Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Překvapivé stavby Adama Gebriana: Sklepácká Besídka ve Slavonicích

Tenhle díl Překvapivých staveb Adama Gebriana je překvapivý. Jindy je Adam průvodce a vykladač, tentokrát se ale změní v pozorného posluchače. Jan Boháč vypráví, jak se z ruiny v historickém centru ospalého městečka v pohraničí stal hotel ceněný nejen architekty, ale i hosty, z nichž někteří si do něj „jezdí zabydlet“ v netradičně pojatých pokojích.

V roce 1988 byly Slavonice mrtvá obec. Při příjezdu vás kontrolovali pohraničníci, protože do Rakouska je odsud, co by kamenem dohodil A téhož roku si po večírku osm členů divadla Sklep řekne, že v ruině jednoho z historických domů na náměstí by mohla vzniknout docela hezká základna pro zkoušení a samozřejmě taky pro další večírky.

Ze společného vlastnictví ale brzy sejde – moc hlav znamená moc nekompatibilních názorů. A po vyplacení kolegů zbude Jan Boháč sám a postupně dává dohromady dům, ve kterém na začátku byly propadlé stropy, propadlá střecha a funkční, protože památkově chráněná fasáda.

Fotky z natáčení Mall.tv

Dům, ve kterém se organicky propojuje avantgardní přístup s tradicí získal svého času Grand Prix obce architektů a proměnil se postupně v hotel. Ten se pak rozšířil do sousední barokní stodoly a nyní, ve „fázi tři“ se rozrůstá do sousedního měšťanského domu.

Finmag.cz

Komentáře

Celkem 0 komentářů v diskuzi

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK