a stavebnictví rostou ceny materiálů, meziproduktů i služeb. Odvětví logistiky dlouhodobě bojuje s rostoucími cenami pohonných hmot a energeticky náročná odvětví často musí vyšší výrobní náklady řešit zastavováním výroby nebo propouštěním.

Jaká jsou možná východiska, kterými lze přes navyšování vstupních nákladů zajistit dostatečnou likviditu a ziskovost firmy?

Vyšší koncové ceny

Jednou z možností je zvýšení koncové ceny pro odběratele a zákazníky. Pokud firma nabízí ojedinělé služby či specifický produkt a nenachází se ve vysoce konkurenčním prostředí, může si dovolit navýšit koncové ceny a pokrýt tak zvýšené vstupní náklady.

Čerpání vlastních zdrojů – rezerva

Krátkodobou pomoc může zajistit také pokrytí nákladů z vlastních zdrojů. Pokud má podnik dostatečnou rezervu, je lepší ji investovat do inovací, které do budoucna zefektivní fungování a zároveň sníží náklady. 

Externí financování

Hledat pomoc u bankovních institucí je zcela běžná praxe všech podnikatelů. Bohužel ale skončilo období, kdy pro podniky bylo extrémně jednoduché sehnat levné provozní financování. Tradiční podnikatelské úvěry a kontokorenty jsou kvůli vysokým sazbám ČNB drahé i hůře dostupné. Banky se na přicházející recesi připravují zpřísňováním podmínek pro financování. V neposlední řadě stále platí pravidlo, že společnost musí mít za sebou určitou historii, pokud žádá o větší částky.

Zvýšené náklady na mzdách nebo energiích je nutné platit na měsíční bázi. Průměrná splatnost faktur se ale pohybuje v průměru okolo 54 dnů. Kvůli rostoucím nákladům se nyní mohou dostat do nepřívětivé situace také firmy, které doposud neměly žádný problém.

Alternativní zdroje financování

Řešením mohou být alternativní zdroje financování ve formě fintechů, které se soustředí na inovace ve finančních technologiích. Už jen z toho principu jsou většinou jejich produkty uživatelsky přívětivější než v případě tradičních finančních institucí.

Mezi české inovativní fintechy patří například Platební instituce Roger, která dokáže chytře zkrátit dlouhé splatnosti vašich faktur na 3 dny. Velkou výhodou oproti tradičním způsobům financování je velmi snadná obsluha. Na webu či v aplikaci si společnost může zajistit dostatek peněz na účtu online bez složitého vyplňování dokumentů. Rychle si tak zajistí dostatek peněz pro pokrytí všech nezbytných nákladů.

Je potřeba dlouhodobější strategie

Zkrácení splatnosti faktur je rychlé a efektivní řešení, ale už méně dlouhodobé. Služba Roger Platba je rychlá pomoc pro období nadcházejících měsíců, v delším časovém horizontu je však potřeba najít i jiné podpůrné řešení.

Dle odborníků nás čeká nelehké období, na které budou nejlépe připraveny společnosti, které dříve investovaly do technických inovací a zajistily si tak snížení vstupních nákladů. V nejlepším případě se během roku nebo dvou ceny vstupů zase sníží, případně budou podniky v konečném důsledku nuceny zvýšit koncové ceny pro zákazníky či odběratele.

Podnikavé ČeskoFinmag.cz

Kam dál? Podnikavé Česko na Finmagu:

PRVNÍ FINMAG V ROCE 2023. CO V NĚM NAJDETE?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

„Fotbal mi pomohl přežít ty nejhorší roky mého dětství a puberty. Dostával jsem sežrat, že jsem zrzavý a pihatý,“ přiznal Petru Lukáčovi v rozhovoru Marcel Gecov.

FIN. Krypto už dnes nikdo nezakáže, říká šéf kryptoburzy Coinmate • Pavel Riegger řídí firmu Trask z březového háje na Pankráci • Tuzemské nemovitosti jsou přebrané a drahé, čím dál víc lidí sází na byt u moře • Robert Vlach o kouzlu networkingu • Pravidla pro home office se mají zpřísnit – hlavně pro firmy • V hlavě ředitele Siko koupelen Tomáše Valy

MAG. Ondřej Přibyla vede tým projektu Fakta o klimatu • Čárový kód: Vynález, který měl usnadnit lidem za kasou práci, je o ni do pár let připraví • Jestli chcete poznat Jordánsko, zkuste pronájem Jeskyně přes Airbnb • Vy si to hybridní esúvéčko od Porsche prostě zasloužíte!

Autor článku