Pražská burza: mistr světa 2021

Lukáš Kovanda
Lukáš Kovanda
30. 12. 2021

Na pražské burze letos akcie a výnosy rostou jako nikde jinde v Evropě a v celém vyspělém světě. Parketu pomáhá růst úroků ČNB, poměrně silná koruna i rekordní zdražování energií a povolenek

Pražská burza: mistr světa 2021
Když se čísla správně interpretují, něco se přepočte a někdo nezapočte, máme doma šampiona (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Nestane-li se nic nepředpokládaného, pražská burza letošek zakončí jako nejvýkonnější evropský parket roku 2021, a dokonce jako nejvýkonnější parket celého ekonomicky vyspělého světa. Na žádné jiné z evropských burz a burz hospodářsky vyspělého světa totiž akcie po započítání dividend nezhodnocují tolik jako právě v Praze.

Hlavní ukazatel pražské burzy index PX celkově, tedy po započtení dividend, aktuálně (30. 12., 11.20) letos zhodnocuje v domácí měně, tedy v koruně, o 45,1 procenta. Ještě lépe jsou na tom sice v Evropě parkety estonský a slovinský, které oba po započtení dividend vykazují zhodnocení dokonce mírně přes 49 procent, jenže rovněž jen v domácí měně, tedy v jejich případě v euru.

Index PX letos

Zdroj: peníze.cz

Síla koruny

Pokud převedeme letošní celkový výkon pražské burzy z koruny do eura, rázem se obrázek mění. Pražská burza se dostává na první příčku v Evropě, neboť s celkovým zhodnocením – v přepočtu do eur čítajícím 52,2 procenta – překonává všechny evropské burzy, kde se obchoduje v eurech, včetně burzy estonské a slovinské, i všechny evropské burzy, kde se obchoduje v jiné měně než v euru. 

Důvodem tohoto „skoku“ v žebříčku po přepočtu do eur je fakt, že koruna letos i v mezinárodním měřítku vůči euru poměrně citelně zpevnila, a to o bezmála pět procent. Například zlotý nebo forint, srovnatelné měny středoevropského regionu, přitom letos vůči euru oslabily, a sice o 0,8, resp. 1,8 procenta.

Klíčovým důvodem zpevnění koruny je letošní měnová politika České národní banky, která s odezníváním pandemie zahájila zvyšování své základní úrokové sazby poměrně brzy. Alespoň tedy dřív než centrální banka maďarská a zejména polská. Zároveň ČNB základní úrok zvýšila celkově vydatněji než opět centrální banky maďarská a hlavně polská. Vlastně v celém světě těžko hledat zemi, kde se letos v důsledku zvyšování úroků centrální banky měnové podmínky utahovaly tak razantně jako v Česku.

Kurz eura ke koruně

Zdroj: peníze.cz

Banky i ČEZ na koni

Zvyšování základní sazby ČNB svědčí tuzemským bankám, neboť jim umožňuje výhledově zvýšit ziskovost otevřením prostoru k navýšení úrokových výnosů, které představují rozdíl mezi úročením půjček a úročením vkladů. Přitom váha bankovních akcií – Erste Bank, Komerční banky a Monety – odpovídá v indexu PX zhruba 47 procentům. Váhu dalších 22,6 procenta pak v indexu mají akcie ČEZ.

Dohromady tedy akcie ČEZ a bankovní tituly mají v indexu PX váhu takřka 70 procent. Akciím ČEZ se přitom letos daří nejlépe od roku 2005, neboť si připisují zhodnocení 60,4 procenta. Tak enormně příznivé zhodnocení je výsledkem předně citelně stoupajících cen velkoobchodní elektřiny, která zdražuje v důsledku evropské plynové krize, popandemického oživování globální ekonomiky či v důsledku růstu cen emisních povolenek na historický rekord. Vzestup cen velkoobchodní elektřiny otevírá ČEZ prostor k navyšování marží a tím podporuje růst jeho vyhlížené ziskovosti, tedy i ziskovosti v přepočtu na akcii. 

Akcie Erste Bank letos zhodnocují také o více než 60 procent, přesněji o 60,5 procenta, což je v jejich případě nejlepší roční výkon od roku 2012. Akcie Komerční banky zhodnocují o 40,6 procenta, což představuje jejich nejlepší výkon dokonce od roku 2007, kdy zhodnotily o 41,05 procenta. Výrazněji než letos tedy zhodnotily naposledy v roce 2002, kdy si připsaly více než sto procent. A konečně akcie Monety letos přidávají více než 38 procent, což značí jejich nejlepší roční výkon za celou historii jejich obchodování na pražské burze, jež se píše od roku 2016.

Akcie Erste na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

Díky dividendám

Pražské burze tedy v roce 2021 mimořádně nahrávají letošní ekonomické podmínky u nás i v zahraničí, nebývale příznivé pro tituly, které mají v jejím hlavním indexu rozhodující váhu. V korunách i v eurech index PX vykazuje bez započtení dividend letos nejlepší zhodnocení od roku 2005. V dolarech index bez započtení dividend zhodnocuje nyní o bezmála 34 procent, takže mírně zaostává za výkonem roku 2017, kdy dolarové zhodnocení pražské burzy bez dividend činilo mírně přes 41 procent. Jinak by se ovšem letos jednalo o nejlepší dolarové zhodnocení pražské burzy dokonce od roku 2004.

Letošní dolarové zhodnocení pražské burzy po zahrnutí dividend o zhruba 40 procent představuje v tomto roce sedmý nejlepší výkon mezi všemi burzami světa, respektive jejich hlavními indexy. Vyšší dolarové zhodnocení po zahrnutí dividend vykazují už jen burza v Mongolsku, v Zambii, v Abú Dhabí, na Srí Lance, v Libanonu a v Ghaně. Ani jedna z těchto ekonomik na rozdíl od Česka v kategorizaci Mezinárodního měnového fondu nesplňuje definici vyspělého hospodářství. Proto je pražská burza letos celkově nejvýkonnější nejen v Evropě, ale v celém ekonomicky vyspělém světě.

Nutno však jedním dechem dodat, že pražské burze ještě navíc nahrává to, že vykazuje relativně vysoké zastoupení silných dividendových titulů. Pokud se vezme v potaz výkonnost bez dividend, tedy vlastní zhodnocení akciových titulů, bez dividendových výnosů, obsazuje letos pražská burza v přepočtu do dolarů druhé místo v Evropě, po burze estonské, a jedenácté místo ve světě.

Ohodnoťte článek

-
19
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Je členem Národní ekonomické rady vlády. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze. Je členem vědeckého grémia České bankovní... Více

Související témata

akciedividendyindex pxkomentářpražská burzaúrokové sazby

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo