Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak jsem vyžral státní pokladnu

| 18. 11. 2011

Takový nenápadný kluk ze střední třídy, a jak nás už stačil zadlužit! Omlouvá ho snad jen to, že to bude splácet do smrti smrťoucí.

Jak jsem vyžral státní pokladnu

Spižírna české veřejné pokladny ještě nevydala svoje poslední jelítko, přesto už se několik let hádáme o to, kdo z ní vylezl s nejmastnější hubou. V reality show Česko má vyžírku si zatím největší přízeň laické i odborné poroty získali „zkorumpovaní politici“, „líní cigoši“ a „nenažraní boháči“. Pošlete smsku, přijďte na náměstí, hlasujte volebním lístkem nebo molotovem.

Vyhlížím z okna, kdy si dav přijde pro mě. Nestavím dálnice ani nepobírám dávky, ale do státního bůčku jsem si zařízl kudlou pěkně. Omlouvá mě jen to, že tu hodlám být ještě několik desetiletí – a během té doby nejspíš přijde účtenka.

Účet za pocit sucha, bezpečí a veselí

Namátkou, co všechno jsem stihl za posledních deset let:

  • Když jsem se jako student dozvěděl o plánu přestěhovat mou fakultu do budovy zrekonstruované za čtvrt miliardy, nepřivázal jsem se k bagru, jak by velela střídmost. Radoval jsem se naopak jak dítě z toho, že mě bude v létě ovívat klimatizace, v zimě zas hostit zastřešený dvorek. Takaja Amerika! Západ přece nejrychleji doženeme litím betonu a přestřiháváním pásek, radoval jsem se tehdy a pak ještě několikrát.
  • Bohužel po rekonstrukci jaksi nezbyly peníze na dostatek knih do knihovny, tak jsem si je musel za pár tisíc pořídit sám. To ale naštěstí byla celá moje investice do vzdělání, díky kterému nevstávám na šestou k lopatě, ale na jedenáctou ke kavárenskému stolu. A protože jsem si naklikal volnou živnost na všechno, kde to šlo, kupodivu po mě stát v patřičném termínu nechce daň z příjmu, i když vše přiznám do koruny.
  • Něco málo odvedu na zdravotním pojištění, ale myslím, že se mi investice posledního roku vrátila jen na vyšetření posledních týdnů.
  • Hodně jsem jezdil vlakem a hromadnou dopravou, tu za půlku, tu za čtvrtinu tržní ceny. Párkrát, pod rouškou noci a posilněný alkoholem, jsem to měl zadarmo.
  • Pak jsem si pořídil auto. Od té doby si užívám ten zázrak, že za několik tisíc ročně, které odvedu na spotřební dani a dálniční známce, mám k dispozici víceméně sjízdné silnice. Odhrabaný sníh, čtyřproudku vedoucí na západ až k oceánu a na východ až na Valašsko stejně jako parkování zdarma před domem jsem si od té doby zvykl brát jako základní lidské právo. Ne výsadu, o jaké by si před sto lety nechali zdát i králové.
  • Nadšeně jsem výskal na přehlídkách ohňostrojů, lidových veselicích pod záštitou starostů a primátorů, na motocyklových grand prix, vinobraních, dožínkách, vánočních trzích a přehlídkách lidové kultury. Jak se koukám do kalendáře, příští dva týdny musím přežít bez kultury zdarma, než začne adventní série koncertů na náměstích. Peklo.
  • S výjimkou kapesního nože jsem nikdy nenosil zbraň ani nekrmím hlídacího psa. Vůči policii mám sice své předsudky a o městských strážnících radši nebudu povídat vůbec. Musí se jim ale nechat, že svou práci tady v okolí zvládají dobře.
  • Svědomí si léčím tím, že v článcích a vystoupeních reju do špatně hospodařících politiků a úředníků. Těm je to ale úplně jedno, takže jako by se nestalo.

Chléb a hry a na ten chleba špek

Nepřemýšlel jsem nad tím výčtem dlouho, určitě by se ještě něco našlo.

A teď, milí čtenáři, malé cvičení pro vás: skutečně byste nedali dohromady podobný seznam? Nechci vás tím moc otravovat, přece jen začíná víkend. Pokud ho ovšem plánujete strávit pochodem k romské ubytovně, slintáním nad rovnostářskými výkřiky z nového programu sociální demokracie nebo sněním o tom, že si svou ubohou firmičku přehlásíte do daňového ráje, protože tendlecten bordel, jakej je tady, už teda platit nebudete, věnujte tomu čtvrthodinu. Zapomeňte při tom na argument, že něco dělají všichni. Oni si to totiž omlouvají stejně. Chléb a hry a na ten chleba špek.

Tak co, nemáte taky mastnou hubu?

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Robert Antonio | 21. 11. 2011 17:44

Nuže a teď se přenesme řekněme o 22 let nazpět a představme si takového intelektuálního buřiče v roce 1989.

Strana a vláda mu finanovala bezplatné školství, bezplatné zdravotnictví, jezdil státními ČSD a ČSAD, případně po státem placených silnicích. Příslušníci VB ho chrání před zloději a vrahy, chrabří pohraničníci pak před imperialisty houfně číhajícími na hranicích. Zúčastnil se státem organizovaných spartakiád a prvomájových průvodů.

A tenhle intelektuál, za dělnické peníze vystudovavší, bude na Národní demonstovat za svobodu, demokracii a volný trh? No fuj, hamba, ten musí poznat tvrdou pěst dělnické třídy!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ferdinand Mácha | 19. 11. 2011 18:40

Jestli tímto výčtem chcete obhajovat současný stav, tak teda nevím... Je to asi jako pochvalovat si, že po několika tisícileté historii už nežijeme v pravěku. Co na tom, že nic nefunguje efektivně?

Osobně nemám pocit, že vzdělávací instituce mi přinesly vzdělání. Přinesly mi pouze čas, který jsem z 80% prospal. Jedině VŠ má subjektivní míru prospanosti menší.

Daňové fígle, které mi stát tu a tam umožňuje provádět, nejsou kompenzacé za daňovou zátěž.

Vlakem a MHD jezdím proto, že mě stát nedokáže ochránit od agresivity a bezohlednosti na silnicích. Necítím se tedy zavázán za dotace na hromadnou dopravu, která nejspíše může být spravována efektivněji za méně peněz.

Svou spotřební a silniční daní mě stát naopak velice omezuje ve svobodné volbě pořídit si automobil. Naštěstí jej zatím nepotřebuji.
Srovnání s králi snad nepotřebujeme, to je přece účel civilizace a společnosti, zlepšovat a jít kupředu. Když se v historii formovaly společnosti bylo to právě proto, aby si potomci nemuseli nechat jen zdát o výsadách bývalých privilegovaných.

Organi zovanýchzábav "zdarma" se neúčastním mimo jiné i proto, že není zcela jasné, kde se vezmou zdroje na jejich uskutečnění. Vždy mě napadne, nešlo by to levněji a se stejným výsledkem? Co je vlastně účelem těch zábav? Nesešli by se lidi i bez mohutné organizace?

Kvůli prachšpatné práci soudů bych raději zjednal spravedlnost na místě, pokud se mě někdo snaží násilím okrást o moji svobodu nebo majetek.
Policie u nás má špatnou pověst pouze kvůli tomu, že soudy neuskutečňují spravedlnost vůči pasivní straně, ale právě vůči té aktivní, která překračuje pravidla.

Suma sumárum, až na zdravotnictví nevidím opodstatnění toho, proč každý měsíc mám na nečekené zvraty budoucnosti k dispozici méně než polovinu toho, co je mi ochoten dát můj zaměstnavatel za mé služby.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Otakar Hokynář | 22. 11. 2011 11:55
reakce na Ferdinand Mácha | 19. 11. 2011 18:40

no, mě vzdělávací instituce přinesly vzdělání, resp. slušný teoretický základ pro praxi.A když jsem přečetl ten článek, tak si jen dovolím upozornit, že moje drahé vzdělání se za dvacet let vrátilo státu několikrát (jen na exportu duševní práce jen za poslední 2 roky skoro mega, další činnosti se špatně přepočítavají na peníze).
Je to stejné, jako když podřízenému zaměstnanci jsem umožnil absolvovat stáže a kurzy, což stálo nemalé peníze, ale potom se vše zúročilo v podobě lepší pozice pro "vyzobávání rozinek" . A nějaké ty další benefity pokračují- jako ekvivalent různých festivalů... jde to, protože na to prostě vyděláme.
Doufám, že autor nechtěl napsat, že se máme hrozně dobře, že tunelujeme stát a že ti odkláněči a tuneláři jsou vlastně v pořádku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 19. 11. 2011 11:19

Právě jste hezky obšírně a košatě vyjádřil souhlas s vaším vlastním zdaňováním.
Tak doufám, že si stát někde vede evidenci a u vás si zaškrtl, že jste dobrovolně podepsal "společenskou smlouvu".
Předpok ládám,že to bude bráno tak, že ti, kteří se takto pregnantně nevyjádřili, ji nepodepsali. Jinak to totiž ani brát nelze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Novotný | 19. 11. 2011 07:40

Hezky vyjádřeno, možná by nebylo od věci častěji upozorňovat na takové věci, vždycky jsme se s kolegy bavili, že zde chybí nějaké médium s pozitivními zprávami ;-) ...a k seznamu, chybí tam zdravotnictví, což je jeden z nejlepších výdobytků naší země, v podstatě zadarmo a v neuvěřitelné kvalitě. Co jsem zažil zdravotní péči v zahraničí, kdykoliv něco potřebuji, téměř vždy mi to stojí za letenku do Česka (buď chybí kvalita, anebo cena je pomalu vyšší než ta letenka). Bohužel i zdravotnictví má své neduhy, ale opět systémové, nikoliv v péči samotné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Veselý | 18. 11. 2011 13:47

Ú Ž A S N É.

Děkuji
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!