Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

| 11. 11. 2011

Vzorem pro „desátá“ léta bude MacGyver. Seriálový hrdina, který si vystačil s tím, co našel po kapsách.

Heslo pro ztracenou dekádu: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš“

„Potrvá desetiletí, než na tom budeme líp,“ předvedla minulý týden Angela Merkelová, že umí být upřímná.

Evropu teď pravděpodobně čeká ztracená dekáda. Škrty a stávky, propouštění a nenabírání, opatrnost firem i investorů, zvyšování daní, bolestivé umořování státních dluhů a pře o to, kdo to prožral a kdo to má platit. Nic veselého.

Pročež si připomeňme jednu praktickou radu, už si nevzpomenu, kde jsem k ní přišel: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš.“ Platí jak pro ministra financí, tak stařenku v poslední valašské chalupě. A hodit se teď bude víc než kdykoliv dřív.

Macarena dohrála

V posledních letech jsme se naučili přemýšlet úplně naopak: „Zjisti, co bys mohl mít, řekni si o to a udělej s tím, co se ti zamane.“ Vysokoškolští učitelé začali trávit víc času zavrtaní v podmínkách grantů než v odborných publikacích. Stavební firmy nemusely řešit, jak stavět efektivněji a líp; stačilo zjistit, kde se Evropská unie chystá prolít trochu betonu. Dostupné hypotéky v druhé půlce minulé dekády udělaly z nýmandů realitní magnáty a podnikatelské půjčky fungovaly ve firmách jako redbul zdarma. A jak snadno se pak vybíraly daně a opravovala náměstí…

Šmytec.

Tak jako nikdo nevytáhne z hrobu Hendrixe a Šlitra a nevrátí šedesátky, neexistuje ani způsob, jak Evropu a Česko v dohledných letech vrátit do stavu, v jakém byly od roku devadesát do roku osm. Tedy zmámené extází a nalité tím redbulem, navíc s vodkou.

Ale je tu naděje: „Vezmi, co máš, a udělej s tím to nejlepší, co můžeš.“

Štětec místo lopaty, propiska místo betonu

Takže: co má Česko? A co dobrého s tím může udělat?

  • Má skoro sto tisíc žen na rodičovské dovolené. I kdyby chtěly pár hodin v týdnu pracovat, většinou setřou: „Neexistence částečné rodičovské dovolené či využití částečných úvazků neumožňuje flexibilnější rozdělení rolí partnerů v péči o děti do šesti let jejich věku,“ skuhrá i Český statistický úřad. Marně. Z ambiciózních žen se po dvou dětech a pěti letech strávených na Mimibazaru stávají vyvrhelové. Netřeba investovat miliardy: stačí ostřeji bojovat proti diskriminaci na trhu práce, zvýhodňovat firmy nabízející půlúvazky a flexibilní pracovní dobu, a sociálka bude za několik kvartálů koukat, kolik jí naskakuje od těch, které doteď financovala.
  • Má slušné silnice a skoro čtyři tisíce dopravních policistů. Možná je to klam, ale policisty vídám hlavně na koncích obcí, kde čekají na nešťastníky řítící se pětapadesátkou. V Česku si tedy stačí hlídat tachometr – a pak už je skoro beztrestné neblikat, předjíždět na dálnici zprava, nedávat přednost, blokovat zipující se kolony a „vyškolovat“. Na těch slušných silnicích to pak vypadá neslušně, a dokud tekly peníze, zlepšovalo se to tak, že tekl onen beton. Přinuťte policisty hlídat něco jiného než rychlost a telefony. Z Prahy do Brna se pak dostanete po D1 s jistotou za dvě hodiny i bez nového povrchu a třetího pruhu za 24 miliard.
  • Má spoustu zapálených tvůrčích lidí se zkušenostmi ze světa. Když už jim nelze dát ranec peněz, dejme jim aspoň důvěru. V Praze, Brně a Bratislavě už několikátou sezónu běží Městské zásahy: mladí architekti v nich ukazují, jak chytře oživit městské prostory. Ošklivá místa, která už máme, jen doteď nikdo nevěděl, co s nimi. A hele: basketbalová hřiště pod silničními estakádami, pastviny pro ovce na tramvajových smyčkách, orientační šipky namalované na šedou dlažbu. Na první pohled blbiny. Na druhý mnohdy to nejlepší, co můžeme se svým prostředím udělat. Tím spíš, když nám nikdo nedá na víc.

Jak se stát MacGyverem

Tolik rady pro správce veřejného majetku. Co s námi ostatními? Krize je dobrá příležitost připomenout si, co všechno máme nebo umíme. A i když se blíží Vánoce, pořád mluvím o kapitálu, ne zdraví a rodině:

  • Jedete někam autem a máte v něm místo? Nabídněte ho spolujezdcům.
  • Umíte něco legračního, užitečného, něco, co není na velké podnikání, ale občas to někoho potěší? Hrát na klavír legrační písničky, kreslit karikatury nebo vyplňovat složité úřední formuláře? Nabídněte to za sto korun nebo pět dolarů na internetu.
  • Máte v kůlně spoustu vercajku? Půjčujte ho za peníze, nebo výměnou za vercajk jiný. Spoluspotřebitelství za krize bují. Česká služba k tomu zatím není, ale papír na domovní nástěnce a sloupu osvětlení za rohem taky funguje.
  • Umíte dobře péct? Doneste své koláče dopoledne ochutnat nejbližšímu kavárníkovi a odpoledne máte byznys na přilepšenou.

Vzorem pro desátá léta bude Angus MacGyver, který své seriálové nepřátele nelikviduje s pomocí drahých superzbraní, ale tím, co najde po kapsách.

Schválně, co v nich teď máte vy? A co nejlepšího s tím můžete udělat?

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Petr Hampl | 16. 11. 2011 18:31

Zpochybňuji tu tezi se zbytečnou mateřskou dovolenou.

1) opravdu by teď byla ekonomika schopná absorbovat 100 000 dalších pracovníků?

2) opravdu je výchova dětí ztrátou? V situaci, kdy země trpí demografickým deficitem, který způsobuje, že za pár let nebude na důchody?

3) slučování mateřství a práce, jako jsou zkrácené úvazky, podnikové školky atd. To je zajímavé pro horních 5% - manažerky, konzultantky, podnikatelky, novinářky atd.
Pro dělnice, švadleny, prodavačky a všechny ostatní z nižších tříd je to nepoužitelné. Ty potřebují a chtějí dlouhou mateřskou dovolenou. Jak nedávno ukázal pan profesor Možný, ženy z nižších tříd dají raději přednost tomu nemít žádné děti než "slučování kariéry a mateřství" připravené na míru manažerkám a političkám.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Olga Sedlackova | 16. 11. 2011 14:36

Před každými volbami je zaměstnávání žen téma, alespon u některých stran. Po volbách se ale nikdy nic podstatného nestane. Určitě by pomohly částečné úvazky za férových podmínek pro ženy, které chtějí pracovat, ale taky být s rodinou, tedy preferují půl nebo 3/4 úvazek.
Zaměstnávání na fakturu, které se u nás říká "Švarc systém"mi stále příjde jako dobrá možnost pro všechny, kteří chtějí pracovat na částečný úvazek nebo pracovat ve více oborech či pro více podniků najednou. I pro stát to nakonec bude výhodnější když bude mít lidi s alespoň s nějakým příjmem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marian Repáň | 11. 11. 2011 22:49

Jaká to náhoda. Akorát dnes byly v Čechách a na Slovensku spuštěné do provozu stránky www.odkomunity.cz a www.odkomunity.sk, které pomáhají lidem navzájem si půjčovat své věci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 11. 11. 2011 08:26

Jen tedy doufejme, že krize, která je za dveřmi, změní Evropu a její zatuhlý systém. Např. naznačené zákony kolem zaměstnanosti jsou opravdu napsány tak, že někoho zaměstnanat je spíše za trest. Myslím že každý může sledovat jak především malé firmy propouštějí zaměstnanceapak nabírají živnostníky jakosubdodavatele. Ušetřenépeníze povětšinou nejdou do nového auta, ale do zachování provozu firmy. A jak mi říkal jeden podnikatel "Pokuta za švarcsystém? Když mi ji dají, druhý den mají všechny na pracáku. Dovedu je tam sám".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

tomáš j. kouba | 11. 11. 2011 16:36
reakce na Aleš Müller | 11. 11. 2011 08:26

Tohle raději nikam nepiště. Ještě Vás někdo obviní z toho, že jste asociální. Zaměstnanci přece potřebují jistoty...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!