Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Když se černá labuť rozhodne ničit

| 7. 1. 2010

Před objevením Austrálie byli Evropané přesvědčeni, že jsou všechny labutě bílé – a to přesvědčení bylo tak silné, že příklad s barvou labutí se po staletí používal v logice. Pak ale cestovatelé objevili černě opeřený druh, který staletými předsudky ornitologů i logiků otřásl.

Když se černá labuť rozhodne ničit

Poslední publikace ekonoma a filosofa Nassima Nicholase Taleba (na fotografii) The Black Swan (Černá labuť) si metaforu černé labutě půjčuje. A se sarkastickým, velmi chytrým humorem ji aplikuje na současný svět okolo nás, především na „drobný byznys“ a makroekonomii. O ekonomii si totiž všichni, počínaje hospodskými mudrlanty, přes novináře až k politikům, myslí, že ji rozumí. Ona nás ale vždy dokáže vypéct a naprosto změnit pravidla hry.

Každá událost označitelná za černou labuť má podle Taleba jen tři charakteristické znaky. Zaprvé, leží mimo rámec toho, co se dosud dělo, a co je tedy představitelné. Zadruhé, černé labutě mají obrovský dopad. A zatřetí, jakmile se černá labuť přihodí a lidé si na ni a její následky zvyknou, jeví se zpětně jako absolutně samozřejmá a zcela předvídatelná. Což opět vede k nesprávnému pocitu, že rozumíme světu, a že nás už ničím nepřekvapí - než ale jednou...

V knize nejčastěji zmiňovaných černých labutí se asi většina z vás sama dovtípí: nepředvídatelnost událostí 11. září 2001 a současné ekonomické krize a jejich dalekosáhlé následky jsou jasné každému bystrému čtenáři.

Mediokristán a Extremistán

Podle Taleba jsme jako druh evolučně mnohem více uzpůsobenisrozumitelnému světu malých kmenů a tlup než turbulentnímu a nepředvídatelnému globálnímu prostředí. Na současný svět („Extremistán“) ekonomové, obyčejní obchodníci i média roubují pravidla starého světa („Medokristánu“). Jak strašlivé neporozumění to je, pochopíme snadno ze srovnání:

Mediokristán

(starý neglobalizovaný svět)

Extremistán

(současný postmoderní globalizovaný svět)

Téměř vše je ve společnosti rozděleno podle principu Gaussovy křivky

Gaussova křivka často neplatí

Typickým zástupcem kterékoliv skupiny je člověk někde uprostřed (například všichni spisovatelé jsou stejně chudí, všichni hospodští si slušně vydělají na živobytí)

Členové všech sociálních skupin se pohybují mezi extrémy (srov. pohádkově bohatou autorku Harryho Pottera a umaštěného žižkovského prozaika, nebo majitele restaurací Ambiente a zadlužené neúspěšné trosky z pořadu Ano, šéfe)

Vítězové získávají jen malou část bohatství

Několik nejúspěšnějších zcela ovládá trhy

Všemu porozumíte po chvíli pozorování

Potřebujete spoustu času, abyste pochopili pravidla hry (pokud je vůbec pochopit lze)

Budoucí události se snadno odvodí z minulých

Budoucí události se nedají předpovídat

Dějiny se plíží

Dějiny skáčou

Setkat se můžete s čísly, která odráží skutečná množství (nejbohatší člověk má 5 paláců a 100 sluhů).

Střetáváte se s naprosto nepochopitelnými čísly (Apple App Store prodal miliardu aplikací, Warren Buffett vlastní majetek v hodnotě 37 000 000 000 dolarů)

Svět odolný vůči černým labutím

Černé labutě přicházejí často a obracejí pravidla hry

S hrozivě špatnou interpretací jevů okolo nás se můžete setkat pokaždé, když vkročíte do hospody anebo zapnete televizi. Vzpomeňte si na nadšené reportáže o tom, že je obchodování na internetu zlatý důl, které byly postavené na příkladech superúspěšných podnikatelů, jenž lze v českém prostředí spočítat na prstech. Tyto báchorky pak pro spoustu lidí znamenají jasný způsob jak zbohatnout, i za cenu riskantního zadlužení se a vstupu na mimořádně konkurenční trh.

Důležité je ale zmínit ještě jednu věc: černé labutě nemusejí vždy znamenat tragédie - přestože tragické černé labutě se jaksi lépe pamatují. Konec komunizmu a přechod na tržní hospodářství před 20 lety byl ukázkovou černou labutí, díky níž desetitisíce lidí dosáhly na majetek, o kterým se jim nesnilo, a dík které prosperuje dříve chudý kout Evropy.

Kniha, která vás zbaví optimizmu

Číst Taleba není snadné. Šroubovaný jazyk plný filozofických termínů, nadbytek smyšlených postav, na kterých ilustruje svoje názory, přeskakování z ekonomie k přírodním vědám, pak k umění a nakonec do historie - to všechno činí z The Black Swan hůře stravitelnou publikaci. Ještě těžší než ji číst ale může být najít v sobě potom znovu správné optimistické odhodlání dělat svou práci všem překážkám navzdory.
Přes to všechno můžeme jen doufat, že se brzo najde překladatel, který tuto knihu - podle New York Times jednu z dvanácti nejvlivnějších poválečných publikací - přeloží do češtiny a udělá jí reklamu. V poličkách knihkupectví, které i teď přetékají zaručenými návody, jak zaručeně investovat a vydělat úžasný balík díky tajným fíglům těch, kteří „pochopili trhy“, je jí zapotřebí jako ničeho jiného.

Photo: nrkbeta

Creative Commons License
Titulní fotografie podléhá licenci Creative Commons

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Andrej Dobovišek | 3. 1. 2011 14:29

teprv se prokousavam pres knihu ( mam je ve slovinstine) ale uz muzu rict ze je uzasna, doufam ze bude dostupni i pro ceske pratele :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 7. 1. 2010 08:47

Kniha se mi moc líbila, z celé knihy bych vypíchl 3 věty:."Do not waste your time trying to fight forecasters, stock analysts and social scientists, except to play pranks on them"."If you hear a "prominent" ;economist using the word equilibrium, or normal distribution, do not argue with him, just ignore him"."The larger the role of the Black Swan, the harder it will be for us to predict"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 7. 1. 2010 15:48
reakce na Jan Dvořák | 7. 1. 2010 08:47

Nebyl by mozny preklad pro neanglictinare? Prekladat to slovo od slova ve slovniku by asi nedavalo spravny smysl. Dekuji.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 1. 2010 22:21
reakce na Libor Kosour | 7. 1. 2010 15:48

Tady to je:Nemá cenu se snažit bojovat s prognostiky, akciovými analytiky a sociology. Jedině, že byste si z nich chtěl utahovat..Pokud uslyšíte "prominentního& quot;ekonoma používat slova rovnováha nebo normální rozdělení, nediskutujte s ním. Prostě ho ignorujte..Čím větší je význam Černé labutě, tím těžší je jí předpovědět
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 7. 1. 2010 22:22
reakce na Jan Dvořák | 7. 1. 2010 22:21

Malý dovětek: normálním rozdělením je myšlena Gaussova křivka
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Černý | 7. 1. 2010 20:52
reakce na Libor Kosour | 7. 1. 2010 15:48

Pokusím se:"Neztrácejte čas bojováním s lidmi co předpovídají počasí, akciovými analytiky a lidmi ze sociálních věd, s výjimkou toho, když si z nich budete utahovat"" Kdyžuslyšíte "prominentního& quot;ekonoma používat slovo equilibrium (rovnováha) nebo normální přerozdělení, nehádejte se ním, prostě ho ignorujte."&quo t;Čímvětší je role Černé Labutě, tím težší pro nás bude ji předvídat"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!