Na co se těšíte v roce 2022? Ptali jsme se nejen zástupců českého byznysu

Michal HronOndřej Tůma
Michal Hron, Ondřej Tůma | 31. 12. 2021 | 5 380
anketabyznyspredikcespolečnost

Až na jednu nulu to bude rok plný dvojek. Očima numerologů čísla spolupráce a sjednocování, ale i citu a emocí. Symbol duality, protipólů. Co si z toho kdo vezme, je na každém z nás. Na co se ale těší vybraní zástupci českého byznysu? Co nás v příštím roce čeká?

Na co se těšíte v roce 2022? Ptali jsme se nejen zástupců českého byznysu

2022, rok plný dvojek. Na co se v něm můžeme těšit? (ilustrační foto)

Zdroj: Shutterstock

Rok 2021 dneškem končí, večer oslavíme příchod roku nového. Kdo to zrovna nepřežene s bublinkami, může rovnou přemýšlet, čeho v tom novém roce chce dosáhnout. A na co se těšit.

Přijdou například létající taxi, jak slibuje dubajská společnost? Skutečně se dočkáme překotného rozvoje elektromobility, jak věští nadšený fanoušek elektromobilů Radovan Vávra? Dočkáme se konečně skutečné tečky? Na vyhlídky do nového roku jsme se ptali především lidí, které na vás letos zhlíželi z titulky tištěného Finmagu. A že to byl rok pestrý!

Začali jsme bratry Kasovými, kteří jsou ale aktuálně v jednom kole, pokračovali propagátorkou umělé inteligence Sarou Polak, absurdity českého internetu jsme proprali s Martinem Mikýřem Mikiskou (který se nám v těch internetech někde asi ztratil, ale nevadí, o titulku se tehdy netradičně dělil s lovcem jednorožců Andrejem Kiskou mladším, toho níž najdete), s přesedou Pirátů a dnes už i ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem zabrousili do politiky, postavili jsme vedle sebe dvě generace ekonomů Dominika Stroukala a Radovana Vávru a vyzpovídali královnu českého e-commerce Simonu Kijonkovou.

K těmhle jak se někdy světácky říkává coverboys a covergirls přidáváme i naděje dalších zajímavých lidí, víc či míň pravidelných respondentů našich pátečních anket. Spolu s nimi věříme, že nový rok bude lepší než ten starý, že pokud nebude líp už v něm, aspoň se vydáme správným směrem, aby bylo líp později. A – těšíme se. Nebojte a těšte se taky.

Na co se nejvíc těšíte v následujícím roce? Co klíčového nás čeká?

Sara Polak

propagátorka umělé inteligence

Sara Polak
+3
+
-

V rámci osobního života se nejvíc těším na výzkum konceptu cloudových civilizací, AI kongres, rozkvět naší technologické klubovny v Paralelní Polis, a pokrok u své knihy o memes a historii. Co se týče světového dění, těším se na to, že lidé začnou plošněji využívat a vzdělávat se v technologiích. Upřímně mě potěšilo, jak začali lidé fungovat s kryptem a blockchainem třeba v rámci NFTs. Jasně, že to je často buzzword a že spoustu scammerů na tom vydělává těžké prachy, ale ukazuje to obrovskou sílu internetu: jak rychle se přenáší informace, a jak svižně dokážou lidé reagovat na nejnovější technologie, když v tom vidí přidanou hodnotu.

Doufám, že se do podobné pozice dostane i využití umělé inteligence, a že společnost pochopí její sílu třeba v presonalizovaném vzdělávání či zdravotnictví. I když jsem spíše skeptik co se týče věcí jako je neuralink (myslím, že reklama zde daleko přesahuje technologickou realitu, i když Muskovi fandím všema deseti), tak že i transhumanismus se bude posouvat dále. Sama se hodlám v příštím roce očipovat, abych čipem mohla platit nebo si v Polis otvírat turniket. Je to v zásadě hračka a blbinka, ale přijde mi důležité si s těmi technologiemi hrát, když už se v nich člověk tak vyžívá.

Bohužel, je kolem nás naprostá eroze důvěry, národní státy se hroutí, elity si (často velmi zasloužené) kopou hrob tím, že obyčejnými lidmi pohrdají – ať už jejich životními postoji, nebo jejich politickým názorem. Jen těžko se pak divit, že žijeme v chaosu, ve kterém žijeme. V tomto vidím v technologiích obrovskou naději – pokud se v nich masy dobře vzdělají, poptávka po lepších službách a lepším fungování společnosti přijde zezdola, a technologie zde mohou vytvořit skutečnou demokracii a zdravou evoluci institucí. A zároveň protiváhu institucí nefungujících.

Dominik Stroukal

hlavní ekonom Platební instituce Roger, expert na kryptoměny

Dominik Stroukal
+7
+
-

Rok 2022 bude jízda. Bude to statisticky zase nový nejlepší rok dějin, i když samozřejmě ne ve všem a pro všechny. Bude fascinující sledovat, jak se trh levně a rychle zaplavuje léky na covid a lepšími vakcínami. Musí být fascinující vyznat se v moderní medicíně a vidět, jak uhání raketovým tempem kupředu. Sám to vidím ve fintTechu, u bitcoinu, v telefonních aplikacích... Je to ještě mnohem okatější v kontrastu s neschopným, těžkopádným a zmateným státem.

Tématem číslo jedna ale bude měnová politika. Ať už upíráte oči na jakýkoliv trh, aktéři na tom trhu mají své oči upřené na ústa centrálních bankéřů. Hypotéky a nemovitostní trh, trh práce, akcie, krypto, prakticky všechno bude balancovat na očekávání toho, kam se vydá měnová politika. Budou se zvyšovat ve světě sazby? Co ze současného růstu cen je trvalé a co doopravdy přechodné? Který raketový růst byl obhajitelný a co je jenom bublina? Praskne nějaká? Stali jsme se na centrálních bankách extrémně závislí. Snad se nám to nevymstí.

Jestli je jedna jediná věc, na které se za dva roky pandemie široce shodneme, tak jsou to širší intervaly spolehlivosti jakýchkoliv odhadů. O budoucnosti jsme toho vždycky věděli zoufale málo, ale teď je to ještě horší. Ve středním odhadu jsem ale optimista.

Radovan Vávra

investor, bývalý bankéř

Radovan Vávra
+19
+
-

Nejvíc se těším na dramatický nástup elektromobility, která se z libůstky pár podivínů stane běžnou alternativou standardní individuální mobilitě. Tradiční výrobci v příštím roce přinesou na trh neuvěřitelně kvalitní elektromobily v celé šíři cenového spektra, takže nás nečekají jen další tisícikoňové speciality, co zrychlí za dvě sekundy, ale i fantastická auta pro běžné lidi.

Obrovský přelom to bude i pro Teslu, která příští rok otevře dvě nové gigatovárny – v Texasu a v Berlíně. Tím se nejen zvýší produkce aut, ale obě továrny přináší také velké produktové inovace. Auta, která se tam budou vyrábět, jsou tak dramaticky inovované oproti těm dnešním. Tesla také při jejich výrobě používá v autobranži neobvyklé a efektivní způsoby výroby, které výrazně tlačí dolů náklady. To je jeden z velkých klíčů do budoucna.

Anketa

Co byste nejvíc přáli Česku v příštím roce vy?

Kdybych tedy měl říct, na co se těším dál, tak že technologie zůstanou v příštím roce naším nejmocnějším spojencem ve válce s inflací. Ty inflační tlaky budou samozřejmě fungovat i příští rok a ten, kdo se s nimi umí nejlíp vyrovnat, kuriózně není centrální banka, ale technologie. Ta neustále bez ohledu na nárůst cen komodit tu finální výrobu dál zlevňuje. To je věc, která je na naší straně posledních pět set let a bude na naší straně i v roce 2022.

Jestli tedy byl teď na obálce časopisu Time Elon Musk, příští rok by to měly být obecně technologie. Ty nejenže dělají náš život jednodušší, pohodlnější a bezpečnější, ale hlavně nám dramaticky pomáhají brzdit růst cen.

 

Simona Kijonková

CEO skupiny Packeta a zakladatelka Zásilkovny

Simona Kijonková
+16
+
-

V příštím roce se těším především na další výzvy nejen v rámci Zásilkovny, ale celého holdingu Packeta. Letošní sezona nám ukázala, že robotika a automatizace procesů, provozu i výdeje zásilek jsou cestou, která nám výrazně pomůže k růstu celé skupiny a zároveň udržet a zvyšovat kvalitu našich služeb. Z toho důvodu budeme v příštím roce rozšiřovat naše PackMany, robotické třídičky zásilek, na naše další depa, a to nejen v Česku, ale i v zahraničí. Stejně tak plánujeme výrazný růst počtu Z-BOXů, naší sítě automatických výdejních boxů. Těším se také na to, že se výrazně posuneme ve svých plánech v oblasti udržitelnosti a zodpovědného podnikání, a to především co se týká využití vodíku.

David Ondráčka

konzultant, bývalý ředitel Transparency International

David Ondráčka
+19
+
-

Rozhodně se těším se na vládu bez Andreje Babiše, jeho vládnutí bylo v závěru chaos a orgie populismu, zemi to brzdilo. Ale vrátit se může. Záleží na Fialově vládě, její výkon ovlivní i Babišovy prezidentské šance. Jsem rád, že běží Milostivé léto, část lidí má šanci se dostat z dluhové pasti. Bude jich méně, než by mohlo, ale je to pozitivní. A jen obdiv všem lidem, kteří tu situaci pandemie zvládají, pomáhají a nevyhořeli.

Čekám složitý rok, společnost je rozbitá jako už dlouho ne. Iracionalita a naštvanost tryská všude, blbneme, působí to trochu jako papiňák před výbuchem. Z covidu jsme unavení všichni a asi to zatím nekončí.

Vláda bude podle mě dost tápat, slibovala zásadní změnu, reformy ale moc připravené nejsou. Čekají se zázraky na počkání, to není reálné, deziluze přijde. Prezidentské volby budou divadlo se spoustou herců, mnozí tu kampaň vidí jako nasvícené pódium. A Evropská unie se trápí v krizi, předsednictví na chvíli Česko dostane pod světla, ale my kormidlem moc netočíme. Spíš bude záležet na prezidentských volbách ve Francii a přístupu nové německé vlády.

Helena Horská

hlavní ekonomka Raiffeisenbank

Helena Horská
+32
+
-

Těším se na konec nezakrytého populismu, který stál naši společnou státní kasu miliardy korun. Návrat ke střízlivým časům, kdy se nenecháme „opíjet koblihami“, ale nebude lehký a bezbolestný. Nebude snadné utahovat opasky v době, kdy inflace bude lámat 14leté rekordy a ceny energií se jen tak z výšin dolů nepodívají.

Zodpovědné hospodaření státu, hledání úspor, osekávání agend státu na jedné straně a podpora investic na straně druhé je to, čím by měl být rok 2022 charakteristický. Vláda a centrální banka začnou co nejdřív táhnout za jeden provaz ve snaze zkrotit inflaci. A místo kritiky zatím osamoceného boje centrální banky s inflací začne vláda řešit dlouhodobého problémy české ekonomiky, které ji už roky brzdí a vytvářejí tlak na růst cen: nedostatek bytů a pracovních sil v Česku.  

A na závěr ještě jedno velké přání: dostat covid-19 pod kontrolu a vymazat ho z titulků hlavních zpráv.  

Andrej Kiska mladší

partner investiční společnosti Credo Ventures

Andrej Kiska mladší
-3
+
-

Jelikož se mi nedávno narodila dcera, nejvíc se v příštím roce těším na to, že spolu, teď už v pětici, strávíme jako rodina víc času. To má přesah i do mých byznysových očekávání: předpokládám, že renesance gamingu bude ještě zrychlovat. V USA jsou už letos e-sporty populárnější než NHL, ale většina se jich soustředí zatím jen na tradiční gamingové platformy, tedy hlavně stolní počítače a herní konzole.

Osobně se ale nejvíc těším na experimentální herní zážitky na nastupujících platformách typu virtuální a rozšiřené reality nebo blockchainové hry. Všechny tyto nové platformy mají gaming jako jednu z klíčových vertikál na přilákání mainstreamových uživatelů a investují do gamingu velké peníze. Já jako gamer (hráč i investor) a otec tří dětí se tak už nemůžu dočkat, až budu moct některé rodinné a byznysové cíle skloubit do jednoho. Není to sice asi zrovna nejdůležitější moment pro lidstvo v roce 2022, ale pro mě jednoznačně nejočekávanější. :)

Tomáš Prouza

prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Tomáš Prouza
+12
+
-

Nejvíc se těším na to, že už nebudu muset partnerům v zahraničí vysvětlovat, proč máme premiéra, který jen dělá ostudu a nemá naprosto žádné zábrany při privatizaci státu. A těším se na to, že nová vláda splní alespoň část svých slibů a skutečně rozjede dlouhá léta odkládané klíčové reformy české ekonomiky od důchodové reformy přes otevření trhu práce až po modernizaci českého vzdělávacího systému.

Tolik můj vrozený optimismus. Realita bude výrazně těžší – deagrofertizace Česka bude vyžadovat výměnu spousty lidí, jenže na jejich místa bude složité najít náhradu. Ekonomické reformy budou bolet a budou stát vládu hodně z její popularity, takže může ztratit odvahu. A reforma vzdělávacího systému, která by měla být absolutní prioritou, je běh na dlouhou trať, takže bude klíčové, aby za ní stáli lidé z celého politického spektra a pokračovali v ní i v příštím volebním období. Příští rok tak bude důležité, aby vláda měla podporu pro nutné reformy a aby do jejich příprav zapojila všechny, kterých se to týká. Co totiž nepřipraví a nezačne prosazovat příští rok, to už nestihne…

Martin Vlnas

CEO NextPage Media

Martin Vlnas
+3
+
-

Tipuju, že příští rok budeme často psát o inflaci a růstu úrokových sazeb (představte si, že refinancujete čtyřmilionovou hypotéku ze dvou na čtyři procenta a platíte najednou měsíčně o 4500 korun navíc), tvrdém konci hypotečního boomu (který se vzápětí promítne do cen nemovitostí), pokračujícím růstu cen emisních povolenek a nezbytných škrtech ve veřejných financích, bez nichž se nová vláda neobejde, pokud myslí své předvolební sliby vážně. Vše z toho je určitě hodné pozornosti.

Pro mě ale budou minimálně stejně důležitá i další témata. Boj národních států s bigtechem o to, komu bude patřit budoucnost (a naše soukromí), který zatím státy (a nadnárodní organizace) prohrávají na celé čáře, ale pořád ještě není pozdě. Nebo hledání silného a hlavně pro širokou veřejnost volitelného prezidentského kandidáta, který vyzve Andreje Babiše a Tomia Okamuru v bitvě o Hrad (ano, volby jsou zatím v plánu až v roce 2023, ale bůhví). Máme se na co těšit.

Tomáš Vala

CEO Siko

Tomáš Vala
+5
+
-

V roce 2022 se nejvíce těším na vylepšení našich procesů díky postupující digitalizaci ve firmě. Jedná se o mnoho oblastí, kde očekávám zásadní průlom v přínosech minulých investic, nejvíce se však těším na spolupráci s novým šéfem Supply chain.

V naší společnosti se pak těším na kroky nové vlády - programové prohlášení zní slibně.

Ivan Bartoš

předseda Pirátské strany a ministr pro místní rozvoj

Ivan Bartoš
+5
+
-

Příští rok bude nabitý řadou událostí, tou klíčovou bude nejen pro naše firmy a exportéry předsednictví v Radě EU. Jde o obrovskou šanci, aby byl hlas našich občanů v Evropě slyšet, prohloubili jsme partnerské i obchodní vztahy, hledali nové podnikatelské příležitosti a vyjednali co nejlepší podmínky například pro rozvoj regionů a mnoho dalšího. Minulá vláda přípravy hrubě podcenila, nyní musíme dohnat, co se dá.

Mám také radost, že by měla být skrz koordinaci vládních resortů konečně věnovaná dostatečná pozornost digitalizaci veřejné správy a jejímu odbyrokratizování. To ušetří nejen peníze, ale hlavně nervy lidem, živnostníkům, podnikatelům i úředníkům. Obíhat mají opravdu data, nikoliv lidé. Do digitalizace se sice do teď investovaly značné peníze, ale vesměs chyběl požadovaný efekt a úspory.

Anketa

A co byste přáli sobě?

Nejde ale samozřejmě jen o státní správu. Rozvoj naší země a budování našeho dobrého jména za hranicemi se opírá i o řadu neuvěřitelně nadaných, pracovitých a aktivních lidí, kteří jak do byznysu, tak vědy či výzkumu přinášejí nové nápady nebo inovace. Vzpomněl bych například naše vědce, kteří budou i v dalším roce pokračovat ve vývoji protinádorových látek a dalších léků. Zaujal mě také projekt z Olomouce, kde dokázali vyvinout tablety na čištění kontaminované vody třeba po velkých průmyslových haváriích nebo povodních. Takových projektů vznikají po celém Česku desítky až stovky a těším se na to, že o nich v budoucnosti ještě uslyšíme.

FINMAG V NOVÉM DESIGNU JE TADY. CO SE V NĚM DOČTETE?

„Všechny ty kecy o bohémství jsou na nic. Musíte makat!“ Martin Krajc ve svém vinohradském ateliéru vysvětlil Ireně Jirků, proč s partou výtvarníků založil FIRMU.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

UMĚNÍ JE BYZNYS • „Toho Picassa jsem neměl prodávat,“ říká Patrik Šimon, majitel 20 tisíc artefaktů • Proč jde cena uměleckých děl nahoru? Jaké padají rekordy v aukcích • Dokáže AI malovat jako Monet nebo Mucha?

BYZNYS JE UMĚNÍ • Mléko jako od babičky vyrábí Radim Hrůza z Vysočiny • Pivní sen, ze kterého se zatím neprobudila spolumajitelka Rodinného pivovaru Švihov Anna van der Weerden

STYL JE HRA • Dům architekta Petra Stolína jako způsob poznání • Cestovní kancelář Ježíš Kristus funguje úspěšně už stovky let • Elegie za spalovací motor

HRY, SNY, RADOSTI • „Čekala jsem to horší,“ říká třetí Češka, která vystoupala na Mount Everest • Dunajská delta je zase planetou ptáků • Proč si Martin Vajda, spolumajitel vinařství Sonberk, čte knihy feministek?

Autor článku

Michal Hron

Michal Hron

Šéfredaktor webu Finmag.cz. Novinář s dlouholetou praxí z největších českých médií, milovník moderních technologií i přístupů, ale i čisté nedotčené přírody. Po krachu vydavatelství Mladá fronta přešel do Finmagu z týdeníku Euro, předtím vedl sdruženou domácí redakci Hospodářských novin, Aktuálně.cz a iHNed.cz a působil jako editor zpravodajství na portálech iDnes.cz a Novinky.cz.

Autor článku

Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase a Lidových novinách. Vedl cestovatelský server Tripzone.cz. V roce 2010 začal psát pro finanční portál Peníze.cz, v roce 2015 se stal šéfredaktorem časopisu Finmag a od roku 2021 šéfuje i webu Finmag.cz. V listopadu 2021 převzal vedení projektu Football Club. Když zrovna neťuká do klávesnice, běhá s dětmi po lese, poslouchá audioknihy, sedí na Letné (na pivu a na fotbale) nebo cestuje po Evropě.