Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Drobná ruční práce nezahyne

| 2. 7. 2009

Nedávno jsem vyslechl povzdech, že zanikají malé opravny čehokoliv, že je stále obtížnější nechat si někde provést drobnou ruční práci. Mou první reakcí bylo automaticky souhlasit. Jak se všechno kolem nás monopolizuje, nějak přirozeně očekáváme, že vše drobné a „lidské“ se vytrácí, zatímco macdonaldizované provozy bují zvesela.

Drobná ruční práce nezahyne

To, nad čím jsme měli tendenci ohrnovat nos, se stává vzácnou komoditou. Zážitkem. Kdo by před dvaceti lety stál o práci kováře. Dřina, špína, čmoud... a přece umělečtí kováři na náměstích lákají davy. Uprostřed záplavy plastových výrobků z Číny najednou oko spočine na svalnatém jinochovi, který s pomocí kladiva, kovadliny a hromádky žhavého popela přímo před naší nosem vytváří něco užitečného. Každý, kdo si jejich dílo odnáší domů, má k takovému předmětu mnohem osobnější vztah. Viděl jeho zrození.

Je s tím vším konec? Potuloval jsem se znovu po letech po pražském sídlišti Spořilov, kde jsem kdysi vyrůstal. V horní části bývalý Dům služeb... nyní obývaný klasickou vietnamskou prodejnou se zeleninou a nápoji – mimo jiné nejnižší štace bezdomovců, na které už pivo neúčinkuje a víno v hospodách je moc drahé. A hned vedle... cosi jako trafika.

Kupuji si magazín, podívám se po obchodu a vidím starý šicí stroj. Otočím hlavu a zpozoruji vzorkovník podlahových krytin. Pod sklem na pultu jsou špulky nití. Vedle stářím zežloutlý xerox. Dům služeb nezmizel. Vešel se do jediné místnosti.

A sdílná paní mi vysvětluje, že původně se zabývali jen broušením parket. Pak lidé projevili zájem o galanterii – přibrali galanterii. Pak zjistili, že stárnoucí obyvatelé stárnoucího sídliště se už netrefí nití do ouška jehly – přibyla služba oprav oděvů. A kopírka. A čistírna...

O drobné služby už nemám strach. Sídlištní mikroekonomika mi ukázala, že nabídka nezůstane vůči poptávce slepá. A současná krize nebo nárůst cen za pronájem prostor mohou zákazníkům paradoxně pomoci. Budou-li podnikatelé hledat nové cesty k přežití, nepohrdnou najednou ani důchodcem, který si přijde jednou za rok nechat podrazit prošlapané boty.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Arsen Lazarevič | 2. 7. 2009 23:28

To záleží pokud je po službách poptávka. Pokud nové boty stojí 400 a oprava starých 300 korun, tak pravděpodobně dáte přednost botám novým. A ještě markantnější rozdíly jsou u oblečení. Pokud se jedná o problém sehnat kvalitního řemeslníka, tak se ani není čemu divit. Těchto lidí je málo a jsou velmi žádaní. Můžou si tak říct o několikanásobek toho, co před 10 lety.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Kosour | 2. 7. 2009 18:23

Je to hezka predstava, jen se obavam o dlouhodobost a moznosti vzniku podobnych sluzeb jinde. Zejmena z duvodu vysokeho najemneho, tyto sluzby budou tezko dosahovat velkych obratu a zisku. Vidim to na nasem malem meste, rada sluzeb tu jede od dob totality a pomalu ubyvaji. Treba opravny obuvi tu byli 3 a dnes jedna. A pritom zakazek ma spoustu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Ivan Adamovič
Publicista a novinář původně zaměřený na kulturu. V roce 1995 spoluzaložil a řadu let řídil časopis Živel, působil také v měsíčníku Ikarie, byl šéfredaktorem...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!