Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ekonomie šméček je sama šméčko

| 25. 2. 2016

Kniha o manipulování spotřebitelů, kterou napsali dva držitelé nobelovky: to zní slibně. Jenže Phishing for Phools zůstává daleko za očekáváním.

Ekonomie šméček je sama šméčko

George A. Akerlof & Robert J. Shiller: Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception – vyšlo v nakladatelství Princeton University Press v září 2015. 288 stran, 17,50 dolaru (verze pro Kindle).

Dobrý den, volám správně na obchodní inspekci? Chtěl bych oznámit podvod na zákaznících.

Tak spusťte.

Jde o knihu Phishing for Phools: The Economics of Manipulation and Deception.

Pomalu a česky.

Pasti na hejly. Ekonomie manipulace a podvodů.

Vy si připadáte být oklamaný knihou o klamání?

Přesně tak. Víte, napsali ji George A. Akerlof a Robert J. Shiller. Znáte je?

Ne.

Významní ekonomové. První dostal nobelovku v roce 2001 za studium trhů při existenci asymetrických informací. Druhý v roce 2013 za analýzu cen akcií a dluhopisů.

Tak to by to mělo být dobré čtení, ne?

Právě že není! Ta kniha je plytká a banální.

Nic jste se z ní nedozvěděl?

Tak abych autorům nekřivdil, třeba o existenci Společnosti na ochranu obchodu před švindlíři a podvodníky, založené v Londýně v roce 1776, jsem doteď netušil.

Čili vás nikdo nepodvedl, na shl…

Počkejte! Na knihu, která má tak velikášský podtitul – ekonomie manipulace a podvodů – je to přece jen trochu málo. Začíná přitom slibně. Autoři si všímají, že tržní prostředí podnikatele tlačí nejenom k tomu, aby poskytovali co nejkvalitnější zboží a služby za co nejnižší ceny. Často je naopak motivuje ke zneužívání důvěry, naivity a jiných slabůstek zákazníků prostřednictvím různých fíglů.

Například?

Výrobci cigaret a lihovin prodávají zboží, které způsobuje fyzickou a psychickou závislost. Farmaceutické firmy platí lékařům školení a na oplátku po nich chtějí, aby předepisovali jejich léky. Letečtí dopravci pojmenovávají stupně luxusu na palubách svých letadel tak, aby lákali k utrácení. Dealeři automobilů, potravinářské koncerny, banky: ti všichni svorně na jednu stranu mámí peníze z obyčejných lidí a na druhou stranu se co to jde snaží obejít státní regulace, případně si je rovnou nechat ušít na míru.

To je ale opravdu slibný začátek.

Jenže on je to zároveň i konec.

Takže autoři neřeší, cože to s námi je, že se necháme tak snadno nabulíkovat?

Neřeší. Dělá to třeba Daniel Kahneman v Myšlení rychlém a pomalém, ale tihle ne.

Další čtení

Od bestselleru Myšlení rychlé a pomalé nečekejte sadistickou posmívárnu „hloupým lidem“. Daniel Kahneman vás s kombinací učitelské škodolibosti a otcovské lásky vás Kahneman naláká k nádrži plné chyb v úsudcích – kniha popisuje přes třicet klamů – a až budete stát na břehu, postrčí vás, abyste se sami vymáchali.

Myšlení rychlé a pomalé: Návod k použití hlavy

Nejsou tam žádné praktické tipy, jak nenaletět šmejdům?

Nejsou.

A zákonům na ochranu zákazníků se v té knížce věnují?

Těm ano a velmi. Jenže na to, kolik o nich popsali papíru, se toho čtenář znova moc nedozví. Víte, Akerlof a Shiller tam mají jeden dobrý postřeh, cituji: „Kdybychom přistoupili na logiku, že regulace trhu nefunguje bezchybně, a proto nám tedy bude lépe bez ní, pak bychom z toho museli zároveň vyvodit, že protože partneři, děti a přátelé často způsobují problémy, neměli bychom se nikdy brát, pořizovat si děti a hledat si kamarády.“

Proti tomu se dá těžko něco namítnout.

Jenže oni skoro nepopisují rozdíly mezi regulacemi dobrými a špatnými. O to se pokouší třeba Richard H. Thaler v knize Misbehaving, kde chválí ty zákony, které občany nenápadně pošťuchují ke kýženým krokům, aniž by jim vyloženě bránily rozhodnout se jinak. Takové úvahy jsem čekal i od Akerlofa a Shillera – a tůdle. Sice na jednu stranu připouštějí, že zákony můžou nadělat paseku, na druhou stranu ale chválí vysoké zdanění etanolu jako prostředek boje s alkoholismem, aniž je napadlo zeptat se, zda vedlejším efektem nemůže být domácí pálení.

To vypadá, že ta kniha je opravdu trochu šméčko.

A co se s tím dá dělat?

Teď už nic. Ale příště si napřed přečtěte recenze. Knižní trh je díky nim před vyčůránky chráněný dobře. Že se i tak necháte napálit, to už je potom jenom vaše hloupost.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!