Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Volte amero!

| 31. 10. 2008

V poslední době se lidem především díky rozvoji internetu otevírají nové možnosti pro vytváření a šíření nejrůznějších, často až absurdních konspiračních teorií.

Volte amero!

Tento trend se začal prosazovat především po 11. září, kdy na veřejnost začaly pronikat filmy o událostech tohoto dne zabalené do pseudovědeckých dokumentů.

Lidé se odedávna ptají „proč?“ a dnes mnozí hledají nějaké atraktivní vysvětlení finanční krize. Rozšířená a relativně přijímaná teorie (jako jedna z mnoha) počítá se založením nové měny amero, která bude platit ve třech zamích severoamerického kontinentu – ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku. 

Nová měna má fungovat coby konkurence eura a vůbec Evropské unie, vůči které USA ztrácejí vždy tak samozřejmý náskok. Proč o tom nic nevíme a ani se o tom nepíše? Vždyť by šlo o jeden z největších politicko-ekonomických zásahů od dob zrušení zlatého standardu.

Podle konspirátorů by to přineslo ztrátu suverenity jednotlivých zemí a vytvoření velkého byrokratického celku, nad kterým by měli moc jednotliví bankéři. Zakládá se něco z této teorie na pravdě? Samotného mě to zaujalo natolik, že jsem se pustil do pátrání – a kde jinde začít než na internetu…

První cesta vedla na českou Wikipedii. Po zadání klíčového slova „amero“ do pole „hledat“ se rázem nalistuje článek o Severoamerické měnové unii. Jakékoli náznaky typu, že by měl být tento encyklopedický text považován za nedůvěryhodný, či dokonce závadný, zcela postrádám. Nikde nic.

Tak tedy v seriózně psaném článku se například dozvíme, že přípravy týkající se vytvoření unie tří severoamerických zemí se společnou měnou neustále pokračují. Následuje výčet výhod společné měny v podobném duchu, jak jsou prezentovány i v souvislosti s eurem.

Hovoří se o významné úspoře transakčních nákladů, rozvoji investic především do Mexika, pozdějším přínosem má být volný pohyb pracovních sil a především konkurence vůči euru. V jiných internetových zdrojích jsou informace značně roztříštěné a předkládají se čtenářům jako neověřené.

Když se do národních ekonomik zavádělo euro, občanům budoucí eurozóny se slibovalo urychlení hospodářského růstu a především konkurence vůči dolaru. Lidé tomu uvěřili a finanční moc se soustředila směrem k jedné centrální bance, kde jen pár bankéřů rozhoduje o tom, jak vysoké budou například naše splátky úvěrů či hypoték (samozřejmě s přirážkami jednotlivých bank).

Kdybychom nyní chtěli uvěřit tomu, že amero se na trhu skutečně uplatní, jaké důvody by hovořily ve prospěch této hypotézy?

Ztráta důvěry v dolar

Dolar od nástupu prezidenta Bushe k moci permanentně klesá a veřejnost postupně ztrácí v dolar důvěru. Fed se snažil konkurenceschopnost dolaru obnovit prostřednictvím zvyšování úrokových sazeb, vyvolalo to však současnou hypoteční a finanční krizi a sazby následně začaly opět klesat a dolar jako takový poklesl ještě razantněji.

I když je podíl dolaru na celosvětových transakcích stále nejvyšší, je neoddiskutovatelným faktem, že v posledních letech klesal natolik, že jazýček pomyslných celosvětových vah se může naklonit na opačnou stranu a brzy může být všechno jinak.

Sliby – chyby

V dobách strachu a krize člověk snadno ztrácí schopnost racionálního a logického myšlení. Ještě si živě pamatuji telefonát z 11. září 2001, kdy mi otec nařizoval, ať okamžitě přijedu domů, že pravděpodobně vypukne třetí světová válka.

Přestože je můj otec dlouholetý zkušený novinář, nebyl tehdy jediný, kdo nedokázal odhadnout situaci a objektivně o ní informovat. I jeho reakce na událost poznamenaly emoce. Stačí zapátrat v archivech novin a přečíst si třeba o situaci před válkou v Iráku.

Můžeme předpokládat, že amero dostane velkou šanci a bude se prezentovat jako záchrana z tíživé situace, do které se dostala většina domácností.

Devastace ekonomiky

Začalo to Bushem a bude to pravděpodobně pokračovat i s Obamou či McCainem. Předvolební programy kandidátů na post amerického prezidenta jsou však objektivní informací a vyplývá z nich, že zadlužování neskončí, naopak se bude stále prohlubovat.

V případě, že zvítězí varianta „yes, we can“ / „ano, my můžeme“, čeká Američany zvýšení daní a nejasná politika, zatímco druhá alternativa přinese nejspíš vojenské a ekonomické hrozby v obrovském deficitu. Co si USA zvolí?

Cenzura?

Není bez zajímavosti, že bývalý republikánský favorit Ron Paul stojí v pozadí a nebyl nominován jako soupeř o prezidentské křeslo vedle Baracka Obamy, i když jeho šance na nominaci dle nejrůznějších internetových anket a průzkumů veřejnosti byly mnohem vyšší než šance nynějšího McCaina. I přesto, že Ron Paul je postarší člověk, jeho projevy působí živě a vystupuje jako opravdový vůdce.

Proč o něm většina lidí nikdy neslyšela, zatímco o Hillary Clintonové či o Rudy Giulianim, jehož šance na úspěch byly velmi nepravděpodobné, se psalo téměř všude?

Byla natočena řada krátkých filmů o tom, proč byl Ron Paul za své názory účelně zesměšňován a ocitl se v nezájmu médií. Má toto být důkaz, že dnešní média jsou demokratická a nikdo do jejich chodu nemůže zasahovat? Ani jejich majitelé? Opravdu si to myslíte?

Výše načrtnuté čtyři poznámky nejsou žádnou konspirační teorií. Tyto věci se prostě dějí. Čas ukáže, jestli tyto události jsou důsledkem oslabující role USA v celosvětové ekonomice a důsledkem pádu dolaru, nebo zda byl tento krok naplánován a povede k založení nové měny.

Foto: Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Miloš Götz | 3. 11. 2008 00:23

http://video.google.com/videoplay?docid=-4679218441236348172&ei=jTUOSc7EHoaQ2ALt0th7&q=aaron+russo+subs
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Sturm | 1. 11. 2008 15:11

Amero je mimo hru – kanadský premiér řekl: „nebudeme podporovat zbankrotovanou ekonomiku a Mexiko je tak zkorumpované, že nikdo neví, kde se to bere.“
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Otazník | 1. 11. 2008 12:37

"První cesta vedla na českou Wikipedii. Po zadání klíčového slova „amero“ do pole „hledat“ se rázem nalistuje článek o Severoamerické měnové unii. Jakékoli náznaky typu, že by měl být tento encyklopedický text považován za nedůvěryhodný, či dokonce závadný, zcela postrádám. Nikde nic."Nevím jestli jsem princip Wikipedia pochopil správně, ale pokud na Wikipedii něco postrádáte, a jste přesvědčen, že by to tam být mělo, tak to tam máte napsat. Podle mě pokud na Wikipedii takový náznak neumístí někdo takový jako jste Vy, nebo někdo jiný, kdo se ve věci vyzná, tak tam nebude. Je to veřejná encyklopedie, kde může přispívat každý, a každý tam může umístit téměř cokoli co se mu zlíbí. Jediné vodítko k pravdivosti údajů jsou odkazy na původ informací. Další možnost varování, že text se nezakládá na pravdě je umístit upozornění do diskuse k uvedeném u odkazu. Udělal jste to? Pokud ne, tak se nedivte. Kdo jiný by to měl udělat než někdo kdo o tom něco ví? K "závadnosti&quo t;textu můžu ale říct, že nepokládám žádný text za závadný.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Dvořák | 31. 10. 2008 13:09

Musím přiznat, že komentáře Rona Paula mají hlavu a patu a že je sleduji..Jinak o Ameru jsem četl hodně spekulací tak před rokem, rokem a půl. V poslední době to docela utichlo.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Juraj Vyskocil | 1. 11. 2008 10:25
reakce na Jan Dvořák | 31. 10. 2008 13:09

Cital som pred casom o jednej z konspiracnych moznosti, ze by Amerika nahradila dolar Amerom len na svojom uzemi, dolare v zahranici by sa tak stail bezcennymi a USA by sa tak zbavili taziveho dlhu a zacali s "cistym stitom".Myslite si ze by to (v ramci konspiracnej atmosfery :) ) bolo realne? Tazko si predstavit, ze by to neviedlo k celosvetovemu konfliktu...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Miloš Götz | 31. 10. 2008 10:29

Co se týká konspiračních teorií, stačí se kouknout na notoricky známý zeitgeist, nebo si přečíst historii Iluminátů, ze kterých tento film čerpá.Ohledně volebních výsledků v USA jsou zajímavé dvě ''skutečnosti''.První z nich : http://zpravy.idnes.cz/stoupenci-al-kajdy-podporuji-mccaina-pry-jim-umozni-znicit-ameriku-1pc-/zahranicni.asp?c=A081022_111426_zahranicni_adDruhá: http://zpravy.idnes.cz/plan-neonacistu-zavrazdit-obamu-byl-amatersky-tvrdi-bbc-p29-/zahranicni.asp?c=A081028_175809_zahranicni_peiToto jsou bezpochyby skutečnosti, které mají a také ovlivní volby.A jak si vede JP Morgan?:http://www.investujeme .cz/kratke-zpravy/jp-morgan-s- pomoci-fedu-koupi-investicni-b anku-bear-sterns/http://www.sf inance.cz/zpravy/finance/19222 7-washington-mutual-zkrachoval a-jeji-aktiva-kupuje-jpmorgan- chase/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Arsen Lazarevič
Ekonomický publicista. Narodil se v Bělehradu, v České republice žije trvale od svých pěti let. Na Finmagu začínal, dnes působí na serveru Měšec.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!