Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Knihy o financích, které stojí za přečtení

| 28. 10. 2008

Jak a kde spořit? Na co a kolik si vzít půjčku? Proč rostou nebo padají akcie? Naše finanční znalosti a zkušenosti bezesporu zaostávají za bouřlivým vývojem světa financí.

Knihy o financích, které stojí za přečtení

Přitom alespoň základní povědomí o fungování ekonomiky, bank, finančních produktů i akciových trhů nám může významně pomoci orientovat se v praktickém životě. Rozdělme naše poznávání finančního světa na základní a pokročilejší.

1. Základní orientace v osobních financích

Bohatý táta, chudý táta

Základní orientaci v osobních financích nabízí několik knih – na prvním místě doporučuji otevřít knihu z cyklu Roberta T. Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta s podtitulem Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy ne. Najdete zde filozofické srovnání přístupu k penězům z pohledu pracujících „z ruky do úst“ a života bohatých. Hlavní myšlenkou autora, která se potom opakuje v celém knižním cyklu je, opusťte tradiční pasívní přístup „vystuduj, aby sis našel dobré zaměstnání a práce tě uživila“ směrem k aktivnímu řízení vlastních financí. Plynutím času bychom podle autora měli stále více spoléhat na jiné příjmy než mzdu — přimět peníze, aby pracovaly pro vás a za vás, spoléhat na úroky z vkladů, výnosy z investování nebo pronájmu.

Osobní a rodinné bohatství

Trilogie autora tohoto příspěvku, Osobní a rodinné bohatství (Kam s penězi, Jak se dobře zajistit, Jak chytře investovat / Miloš Filip), nabízí rady a doporučení, jež mohou čtenářům pomoci budovat rodinný majetek postupně, na dlouhodobých základech, pomocí běžných finančních produktů – od spoření, penzijních fondů po investování do akcií. Publikace vychází z českého ekonomického a finančního prostředí a snaží se dát osobním financím řád — ať již budete kupovat dům, shromažďovat peníze na svoji penzi, nebo šetřit na vzdělání svým dětem.

2. Skutečně potřebuji část svých příjmů uspořit a investovat.

Jestliže na základě první skupiny knih dojdete k takovému přesvědčení, doporučuji během dlouhých podzimních večerů přečíst některou z následujících publikací.

Investování pro začátečníky

Investování pro začátečníky od Petra Syrového je stručná a „úderná“ příručka o rozsahu okolo 100 stran, ve které autor jednoduchým a srozumitelným způsobem představuje základní principy novým nebo začínajícím investorům. Seznamuje začátečníky se základní investiční mluvou – například výnosy, rizikem a likviditou investice. Probírá možnosti investic do různých typů podílových fondů, fungování penzijního fondu.

Investiční strategie pro 3. tisíciletí

V zajímavé knize Investiční strategie pro 3. tisíciletí (5. vydání) vysvětluje ekonom Pavel Kohout základy investování včetně řady zajímavých postřehů a příkladů z finanční praxe. Dozvíte se v ní praktické informace o investičním managementu, moderní teorii portfolia, o chování různých typů cenných papírů (akcií, dluhopisů, fondů, nemovitostí), o makroekonomických a politických souvislostech, ale i o psychologii investování.

Stocks For The Long Run

Vážným zájemcům o akciové investování, pochopení burzovních trendů, vývoje býčích a medvědích trhů doporučuji prostudovat knihu profesora Jeremyho Siegela Stocks For The Long Run. Autor zasvětil svůj život finančnímu výzkumu a na řadě zajímavých statistických výpočtů a finančních úvah dokládá, proč jsou dlouhodobě, v horizontu desítek let, akcie výnosnější a překvapivě i bezpečnější než kterékoli jiné cenné papíry nebo investice — jejich výnosy se dají, s odhlédnutím od současné krize na světových burzách, v inflačním prostředí předvídat spolehlivěji.

Zorientovat se ve světě osobních financí znamená především vybrat si takové knihy, jež strukturovaně, přehledně a nezaujatě zpracovávají problematiku osobních financí a investování. Předmět osobní finance se na českých školách nikdy neučil – na druhé straně, jak řekl kdysi americký průmyslový magnát Henry L. Doherty, „teprve další samostudium po škole je to, co se doopravdy počítá. Jinak budete vždycky vědět jen to, co vědí všichni ostatní.“

Článek vyšel ve finanční příloze týdeníku Reflex, připravené ve spolupráci s Finmag.cz. Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 31. 10. 2008 16:42

V češtině opravu nevím, nenarazil jsem na ni.

-1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (10 komentářů)

Mr.eddy jonh | 2. 5. 2010 02:36

To si Vám dovolujeme oznámit, že Mr.eddy jonh je v současné době nabízejí půjčky potřebným při nízké sazbě 0f 3% a bez úvěru kontrolovat, nabízíme Osobní úvěr, konsolidaci dluhu půjčky, rizikový kapitál, podnikatelské půjčky, vzdělání úvěr, úvěru na bydlení , nebo úvěr z jakéhokoli důvodu, pokud máte zájem o kontakt prostřednictvím eddyloancompany09@googlemail.c ompro více info.provide nás to info níže ok.Name ....... Země ............ státu ............ úvěru částka potřebná ............ trvání úvěru ............. Telefonní číslo ..... .......
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 2. 11. 2008 06:15

Je pozoruhodné, jaký rozruch Kiyosakiho knihy (klíčová je Bohatý táta, chudý táta) vesměs způsobují.Není to však kniha o financích, ale o filozofickém přístupu k jisté významné části života, kterou nemůžeme minout.Pro starší generaci to je nejspíše ohlédnutí za chybami, pro střední generaci konfrontace vlastních zkušeností či návod na výchovu potomků, avšak mladým lidem bych ji velmi doporučoval k přečtení před tím, než začnou ekonomicky nezávisle žít.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Vyskocil | 2. 11. 2008 12:40
reakce na Luděk Zdražil | 2. 11. 2008 06:15

Suhlasim. S jeho celkovou tvorbou som zoznameny vcelku dobre, a je podivne, ze sposobuje tolko silnych negativnych reakcii. Suhlasim s tym, ze je to predovsetkym financne-filozoficky program, nie navod na zbohatnutie, ale to vlastne pise vsade aj Kiyosaki sam.Cital som niekolko podobnych kritik, ale vsetky boli bud uplne mimo (kritizovali veci, ktore v tych knihach ani neboli a zjavne autor kritiky nepochopil ani zakladny odkaz tychto knih, a nesiel dalej ako za precitanie Rich dad, poor dad), alebo vehementni Kiyosakiho kritici boli sami autormi vlastnych knih o zbohatnuti. Pripadne oboje naraz.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 29. 10. 2008 09:23

Doporučuji k přečtení knihu N.N.Taleb: Nassim Nicholas Taleb: The Black Swan. The Impact of the Highly Improbable (už jsem ji zmiňoval v článku publikovaném zde ba webu na 31.ledna letošního roku).Svět je mnohem více nelineární, než jsem ochotni si připustit. Je to o událostech, které se vymykají minulým zkušenostem a vzhledem ke své odchylce od normy se stávají mnohem častěji než by odpovídalo Gaussově křivce. Po bitvě je každý generálem a vidí, že ta událost byla vlastně nevyhnutelná. Krocan také na základě minulých prožitých 1000 dnech je v pohodě, nic netušíc o blížícím se Dni Díkůvzdání..Jak se na školách pořád učí teorie, které Black Swan zcela ignorují, jak lze z prospektů fondů (i hedge) vyčíst informace, že ani oni ve svým modelech s možností Black Swan prakticky vůbec nepracují. Pak se nedivme, že přijde krize a profesionální investoři hlásí miliardové ztráty.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Václav Valášek | 31. 10. 2008 15:40
reakce na Jan Dvořák | 29. 10. 2008 09:23

Dobrý den, pane Dvořáku, nevíte zda kniha vyšla i v češtině? Předpokládám, že Vy jste ji přelouskal v originále, ale to já bych si moc nepočetl. Googlem jsem našel opět jen anglickou verzi. Díky
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Dvořák | 31. 10. 2008 16:42
reakce na Václav Valášek | 31. 10. 2008 15:40

V češtině opravu nevím, nenarazil jsem na ni.
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lukáš Vlček | 28. 10. 2008 22:03

Když už je zmiňován Robert Kiyosaki, tak bych se rád zeptal, zda mi někdo může doporučit věrohodný zdroj, kde se můžu dočíst, jakým majetkem tento člověk vlastně disponuje a co ve skutečnosti dělá (kromě toho, že prodává své knížky a deskovou hru). Zatím nejucelenější analýzu toho, co RK popisuje ve svých knihách jsem našel zde: http://www.johntreed.com/Kiyosaki.htmlCosi jako odpověď je pak zde: http://www.mastermindforum.com/kiyosakiresponsetoreed.htm
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Vyskocil | 2. 11. 2008 12:47
reakce na Lukáš Vlček | 28. 10. 2008 22:03

Osobne si myslim, ze Kiyosakiho majetok, alebo to, ci je Rich dad knizna ci realna postava, nijako nema vplyv na odkaz jeho knih.Co sa tyka majetku, RK sam vo svojom programe Secrets of professional investor hovori o korporacii registrovanej v Nevade, v ktorej vdaka miestnym zakonom moze "vaporize his entire existence". V rovnakom programe mu dava za pravdu aj znamy multimilionar John Burley.Pravnicke podrobnosti nepoznam, ale ak RK sam uci, ako chranit a ukryt svoj majetok prostrednictvom nevadskej korporacie, pri ktorej nie je jej vlastnik ani verejne znamy, tak mi pride absurdna kritika, ze sa nikde neda vypatrat, aky majetok RK vlastni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jiří Vídenka | 29. 10. 2008 08:59
reakce na Lukáš Vlček | 28. 10. 2008 22:03

Otázka nezní jak moc je RK bohatý nebo úspěšný. Správná otázka je co si z jeho knih odnesete Vy.Ikdyby byl RK nejchudší muž na zemi, jde o to, jestli změná Váš pohled na peníze a především na podnikání.Jeho knihy nejsou step-by-step návody na rychlé zbohatnutí, jen nastiňijí směr.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Arsen Lazarevič | 28. 10. 2008 20:25

Autor vyvozuje ze všech tří knih, že jediná možnost jak své peníze zhodnocovat je prostřednictvím akciového trhu. O tom například bohatý táta vůbec není. Je to spíše duchovní průvodce, který učí jak vhodně nakládat s penězi, podobně jako některé psychologické knihy od Sinelnikova. V posledním investičním magazínu, který vysílá čt24 si většina správce fondů pokládá otázku, zdali stále platí poučka o dlouhodobém a šťastném investorovy. Těch bublin poslední dobou bylo trochu moc. Knihu "Stocks For The Long Run" bych tak v žádném případě nedoporučoval, protože investování je řízeno většinou psychologicky (hlavně v posledních 10 letech) a žádné teorie a poučky a grafy neplatí. Trh tak nikdy efektivní nebude. Je to podobné, jako když si uděláte graf o tom, co si Vaše přítelkyně či manželka dává v obvykle v restauraci a podle toho se snažili odhadnout co si dá příště. Co když bude chtít zhubnout (na trhu by byl pesimismus) nebo se jednoho jídla přejedla (akcie technologických společností už nejsou in) ? apod.. Náš svět je mnohem komplexnější, detailnější a různorodější než si sami myslíme a než dokážeme spočítat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!