Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šest zlatých slov: „Neboj, zlato, postarám se o to“

| 19. 11. 2015

Knihu Mate: Become the Man Women Want by si měl přečíst každý šestnáctiletý úchylonerd. Ušetří mu kopu frustrace, nejenom při seznamování se se ženami.

Šest zlatých slov: „Neboj, zlato, postarám se o to“

Snad jenom erotický diskuzní web Norník.net a propagační materiály Strany práv občanů nabízejí takovou porci slizu, rozpaků a čirého smutku jako návody na svádění žen. Schválně: projděte si 20 negů, které ji prý dostanou, pusťte si pár videí s Davidem, googlujte „pickup art“. Objevíte bizarní svět, ve kterém ženy přestávají být lidskými bytostmi a stávají se organickými stroji, které se dají hacknout a přeformátovat. Klíč k úspěchu bývá obvykle týž: s pomocí naučených „technik svádění“ oddálit provalení toho, že jste úplný knedla, co nejdál, pokud možno až za… však víte.

Autor několika knih o pití a sexu Tucker Max a psycholog Geoffrey Miller na to jdou z opačného konce. V novince Mate: Become the Man Women Want (Parťák: Staň se mužem, jakého ženy hledají) radí, jak nejdřív přestat být knedlou. S přihlédnutím ke skutečnosti, že Maxova nejznámější kniha nese titul Snad mají v pekle pivo, to dělají překvapivě osvíceně. Zapomeň na triky a hacky, těžko budeš někoho zajímat, pokud si napřed nepořešíš svůj shit, vzkazují a mají pravdu. Jejich kniha je o svádění a vlastně i o mužnosti teprve až v druhém nebo ještě vzdálenějším plánu: spokojené milenecké a partnerské vztahy jsou v ní jen vedlejším produktem aktivního a užitečného života.

Při příležitosti dnešního Mezinárodního dne mužů si tu teď pár postřehů z Mate vypíchneme.

Tucker Max, Geoffrey Miller: Mate: Become the Man Women Want – vyšlo v nakladatelství Little, Brown and Company v září 2015, 384 stran, 10 dolarů (verze pro Kindle).

Napiš svoje IQ na papír a spal ho

  1. Buďte upřímní. K sobě i k partnerkám. Rozhodněte se dopředu, co od seznamování chcete: jestli zábavu na jednu noc, kamarádství s výhodami, nebo trvalý vztah, a hledejte jen ty ženy, které chtějí to samé. Existují.
  2. Pozor na falešné dilema „hodní kluci“ versus „hajzlové“. Podle Maxe a Millera je přitažlivá pouze kombinace lepších stránek obojího, tedy figura „jemného ochránce“: „Ženy chtějí silné, asertivní muže, kteří se nevyhýbají ani násilí, pokud je to opravdu nezbytné. Zásadní ale je, aby muž partnerku chránil, nikoliv sám ohrožoval. Ženy nestojí o prchavé, duševně vratké psychopaty. Stojí o statečné, vůdčí muže, kteří je budou hájit, kteří se nepodělají z jiných lidí, a kteří neucuknou strachy před nebezpečím ani před násilím.“ – I když se Hollywood snaží přesvědčit o tom, že to nejromantičtější, co může muž říct ženě, je „miluju tě“ a „omlouvám se“, Max a Miller mají jiný tip: „Neboj, zlato, postarám se o to.“
  3. „Už je unavená tím, jak ji všichni objektivizují. Řešte s ní i něco jiného, než jak vypadá.“ Co byste neměli říkat a dělat, můžete prostudovat třeba na stránce Přiznání servírek a číšníků.
  4. Bary a kluby jsou hrozné místo pro seznamování, přestože je populární kultura maluje naopak. Je v nich příliš silná konkurence a zároveň mnoho dobrých důvodů k opatrnosti a zdrženlivosti. Tucker doporučuje navštěvovat umělecké a sportovní kluby a kroužky, dobrovolničit, angažovat se v politice, vzdělávat se.
  5. „Napište na list papíru všechna svoje skóre. Maturitní známky. Percentil testu studijních předpokladů. Svoje IQ. Pak ten papír rozcupujte a útržky spalte. Doslova. Nad popelem přísahejte, že nikdy v životě žádné z těch tří čísel neprozradíte jediné ženě.“
  6. Obecně podceňované atraktivní rysy: otevřenost novým názorům a zážitkům, silná vůle, sebeironie, schopnost pečovat o staré a nemocné.
  7. Nepomlouvejte svoje bývalé. A nejlíp vůbec nikoho.

Co je to Den ekonomické svobody, to asi víte. To je den, kdy máme pomyslně vyděláno na všechno, co máme poplatit státu, ergo pak už jakoby vyděláváme na sebe. Michal Kašpárek zkusil zkonstruovat pár dalších ekonomických svátků. Mimo jiné navrhuje pánům, ke kterému datu by mohli slavit, že mají vyděláno to, na co ženy budou pracovat až do Silvestra.

Oslavte Den ekonomické výhodnosti frantíka!

Jak prodat feminismus? V antifeministickém balení

Než se začnete biflovat Maxovy a Millerovy rady nazpaměť, je důležité připomenout několik jejich slabin:

Za prvé, Mate popisuje preference toho druhu žen, které už jsou dostatečně emancipované na to, aby nehledaly hovado, ale ještě nejsou zcela osvobozené od očekávání, které na ně společnost klade. Max například několikrát klade čtenáři na srdce, jak velký strach mají ženy ze znásilnění a z pomluv, přesněji ze slut-shamingu. Je to rada cenná, ale ne univerzálně platná. Když jsem o knize mluvil s kamarádkami, slyšel jsem i „tak ať se o mě říká, že jsem děvka, kašlu na lidi, je to přece moje věc“.

Za druhé, knihu sráží dolů pseudoevoluční pseudopsychologie. Například je prý důležité jíst s ostatními lidmi, protože „sdílení jídla posiluje sociální vztahy u všech druhů primátů“. Hoďte po nich někdo výkal, ať se zamyslí: u šimpanzů to tak funguje.

Za třetí, časté výpady vůči feminismu působí nemístně. Ne proto, že jsou nekorektní, ale proto, že jsou absurdní. Kniha, která říká, že ve vztazích je dovolené všechno, jen si to musíte na rovinu říct, která se posmívá mačismu a kritizuje rape culture nebo která doporučuje ke studiu spis Vagina. Nová perspektiva Naomi Wolfové, je feministická.

Nicméně: pokud byste někdo vynalezl stroj času, tak teď už víte, co mi dát k šestnáctým narozeninám.

 

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

MaB | 19. 11. 2015 07:38

Myslím, že ptát se žen, co na ně platí, nemá moc smysl.

Jednak, na různé ženy platí různé věci.

Za druhé, na některé ženy fungují věci, které by nikdy veřejně nepřiznaly. Takže se to od nich nedovíte.

Za třetí, nemá smysl poslouchat, co o těchto věcech ženy říkají, ale má smysl sledovat, co dělají. Ženy, právě proto, že tolik mluví, nedávají svým řečem až takový význam, jako muži.

+2
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Duder | 19. 11. 2015 11:53

Jsem automaticky skeptický ke všem knihám, kde se autor uvádí jako "PhD", "MD", atd...

-4
+
-

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

Duranga | 19. 11. 2015 17:03

>> "Nemějte strach, broučku, jsem tu já." :-)

https://www.youtube.com/watch?v=30wHx5awBCg
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Robert Antonio | 19. 11. 2015 13:01

Ha, nové slovo, slut shaming! Co všechko si feministky nevymyslí, aby mohly do světa vykřičet, že za všecko zlé mohou muži.
Nemohu mluvit za všechny muže, ale alespoň v mém sociálním okolí Lewinská nebyla zesměšňována proto, že měla poměr s Clintonem, ale že byla ochotná kvůli tomu několik let archivovat šaty se zaschlou skvrnou. Kdo je schopen veřejně představit takovou hovadlnost světu, musí se smířit s veřejnám posměchem, stejně jako Věra Pohlová či inženýrka magistra Kačenová.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Eva Procházková | 21. 11. 2015 15:40
reakce na Robert Antonio | 19. 11. 2015 13:01

Slut-shaming není o Lewinské ani o feminismu. Slut-shamingu se dopouštějí častěji ženy než muži. Asi je sexuálně zkušené a nemoralizující kolegyně něčím ohrožují (konkurence? nebo ukazují, co samy strážci morálky chtějí?) a mají potřebu je shazovat. Za slut-shaming považuju "dehonestující" komentování ženské sexuality = rozhoďnožka, rajda, chtivá apod. Jako vždy to vypovídá hlavně o úzkostech autora/autorky z této oblasti:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Duder | 19. 11. 2015 11:59

S tím posledním komentářem se mohu mýlit. Každopádně bych doporučil klasiku Dale Carnegie - How to win friends and influence people. Jsou to univerzální rady.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Duder | 19. 11. 2015 11:53

Jsem automaticky skeptický ke všem knihám, kde se autor uvádí jako "PhD", "MD", atd...
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

technicka | 19. 11. 2015 08:41

Mate bych prelozil na jako "partak", ale "kamo" (jak to prelozit, aby to zachvalo slovni hricku plynouci z vedeckeho vyznamu "mate" me teda nenapad..). A kdyz uz prvni, tak jako "partaku" jako osloveni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 19. 11. 2015 09:52
reakce na technicka | 19. 11. 2015 08:41

Navíc autor je Američan a v americké je "mate" spíš partner (životní, sexuální) než kámoš/parťák. Při použití kámo ale odpadá problém se skloňováním (1./5. p.), takže to vůbec není špatná varianta.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 19. 11. 2015 06:54

Na všech těch návodech na balení, co píší muži pro muže o ženách, mně chybí takový drobný detali, totiž, co si o tom myslí ženy. Dobře je to vidět i v diskusi. Míše příjde hláška vtipná, ale Gabriel Pleska VÍ, že vtipná není. Mě by Gabriel nesbalil, ani kdybych byl holka :-) Pro mne je důležitý vzájemný respekt a o tom toho v podobných knihách moc není.

Vyjímečně má u mě pan Kašpárek drobné plus za to, že on se o tom s kamarádkami bavil :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 19. 11. 2015 09:49
reakce na Josef Fraj | 19. 11. 2015 06:54

Vás bych taky nebalil, ani kdybyste byl holka.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

MaB | 19. 11. 2015 07:38
reakce na Josef Fraj | 19. 11. 2015 06:54

Myslím, že ptát se žen, co na ně platí, nemá moc smysl.

Jednak, na různé ženy platí různé věci.

Za druhé, na některé ženy fungují věci, které by nikdy veřejně nepřiznaly. Takže se to od nich nedovíte.

Za třetí, nemá smysl poslouchat, co o těchto věcech ženy říkají, ale má smysl sledovat, co dělají. Ženy, právě proto, že tolik mluví, nedávají svým řečem až takový význam, jako muži.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 19. 11. 2015 22:44
reakce na MaB | 19. 11. 2015 07:38

Dost těžko napsat něco obecně o polovině populace na zeměkouli. Proto jsou tyto rady z principu mimo.
Tak například já pobývala na studiích na technice a Vašemu popisu neodpovídala ani jedna. Pokud člověk, ano, i žena je člověk :-) neřekne, co chce, tak to nedostane. Jednoduché přímočaré technické myšlení.
Ale ať si každý dělá co chce!!!
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Míša | 19. 11. 2015 02:37

Když už se snažíte udělat z Finmagu Bravíčko, uchovejte si alespoň minimum smyslu pro humor. Mě tahle hláška náhodou přijde vtipná:
"Dneska večer si to s tebou rozdám, takže … jestli chceš, tak se můžeš přidat."

A pokud bych měla brát téma vážně, tak každé ženě se líbí jiný muž. Vše povoleno. Jen se domluvit.
Vím to. Jsem žena.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 19. 11. 2015 20:30
reakce na Míša | 19. 11. 2015 02:37

Také mi ta hláška vyloudila na tváři úsměv a líbí se mi muži vzhledu přirozeného. Skutečného. Když vypadá jako hrubá surovina. Ne jako potřebný zoufalec, ale jako zlatá žíla možností. Ne nenažraně. Vypraně, ale ne vyžehleně. Čistě, ale ne naleštěně. Důvěryhodně, ale ne pokorně. Aby vypadal tak, že by za tu snahu stál. :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 19. 11. 2015 22:51
reakce na Triolet | 19. 11. 2015 20:30

Triolet...snivý a půvabný popis! Jo...něco na tom je :)

Nezdá se Vám, kolegyně ženo, že zdejší muži čpí zatuchlinou vzájemných respektů bla bla bla a humor, jiskra, přitažlivost a sex se nám někam vytratil?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 11. 2015 01:10
reakce na Míša | 19. 11. 2015 22:51

Zdravím Míšo,

tady musíme hodnotit podle jiných kritérií než je mládí a krása :)

Řekla bych, že zde převládají muži inteligentní, spokojení se svými životy, jistí si sami sebou, starající se o své rodiny, slušně situovaní.
Diskutují se zaujetím. Jejich názorové sváry, rozpory mě baví, poučují (nebyla bych schopná spravovat ani malou prodejnu v souladu se zákonnými ustanoveními a daňovými předpisy). Většinou je vidím jako rovnocenné protivníky bez ohledu na znaménka pod jejich příspěvky. Někdy články nečtu a jdu hned na diskusi. Myslím, že jejich kritické úsudky a analyzování nejsou zasaženi falší, kterou zle očekávat a setkat se s ní u novinářů a dotazovaných osob.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 26. 11. 2015 22:26
reakce na Triolet | 20. 11. 2015 01:10

Milá Triolet!
1. souhlas!
2. právě proto, co tu pohledává tento tupý článek?
3. také nejsem nejmladší, mám rodinu a sem tam něco spravuju v souladu se zákonnými ustanoveními a daňovými předpisy :)
Přesto se snažím si zachovat smysl pro humor :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 19. 11. 2015 04:02
reakce na Míša | 19. 11. 2015 02:37

Dr. Albert ovšem stále angažmá odmítá. Jinak ta hláška vtipná není, a i kdyby byla, ve zbytku těch dalších špatně přeložených ohavností, se to ztratí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 19. 11. 2015 22:40
reakce na Gabriel Pleska | 19. 11. 2015 04:02

Nepřijde mi to jako ohavnosti. Neříkám, že to je dobré na sbalení holky. Na to je to trochu málo. Ale na zasmání to určitě je :)
Pokud tedy ohledně sexu nejste v nějaké křeči...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!