Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Nesponzorujte podvodníky

| 14. 7. 2008

Po dopisech z Nigérie nebo také z Hongkongu, nabízejících snadné zbohatnutí za číslo vašeho účtu, se objevují další podvody.

Nesponzorujte podvodníky
Podvodníci neznají dovolenou. Sotva utichl rozruch kolem další snahy podvodně vylákat z klientů České spořitelny čísla jejich účtů, přichází další lahůdka. Vybrané ovečky se mailem dozvídají, že v nizozemské státní loterii (de Nederlandse Staatsloterij)vyhrály 925 tisíc eur. Je to sice o něco méně než 980 tisíc eur, nabízených ještě koncem června, pokud by ale šlo o seriózně míněnou nabídku, k pohodlnému životu rentiéra by to mělo našinci stačit.

Výhru podle mailu sponzoruje KNVB, což je zkratka Nizozemské královské fotbalové asociace, a konsorcim softwarových společností. Lístky do této loterie nebyly prodávány, vysvětluje elektronická pošta. Nikdo se neobtěžuje s vysvětlením, jak získal organizátor této údajné loterie právě vaši mailovou adresu.

Dopis v elektronické podobě obsahuje i upozornění, že jsou veškeré informace o výhře důvěrné. K jejímu získání je přitom třeba vyplnit jméno, kontaktní adresu, číslo telefonu a faxu, vítěznou mailovou adresu a přidělené referenční číslo kvůli platbě. Vůbec se, alespoň v této fázi, nehovoří o výhercově čísle bankovního účtu, na který je možné výhru poslat. Pokud jde o podvod, čemuž nasvědčuje řada podivných okolností, je tedy založen na jiném principu.

Drzosti se meze nekladou
Zmíněný mail obsahuje odkaz na webové stránky nizozemské státní loterie (www.staatsloterij.nl), nejspíš kvůli důvěryhodnosti nabídky. Drzosti některých podvodníků se přitom meze nekladou. Myslí si, že jsou údajní výherci téměř milionu eur skutečně tak nevšímaví a důvěřiví?

Hned na titulní stránce webu této loterie totiž najdeme anglicky psané varování před podvodnými maily, které zneužívají název loterie a slibují zajímavé výhry. Ve většině případů musí být před získáním ceny vyplacena určitá částka, uvádí se varování Staatsloterij.

Podstata podvodu, kterou najdeme podrobně popsanou na serveru www.hoax.cz, je tedy jednoduchá. Když se šťastlivec o výhru přihlásí, kromě blahopřání se dozví, že musí před vyplacením výhry zaplatit manipulační poplatek ve výši několika desítek až tisíce eur. Ten není samozřejmě (či spíše kupodivu) možné strhnout z vyplácené výhry.

Nikdo pak výherci nezaručí, že po zaplacení těchto peněz dostane i „svou“ výhru.
Druhou alternativou, která alespoň prozatím v tomto případě nepřichází v úvahu, je zneužití tzv. žlutých linek, kdy musí údajný výherce kvůli informacím o výhře zavolat na čísla se zvláštním tarifem a prodělá přitom nemalý peníz.

Útoky na počítače, konta a další podvody
Logicky myslící občany asi nepřekvapí, že Nederlandse Staatsloterij najdeme v seznamu podivných loterií, před nimiž server hoax varuje. Uživatelé internetu tento seznam jistě uvítají. Hoax totiž pravidelně aktualizuje databázi nejrozšířenějších podvodných e-mailů. Bojuje tak proti šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, což ostatně odpovídá jeho názvu hoax.

Pokud tedy dostanete podivnou nabídku nebo třeba jen řetězový mail s žádostí o jeho rozeslání na další mailové adresy, je dobré projít si seznam na tomto serveru. Obsahuje smyšlená varování před viry a útoky na počítače, neaktuální, ale také vymyšlené prosby o pomoc, ostatní varování a fámy, petice a výzvy nebo fámy o mobilních telefonech.

Najdeme zde ovšem také nejrůznější nabídky snadných výdělků, informace o phishingu, podvodných mailech, distribuci malware („zákeřného software“, který může uživatele různým způsobem poškodit), ale i třeba žertovné zprávy a řetězové dopisy štěstí nebo nezařazené spamy. Vzhledem k tomu, že podvodníci jsou bohužel často minimálně o krok napřed před strážci zákona, a v případě internetu to plazí dvojnásob, má podobný přehled, hlavně pro naše důvěřivé spoluobčany, cenu zlata.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Tomáš | 25. 7. 2008 16:19

Komentář bez požadavku zveřejnění. Správně se píše phishing, nikoliv pishing (ad poslední odstavec), předpokládám, že se jedná pouze o překlep autora.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

n2h2 | 17. 7. 2008 11:08

Poslední verze podvodného mailupozn.:vyňal sem jen čísla pro registraci.FROM: De Nederlandse Staatsloterij Paleisstraat 5 2514 JA Den Haag The Netherlands.Web: www.staatsloterij.nlDear Lucky Winner,REF: DE NEDERLANDSE STAATSLOTERIJ / MICROSOFT 2008 PROMOTION PRIZE AWARD WINNING NOTIFICATION. We are pleased to inform you of the result of the just concluded annual final draws of De Nederlandse Staatsloterij program sponsored by the Microsoft 2008 award promotion program.The on line cyber lotto draws was conducted from an exclusive list of 25,000 e-mail addresses of individual and corporate bodies picked by an advanced automated random computer search from the Internet base on Microsoft users. No tickets were sold as a result of the Microsoft email award promotion program being offered to the entire public freely due to their use of Microsoft. After this automated computer ballot, your e-mail address emerged with other e-mail addresses as one of the Ten winners in the category "C" with the following numbers:1. Reference Number:2. Serial Number:3. Batch Number: You as well as the other winners are therefore to receive a cash prize of 450.000.00 Euro ( FOUR HUNDRED AND FIFTY THOUSAND EURO ONLY) each. This is from a total payout of 2.250.000.00 Euro (TWO MILLION,TWO HUNDRED AND FIFTY EURO ONLY).Your prize awards has been insured with your e-mail address and will be transferred to you upon meeting
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

lop456 | 14. 7. 2008 08:37

taky uz mi prislo par povedenych vyhernich mailu..kdyz mam spatnou naladu, jeden si prectu a hned je mi lip:)Dear Winner,Your e-mail address was selected as winner of the Spanish Email Lottery International, Spain.You have won the sum of 615,810.00Euros (Six hundred and fifteen thousand, eight hundred and ten euros only)credited to lucky reference number EGL/417331247/03To file for your claim, contact Carlos Hurtado of MUTUAL TRUST S.A,onTel:+34 679 872 265,Fax:+34 911 817 562Or Email: carlosmtsc@yahoo.de or carlosmtsc@ozu.esCongratulatio nsonce again from all our staff.Yours Sincerely,Mrs.Angela Lopez.Secretary.CONGRATULATION YOUR EMAIL ADDRESS HAVE WON!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

František Mašek
Dlouhodobě se zabývá ekonomikou, od roku 1993 se zaměřuje na kapitálový a finanční trh. Působil v řadě médií, mimo jiné v Lidových novinách a časopise...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!