Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kontroverzní deník Barborky Syslové

| 3. 6. 2009

Tajný deník Barborky Syslové je kniha finanční gramotnosti. Vysvětluje principy fungování peněz dětem ve věku od 9 let neotřelým způsobem a stojí za pozornost. Ministerstvo školství ji však považuje za kontroverzní.

Kontroverzní deník Barborky Syslové

Autoři knihy Miroslav Háša a Miroslav Oupic vycházejí z knih „strýčka Kiyosakiho“, jehož jméno je v knize několikrát zmíněno. Ale popořadě…

Přemýšlení o penězích

Řada rodin má jednoduchou strategii hospodaření s penězi. Ze svých příjmů část utratí za nezbytné výdaje, jako je bydlení, strava nebo ošacení, část peněz utratí jako ostatní výdaje za věci, které nejsou zcela nezbytné a zvyšují životní úroveň, například dovolená, a v lepším případě i něco spoří. Více o penězích neuvažují. Tajný deník Barborky Syslové však podněcuje již malé děti k hlubšímu přemýšlení o penězích.

Kniha začíná provokujícími otázkami: „Jsi bohatý? Nejsi? A chceš se stát bohatým? Chceš si koupit všechno, co budeš chtít, a nepřemýšlet nad každou korunou? Chceš být bohatý, ale nevíš jak na to?“ Ano, těmito otázkami začíná jedenáctiletá Barborka vyprávět příběh svému vysněnému budoucímu kamarádovi o tom, jak jejich syslí rodinka zápasí s penězi.

Na necelých sto stranách se snaží ukázat na příkladu své rodiny, jak dospět k finanční samostatnosti. Velmi brzo v příběhu řeší otázku, co je bohatství, a tatínek Arnošt ji upozorňuje, že bohatství není totožné se štěstím. „Peníze nejsou to nejdůležitější v životě, ale zdá se, že ovlivňují všechno, co důležité je,“ říká Barborce tatínek. Syslí rodinka má alespoň jednoho člena v každém typu povolání (zaměstnanec, podnikatel, investor a majitel podniku) a po každém nedělním obědě se schází, aby společně řešili rodinné finance.

Nosiči a žrouti

Příběh je postaven na tom, že se rodina snaží být finančně nezávislejší, než byla doposud. Na začátku příběhu totiž zjistí, že jejich příjmy pouze nepatrně převyšují výdaje. Barborka se učí rozeznávat takzvané penězonosiče a penězožrouty. Dále špatné a dobré dluhy, špatné a dobré investice.

Cesta k finanční nezávislosti spočívá ve zbavování se penězožroutů a v jejich přeměně na penězonosiče. Syslí rodinka pronajme garáž a rodinné auto si koupí 18letý podnikatel, bratr Barborky. Garáž tak generuje tzv. pasivní příjem (stejně jako např. dividendy či peníze za pronájem bytu) a auto slouží firmě Barborčina bratra, kde se stává majetkem a pomáhá vydělávat, místo aby polykalo peníze. Mění se tedy z penězožrouta na penězonosiče.

K dosažení finanční samostatnosti slouží také dobré dluhy a investování. „Investování ale nemusí být riskantní. Musíš se však před jakoukoliv investicí dobře připravit, informovat, finančně vzdělat nebo poradit s odborníky, pokud tomu nerozumíš,“ radí Barborce děda Václav. Celý příběh syslí rodinky je zakončen shrnutím 10 rad, jak s bohatstvím v jakékoliv rodině začít.

Pokud jste rodič a líbí se vám myšlenky Roberta Kiyosakiho a souhlasíte s jeho výrokem, že „Pravidla se změnila. Již i děti musejí rozumět penězům a jejich funkci.“, bude se vám tato učebnice, která je doplněna programem „Kalkulačka rodinné budoucnosti“, velmi líbit. Je určena dětem od devíti let, čemuž jsou uzpůsobeny bohaté ilustrace, použité pojmy a příběh syslí rodinky.

Barborka Syslová má na internetu také vlastní blog, kde radí, jak chytře vydělávat a utrácet peníze. Předností knihy je její srozumitelnost, vždyť Kiyosakiho knihy se staly světovým bestsellerem právě proto, že je napsal na úrovni finanční srozumitelnosti i pro devítileté dítě, jak sám zdůrazňoval.

Ministerstvo je kritické

Jiný názor na knihu má ministerstvo školství, které ji neschválilo jako oficiální učebnici finanční gramotnosti. „Kniha prezentuje jen jeden model rodiny a jejího hospodaření. Nenabízí dětem možnost srovnání s jinými modely. Nenutí je ke kritickému myšlení a uvažování o správných či nesprávných postupech jednotlivých finančních kroků. To by umožnily různorodé modelové situace. Pozice zaměstnance je také v publikaci spojována s chudobou,“ vysvětluje Helena Müllerová z tiskového odboru MŠMT.

K rozpoutání diskuze o penězích ve škole a v rodině je tato kniha ideální. Dítě s hlubší znalostí finanční gramotnosti to však může mít v rodině se zastaralými finančními návyky velmi obtížné. Protože rodiče nesou odpovědnost za životní úroveň a návyky svých dětí, měly by takovéto knihy být povinnou četbou především pro ně. Dětem dopřejme ještě několik bezstarostných let bez přemýšlení nad penězi.

Miroslav Háša, Miroslav Oupic, Tajný deník Barborky Syslové, Profess Consulting 2008, 112 stran. Autor recenze je analytik Partners.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Mirek | 4. 1. 2010 21:58

Diskuse o knize kterou nikdo nečetl je velmi zajímavá. Finanční vzdělávání je však navyšování osobních příjmů. O tom kniha je.Finanční ngramotnost, jak ji chápou komise MF a bankéři není pouze o bankovních produktech.Jsou to informace zajímavé, ale podružné.S podivem čtu komenáře finančních expertů a lidí, kteří knihu mají, ale nečetli ji.Je to skutečně kontraverzní.Přesto. Díky za negativní reklamu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ivan Adamovič | 3. 6. 2009 16:24

V jednom americkém ekonomickém časopisu jsme nedávno četl úvahu na téma, jak byl zaměstnanecký poměr v době před krizí vysmíván a dnes se k jeho docenění lidé pokorně vracejí...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 3. 6. 2009 16:55
reakce na Ivan Adamovič | 3. 6. 2009 16:24

No, na druhou stranu zase v bankovni sektoru je to trochu naopak - partnership model na kterem fungovala vetsina investicnich bank pred tim nez se partneri v GS rozhodli zbohatnout jeste rychleji v devadesatych letech a jit "public", je povazovan za lepsi nez zamestnanecky, dovolujici hrat z cizimi penezi.Souhlasit se da s tvrzenim, ze na prumerny zamestnaneckem platu nikdo nezbohatne - coz je ostatne tautologie.V anglictine existuje oznaceni "professional people" - coz nema nic spolecneho s profesionalitou, ale oznacuje to lidi jako ucetni, doktory, pravniky atd. ("learned profession"), kteri ac jsou zamestnanci tak se jejich kompenzace pohybuje ve vyssich nasobcich prumerne mzdy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Síla | 3. 6. 2009 10:47

Dobrý tip na knihu. Ještě by to chtělo podobnou (a stručnou) knihu pro rodiče takovýchto dětí."Pozice zaměstnance je také v publikaci spojována s chudobou" - no, a kolik zaměstnanců je bohatých? Ale je fakt, že jako učebnice to je neprůchozí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Vlad Ender | 3. 6. 2009 12:48
reakce na Petr Síla | 3. 6. 2009 10:47

Priklady bohatych zamestnancu:Martin Sorrell, sef WPP (2.6m liber rocne, bonusy za dalsich 5 let nasobky 60m liber +)Stan O''Neal, sef ML (teda ex zamestnanec, nicmene bohatstvi ziskano jako zamestnance), $22m dolar+ (jen v ML)V podstate docela hodne zamestnancu na relativne vysoke urovni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Arsen Lazarevič | 3. 6. 2009 13:30
reakce na Vlad Ender | 3. 6. 2009 12:48

Proč chodit tak daleko? Martin Roman si díky programům, které schvaloval přišel na stovky milionů. A co takhle šéf českých drah, který vede rekordně ztrátovou společnost, ale i přesto má půl milionů jistých?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 3. 6. 2009 15:29
reakce na Arsen Lazarevič | 3. 6. 2009 13:30

Také znám seznamy nejlépe placených manažerů. Ale to neříká nic o jejich majetku. A vůbec to neodpovídá na otázku, kolik je v ČR lidí, kteří zbohatli ze svého zaměstnaneckého platu. Takže souhlasím s knihou, že zaměstnanecký plat není (až na pár výjinek) cestou k zbohatnutí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Majer | 3. 6. 2009 10:51
reakce na Petr Síla | 3. 6. 2009 10:47

Můžete být zaměstnanec a být z - pohledu Paroubka - bohatý. Stejně bychom se mohli ptát, kolik českých podnikatelů je bohatých...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Síla | 3. 6. 2009 10:59
reakce na Jan Majer | 3. 6. 2009 10:51

Omlouvám se, ale já svět nehodnotím podle pana Paroubka. Bližší je mi definice časopisu Forbes. Podle té je bohatý každý člověk, jehož čisté jmění je alespoň jeden milion dolarů (počítá se jako celkové jmění minus dluhy a minus hodnota vlastní rezidence). Miloš Filip uvádí, že v roce 2005 bylo takových lidí v ČR kolem 11 000.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Majer | 3. 6. 2009 08:25

Sice mám tu knížku už pár let doma, ale jen jsem ji prolistoval. Jestli je tam podnikání prezentované jako správná cesta a zaměstnanecký poměr jako nespravná, tak je to opravdu pro školy nepoužitelné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Dušan Šídlo
Vystudoval VŠE v Praze, od roku 2001 pracuje jako analytik pojištění a v médiích komentuje aktuální dění na pojistném trhu. Jako jeden z prvních publikoval...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!