Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Poptávka a paradox papírové knihy

| 25. 10. 2010

„Aféra“, o níž bude řeč, se týká několika titulů prodávaných na serveru Amazon. Zatímco koncové ceny papírových knih určuje Amazon, u elektronických verzí stanovuje cenu vydavatel. A ten má zřejmě jinou představu o jejich kvalitách a prodejnosti.

Poptávka a paradox papírové knihy

„Nejste tučňáci, jste prasata“, prohlásiljeden rozhořčený zákazník na adresu nakladatelství Penguin Books. Že je tato praxe absurdní a vydavatelé by měli slevit, tvrdí dokonce i viceprezident Amazonu.

Kritici vycházejí z představy, že cenu zboží a služeb určují náklady. Tento omyl je mezi lidmi hluboce zakořeněný. Proč by si jinak Babica stěžoval, že Pohlreich prodává obyčejné špagety za 85 korun...

Ano, pod náklady žádná firma dobrovolně nepůjde. Kolik si ale k nákladům může přirazit, to určuje jedině poptávka. Ta je závislá na subjektivních rozhodnutích lidí, která nemají s náklady zhola nic společného.

Vím, kdy umře Potter! Jsem kůl

Příplatek za elektronickou verzi knihy je vysvětlitelný třeba rychlostí distribuce. Kdo se chce pochlubit, že už přelouskal nejnovější „bezceler“ nebo jednoduše umírá nedočkavostí, aby zjistil dříve než ostatní, kdy už Harry Potter konečně umře, bude zřejmě ochotný připlatit nějaký ten dolar za to, že knihu dostane během vteřiny.

Ale nemusí jít jen o knihy nebo špagety. Část investorů si oblíbila levné indexové fondy. Mají nízké náklady – replikace tržního indexu je poměrně jednoduchá záležitost, kterou zvládne cvičený lemur s počítačem, netřeba platit drahého portfolio manažera. Jenže samotné náklady jako vysvětlení nestačí. Kdyby investoři levné indexové fondy nechtěli, nebyl by jednoduše důvod je nabízet.

Zdá se to jako nepodstatný rozdíl, téměř slovíčkaření. Ale od představy, že cenu určují náklady, je už jen krůček různým cenovým regulacím, které stanovují cenu jako náklady plus „přiměřený zisk“. Jenže cenové regulace způsobují chaos, právě protože znemožňují fungování nabídky a poptávky.

Paradox pouze zdánlivý

Fakt, že elektronická kniha je dražší než papírová, je tedy paradox jen zdánlivě. A podobných zdánlivých paradoxů najdeme v každodenním ekonomickém hemžení spoustu. Třeba ten, že snaha o omezení korupce povede k většímu plýtvání penězi daňového poplatníka. Nevěříte?

Jedna moje známá pracuje v agentuře spadající pod jisté ministerstvo. Škrty v rozpočtu se nevyhnuly ani jim, úřad ale nutně potřebuje vyměnit zastaralé počítače. Kromě omezení rozpočtu se ale zpřísnily i podmínky pro vypisování zakázek, nově se bude muset soutěž vypisovat každý rok. K čemu to povede?

Za prvé, dodavatelé IT služeb budou zřejmě nabízet vyšší ceny, než kdyby měli možnost soutěžit o dlouhodobější smlouvy. Za druhé, šéf úřadu nakoupí počítače do zásoby. Neví, jestli na ně dostane peníze za dva roky, tak raději vyčerpá co nejvíc peněz hned a nakoupí si „pro strýčka Příhodu“ počítače, na které se bude prášit na skladě.

Knihkupec i restauratér se chovají zcela logicky, to ve státním sektoru dostává selský rozum poněkud na frak.

Autor je analytik Partners

Foto: profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Elvis | 25. 10. 2010 14:36

Vím, že by komentář neměl obsahovat invektiva, ale děsí mě poznámka v závěru, že autor, tržní fundamentalista naprosto odtržený od reality, se označuje (nebo dokonce pracuje) jako analytik!Autor nám ukazuje, že ekonomickou teorii má v malíku. Marži určuje poptávka - ano v ideálním tržním světě opravdu ano. V reálu máme však poptávku pokroucenou řadou věcí - neinformovaností spotřebitelů, kartelem prodejců...Podle této teorie by měly být třeba mp3 dražší než CD. Ovšem v reálu to tak není. Proč? Protože zde mimo ideálního trhu v učebnicích ekonomie existuje taky okolní svět - a v něm piráti, kteří za zprostředkování muziky nic nechtějí. A OSA (žádný stát), která za to naopak chce peněz moc. Tyto vnější faktory ekonomická teorie ani trh postihnout neumí - jsou to patologické případy, které v čisté teorii nemají co dělat, leč v reálu se vyskytují.Nakonec autor připojí svou domněnku o zbytečnosti státního boje proti korupci (i když to s původním tématem vůbec nesouvisí), podloženou svou ekonomickou teorií a dodá ekonomické klišé, že stát je nejhorší hospodář. Přitom je taková kritika nekonstruktivní, protože způsob, jakým šetří kapsu daňového poplatníka neomezená korupce, můžeme obdivovat dosud a sám trh s tím neudělá nic.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 25. 10. 2010 20:15
reakce na Elvis | 25. 10. 2010 14:36

Kde jste prisel na to, ze ekonomie nezkouma "patologicke pripady"?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Tůma | 25. 10. 2010 15:12
reakce na Elvis | 25. 10. 2010 14:36

Nikde neříkám že mp3 by "měly" být dražší než CD. Mimochodem "pirátstvím&quo t;se zabývá velmi zajímavá kniha "Against Intellectual Monopoly" z pera dvou zcela mainstreamových amerických ekonomů. Takže "patologické případy" ekonomové studují také.V závěru naprosto neříkám, že je zbytečné bojovat s korupcí, pouze že to někdy nefunguje tak jednoduše a ideálně, jak bychom si představovali.A že stát je špatný hospodář je klišé? Hmm, myslím že v Řecku o tom něco vědí...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza | 26. 10. 2010 09:08
reakce na Aleš Tůma | 25. 10. 2010 15:12

Nazdar Aleši, stát určitě není nejlepším hospodářem, ale na druhou stranu zas nemá možnost "podnikat" v čem se mu zlíbí a zajišťuje i statky veřejné. V soukromé sféře, kde se dá říct, že si firmy vybírají "co dělat" to mnohdy končí obdobně, tedy v exemplárním případě "krachem". Slovy Jiřího: Pánové, kdo z Vás (na) to má vést stát (úspěšně:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Aleš TůmaAleš Tůma
Pracuje jako analytik investic ve společnosti Partners. Absolvoval VŠE v Praze a v roce 2013 získal titul CFA (Chartered Financial Analyst). Během studií...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!