Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč platit za nadměrný vklad?

| 4. 2. 2009

Klientům bank vadí hlavně poplatky za kreditní operace na jejich účtu. Vyplývá to z hlasování téměř 28 tisíc návštěvníků serveru www.bankovnipoplatky.com , kteří se zapojili do 4. ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek. Zřetelně se tak ukazuje, že klienti mají jasno v tom, jaké poplatky jim vadí a proč.

Proč platit za nadměrný vklad?

Na prvních třech místech jsou poplatky, které nějak souvisejí s příchodem peněz na účet – poplatek za nadměrný vklad, za vklad na přepážce na vlastní účet či za připsání úroku.

Hlasující jsou přitom naprosto konzistentní. Jen pro připomenutí, historicky první ročník ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek s přehledem vyhrál také poplatek za příjem peněz na účet - poplatek za příchozí platbu. Tento poplatek je klienty vnímán jako ten nejabsurdnější z absurdních.

Známý je příběh klienta, který zřejmě od vtipálků z práce obdržel tisíc korunových plateb, ale na poplatcích za příchozí platby zaplatil tisíců šest. Je to poplatek nejen nepochopitelný, ale zároveň se mu nelze bránit, protože majitel neovlivní, kdo a jaké částky mu poukáže na jeho účet.

Poplatky za příchod peněz na účet, a to vybírané jakoukoliv formou, zkrátka lidé logicky považují za nesmyslnou věc. Anketu možná ovlivnila i probíhající finanční krize a nářky bank ve světě, že jim chybí hotovost. Proč tedy zpoplatňovat (trestat) klienta za to, že si vloží (pošle) peníze na účet?

Platí se i za připsání úroku

Zastavme se ještě u tolik kritizovaného poplatku za připsání úroku. Lidé jej nominovali jako druh poplatku za položku. Příkladem může být příspěvek Jana Dlaska „Připsání úroku účtuje moje banka jako pohyb na účtu, jako přijatou sumu a účtuje mi 6 Kč. Jelikož je úrok 0,01 procenta, každého čtvrt roku obdržím nějaké 2 Kč a za ně mi banka strhne 6 Kč. To je neetičnost prvního stupně, to ať si raději ty úroky nechají“.

V sazebníku některých bank (Komerční banka, Česká spořitelna) najdeme pojem – „účetní položka“. Je tam popsána jako poplatek za pohyb peněz - za přijatou (odchozí) platbu. Došlou platbou je ale také připsaní úroku na účet. 

Oslovili jsme proto zmíněné banky a požádali je o vysvětlení. Obě banky shodně prohlásily, že poplatek za připsání úroku (jako druh účetní položky) nevybírají. Fakt, že se na příchozí platbu ve formě úroku nevztahuje poplatek za účetní položku, ale bohužel v sazebnících bank není uveden. A to je škoda, byla by to pro klienty jistě jedna z těch příjemnějších zpráv. Teď je to poněkud nepřehledné.

Zajímavé je, že výsledky hlasování v ČR a na Slovensku byly velmi podobné. První čtyři „oceněné“ poplatky, tedy za nadměrný vklad, za vklad peněz na přepážce na vlastní účet, za připsání úroku a za předčasně splacený úvěr, byly totožné.

Výsledky hlasování v 1. kole najdete na adrese: http://www.bankovnipoplatky.com/1kolo08nejabsurdnejsi-bankovni-poplatek-2008/.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (2 komentáře)

Indrik myneur | 16. 2. 2009 13:35

A co poplatek za platbu kartou? Jasně, že tam firma, která vydává kartu (Visa atd.) nespravuje peníze, takže z něčeho musí žít. Ale kolik je její provize z platby? Asi 3 procenta, ne? To je trošku dost..Např. v Rakousku to dospělo do stavu, kdy někteří obchodníci kvůli tomu neakceptují mezinárodní platební karty, protože jim berou moc ze zisku, a dá se u nich platit jenom rakouskými kartami, kde je poplatek několikrát menší nebo dokonce žádný (jen tlumočím jejich vysvětlení na to, když jsem se tam někde divil, proč neberou normální karty).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otazník | 12. 2. 2009 09:08

Absurdní není poplatek, absurdní je to, že ti klienti u těchto bank zůstávají. Jsou přece dnes už možnosti jak se bankovním poplatkům v ČR vyhnout.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!