Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Každý není Soros

| 27. 6. 2008

Sázka na pokles dolaru mohla být dlouhodobě pokládána za poměrně jistý zdroj výdělku, podobně jako posilování koruny. Kurzy měn ale často kolísají. Není divu, že až 90 % investorů na obchodech s měnami prodělává.

Každý není Soros
Šance, že jako známý investor George Soros vyděláte na vývoji kurzu nějaké měny, v jeho případě britské libry, třeba dvě miliardy dolarů, patří spíše do říše snů. O rizikovosti těchto transakcí svědčí mimo jiné fakt, že i tento protřelý finančník při jiných obchodech s měnami hodně prodělal.

Velcí tvrdí muziku
Zdánlivě snadný krok, jímž je levný nákup měny a její prodej za vyšší hodnotu, nebo drahý prodej a nákup za nižší kurz, má háček v tom, jak odhadnout budoucí vývoj jednotlivých měn. Je možné vyjít, jak uvádí na internetu firma XT Brokers, z fundamentální analýzy a pokusit se odhadnout vývoj určité měny podle ukazatelů a dat z oblasti ekonomiky, politiky a společností.

Nebo využít technickou analýzu a snažit se předvídat pohyb kurzů měn pomocí grafů, statistik a jiných ukazatelů, vytvořených na základě dat o měnových kurzech a obratech na trhu. V praxi se nejčastěji nástroje a techniky patřící k oběma typům analýz kombinují.

Kurzy měn tvoří hlavně velcí institucionální obchodníci. „Objemy obchodů privátních investorů jsou zanedbatelné. Tyto transakce jsou rizikové kvůli převaze velkých investorů, ale i díky nevypočitatelnosti vývoje měn a jejich častým prudkým zvratům,“ vysvětluje analytik Luboš Mokráš z České spořitelny.

Měny jsou proto považovány za ještě méně předvídatelné než akcie a komodity. Česká koruna není výjimkou. Dlouhodobě sice roste: Zatímco donedávna v průměru posilovala o 3,50 % ročně, nyní je to meziročně o 10 %, nemluvě o nedávném krátkodobém posílení kurzu české měny vůči euru z 25 až na 23 Kč. Tak rychlý růst nahrává spekulacím na výraznější oslabování koruny.

Dál vede dolar
Navzdory náznakům, že dolar ztrácí pozici světové rezervní měny, se podle Banky pro mezinárodní platby (BIS) podílí na nákupech a prodejích měn 88 %. Podíl eura činí 37,2 % a jenu 20,3 %. U dvou dalších důležitých měn, tzv. majors, britské libry a švýcarského franku, jde o 16,9 %, resp. 6,1 %.

Nejčastěji obchodovaným měnovým párem jsou euro a dolar (28% podíl na měnových transakcích). Podíl obchodů, při nichž se směňuje dolar za jeny či naopak, činí 17 % a u britské libry a dolaru  jde o 14 % všech měnových operací.

Denní objem měnových transakcí, v nichž dominují banky a další finanční instituce, činí v průměru 1,9 bilionu dolarů. S měnami se obchoduje nepřetržitě, a to mimo burzy. Asi 95 % obchodů jsou podle hlavního ekonoma firmy Atlantik Finanční trhy Petra Sklenáře spekulace.

Zhruba třetina probíhá v Londýně, dvě třetiny z nich tvoří operace s měnovými deriváty. Vzhledem k povaze těchto transakcí většina obchodů proběhne do tří dnů. Takřka polovina má tzv. pákový charakter. Role privátních investorů je kromě nejznámějších, jako George Soros, Warren Buffett nebo Jim Rogers, okrajová.

Stačí i desítky tisíc…

„Krátkodobé obchody s relativně malou očekávanou změnou kurzu vyžadují stovky tisíc, či spíše miliony korun. U pákových obchodů stačí řádově desítky tisíc korun. Pro drobné spekulanty je to podstatně lepší než spekulovat přímo na kurz nějaké měny,“ říká Mokráš.

Tyto transakce dávají šanci na vysoký zisk, ale i nemalou ztrátu. Pokud chce někdo začít obchodovat s měnami, experti mu doporučují, aby si nejprve vyzkoušel virtuální obchody. Investor ovšem nemusí zjistit, jak by reagoval nikoliv na fiktivní, ale na reálnou situaci na trhu.

Proto je zřejmě užitečnější, když začne obchodovat ve dvojici s někým zkušeným. Nebo se zúčastní soutěže, která modeluje obchody na reálných trzích. Ta simuluje atmosféru skutečných obchodů lépe než virtuální transakce. Na měnových trzích se obchoduje přes licencované obchodníky. K dispozici jsou i internetové aplikace, někdy prakticky zdarma. I tady je důležité vědět, kdo za nimi stojí.

O rizikovosti obchodů s měnami vypovídají dostupná data. Jak uvedl Sklenář, 90 % obchodníků s měnami ztrácí, bilance dalších pěti procent je vyrovnaná a jen 5 % z nich vydělává peníze. Na co tedy vsadit, abychom se dostali mezi těch šťastnějších pět procent?

Mokráš předpokládá, že v polovině roku bude činit kurz koruny k euru 25,80 a za dolar zaplatíme 17 Kč. Koncem roku by měla koruna k oběma měnám oslabit. Euro by mohlo stát 25,50 Kč, dolar osmnáct a půl koruny. Sklenář soudí, že na přelomu 2. a 3. čtvrtletí dojde ke korekci kurzu koruny k euru. Spouštěcím mechanismem bude až obrat hodnoty dolaru k euru, který se ale čeká minimálně za 3–4 měsíce.

„Současné úrovně koruny považujeme za nadhodnocené, dlouhodobě posiluje k euru asi o 3,5 % ročně, za poslední dva měsíce to ale bylo zhruba o 10 %. Na konci roku může euro stát 25,80–26 Kč,“ předpovídá Sklenář.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

František Mašek | 30. 6. 2008 09:55

Dobrý den.Zmíněná předpověď - je asi známo, že jde o článek, převzatý z časopisu - byla udělána 30. dubna. To jen tak pro zajímavost. Nic to nemění na slovech o ošidnosti podobných prognóz obecně a u kurzů měn zvláště. Nechci hájit analytiky, myslím si ale, že i oni sami jsou si toho vědomi. Někteří to ale mají v popisu práce.V souvislosti s měnami si jinak vždy vzpomenu na dvě věci.Předně na firmy, které i v ČR nabízely (kéž by platil minulý čas) obchody s měnami, a to i nezkušeným investorům. Těžko říci, zda někdo skončil jinak než (velkou) ztrátou. Byl tu také údajný kanadský penzijní fond, který ale v Kanadě neznali. Měl rovněž vydělávat i díky Forexu. Snad naštěstí v ČR nikoho neuhnal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Traxler | 28. 6. 2008 01:48

No jo, jenze Vy se na to stale divate z pohledu tradera, ja ted nezpochybnuji to, ze se na fx da vydelat, nemluvil jsem o uspesnosti obchodovani na fx (i kdyz i tady bychom se asi shodli a dali za pravdu autorovi, ze cca 90% lidi na fx prodelava)... ja mluvim o predpovedich na horizontu mesice, trech mesicu, pul roku, roku. Presne to, co delaji analytici. A proc to delaji, kdyz to nedovedou odhadovat? No protoze to maji v popisu prace. Pro banku je docela dulezite mit nejakou predstavu, z ktere se da vychazet. A nevim, jaka je Vase predstava, ale i analytici zpravidla pouzivaji range a pak samozrejme stredovou hodnotu. Prusvih je, ze ta pravdepodobnost uspesnosti odhadu opravdu nebyva vyssi nez 50%, alespon co jsem se ja setkal. Coz jasne ukazuje, ze se fx moc dobre predikovat nedaji.To je legrace, vlastne se ted zastavam tech, ktere jinak zpravidla kritizuji. ;-))
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel Kohout | 28. 6. 2008 23:23
reakce na Jan Traxler | 28. 6. 2008 01:48

Předpovědi měnových kursů jsem jako analytik vždy odmítal dělat s poukazem na to, že to nejde. Vždycky to nakonec naštěstí zadali někomu jinému :-)V životě jsem udělal jen asi tři výjimky z tohoto pravidla: (a) "bullish" názor na korunu nepřetržitě od začátku roku 1998; (b) podobný názor na rubl od roku 2001;(c) negativní názor na dolar během posledního roku nebo dvou.Ekonomická teorie neposkytuje žádný všeobecně uznávaný model pro odvození měnových kursů. Nelze nic seriózně vypočítat, maximálně je možné odhadnout znaménko: plus nebo mínus. Názory na kurs koruny za šest nebo dvanáct měsíců jsou jen hádání, nic víc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 29. 6. 2008 19:10
reakce na Pavel Kohout | 28. 6. 2008 23:23

Jsem rad, ze to vidime stejne. ;-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Pieter | 27. 6. 2008 10:14

neni nahodou uz "v pulce roku" ted? ja jen ze kurz je 24,0625 takze se pan Mokras seknul. neni divu. stejne jako vetsina. jeste si pamatuju na prvni 3 mesice tohoto roku, kdy mi v bankach tvrdili ze s nejvetsi pravdepodobnosti se v pulce roku dolar dostane zpatky k euru na 1,38. ze jim to potvrdili i jejich zahranicni matky a jejich super analyticky tym.to jen tak na okraj, jak par nejvetsich ceskych bank rozumi fx trhu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Traxler | 27. 6. 2008 11:08
reakce na Tomas Pieter | 27. 6. 2008 10:14

A Vy fx trhu rozumite lepe? Ja jsem se totiz jeste nesetkal s clovekem, ktery by dovedl odhadovat kratkodobe pohyby menovych paru s vice nez 50% uspesnosti. Aneb novodoba ruleta.Ted nemyslim intradenni obchodovani, na to se obcas nejaky uspesny trader najde. Mluvim o predikcich vyvoje kurzu na horizontu tydnu a mesicu. Dlouhodobe tendence (napr. posilovani koruny) byvaji take zretelne. Ale dovedete uspesne odhadovat, za kolik korun bude euro za mesic, nebo za tri mesice?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Pieter | 27. 6. 2008 17:10
reakce na Jan Traxler | 27. 6. 2008 11:08

no predne, kdyz to nekdo nedovede, tak proc ty predpovedi dela, ze? hazet nahodny cisla umi kde kdo z analytiku.zkuste vycestovat za hranice CR a potkate hodne uspesnych traderu jak intradennich tak pozicnich v fx. navic, kdyz to hodne prezenu, koho zajima, kde bude euro za za rok? prevazne delame na OTC obchody s drzenim do jednoho tydne. stejne jako kolegove.abych odpovedel na vasi otazku, ano myslim si, ze tomu rozumim lepe. taky proto se tim zivim, ackoli mym oborem jsou derivaty (ty menove mene.samozrejme, musite mit nejakou predstavu kam se trh asi muze pohnout, uz jen z duvodu hedgingu klientu, ktery treba budou stavet velky developerskyprojekt ci pro investicni celky. ale vzdy jsou predpovedi v nejakem range.a ne, ze reknu, euro bude tolik a tolik. to rekne jen neznalec,pardon.jeste k te 50% uspesnosti. to je mylka vetsiny lidi, ze uspesnost musi byt 50%+. to je nesmysl. pri spravnem risk managementu, muzete mit i mensi uspesnost a porad jste velmi uspesny
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!