Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

| 27. 7. 2012

Koalice „rozpočtové odpovědnosti“ není odpovědná ke svým voličům – ale ke svým věřitelům. Uvěřitelné ideály ODS schází už dlouho, poslední týden z ní ale přesto padá brada.

ODS roku 2012: Hochštapleři s ratingem A1

O tom, že se u moci ve všech zemích a érách pořád dokola střídají válečníci, intelektuálové a obchodníci jsem psal už loni v dubnu i letos v dubnu. Stejně jako o tom, že v Česku zrovna obchodníci střídají intelektuály. Zapomeňte na ideje, na právo a na rozum. Celá země frčí SUVčkem kolem hrobečků Havla, Dienstbiera a Motejla do míst, kde je na prodej všechno a každý.

Vlajkonoši změn? Občanská strana demokratická. Jen za poslední týden jsem měl třikrát pocit, že ty moje články snad čtou.

Na kandidátku jako do formule: zaplať a jezdi si

Nejdřív Hospodářky zjistily, že si lídři kandidátek ODS pro krajské volby za svá místa platí. Tu dvacet tisíc, tu rovnou dvě stě. Příspěvek na kampaň. Nedáš, nekandiduješ.

Budiž, je věcí strany, koho pošle do voleb. Rád bych ale ODS jako bývalý volič a zároveň fanda Formulí 1 připomněl, že i královna motorsportu už desetiletí nabízí příležitost platícím jezdcům, hejskům bez talentu a mistrovské píle, zato s bohatými sponzory, v případě Paula Belmonda dokonce rodiči. Ponaučení? Nepamatuji si, že by nějaký platící jezdec vyhrál závod. Obvykle mají dost velké problémy se vůbec kvalifikovat na startovní rošt.

Ale třeba to platícím politikům pofrčí v „době obchodní“ líp.

Blažek se bojí křiku „významných lidí“. Intelektuálové to asi nebudou

S kandidátkou ať si tedy dělají, co chtějí – horší je, že podobné principy už členové ODS vyznávají i při jmenování těch lidí, které podle zákona jmenovat musí.

Tak třeba zákon o státním zastupitelství praví: „Vrchní státní zástupce jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce.“ Nejvyšší státní zástupce navrhl Lenku Bradáčovou, takže nezbývá prostor pro dělání zagorky. To byste ovšem nesměli být Pavel Blažek: „Určití významní lidé si její jmenování nepřejí, kdybych to udělal teď, bylo by kolem toho hodně křiku,“ prozradil Respektu, proč že chce v rozporu se zákonem konkurz. A právě respekt si Blažek zaslouží: za bezelstnou otevřenost, s jakou přiznal, že když vás „významní lidé“ drží za koule, proměníte se z vysokoškolského učitele práv na největšího moravského komedianta od dob Vladimíra Menšíka.

Parta plukovníků tady nebude rozhodovat o vládě. Moody’s tady budou rozhodovat o vládě!

Posledním dílkem do skládačky přispěl sám premiér Petr Nečas. Ještě před pár týdny tloukl do stolu, že o vládě nebude rozhodovat parta plukovníků, co tehdy chtěla vyšetřovat rozdavačnou Vlastu Parkanovou. Jenže není nikým nevolená parta jako nikým nevolená parta. Minulou středu ve sněmovně už Nečas existenci svého kabinetu obhajoval v podstatě jediným argumentem: čerstvým ratingem A1 od významné agentury. „Česko je podle Moody’s bezpečný přístav.“ Nemůžeme si dovolit „odklon od této konsolidační strategie“, jako by bylo třeba dodržování vlastního programu či odstoupení nedůvěryhodné vlády, protože bychom byli penalizováni „například poklesem ratingu a podobně“. To dá rozum.

Pravda, stát díky „á jedničce“ ročně šetří miliardy na levnějších úvěrech. Zároveň se při pohledu na gigantický 105miliardový schodek rozpočtu vkrádá jedna znepokojivá myšlenka. Nečasův kabinet očividně není „rozpočtově zodpovědný“ ke svým občanům, které připravuje stále o víc: o půlku výdělků, pětinu útrat, o zbytky pochybných sociálních jistot i o ekonomický růst – zároveň jim ale nedává to, kvůli čemu jej zvolili: hospodárný stát. Vláda je rozpočtově zodpovědná hlavně k institucím, od kterých si půjčuje. Přesně takového pokorného, ájedničkového dlužníka by chtěl mít každý lichvář. „Nebojte šefíku, prachy budou zejtra. Nechtějte raděj vědět, co jsem s nima udělal a kde je teď vezmu, ale do halíře to vrátím.“

Že z těch státních zakázek a státního dluhu mají větší prospěch právě Blažkovi „významní lidé“ než nevýznamní důchodci, toho si začínáme všímat i my, kteří Nečasově vládě svými hlasy pomohli k moci. Zpovykaní tehdy nenávistí k flákačům a parazitům – netušíce, jak málo z nich nosí důchodcovské papuče a kolik střevíce na míru.

Snad tedy pěkný rating přispěje aspoň k tomu, že se pokladna ODS zahojí z přílivu dalších levných peněz a své kandidáty už příště strana nebude muset obtěžovat nedůstojným startovným.

A mimochodem: ještě před deseti lety mělo rating A1 od Moody’s i Řecko.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Mario Vápeník | 1. 8. 2012 22:58

Hezky od sdrdce napsané. Ale já bych ještě chvilku počkal a té vládě trochu té sance dal. Proč? Ne proto, že by byla dobrá. Ale proto, že lepší asi mít nebudem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ferdinand Mácha | 27. 7. 2012 14:34

Já mám podobné poznání... Možná bude na každém z nás, abychom přinášeli svému okolí informace o alternativách, když se na něj valí dezinformace a manipulativní argumenty z masmédií.

Je to jako se vším - můžeme se spolehnout na cizí služby, ale pak si poneseme následky našeho výběru.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 27. 7. 2012 10:48

Trefovat se do Blažka a spol. je tak jednoduché, že bych od autora, který na to má celý druhý web, čekal něco důmyslnějšího. (Pro úplnost uvádím, že jednoduché je to proto, že to nejsou zrovna nejsložitější lidé a nevedou zrovna nejčestnější a nejdůstojnější život).
Zaujalo mě ale pár myšlenek: 1) Povinnost okamžitě jmenovat VSZ- takové bleskové odvození, to by ani Luboš Zaorálkuj nezvládl. Pokud by souhlas ministra spravedlnosti nebyl vyžadován zákonem, mohl by VSZ jmenovat rovnou Zeman (a tak by to také dávalo smysl).
2) Bystré přirovnání politiky k závodům F1, které nesleduji ze dvou důvodů - strašně málo se předjíždí a o výsledku se na můj vkus příliš často rozhoduje od úřednického (ač soukromého) stolu. Že by toto vědeli i kupčíci s kandidátními místy? A vědí to voliči?
3) "Zapomeňte na ideje, na právo a na rozum." Kdyby si někdo na tuto tesknou myšlenku v Mezopotámii udělal copyright, tak vlastní dnes většinu světového bohatství. Kde byly ty ideje, když prodával Havel Lucernu ruské mafii, o které se vědělo, že vypůjčené peníze na její nákup nikdy státní bance nevrátí? Kde bylo právo, když se skartovávaly svazky StB? Když se legitimizovala celá tyranská nomenklatura právě na státních zastupitelstvích a na soudech? Rozum? Ne! "Pýcha rozumu!" ((c) Havel 2010)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 27. 7. 2012 09:26

Já jsem naposledy volil ODS ve volbách 2006, tehdy kvůli modré knize. Jakmile ji ODS prakticky ihned po volbách roztrhala a zahodila, byl to pro mne signál, že tuhle stranu už volit nesmím. Bohužel pro většinu voličů ODS nikoli.

Jestli ODS získá v příštích volbách více než 5% hlasů ( členů ODS je něco mezi 20-30 tisíci, to nestačí ) a volby vyhraje ČSSD tak definitivně zlomím hůl i nad soudností voličstva této země. Tyhle strany se prostě musí dostat mimo politiku, jinak se budeme potácet v bažině korupce a klientelismu i nadále.

Lidé nadávají, nadávají, nadávají. Na výběr mají 27 politických stran a hnutí, přesto volí stále dokola 5 těch nejhorších, které již v minulosti opakovaně prokázaly nekompetentnost a korupční zázemí. Lidé to vidí, nadávají ale ve volbách stejně hodí hlas těch které vidí denně na billboardech. O zbylých 22 stranách většina voličů ani netuší že existují.

Demokracie má v dnešní době mediální zkratky zjevně slabiny které v minulosti nebyly tak zřetelné. Média dnes ovládají názory a myšlení lidí víc než kdy jindy. Marketing a PR - zlo naší doby. Lež povýšila nad pravdu !
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Weinfurtner | 27. 7. 2012 12:18
reakce na Michal Weinfurtner | 27. 7. 2012 09:26

No prosím a aktuální průzkum Factum Invenio nedává mnoho nadějí na zlepšení:
"Pětiprocentní hranici, nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny, by v současné době pravděpodobně překročilo 6 politických stran – nejlépe by si stály opoziční ČSSD a lídr vládní koalice ODS. Sociální demokracie zastavila pokles své podpory a stále výrazně vede. ODS od května postupně posílila o 2,4 procentního bodu a vrátila se na druhou pozici. KSČM naopak proti květnu postupně o 1,9 procentního bodu oslabila. Do PSP by se s přehledem dostala také TOP 09, která se stabilně drží nad hranicí 10 %. Potvrdilo se, že by v Poslanecké sněmovně zasedly KDU-ČSL (6,1 %) a SPO-Zemanovci (5,4 %)"

To je k neuvěření. Nezbývá než doufat že se agentura dramaticky zmýlila.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!