Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šetřit, šetřit, šetřit!

| 30. 12. 2009

Šetřit, šetřit, šetřit!

1. Zbavte se co nejrychleji stávajících úvěrů a dluhů

Všude, kde to jde, co nejrychleji uhraďte své úvěry a dluhy. Pokud jejich splatnost není v řádu několika málo měsíců, raději zboží koupené na dluh prodejte. Pokud nebudete mít na splácení, stejně vám je zabaví exekutor. To samé platí i o hypotečních úvěrech. Máte-li „mladou“ hypotéku (ne starší pěti let), pak jste s největší pravděpodobností byt koupili mnohem dráže, než je jeho současná kupní cena. Banky se proti nesplácení hypotéky pojistí tím, že vám za prvé zvýší úroky a za druhé mohou chtít do zástavy další nemovitost. V současnosti prodejem bytu ztratíte mezi 15 až 20 % z jeho kupní ceny. Počítejte s tím, že druhá vlna krize srazí ceny nemovitostí minimálně o dalších 25 až 40 %, takže byste tratili mnohem více. Své bytové potřeby řešte do té doby raději podnájmem. V krizi platí základní pravidlo – nežít na dluh! V opačném případě vytloukáte klín klínem, nebo jinak dluh dluhem, a dostáváte se tak do dluhové pasti, z níž zpravila nebývá jednoduchého úniku.

2. Snižte náklady na provoz domácnosti na minimum

Znamená to svolat rodinnou radu a udělat inventuru nákladů. Zrušit či omezit všechny zbytné výdaje a hledat úspory v těch nezbytných, počínaje šetřením spotřeby elektřiny, zamyšlením se nad tím, zda ke svému životu skutečně nutně potřebujete kabelovou televizi s šedesáti programy, přes přechod od placení paušálu u mobilních operátorů k předplacené kartě, až po větší zapojení všech členů rodiny do prací, které si rodina může zabezpečit vlastními silami sama, místo aby za ně platila. V krizi totiž platí zlaté pravidlo: „Šetřit, šetřit, šetřit.“

3. Diverzifikujte úspory

Každá domácnost by měla mít úspory alespoň ve výši pokrývající její potřeby na šest měsíců, kdyby oba živitelé přišli o zaměstnání. Tyto úspory byste měli uložit do více důvěryhodných bank, abyste při krachu jedné z nich nepřišli o všechny najednou, resp. nemuseli čekat šest měsíců, než za ně od státem pověřené banky dostanete náhradu (viz podmínky státní záruky za vklady). Vyhněte se všem finančním ústavům, které slibují nadprůměrné zhodnocení vkladů. Nenaleťte už na sliby, žádné „Jistoty desetinásobku“! Vysoký zisk v sobě skrývá vysoké riziko.

4. Maximálně diverzifikujte svůj příjem

Doba, kdy se nezaměstnanost pohybovala okolo 10 % práceschopného obyvatelstva, bude dříve či později minulostí. Zvažte, zda pracujete v perspektivním podniku. Ne-li, zkuste změnit zaměstnání už dnes a nečekejte, až váš podnik zruší jeho vlastník. Při hromadném propouštění se vám bude hledat zaměstnání nepoměrně hůře. Již dnes je nutné hledat doplňkové příjmy do rodinného rozpočtu tak, aby vás budoucnost nezaskočila. Můžete si k výdělku pomoci například vlastním podnikáním? Pokud ano, založte si živnost už nyní!

5. Pečujte o své zdraví

Je-li práce hlavním zdrojem vašich příjmů, je nutné pečovat o své zdraví, protože každá nemoc je snižuje. To nejmenší, co můžete pro své zdraví udělat, je omezit například kouření, pití alkoholu, kávy a tučných jídel. Proběhnutí se v místním parku není nijak nákladné a vám jen prospěje. Choďte pravidelně na preventivní prohlídky. Jestli do něčeho v krizi investovat, pak do svého zdraví a vzdělání.

6. Investujte do zvyšování kvalifikace sebe i svých dětí

Chcete-li se udržet na trhu pracovních příležitostí, popřípadě si rozšířit výběr zaměstnání, pak jednou z cest, jak toho dosáhnout, je zvyšování kvalifikace a investice do vzdělání svých dětí.

7. Investicemi proti inflaci

Státy prostřednictvím „balíčků“ nalily do ekonomiky miliardy ničím nekrytých peněz. Na straně druhé klesá výroba. Blíží se den, kdy mnoho peněz bude „honit“ málo zboží. Jinými slovy objeví se inflace až hyperinflace, která bude vaše úspory znehodnocovat. Pověstným kanárkem v dole bude náhlý a rychlý růst cen komodit, zejména pak ropy a zlata. V tomto momentě je nejvýhodnější investovat volné finanční prostředky do aktiv trvale držících svoji hodnotu. Mezi taková aktiva patří zejména zlato a drahé kovy, diamanty, poštovní známky a nemovitosti. Pokud bych mohl poradit v oblasti nemovitostí, pak bych se soustředil na koupi zemědělské usedlosti, kde můžete nejen bydlet, ale sami si i něco vypěstovat, což opět sníží vaše životní náklady.

Autor je redaktorem Investicniweb.cz

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Zulu | 1. 1. 2010 13:46

Tenhle clanek je obslehnutej z nejakyho americkyho serveru, proto vyssi mira hysterie a duraz na hypoteky...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

nepodepsan | 31. 12. 2009 01:38

Bozinku, kdyz ctu komentare, tak se rechtam. Diky za pekny Silvestr.A ted tu nasu: Komu neni shury dano, v apatyce nekoupi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Joe | 30. 12. 2009 18:24

Do tohoto zoufale katastrofického scénáře chybí osmý bod: Kupte si pěkné konopné lano, uvažte na něm smyčku a uložte ho pro případ nouze...Ve skutečnosti na základě stejných faktů jako autor předpokládám, že letos půjdu cca o 20% nahoru jak v příjmech, tak v ostatním. Očekávám, že se ke mně přidá jak burza, tak mnozí další podnikatelé a investoři.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radovan Kubát | 30. 12. 2009 14:39

Bod 2) Myslím, že je dobré zapisovat nákupy dobíjecích kupónů - jinak se totiž může stát, že utratíme víc než jsme utratili na paušálu (kde máme automaticky přehled o utracené částce)..3) S počtem bank bych to nepřeháněl. Více bank = větší riziko že některá z nich padne. Kdo se bojí, měl by dát většinu peněz třeba do České Spořitelny (tu stát musí podržet i kdyby na chleba nebylo)..4) Dle mého záleží na regionu. V Praze bych klidně počkal až firma, ve které pracuji, zkrachuje (min. 3 platy odstupného nejsou k zahození). Jedna zkrachovalá firma pracovním trhem v Praze neotřese..7) "Mezi taková aktiva patří zejména zlato a drahé kovy, diamanty, poštovní známky a nemovitosti.".Tohle si dost protiřečí s 1. odstavcem - tam bylo uvedené, že ceny nemovitostí klesnou o 25 - 40%!.Poslední větu považuji za nejlepší radu z celého článku (ne že bych toto doporučení četl poprvé). Tuto možnost jsme doma již prodiskutovali a nebude-li to nutné, nepůjdeme tuto cestou (nechce se nám starat se o zvířata a rostliny)..Ostatní doporučení považuji dobré a souhlasím s nimi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiri Slezak | 30. 12. 2009 10:30

Body 1 až 6 jsou jak skoro opsané z knihy Guntera Hannicha "Deflace - utajené nebezpečí". Dokonce jsem si ji vytáhl, jestli to není přímo opsané (není).Bod 7 je s prominutím hloupost jak Brno, pokud autor žije v ekonomickém prostředí ČR. Kromě zvyšování regulovaných cen a daní neexistují v současnosti žádné proinflační tlaky. Poptávka ze strany státu, investice firem i spotřeba domácností se znatelně zvyšovat nebudou. Výrobní kapacity se nezmenšují, "málo zboží" se nekoná. Otázkou pro zajímavou diskuzi může být dlouhodobý vývoj cen některých komodit, faktorů, ovlivňujících jejich cenu a váhu promítnutí změn jejich ceny do celkové úrovně cen.Jak by řekl náš pan prezident, "Vrátit diplom".Ale jinak pěkný článek (body 1-6).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 30. 12. 2009 14:15
reakce na Jiri Slezak | 30. 12. 2009 10:30

Inflaci take necekejte z domaciho prostredi. Nejsme izolovana ekonomika.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiri Slezak | 30. 12. 2009 15:41
reakce na Jan Traxler | 30. 12. 2009 14:15

Děkuji za Váš názor. Máte prosím nějakou ucelenější konkrétní agrumentaci k vývoji prostředí ČR směrem k vyšší inflaci?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 30. 12. 2009 22:46
reakce na Jiri Slezak | 30. 12. 2009 15:41

Penezni zasoba je v CR relativne stabilni, takze v domacim prostredi inflacni tlaky nejsou a v brzke dobe nebudou. Ale inflace muze prijit ze zahranici. Ve svete se penezni zasoba rozmnozuje silenym tempem a pokud ji centralni banky zavcas zase nestahnou (jako ze asi tezko, kdyz se clovek podiva na ocekavane rozpoctove deficity v roce 2010 a kolik trilionu dolaru bude treba na refinancovani dobihajicich dluhopisu), projevi se to casem v rychle rostoucich cenach komodit a dalsich fyzickych aktiv. Drahe komodity pak budou tlacit inflaci vsude ve svete..Nevim, zda k tomu dojde ani kdy. Ale vim, ze se cela bublina muze roztocit daleko rychleji, nez si nyni pripoustime..Mozna si muze nekdo rict, ze se to tyka jen dolaru a ze drazsi komodity vyrovna oslabeni dolaru. Mozna. Ale obavam se, ze nikoliv, ze to bude jen tlumit..Jan TraxlerFINEZ Investment Management
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Kosour | 30. 12. 2009 10:05

Ten prvni bod me vazne dojal. Kdyz nemovitost prodam, budu stale dluzit 20% z ceny (pokud to banka vubec dovoli) a jeste musim resit, zda a za jakou cenu sezenu podnajem. Vysledek je ze dluzim spoustu penez a nemam kde bydlet.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radovan Kubát | 30. 12. 2009 14:35
reakce na Libor Kosour | 30. 12. 2009 10:05

Mě bod 1 doslova šokoval:) Pan autor má buď křišťálovou kouli nebo má k dispozici údaje o které se s námi nepodělil. Jinak si nedokážu vysvětlit kde přišel na to, že další vlna krize srazí ceny nemovitostí o 25-40%. Netvrdím, že se to nemůže stát, bez bližšího vysvětlení ale působí ta procenta jako vycucaná z prstu..Navíc platit nájem + dejme tomu dluh ve výši 20% ceny prodané nemovitosti, to dá asi většina lidem pořádně zabrat..Aby šly ceny nemovitostí dolů o 25-40%, musel by značně narůst počet lidí neschopných splácet hypotéku. Tento trend ale dle mého zatím nenastal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!