Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Hledá se pozitivní program

| 16. 11. 2016

Vzkaz „my jsme ti rozumní, proto radši trpte s námi, než abyste pokoušeli štěstí se šílencem“ nezabírá donekonečna.

Hledá se pozitivní program

Americké prezidentské volby vyhrál mačo, který má v plánu ztížit přístup žen k interrupcím, hodit vidle do relativně volného pohybu zboží i osob, který operuje s principem kolektivní viny, zpochybňuje přínosnost očkování a vědeckou podloženost konsenzu o změnách klimatu, obdivuje Vladimira Putina a tak dál.

Existuje spousta různých způsobů, jak vysvětlit, proč se to stalo; jejich stručný seznam dal dohromady Tyler Cowen. Nemám v plánu vypichovat jediný správný, natož přidat nějaký úplně nový. Jen bych rád rozpracoval a do českého prostředí přenesl postřeh, se kterým přišli Nate Cohn a Eric Levitz a který rozpracoval Nathan J. Robinson. Totiž: pokud nám tenhle výsledek vadí, pak se ptejme, proč populistu podporovaného Ku-klux-klanem pomohli vynést do Bílého domu ti samí lidé, kteří před čtyřmi a osmi lety zvolili poprvé v americké historii prezidentem polovičního černocha s poměrně pokrokovými názory.

Na papíře i do čtečky

Trump prodává podobné zboží jako Babiš a Zeman

Myslím, že jedna z odpovědí na tu otázku zní takhle: protože Barack Obama nabízel naději a pozitivní program (vzpomeňte na slogany Ano, můžeme, Změna, ve kterou se dá věřit nebo prostě jen Naděje) a Donald Trump to teď zopakoval (Udělejme Ameriku znovu skvělou).

Stejně jako snad každému v protitrumpovském táboře mi spojení naděje s takovou porcí nenávisti, jakou servíroval Trump v kampani, přijde perverzní. Ale ten tábor očividně není dost velký na to, aby nemusel brát v úvahu, co se děje za jeho hranicemi. Čím lépe tomu dění porozumíme, tím větší máme šance v boji s českou národně-konzervativní frontou, které dominují Andrej Babiš a Miloš Zeman a která se momentálně rozpíná napříč vládnoucí koalicí i opozicí.

Podobně jako Trumpa do Bílého domu, i Zemana na Hrad a Babiše zatím jen na Letenskou 15 pomohlo vynést svými hlasy (anebo nehlasováním) rozhodující množství lidí, kteří dřív podporovali i politiky a strany mimo národně-konzervativní frontu, a patrně by to udělali znova, kdyby od nich dostali to, co od Babiše a Zemana. Totiž: naději v lepší, důstojnější, bohatší budoucnost.

Babišovým heslům jako Ano, bude líp nebo Aby tu chtěly žít i naše děti jsem se sice mohl vysmívat, jenže ona bohužel byla to nejpozitivnější, co tady kdo nabídl od Tlusté peněženky. Zemanův vzkaz Tahle země je naše by se sice slušelo zapisovat jako „这个国家是我们的国家“, ale pořád je z toho slyšet takové kubiškovské: lide, vláda věcí tvých se ti navrací.

Babiš a Zeman krom hesel prodávají i svoje zkušenosti čili naději, že ta hesla dokážou naplnit. Babiš se navíc obklopil lidmi, kteří působí schopně a energicky zároveň.

Co pozitivního, nadějného nabízela těm, kteří lavírují mezi silami Pokroku a Temna, Hillary Clintonová? Co jim nabízí česká liberální pravice, jako je TOP 09 a tábor Michala Horáčka? A co česká liberální levice, tedy po změnách v ČSSD už prakticky jen Zelení?

Je toho málo. Lavírující občané mají možnost slyšet z tohoto směru dva hlavní vzkazy. Prvním je vyhrožování katastrofou, která nastane v případě, že vyhrají ti druzí, šílení. Druhým varování, že i když vyhrají ti správní a rozumní, člověk toho stejně nemá moc čekat.

Hořící dům je nejlepší místo, kde si hrát se sirkami

Nejde ani tak o to, že by se katastrofy v případě špatné volby nemohly dít. Háček je naopak v tom, že už se dějí, přímo před našima očima. Pokud prožíváme události, o kterých někteří dvacet let mluvili jako o začátku konce světa, jak ho známe, pak je docela pochopitelnou reakcí nasadit nihilistickou pózu, že teď už je stejně všechno jedno.

Nesmíme dopustit, aby se proces evropské integrace zvrátil. – Hopla, stalo se, Britové chtějí ven. Tak co teď s tím?

Musíme zabránit změnám klimatu dřív, než bude pozdě. – Podle některých titulků to vypadá, že pozdě už bylo. Má smysl ještě něco dělat?

Do čel západních států se za žádnou cenu nesmí dostat extremisté. – Jeden od ledna sedí v Bílém domě. Tak proč ještě prožívat volby ve Francii nebo Rakousku?

Zeman je živoucí trapas. – Ale trapas, který už aspoň známe. Proč vlastně pokoušet štěstí s Michalem Horáčkem?

Neustálé varování před environmentálními a politickými katastrofami má navíc v posledních dekádách rozpačité skóre. Navzdory obávané populační explozi strmě klesá absolutní počet obyvatel planety žijících v extrémní chudobě. Ropa pořád nedošla. Komunisté ještě nevrátili Česko před Listopad a Zeman neposlal Rusům zvací dopis. Brněnské nádraží smrdí stále v centru, navzdory údajně všemocné betonářské lobby. Série planých poplachů není dobrá předehra k úspěšné mobilizaci.

Krev, pot a slzy v čase míru a růstu

Co tedy liberálové napravo i nalevo nabízejí krom toho, že zabrání další, tentokrát už ale opravdu bolavé katastrofě? Různé podoby utahování opasků.

Karel Schwarzenberg byl v době poslední prezidentské volby místopředsedou vlády, která zvedala daně a škrtala výdaje, protože to bylo přece rozumné. (Víru v ekonomickou účinnost tohoto koktejlu už mimochodem zpochybňují i hlasy v jejím Vatikánu, Mezinárodním měnovém fondu.)

Matěj Stropnický, od jehož zvolení do čela Zelených jsem si nemálo sliboval, zatím udělal asi největší halo názorem, že „není normální, aby 80 % Čechů lítalo na dovolenou“. Mohla to být zlomyslná past Echa 24, jenže to pořád vystihuje antipopulistickou rétoriku Zelených a spřízněného ekologistického hnutí: všichni, včetně těch nejslabších, se teď musíme vzdát svého pohodlí a svých těžce vydobytých statusových symbolů, abychom konkrétními citelnými oběťmi předešli abstraktním, vzdáleným hrozbám. Vždyť tak je to přece rozumné.

V liberálních kruzích je pohříchu normální bezelstně mluvit o tom, že migranti zaplňují „mezery na trhu práce“, rozuměj: snižují její už tak nízkou cenu. „Možná nás to bude stát nějaký náš poměrně vysoký ekonomický standard, ale já se domnívám, že to může otevřít změnu ve společnosti a přesunout se od materiálna, hromadění a spotřebovávání třeba k jiným hodnotám,“ kázala před rokem ředitelka Sdružení pro integraci a migraci (před koncem). Trochu chucpe od člověka, jehož hodnota na trhu práce se během uprchlické krize zvýšila.

Neřešit jenom to, jak koláč rozdělit, ale taky jak ho upéct co největší

Hledá se někdo, kdo nebude dnešním a budoucím Trumpům, Zemanům a Babišům čelit řečmi o tom, co je rozumné a správné, ale atraktivnější nabídkou, než jakou předkládají oni. Kdo nebude podporovat jejich nacionalismus a šovinismus svým vlastním přesvědčením, že aby prosperovali jedni, musí se ve stejné míře omezit druzí. Kdo ví, co to je win-win a hry s nenulovým součtem. Kdo dokáže o liberálních tématech, jako jsou lidská práva, rovnost šancí, volný pohyb osob, myšlenek a zboží, důstojnost všeho živého a tak dále mluvit jako o něčem, z čeho může prosperovat víc lidí než jen ti, kterých se ty problémy bezprostředně dotýkají. (A kteří často ani nemají volební právo, jako například migranti, děti ze zvláštních škol nebo slepice ve velkochovech.)

Porevoluční Česko úspěšně pracovalo na jednom takovém společném projektu: byl jím „návrat do Evropy“. Převážná většina společnosti se spojila v reformním úsilí devadesátých let s docela rozdílnými motivacemi. Někdo si od něj sliboval právní stát a svobodnou společnost, někdo nový důvod k národní hrdosti, někdo chtěl vydělávat v Německu. Politici, kteří Česko „do Evropy vrátili“, dokázali oslovit všechny: idealisty, sobce i majoritu, která v sobě nese obojí.

Jiný příklad v menším měřítku: tráva. Před čtvrt stoletím bylo nepředstavitelné, že tolik západních zemí legalizuje nebo dekriminalizuje pěstování a konzumování marihuany. Na to by ještě dlouho nestačilo opakování liberální mantry, že z hlediska vyššího principu mravního je nepřijatelné trestat lidi za činnost, kterou nikomu neubližují. Pomohlo přesvědčování, že marihuana může nejenom ulevit středoškolákům od nudy, ale i starým a nemocným od bolestí, a že stát víc vydělá na oficiálním coffee shopu nebo grow shopu než na dealerovi mimo systém.


Otázky a odpovědi

Emoce jsou po volbách vyhrocené, proto se nakonec pokusím předejít zbytečným nedorozuměním formou otázek a odpovědí:

– Takže ty říkáš, že za zvolení Trumpa prezidentem můžou liberálové!
– Ne. Říkám, že je v jejich vlastních silách další takové volbě v USA nebo v Česku a jinde v Evropě předejít.

– Takže podle tebe nemáme o rasistech říkat, že to jsou rasisti, a místo toho se s nimi máme pokusit diskutovat?
– O rasistech klidně říkejme, že to jsou rasisti. Američani ať nejdřív diskutují s těmi několika rozhodujícími miliony lidí, kteří nevolili Clintonovou, i když před tímvolili Obamu. My máme nejvyšší čas zjišťovat, proč teď jen tak titěrný zlomek z 2 241 171 hlasů pro prouprchlického kosmopolitního havlistu Karla Schwarzenberga míří do stran, které by podobné hodnoty hájily ve Sněmovně.

– Říkáš, že liberálové mají přestat řešit pseudotémata, jako je sexismus v reklamě nebo šátky na hlavách?
– Ne. Za prvé, nepovažuju je za pseudotémata: spousta lidí je na vlastní kůži pociťuje bolestivěji než to, jak jsou vysoké daně, a proto je nutné se jim věnovat. Za druhé, myslím si, že tahle témata sama o sobě nevyhrávají volby. Za třetí, abychom tahle témata mohli řešit jinak než komentářovou přestřelkou v Deníku Referendum, je nutné porazit nebo aspoň oslabit národně-konzervativní frontu ve volbách.

– Chápeš, jak potupné je přesvědčovat lhostejnou masu stylem „na tom, že si budu moct konečně osvojit dítě svého partnera, vyděláte i vy?“
– Nemůžu chápat, protože jsem v takové pozici nikdy nebyl. Ale taky neříkám, že se takhle pragmaticky a konstruktivně musí chovat všichni, dokonce ani většina lidí. Stačilo by, kdyby na to najeli političtí lídři a lídryně.

– Ty jsi taky přesvědčený o tom, že elity jsou arogantní?
– Nejsem. A i kdyby byly, nemusí to být špatně. Dá se s tím uchvátit kus veřejného mínění, jak ukazují arogantní příslušníci elit Donald Trump, Václav Klaus nebo Petr Robejšek.

– Takže ty přebíráš tu hnusnou neoliberalistickou ideologii, podle které jsou lidi sobci a vlastní pajšl je zajímá víc než abstraktní ideály?
– Ano, konečně si rozumíme.

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Jan Kohout | 16. 11. 2016 11:50

* Říkám, že je v jejich vlastních silách další takové volbě v USA nebo v Česku a jinde v Evropě předejít.
Nejlépe opakováním voleb nebo referend, které nemají ten "správný" výsledek? Chucpe.
* Místo toho se s nimi máme pokusit diskutovat? My musíme zjistit (...)
Jistě, žádná diskuse, my máme ten "správný názor" a žádnou diskusi nepotřebujeme, ještě by se mohlo ukázat, že nemáme pravdu. Kupředa levá, Strana má vždycky pravdu, že?
* Nepovažuju je za pseudotémata: spousta lidí je na vlastní kůži pociťuje bolestivěji než to, jak jsou vysoké daně.
Většina lidí ani neví, že jim stát ukradne polovinu výplaty. Mimochodem, která spousta lidí u náns pociťuje jako problém třeba chození na jiný záchod?
* Elity jsou arogantní? Nejsem. A i kdyby byly, nemusí to být špatně.
Ci boha. Nálepkovat každého, jako xenofob, rasista, fašista, nacista, jen proto, že si dovolí mít jiný názor je rozhodně arogance a povýšenost. Považovat každého, kdo nemá to "správné" vzdělání (což nemá nic společného s moudrostí) jako buran je odporná arogance a povýšenost.
* Ano, většinu lidí zajímá, jestli budou mít co jíst a kde spát. Zkuste nejíst a nespat několik dní a pak se pochlubte :-)

+33
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 18. 11. 2016 14:01

Ale já netvrdím, že mezi námi není žádný rozdíl, naopak.
Já jen tvrdím, že váš model společnosti téměř nikdo nechce.

-9
+
-

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

Pat Bateman | 21. 11. 2016 11:44

Pane Kašpárek, zdá se, že jste objevil nějaké nové drogy. Prosím kontakt na dealera, protože to fakt musí být síla. Od Vás jsem zvyklý na ledacos, ale tohle překročilo všechny laťky - komentář pana Kohouta je jen výběr toho nejšílenějšího...
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

foxy | 18. 11. 2016 13:32

Protože slovo liberál ukradli levicoví pokrokáři a dobroserové, tak jsem se přestěhoval k pravicovým konzervativcům. A nehodlám se vracet.
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Alexander Novotka | 16. 11. 2016 21:33

Mnnno, kolem a kolem... Nemohl Kašpárek na té dovolené zůstat? Nic moc by se kromě zbytečných úvah nezměnilo, nejsem si jist, že přináší na server typu Finmag něco pozitivního, třeba o financích.
BTW, když jediná liberání levice jsou melouni a liberální pravice je TOP09 s Horáčkem, jsme naprosto jistě v p....i.
OK, přiznávám, to není svět ve kterém žiji či chci žít, zároveň ale - vzhledem k tomu, že je to ulítlá (přinejlepším) levá trapárna - čtu článek tohoto autora naposledy. Naprostá ztráta času s nepoučitelným liberálem.
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Tětek | 18. 11. 2016 11:24
reakce na Alexander Novotka | 16. 11. 2016 21:33

Pan Kašpárek není liberál. Ne ve smyslu, v jakém se toto slovo ve střední Evropě používá. Neobhajuje svobodu a soukromé vlastnictví, ale stát a socialismus. Je "liberal" v americkém smyslu a významově nejbližší ekvivalent je sociální demokrat či prostě socialista.
+9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 18. 11. 2016 17:02
reakce na Josef Tětek | 18. 11. 2016 11:24

Socialistovi jde víceméně o "formu vlastnictví výrobních prostředků". Kašpárek se hlásí k modernějším soudruhům. Ti zjistili, že závadný není jen kapitalismus, ale celá evropská civilizace "bílého muže" a její hodnoty. Jsou to tedy vesměs rasisté a sexisté, protože kdejakou blbost hodnotí z hlediska rasy (nebo etnicity) a pohlaví.
+9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foxy | 18. 11. 2016 13:24
reakce na Josef Tětek | 18. 11. 2016 11:24

Pokrokář. Protože tihle lidé nemají nic společného s konzervativními socany z fabrik, jak se ukázalo ve volbách, českých i amerických.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libor Šindelka | 16. 11. 2016 16:22

takže bývalí komunisté jsou vlastně pokroková liberální pravice. něco jako bývalý černoch. Robejšek je arogantní když konzistentně na aroganci evropských pohlavárů upozorńuje. kdo říká pravdu bez kudrlinek novořeči je homofob, xenofob, rasista a ještě nácek k tomu.antipopulistická rétorika je když nemohu převyšovat jiné svými činy, zakážu jim mít stejné výdobytky a tím se stanu "nadřazeným". a jak byste komentoval výrok že vítězství Trumpa je zoufalým pokusem o nadvládu bílého muže, kterému toto místo již nepatří? a co spatřujete závadného na vlastenectví a konzervativních hodnotách prověřených tisíciletími že bijete na poplach před národně konzervativními uskupeními?
bral jsem vás dlouho za intelektuála, který se dokáže na věci dívat z jiného úhlu pohledu. nemusím se vším souhlasit, ale dává to podnět k přemýšlení. dnešní slátanina mi víc připomíná nepovedenou agitku po VUMLU z ústředí EU.
+18
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 16. 11. 2016 14:41

Tak se nemilí "liberálové" smiřte s tím, že politika je ze své podstaty, jakožto zločinná činnost, hnusná. Respektive, vy to už víte, ale teď vám to jiným způsobem někdo vmetl do ksichtu a hrozně se divíte, co si to ti populisté dovolují.
Podporují populisté v mnoha případech svinstva? Ano, ale vy taky, tak nevím proč se vám nelíbí někdo, kdo "operuje s kolektivní vinou", když vy vesele aplikujete to samé vůči mužům, bělochům, heterosexuálům, daňovým poplatníkům atd.

Jo a bacha na získávání dezinformací z mainstreamového sračkotisku. Mám na mysli konkrétně to Trumpovo údajné spojení s Ku-klux-klanem. Bože, jak se ti novinářští lháři jen snažili Trumpa s Klanem spojit! Tak David Duke řekne, že podporuje Trumpa. Ten už neví kolika způsoby říct těm reportérským dementům, že s Dukem nic nepeče, ale pořád to nestačí. Proč se někdo dvěstěkrát nezeptal Hillary, která podobně po haluzi přišla k podpoře od Komunistické strany USA, jestli nemá náhodou nějaká napojení na Severní Koreu? Proč ONA neschytala obvinění z podpory Ku-klux-klanu, když se oblizovala a přátelila s Robertem Byrdem? Tohle lhaní a dvojí metry si přihoďte na hromadu "proč nás nemají rádi?"...
+29
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Tvaruzek | 16. 11. 2016 12:40

"Hledá se někdo, kdo nebude dnešním a budoucím Trumpům, Zemanům a Babišům čelit řečmi o tom, co je rozumné a správné, ale atraktivnější nabídkou, než jakou předkládají oni."
- to se tezko dela, kdyz Trump, Zeman i Babis stavi svou kampan na lzivych slibech. Je jednoduche naslibovat dvoum protichudnym skupinam dve protichudne reseni, tak aby obe skupiny byly spokojene. Dokud si nikdo nevsimne, ze ty reseni nemaji prunik. Takova nabidka se da prekonat jen jeste vetsi lzi. To ja bych radsi slychal ty umirnene, ale aspon realisticke sliby.
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Kohout | 16. 11. 2016 11:50

* Říkám, že je v jejich vlastních silách další takové volbě v USA nebo v Česku a jinde v Evropě předejít.
Nejlépe opakováním voleb nebo referend, které nemají ten "správný" výsledek? Chucpe.
* Místo toho se s nimi máme pokusit diskutovat? My musíme zjistit (...)
Jistě, žádná diskuse, my máme ten "správný názor" a žádnou diskusi nepotřebujeme, ještě by se mohlo ukázat, že nemáme pravdu. Kupředa levá, Strana má vždycky pravdu, že?
* Nepovažuju je za pseudotémata: spousta lidí je na vlastní kůži pociťuje bolestivěji než to, jak jsou vysoké daně.
Většina lidí ani neví, že jim stát ukradne polovinu výplaty. Mimochodem, která spousta lidí u náns pociťuje jako problém třeba chození na jiný záchod?
* Elity jsou arogantní? Nejsem. A i kdyby byly, nemusí to být špatně.
Ci boha. Nálepkovat každého, jako xenofob, rasista, fašista, nacista, jen proto, že si dovolí mít jiný názor je rozhodně arogance a povýšenost. Považovat každého, kdo nemá to "správné" vzdělání (což nemá nic společného s moudrostí) jako buran je odporná arogance a povýšenost.
* Ano, většinu lidí zajímá, jestli budou mít co jíst a kde spát. Zkuste nejíst a nespat několik dní a pak se pochlubte :-)
+33
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bug MeNot | 18. 11. 2016 10:31
reakce na Jan Kohout | 16. 11. 2016 11:50

Terapeuticky prinos pana Kasparka je ovsem evidentni. :)
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Tětek | 16. 11. 2016 09:30

Velkou roli v Trumpově vítězství hrálo fiasko Obamacare, které na střední třídu (tedy ty, kteří celou tu šarádu v největší míře platí) dopadlo opravdu tvrdě.
https://fee.org/articles/the-election-turned-on-obamacare/

Nemluvě o dalších socialistických politikách, které by Clinton dále rozváděla:
https://fee.org/articles/six-bullets-dodged-with-hillarys-loss/

Což nic nemění na tom, že Trump je nebezpečný (jak pro své záměry, tak pro svou ignoranci).

Každý megalomanský politik je nebezpečný.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Brezina | 16. 11. 2016 09:06

"Hledá se pozitivní program"

Pozitivní program se nehledá. Ten buď přirozeně vyrůstá z podmínek a potřeb lidí, nebo je umělým sociálním inženýrstvím, které je v delším období odsouzeno k zániku.
+11
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 18. 11. 2016 11:51
reakce na Martin Brezina | 16. 11. 2016 09:06

To je z mého pohledu asi první rozumná věta z vaší klávesnice, kterou tady čtu. Za smutné považují to, že tady obhajujete to sociální inženýrství a nikoliv přirozený program.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 18. 11. 2016 13:01
reakce na Josef Fraj | 18. 11. 2016 11:51

No jo, ale vy za "přirozený" program považujete systém, jaký by podle vás měli lidé chtít, protože je podle vás ten správný. Ne ten, který chtějí, protože odpovídá jejich potřebám.
-3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 18. 11. 2016 13:24
reakce na Martin Brezina | 18. 11. 2016 13:01

Nesuďte druhé podle sebe. Jako člověk vyznávající hodnoty klasického liberalismu jsem proto, aby se každý mohl rozhodnout svobodně o svém životě a majetku (aniž by ohrožoval stejnou možnost druhých), Vy tady obhajujete diktát skupiny lidí, která si něco odhlasovala a její právo vnutit to násilím všem. A když někdo protestuje, tak mu doporučíte, aby se odstěhoval. Děláte to už celé roky. Mezi námi je tedy podstatný rozdíl, který vy ovšem vůbec nejste schopen rozlišit.
+9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 18. 11. 2016 14:01
reakce na Josef Fraj | 18. 11. 2016 13:24

Ale já netvrdím, že mezi námi není žádný rozdíl, naopak.
Já jen tvrdím, že váš model společnosti téměř nikdo nechce.
-9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 20. 11. 2016 07:47
reakce na Martin Brezina | 18. 11. 2016 14:01

Lidé jako vy před pár staletími tvrdili, že demokracii nikdo nechce a ještě před nedávnem tvrdili, že při jízdě rychlostí 60km/hod člověk musí zešílet. To vaše "téměř nikdo" jsou dnes miliony možná stamiliony lidí na celém světě. Ano, proti miliardám jsou v menšině. Rozdíl mezi námi je v tom, že vy jim upíráte právo žít podle svého, protože je jich méně a chcete aby odtáhli někam jinam, kdežto já říkám, že to právo mají a že je důležité za takové právo bojovat. Vy vidíte jenom rozdíl jenom v počtech a z toho odvozujete právo vyhnat nebo zadupat do země ty, kterých je méně. Já váš postoj vidím jako tragédii demokracie a cestu ke společenským katastrofám. Nadějí pro mne zůstává, že takové katastrofy dříve nebo později povedou k dalšímu posunu společenského systému od totality většiny ovládané pár oligarchy ke svobodnější společnosti.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 18. 11. 2016 13:01
reakce na Martin Brezina | 18. 11. 2016 13:01

Neboli, kdo z nás je tím sociálním inženýrem...
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 16. 11. 2016 08:42

Achjo, MK tu měsíc nebyl, ale podle rétoriky byl někde na vymýtání svobodomyslných zbytků svého myšlení.
Jediné, za co nedávám facepalm, je zdůvodnění Zemanovy (a Trumpovy) výhry - otřesný protikandidát. Toto zdůvodnění by samozřejmě platilo i v případě výhry těch protikandidátů (protože volební výsledky jsou asi stejně deterministické jako sportovní výsledky), kdy by řvala druhá strana, jak vyhráli ti hrozní, aniž by byla schopna trochy sebereflexe.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Kohout | 16. 11. 2016 11:41
reakce na Jan Krejčí | 16. 11. 2016 08:42

Ukazuje se, že sebereflexe není schopna hlavně ta strana, která tu druhou kritizovala za nechopnost sebereflexe. Mrs. Clinton (ne, fakt nemám rád Clintonová) a spol. Jistě i včetně autora těchto nápadů.
Bývá dobrým zvykem, že se poražený kandidát na prezidenta *hned* ozve hned (viz třeba McCain). Trumpovi pořád předhazovali, že se nevyrovná s neúspěchem. Nakonec se tím nezvládla vyrovnat Mrs. Clinton. I Obama se ozval dřív. A rozumněji.
Trumpovým podporovatelům pořád předhazovali, že se nevyrovnají s neúspěchem. Nezvládli to podporovtelé Mrs. Clinton. Demonstrace proti výsledku voleb včetně zapalování policejních aut je velmi vysoká kultura.
Ano, požadujeme pozitivnější program než tyto arogantní elity řešící abstraktní pseudoproblémy ve vzdáleném budoucnu, které nejsou schopny se vyrovnat s realitou a chtějí vyměnit voliče místo změnit svůj názor.
+16
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 16. 11. 2016 08:42
reakce na Jan Krejčí | 16. 11. 2016 08:42

kua hrubka
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!