Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Koupím vysokoškolský diplom. Levně!

| 16. 8. 2010

O podvodnících, kteří prodávají maturitní vysvědčení a falšují vysokoškolské diplomy, se v českých médiích objevil nejeden text. Podívejme se však na problém z druhé strany. Desítky zájemců, kteří si titul chtějí koupit, zůstávají téměř bez povšimnutí.

Koupím vysokoškolský diplom. Levně!

Morálka obchodníků se vzděláním je nepochybně značně pokleslá. Zneužívají svoji funkci, umožňují existenci systému, který je nespravedlivý k poctivým studentům i společnosti. Na první pohled totiž jen stěží poznáte, zda si zaplatíte služby advokáta, případně bankovního poradce, jenž potřebné vzdělání skutečně získal, nebo měl jen štěstí a dost peněz. Kromě toho jedinci, kteří si chtějí podobným způsobem přivydělat, páchají trestný čin. O padělání nebo pozměňování veřejných listin, mezi které se vysokoškolské diplomy řadí, pojednává paragraf 348 trestního zákoníku. Podle něho mohou být potrestáni až třemi lety vězení.

Nejvíce letí právo a ekonomie

Tito obchodníci se vzděláním však, aniž by je autorka chtěla obhajovat, nedělají nic jiného, než že jednají tržně. Našli totiž oblast, kde má ve správný okamžik vyslovená nabídka žně.

Poptávka po vysokoškolských diplomech je vysoká. Inzerátů lidí, kteří považují vzdělání na univerzitě za komoditu, již lze koupit, najdete na internetu desítky. Méně odvážní zájemci se snaží najít pomoc na serveru zpovednice.cz, nejvíce jich však míří na klasické inzertní portály. Své prosby umisťují jak na Hyperinzerci, tak na další, méně známé stránky, jako jsou aaa-inzerce, free-inzerce nebo Bazar.

Z inzerátů lidí, kteří poptávají konkrétní školu, vyplývá, že největší zájem je o ekonomické a právní vzdělání. Některým stačí Ostravská univerzita nebo Vysoká škola Karlovy Vary, jiní mají vyšší ambice. Když diplom, tak z Vysoké školy ekonomické v Praze. Další však vezmou zavděk jakýmkoliv papírem bez ohledu na zaměření. Připadá vám text „Koupím vysokoškolský diplom, vlastně nezáleží na tom, v jakém oboru“ jako fikce? Stačí několik desítek tisíc a můžete se stát kýmkoliv. Psychologem, finančníkem nebo třeba učitelem. Ve stručných a anonymních textech samozřejmě nechybí fráze: „cenu respektuji“.

Až se sejdeme, prohledám vás

Rozhodla jsem se tedy zjistit, kolik jsou tito inzerenti za přidání několika písmen před jméno ochotní zaplatit. Založila jsem e-mail fiktivnímu zaměstnanci vysoké školy, který má konexe tam, kde je zrovna potřebuje, a je ochoten pomoci. Pan Miroslav odpověděl na patnáct inzerátů. Dočkal se čtyř odpovědí.

Evidentní zájem měl o diplom inzerent, který začal svůj e-mail slovy: „Chci titul Bc., je mi jedno jaký obor. Je mi i jedno z jaké české VŠ školy!“ Za kompletní zápis do databáze univerzity, vytvoření elektronického indexu a vyhotovení zmiňovaného titulu byl ochoten zaplatit „kolik bude potřeba“. Vše musí být ale neprůstřelné a ověřitelné, protože „samotné vyplněné papíry si dokáži sehnat sám a za pár babek odkudkoliv, na to nepotřebuji dávat desetitisíce! V Rusku mi to v metru vydají na počkání.“

Že má pisatel o koupi titulu vážný zájem, prozrazují řádky, ve kterých nastiňuje způsob platby a předání dokumentů. Sejít se chce dvakrát, jednou kvůli sjednání konkrétních podmínek, podruhé v rámci vzájemného vyrovnání. „Před rozhovorem ani Vy ani já nebudete mít u sebe telefon, sluchátka, jakoukoliv elektroniku, zapalovač, cigarety. Vše uložíme do bezpečnostních schránek. Můžete pak prohledat mne a já prohledám Vás, o čemž nepochybujte,“ diktuje podmínky, které mají zajistit co největší diskrétnost a vyloučit možná rizika.

Cena? Nejvýše padesát tisíc

Z dalších odpovědí je patrné, že se jedná o nezkušené inzerenty, kteří sami teprve čekají, co nastane. O bezpečnosti ani zmínka, pouze naivní otázky, zda bude možná ta a ta škola nebo kolik to bude stát. Jeden ze zájemců poptával bakalářský titul z oboru právo na Západočeské univerzitě v Plzni. Za diplom a vysvědčení o státní zkoušce nabízel 35 tisíc korun. Na reakci pana Miroslava, že levněji než za 200 tisíc bakaláře nezíská, se již neozval.

Také pro druhou žadatelku se cena bakalářského vzdělání pohybuje v desítkách tisíc korun. „Chtěla bych diplom s rokem ukončení 2011. Doma jsem řekla, že to dodělám dálkově,“ napsala. Za zfalšovaný diplom v oboru Ekonomika podniku nebo Ekonomika a management na Ostravské univerzitě by zaplatila nejvýše 50 tisíc korun. Po několika e-mailech s panem Mirkem je nakonec ochotná akceptovat i vyšší cenu. Osmdesát pět tisíc. „Zájem mám, napište mi tedy, prosím, mail,“ žádá o kontakt na fiktivního kolegu, který má transakci zařídit.

Levněji než bez podvodů

Pomineme-li skutečnost, že jsou autoři uvedených inzerátů ochotní podvádět a získat vysokoškolský diplom neférovou cestou, je zarážející také fakt, na kolik si tuto službu cení. Běžné výdaje studenta univerzity, který se vzdá aktuálního výdělku ve prospěch budoucích výhod plynoucích z vysokoškolského vzdělání, činí v nejskromnějším případě pět tisíc měsíčně. Minimální cena vysokoškolského studia tedy činí 50 tisíc korun za akademický rok, což znamená 150 tisíc korun za celý bakalářský cyklus.

Obvykle platí, že kdo chce získat něco bez námahy a rychleji než ostatní, za tuto službu uhradí odpovídající částku. Tedy vyšší. Inzerenti, kteří nemají schopnosti nebo čas studovat a věří, že se koupí jediného lejstra stanou někým jiným, lepším, však chtějí nadstandard za třikrát nižší cenu, než by zaplatili za běžných podmínek.

Samozřejmě, lze nabídnout, že padělek vyjde levněji než originál a nízká cena je nepřímo úměrná míře rizika. Adidasky, které jste koupili za pakatel u Vietnamců, se vám zřejmě po roce rozpadnou. Titul, který získáte za napsání inzerátu a předání obálky, vám může zajistit dovolenou za mřížemi. Trestní zákoník totiž pamatuje také na všechny, kteří padělané veřejné listiny užívají jako pravé. Do té doby se ale mohou podobní podvodníci těšit nezaslouženým výhodám, od lepšího postavení v zaměstnání po vyšší výplatu.

Vzhledem k novým a novým textům o obchodu s vysokoškolským vzděláním bude víra, že smysl pro etiku převáží touhu po zisku, zřejmě ještě nějaký čas lichá. Zbývá tedy pouze ironická naděje, že si všichni ochotní prodejci zachovali alespoň obchodního ducha a jsou schopni adekvátně ohodnotit cenu vysokoškolského vzdělání. Minimálně by tak falešných absolventů přibylo o několik desítek méně.

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 17. 8. 2010 14:42

Dalsi veci je, zda ten clovek skutecne pracuje v danem oboru, na ktery ma titul. Navic skolstvi je patrne vzdy o nekolik let za realitou v soukromych firmach. Takze diplom v techto pripadech bude skutecne jen pro personalistu pri nastupu do zamestnani.

+2
+
-

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Radovan Kubát | 17. 8. 2010 12:40

Nezdá se vám zvláštní, že se nikdo nepozastavuje nad tím, že má smysl koupit si diplom? Je vzdělání na vysokých školách tak mizerné, že téměř nikdo nepozná zda ten či onen člověk pět let (příp. tři)studoval nebo nestudoval? Nebo tak často zaměstnavatelé požadují a oceňují vysokoškolské vzdělání i když na danou pozici vůbec není potřeba? Teoreticky by se neměla vrátit ani padesátitisícová investice do diplomu. Zaměstnatel by přece měl ještě ve zkušební době poznat, že zaměstnanec nestudoval standardně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

marex | 17. 8. 2010 13:49
reakce na Radovan Kubát | 17. 8. 2010 12:40

Dobry postreh.Aj ked problem bude aj v tom,na ake pozicie sa tito ekonomovia a pravnici dostanu.Falosny titul MUDr. pri praci neurochirurga nepomoze.Rovnako ani falosny ekonom,ak ma robit spickoveho auditora...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 17. 8. 2010 19:25
reakce na marex | 17. 8. 2010 13:49

I falešný MUDr. se občas vyskytne. Alespoň podle reportáží v TV. Většinou ale jde o člověka alespoň trochu z oboru, případně "jen" o nedostudovaného lékaře. Ti, co si kupují diplomy z ekonomických a právnických fakult možná mají k oboru často dost daleko a zdá se, že to většinou moc nevadí..Jde-li o trend, jistě se dočkáme důkladnějšího prověřování pravosti což by nakonec mohlo vést k poklesu zájmu o falešné diplomy. Osobní zkušenost nemám, z článku ale usuzuji, že běžně se dodává jen papír bez zápisu do databází školy a tak odhalení není až tak obtížné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libor Kosour | 17. 8. 2010 14:42
reakce na marex | 17. 8. 2010 13:49

Dalsi veci je, zda ten clovek skutecne pracuje v danem oboru, na ktery ma titul. Navic skolstvi je patrne vzdy o nekolik let za realitou v soukromych firmach. Takze diplom v techto pripadech bude skutecne jen pro personalistu pri nastupu do zamestnani.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martina | 17. 8. 2010 13:23
reakce na Radovan Kubát | 17. 8. 2010 12:40

Bohužel ze své zkušenosti musím říct, že většina studia, které jsem absolvovala na ekonomické fakultě, byla pro praxi neužitečná. Po absolvování jsem v práci stejně začínala od píky a vše se naučila až v praxi. Diplom byl a je dobrý k tomu, že otevírá cestu k pracovním příležitostem, které středoškolák nedostane. A to podvodníkům bohužel bohatě stačí.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 16. 8. 2010 10:59

Tak jsme vlastně zjistili, že když nabídnete VŠ diplom, ozvou se Vám lidé, kteří ho nejspíše budou chtít. Co je na tom nového?Zfalšovaný diplom z Harvardu nebo Yale je nemožné získat. Kdyby zde byla volná tržní konkurence, oddělily by se školy s dobrými a špatnými absolventy. Místo toho se zavádí školné, které ještě více deformuje trh vzdělaní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vlnas | 16. 8. 2010 11:32
reakce na Arsen Lazarevič | 16. 8. 2010 10:59

Arsene, myslím, že článek přináší "trochu" více zajímavých informací. Navíc tvoje tvrzení, že nelze získat zfalšovaný titul z Harvardu ne Yale je ptákovina. Jde to všude. V Jižní Koreji je kolem toho právě probíhá obrovská debata. Zfalšovaný titul z Ivy League tam má, jak se nyní ukazuje, bohužel, kdekdo..A ta druhá část argumentu moc nedává smysl... Copak myslíš tou volnou tržní konkurencí v protikladu ke školnému?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

anonym | 16. 8. 2010 01:51

ehm, levněji?Přeci školou si neplatíte jen papír, ale právě i to vzdělání. Druhá strana mince jsou státní školy, které vychází levněji (dálkově 5K za měsíc nedáte - sám tak studuji a když nepočítám čas, 5K budou tak náklady za rok).A pokud jde o hodnotu samotného papíru: ten pravý se nebudete bát použít, falešný tito lidé vytáhnou tak právě na vlastní rodiče nebo v nějakém zaměstnání, kde na vzdělání ve skutečnosti nezáleží.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Tereza MynářováTereza Mynářová
Vystudovala hospodářskou politiku a učitelství ekonomických předmětů na Vysoké škole ekonomické v Praze a žurnalistiku na Karlově univerzitě, v rámci Erasmu...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!