Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Zen a hotovo. Mám tě rád, jednoduchý živote!

| 15. 7. 2010

Nikdo nikdy neshodil pavědu o osobní výkonnosti tak vtipně a chytře jako Zdeněk Svěrák ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze: „Bronschteinův přínos spočívá především v tom, že přesunul poznámkový blok z dominantního sektoru A2 do ergonomicky mnohem výhodnější polohy v sektoru B5. Sektory B1, B2, B3 a B4 zůstaly prázdné. Zde Bronschteinovy pokusy přerušila válka.“

Zen a hotovo. Mám tě rád, jednoduchý živote!

Tucty příkazů, snaha mechanizovat kreativitu a pak ten americký optimizmus, který ve zdravě skeptickém člověku budí touhu někomu rozbít usměvavou držku... Pokud jsou tohle důvody, proč chodíte kolem knížek "Pracujte lépe, Buďte víc produktivní,Vydělejte balík" obloukem, zbystřete.

Nakladatelství Jan Melvil totiž právě vydalo knihu Lea Babauty "Zen a hotovo: Zcela jednoduchý systém osobní pruduktivity". Má sto dvacet stran, nestojí ani dvě stovky, a pokud máte pocit, že se ve své práci plácáte, zatímco se kupí další a další úkoly, stojí za přečtení. Zabere vám to sotva hodinu.

Mít vše hotovo na odtučňovací kůře

Babauta nepřichází s ničím zásadně novým. Kompiluje několik bestsellerů o produktivitě, osekává je o žvanění a nechává to, co uznává za podstatné. Takže když David Allen v Mít vše hotovo, o které už jsme na Finmagu psali, na třech stovkách stran vysvětluje, jak vnést do chaosu řád, Babautovi stačí stránky tři:

 

 

  • Shromažďujte všechny svoje povinnosti zapsané na jednom spolehlivém místě. Třeba v notýsku.

 

  • Třiďte úkoly každý den, a co jde vyřešit hned, s tím se nepárejte.

 

  • Na každý den i týden si naplánujte po jednom klíčovém úkolu. Udělejte ho jako první.

 

A aby to všechno šlo líp:

 

  • Nepracujte na víc věcech najednou. Ponořte se plně vždy do toho, čemu se právě věnujete.

 

  • Vytvořte si rutiny. Je to blbé a jednoduché, ale funguje to a pro mě jde o nejcennější radu z knihy. Když si člověk něco (nachystání podkladů pro účetní nebo kondiční běhání) zvykne dělat vždy v určitou dobu bez ohledu na okolnosti, postupně se k tomu bude muset míň a míň dokopávat a bude se mu na to líp a líp pamatovat.

 

  • Práci vždy dokončujte. Pak se za to odměňte.

 

  • Prostě začněte. "Rád tento princip srovnávám s mým postojem k běhání. Místo toho, abych se děsil, kam až musím doběhnout, řeknu si, že mou jedinou povinností je nazout si boty a vyběhnout ze dveří."

 

Nakonec, aby to mělo smysl:

 

 

  • Určete si dlouhodobé i krátkodobé cíle - týká se to práce i osobního života.

 

  • Pravidelně (každý týden) hodnoťte vykonanou práci a přemýšlejte nad tím, jak to, co jste udělali, vedlo k naplnění vašich cílů. To samé platí při plánování práce na další týden nebo dva.

 

Jste sluníčkoví a chcete pohladit dušičku? Běžte na blog

Babauta je hlasitý propagátor "jednoduchého života" - aneb proč být dvanáct hodin denně v práci, když vám větší radost než velké auto udělá to, že můžete trávit čas se svou rodinou? Je to taky vegan, denně běhá (nyní už dokonce bez bot), vstává za svítání... Pokud vám "sluníčkoví" lidé z nějakého důvodu lezou krkem (nestyďte se za to), pořád se nebojte vzít Zen a hotovo do ruky. Na východně-filozofické tlachání ve stylu new age tam názvu knihy navzdory nenarazíte. I díky tomu jde o perfektní publikaci o osobní produktivitě pro ty, kteří na ostatní knihy o osobní produktivitě koukají jak telata na nová vrata.

A naopak, jestliže vám tenhle životní styl sedí, zavítejte na Babautovy blogy Zen Habits a mnmlist - rady pro přežití cyklistů, abstinentů, nekuřáků, nevlastníků televize a dalších vybočujících lidí v korporátním světě vás pohladí po duši - jak to vy, neobdaření povrchním cynismem, říkáte.

My ostatní si vystačíme s právě vyšlou knihou. Přiznám se, že mě chytla. Až dopíšu tento odstavec, odfajfkuju ve svém seznamu položku "#FinMag ztd" a půjdu se odměnit sledováním finále mistrovství světa v kopané. Mám tě rád, jednoduchý živote!

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Robin | 15. 7. 2010 23:00

Jen na okraj, myslím, že to byl Zdeněk Svěrák.Po použití prosím můj příspěvek smažte, díky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Krupka Michal | 15. 7. 2010 15:25

Jak již zde bylo kolikrát řečeno, knižní čtvrtek je velice silnou zbraní finmagu a já si ho velice cením! Díky panu Kašpárkovi můžu rozšiřovat povědomí o naprosto výborných knihách a přeformovávat svůj životní pohled(Zen, GTD, Rework, Black Swan, Free). Za to Vám děkuji a jen tak dále ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Kašpárek | 16. 7. 2010 16:17
reakce na Krupka Michal | 15. 7. 2010 15:25

Michale, moc děkuju, je to skvělá podpora! :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pavel Králíček | 15. 7. 2010 10:20

Musím pochválit autora za skvělou recenzi této knihy, která by mohla motivovat i "normální lidi" k jejímu nákupu, ale jednu věc si neodpustím: její autor se jmenuje Leo Babauta (nikoli Balbuta).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!