Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Regulace, žádná láce

Michal Kašpárek | 14. 7. 2017 | Vstoupit do diskuze – 26 komentářů

Evropskou levici nepřestává vábit zastropování nájmů. Ideálu důstojného a dostupného bydlení pro všechny se dá ale dosáhnout i jinak – a bez takových vedlejších škod.

Regulace, žádná láce

Zdroj: Shutterstock

Evropský soud pro lidská práva potvrdil svůj starší rozsudek, podle kterého musí Česká republika doplatit třem pronajímatelům bytů rozdíl mezi regulovaným a obvyklým nájemným (celkem 2,19 milionu korun) a náklady řízení (227 tisíc). Dvěma z nich přiznal i náhradu nemajetkové újmy (162 tisíc).

Stěžovatelům podle rozsudku „výše regulovaného nájemného ani nepokrývala náklady na opravy, rekonstrukci a údržbu předmětných bytů, tím spíše jim neumožňovala dosáhnout přiměřeného zisku“. Zároveň nemohli smlouvy vypovědět. „Právní předpisy týkající se nájemného tak představovaly zásah do jejich majetkových práv.“

Všichni tedy doplatíme (sice jen symbolicky, ale nejspíš ne naposled) na perverzní přesvědčení prvních porevolučních vlád ODS a ČSSD, že sociální politiku může za stát dělat a platit v podstatě náhodně vybraná část obyvatel. Dvojí trh s bydlením, který se po sérii kulišáren sjednotil teprve před čtyřmi lety, byl podobně absurdní, jako kdyby bezplatné taxíky pro seniory museli provozovat místo obcí majitelé aut se sudým číslem na značce. Bez ohledu na to, jestli šofér náhodou není potřebnější než pasažér.

Máme na radaru

Chytré čtení na víkend

Monitoruje web. Třídí zrno od plev. Blbosti zahazuje. A výběr toho nejlepšího, co se za týden podaří zachytit, můžete mít každý pátek v mailboxu. Objednejte si pravidelný páteční výběr z toho, co se objevilo na radaru Michala Kašpárka.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Čtení na víkend

 

Když se Petr Mach shodne s Paulem Krugmanem

Strašidlo cenové regulace nájmů ale obchází Evropou pořád. Před dvěma lety se k ní vrátili v Berlíně – k radosti smetánky žijící v loftech: „Výsledky sice ukazují, že reforma nájmy mírně snížila, týká se to ale především drahých bytů a rozdíl se záhy tenčí. Původní cíl reformy, tedy dostupnější nájemní bydlení pro nízko- a středněpříjmové domácnosti, zůstává po roce od zavedení nenaplněný,“ hodnotí opatření v první studii ekonom Lorenz Thomschke.

V Británii zas obnovení regulace sliboval lídr (nakonec jen těsně neúspěšných) labouristů Jeremy Corbyn. Paradoxní je, že i deník The Guardian, který ho před volbami podporoval, nedávno otiskl kritickou reportáž ze Stockholmu, kde cenová regulace vytváří dvojí trh s bydlením a úplatkářské sítě. A kdysi dávno napsal zdrcující kritiku regulace nájmů sám Paul Krugman, ekonomický guru moderní levice. Strmý růst cen bydlení mimo regulované byty a hořké vztahy mezi domácími a nájemníky? Oboje je „očekávatelné“ a „jak z učebnice“, napsal a připomněl „Murphyho zákon ekonomických opatření“: Ekonomové mají na politiku nejmenší vliv zrovna v těch v oblastech, o kterých toho vědí nejvíc a dokonce se o tom mezi sebou nehádají.

Neregulujte. Deregulujte, stavte, půjčujte

Ani shoda 93 procent členů Americké asociace ekonomů na tom, že „zastropování nájmů omezuje kvalitu i dostupnost bydlení“ ještě neznamená, že regulace jejich výše nemůže nikdy přinést cokoliv dobrého. Ale než někoho napadne hrát tuhle loterii, měl bych tři jistější recepty, jak bydlení v Česku (a Praze obzvlášť) zdostupnit:

Za prvé, zjednodušit a nejlíp i aktivně podporovat výstavbu bytových domů a čtvrtí ve městech – blízko firmám, školám, obchodům a hromadné dopravě. Bylo by například hezké dočkat se doby, kdy stavební úřady nebudou nutit lidi bez aut k nákupu parkovacích stání za stovky tisíc ke každému novému bytu. Krok správným směrem jsou třeba nové Pražské stavební předpisy – proč, to v Respektu vysvětlil Adam Gebrian.

Za druhé, obecní bytové domy neprivatizovat, ale naopak stavět. Kromě toho, že rozšiřují nabídku a že se dá jejich prostřednictvím mírně tlačit na cenu nájmů v okolí, lze z výnosů platit veřejné služby i bez dalšího danění ekonomické aktivity.

Za třetí, lidem ohroženým bezdomovectvím prostě dát peníze. „Může být totiž efektivnější pomoct rozvedené matce s dětmi se zaplacením kauce než následně financovat azylové domy a složitý návrat zpět do nájemního bydlení,“ půjčím si slova Daniela Prokopa. (Že by s takovou veřejné peníze končily v kapsách soukromníků? Jistě, tak jako v nich nakonec přistanou jakékoliv dotace a dávky, od příspěvků na školní obědy po nepodmíněný základní příjem.)

Bohužel – pár tisíc na ruku pro lidi v nouzi na počkání bude v programech vždycky vypadat hůř než boj proti hamižným domácím.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 vede web Finmag.cz a edituje tištěný Finmag. Každý pátek posílá... Více o autorovi.

Komentáře

Celkem 26 komentářů v diskuzi

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Altman | 14. 7. 2017 10:46

"Všichni tedy doplatíme (sice jen symbolicky, ale nejspíš ne naposled) na perverzní přesvědčení prvních porevolučních vlád ODS a ČSSD, že sociální politiku může za stát dělat a platit v podstatě náhodně vybraná část obyvatel."
Ach ty Kašpárkovy vtipy. Manažeři a specialisti se mzdou nad 100tis nejsou v podstatě náhodně vybranou skupinou obyvatel, která je nucena platit státní sociální politiku?

"Neregulujte. Deregulujte, stavte, půjčujte"
Tak pozor!
Neregulujte, deregulujte: to rozhodně ano
Stavte: také ano - osobně nechápu, jak může v údajně tržní ekonomice být v 20km okolí Prahy jediné pole/louka. Ekonomický nesmysl!
Půjčujte: tak to bacha! To teď ČNB (a před ní FED, ECB, BoJ, ...) dělá a nafukuje tím nemovitostní bublinu a v realitě způsobuje, že bydlení je dostupné méně a ne více. Protože pokud banky půjčují na bydlení NOVĚ vytvořené peníze a to za uměle netržně nízký úrok, začnou byty (v očekávání růstu) skupovat spekulanti a i bohatší jedinci si pořídí druhý/třetí byt jako investici na penzi, na AirBnb, atd...

"Za druhé, obecní bytové domy neprivatizovat, ale naopak stavět."
A jéje, komunismus už zase. Lidem sebereme peníze na daních a pak za to neefektivně a korupčně budeme stavět.

"Za třetí, lidem ohroženým bezdomovectvím prostě dát peníze. "
Jistě soudruzi, dejte. Ale SVOJE!

+12
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Petr Zbursky | 14. 7. 2017 17:23

Férovému mechanismu můžeme říkat třeba tehdy, pokud lidé cítí, že jsou jeho pravidla fér a nebudou mít tendence k převratům nebo k prosazování přerozdělování. V případě, kdy majitel pozemku neplatí komunitě (společnosti lidí okolo) za to, že uznávají jeho výhradní právo na pozemek, pak dostává od komunity více užitku než lidé bez pozemku, což je na první pohled nefér systém.

V případě moderního státu dostává ještě více užitku. Všechny státní služby a infrastruktura, která se vybuduje v lokalitě jeho pozemku, se promítne do jeho zvýšené ceny. Přitom to je při současných pravidlech placeno z příjmu všech lidí (i nezúčastněných), kterým se státní investice do jejich majetku nepromítne. I to je důvod, proč by měl vlastník pozemku nést největší daňové břemeno - protože z něj dostane nejvíc užitku.

Technicky vzato je pak jedno jestli se tomu říká daň z pozemku, daň z nevyužité půdy nebo pronájem přírodní příležitosti. Ano, trh je fér - proto je cena tohohle mechanismu stanovena tržní cenou půdy. Ten, kdo má pozemek někde na horách uprostřed ničeho by neplatil nic, protože zkrátka nikdo jiný nemá zájem o jeho příležitost. Pak máte lukrativní pozemek v centru města a existuje spousta lidí, který o něj mají zájem - tedy existuje nějaká tržní cena a může se dle ní stanovit výše pronájmu.

Celé je to o stabilitě systému. Pokud nebude komunita domluvena na nějakém fér systému, bude ekonomický systém připomínat pyramidovou hru, kdy ti, co se narodí později, budou mít prostě smůlu, protože na ně nezbylo. Ti pak začnou přicházet se socialistickým přerozdělováním, revoltami a podobně. Přitom stačí jenom nastavit správně pravidla toho trhu.

-1
+
-