Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

I v europarlamentu platí, že méně je někdy více

| 24. 8. 2016

Server iDnes.cz vydal začátkem srpna článek, v němž hodnotí, jak moc nebo málo čeští europoslanci pracují. Ukážu, za čím se někteří čeští poslanci honí, jen aby byli hodnoceni jako nejpracovitější. Upřímně, méně někdy bývá více.

I v europarlamentu platí, že méně je někdy více

Hodnocení aktivity europoslanců vychází z žebříčku mepranking.eu, který sponzoruje Evropská unie. Žebříček zohledňuje několik poslaneckých aktivit. Ačkoliv v jedné z nich, v počtu projevů na plénu jsem se umístil na vysoké příčce, v jiné, v počtu parlamentních prohlášení, jsem byl poslední – a jsem na to hrdý.

Vše pro žebříček

Evropský parlament chrlí řadu „prohlášení“ a mnohonásobně víc jich je navrženo, než kolik nakonec získá podporu většiny. Ta prohlášení jsou většinou nesmyslná a jediný důvod, proč je poslanci předkládají, je, že na nich honí body do žebříčku, podle kterého je média každý rok hodnotí, jak jsou „aktivní“. Čím víc předložených nesmyslů, tím lépe.

„Nejpracovitějším“ českým europoslancem je tak podle serveru iDnes.cz Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který sbírá body například za předkládání a podepisování parlamentních prohlášení typu Písemné prohlášení o iniciativě Evropské medové snídaně a Světovém dni včel nebo Písemné prohlášení o ustavení Evropského dne kravaty, v němž vyzývá Evropskou komisi, aby zavedla „Evropský den kravaty (...) s cílem zachovat a posílit vztahy mezi Evropany a jejich vztahy s celým světem“. V předkládání podobných deklarací se pan kolega Zdechovský dokonce umístil na 6. místě ze 751 členů Evropského parlamentu. Gratulujeme. Většina z těchto parlamentních deklarací byla naštěstí i pro eurofily tak šílená, že nezískala většinovou podporu a nestala se nakonec „prohlášením“ Evropského parlamentu. To však europoslanci nemusí vůbec vadit, body v žebříčku za to má i tak. Osobně nehodlám podobné hlouposti podepisovat a sbírat tak laciné body pro tuzemská média.

Obdobně je tomu v případě návrhů usnesení. Europoslanci mají tendenci si omezené pravomoci Evropského parlamentu kompenzovat tím, že přidávají svá jména pod návrhy nejrůznějších usnesení, v nichž se ve většině případů vyjadřují k situacím po celém světě – odsuzují tu či onu politiku nebo naopak podporují ten či onen program. Pokud bych si měl i zde „vypůjčit“ europoslance Zdechovského, tak ten se připojil k více než 130 návrhům usnesení, za které získává do žebříčku nemalé množství bodů. V návrzích usnesení se vyjadřuje například k situaci v Myanmaru, Malawi, Bahrajnu, Tádžikistánu, Kambodži, Nigérii, Kongu, Etiopii nebo v Zimbabwe… Evropští poslanci si tak hrají na pány světa a s vážnou tváří kárají světové diktátory za neúctu k LGBT menšinám. K podobným usnesením se nehodlám přidávat. Je tedy logické, že v tomto i předchozím sledovaném „ukazateli“ zaostávám.

Předložil a podepsal jsem návrh jediného usnesení – návrh na vyslovení nedůvěry Evropské komisi. K té se výjimečně nepřidal kolega Zdechovský ani Telička.

Naše zájmy na Měsíci

Podobná situace s „naháněním“ bodů se odehrává i při podávání takzvaných parlamentních otázek (písemných interpelací). Sám je využívám, pokud potřebuji od Komise nebo Rady získat informaci, která není veřejně přístupná, v počtu interpelací jsem asi v průměru. Ti „nejpracovitější“ kolegové se však ptají na informace, které si můžou snadno najít přes Google nebo na europarlamentním webu. Cíl jejich otázek je jediný: získat v žebříčku aktivity další body. Jednací řád Evropského parlamentu umožňuje každému europoslanci položit nejvýše pět parlamentních otázek měsíčně, limit ale řada poslanců nedodržuje a pokládají jich několik stovek ročně. Důvod je opět jediný – získat body do žebříčku. Poslanci tak mají body napířklad za dotaz Komisi, jak hodlá prosazovat zájmy Evropské unie a členských států na Měsíci. Novináři se už nezajímají, na co se kdo zeptal. Důležité je být vysoko v žebříčku.

V Evropském parlamentu jsem v opozici. Naproti tomu poslanci KDU-ČSL, TOP 09, ČSSD a ANO tvoří velkou koalici. Na rozdíl od nich většinu hlasování prohrávám. Využívám ale možnost mluvit k poslancům. V počtu proslovů na plenárním zasedání Evropského parlamentu jsem mezi europoslanci z Česka skončil na druhém místě. Celkově patřím mezi 751 poslanci mezi horních 20 procent lidí, kteří se svými projevy v Evropském parlamentu vystupují nejčastěji. To už ale iDnes nepovažoval za vhodné zmínit. Snad že jsem v Evropském parlamentu v jednom z projevů kritizoval politiku přimíchávání biopaliv a osobu Andreje Babiše.

V Evropském parlamentu hlasuji a budu hlasovat proti každé přicházející nesmyslné regulaci, ať jsou to kvóty na přerozdělování migrantů nebo kvóty na přimíchávání biopaliv. Hlasuji proti všem návrhům, které omezují suverenitu České republiky a které omezují svobodu občanů. Naopak vždy bych hlasoval pro návrhy, které svobodu občanů zvyšují. Budu nadále na plénu Evropského parlamentu upozorňovat na negativní důsledky bruselských nápadů a budu interpelovat Komisi ve věcech, na nichž má Česká republika a její občané zájem.

Nebudu ale na rozdíl od Tomáše Zdechovského a mnoha dalších podepisovat a předkládat kdejaký nesmysl jen proto, abych získal body v žebříčku aktivity europoslanců. Jsem stoprocentně přesvědčen o tom, že voliči, kteří dali Svobodným ve volbách do Evropského parlamentu svůj hlas, by si to nepřáli.


Převzato z Neviditelného psa se souhlasem tamější redakce. Autorův blog
Štrasburskou zaasedačku europarlamentu fotil Botond Horvath / Shutterstock.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (5 komentářů)

Josef Tětek | 24. 8. 2016 09:27

Pan Zdechovský by měl být pro ostatní europolitiky vzorem. Pokud by se věnovali prohlášením o medových snídaních a kolonizací Měsíce, v podstatě by celá EU byla jen takovým roztomilým projektem jak z Monthy Pythona. Sice bych je za to pořád nechtěl platit, ale skousnout by se to dalo.

Když se však věnují té "skutečné práci", jako je vynucování kvót ve vedení firem dle rasy, věku, barvy očí, pohlaví, či jakýže je to zrovna poslední trend, pak představují to skutečné nebezpečí.

Tím samozřejmě nijak nesnižuji hodnotu opoziční práce P.Macha. Jen bych mu přál, aby mu to ostatní ulehčili tím, že by se věnovali aktivitám jako pan Zdechovský.
+16
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Mrozek | 24. 8. 2016 10:02
reakce na Josef Tětek | 24. 8. 2016 09:27

Pan Zdechovský se věnuje těm "zásadním" věcem, jak je definoval svého času pan Werich.

Horníček: Byly činěny přečetné dotazy z řad našeho čtenářstva, zda dlouholetým soužitím s paní chotí jaksi v rodině nenastal u vás určitý proces, který bychom lidově mohli popsat jako jistá "pod-pan-to-fli-za-ce".
Werich: Podpantoflizace? No to je nesmysl. Samosebou, že dlouholetým soužitím manželů dochází k takové - řekl bych - k takovému srůstu. Názorovému srůstu. Názory, které původně jsou dosti daleko od sebe, se stále sbližují a sbližují, až konečně ty její nabydou vrchu. Ovšem já jsem tomu čelil už od svého mládí - já jsem dlouho ženat - my jsme se dohodli s mojí paní, že budem o všem rozhodovat společně.
Horníček: Velmi moudré.
Werich: Ona rozhoduje o těch maličkostech a podružnostech a o těch velikých zásadních věcech rozhoduju já.
Horníček: To je velmi moudré řešení. A prosím vás - ty podružnosti?
Werich: No podružnosti... jako například: co s penězi, které vydělám, že ano, kdy mám odejít z domova, kdy se mám vrátit, co na sebe, kdy bude oběd, kdy bude večeře, kam večer... A tydle maličkosti běžné... rozhoduje paní. A takový zásadní věci ...
Horníček: Například?
Werich: Jako například: jaký je náš poměr k Tajwanu, to dělám já.
Zdroj: http://vlastikfurst.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=118292
+14
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Mrozek | 24. 8. 2016 15:22
reakce na Michal Mrozek | 24. 8. 2016 10:02

Abych panu Zdechovskému úplně nekřivdil, je třeba také dodat, že se jako jeden z mála zajímá občas i o obyčejné lidi. A to je ve vrcholové politice velmi ojedinělá záležitost...

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zdechovsky-KDU-CSL-Podle-norskych-matek-je-Michalakova-symbolem-boje-proti-Barnevernetu-404226
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Richard Fuld | 24. 8. 2016 14:02
reakce na Michal Mrozek | 24. 8. 2016 10:02

Krásné :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Amos | 24. 8. 2016 12:50
reakce na Michal Mrozek | 24. 8. 2016 10:02

Ad poslanec Zdechovský platí zřejmě definice, kterou jsem nedávno použil pro jeho kolegyni Jourovou hřadující o několik bidýlek nad panem poslancem a která je vypůjčena z životopisu pana Pytlíka Brouka:

Brouk Pytlík je hnědý červotoč, který neustále do něčeho strká nos a nic nenechá na pokoji. Jako malý vyrůstal v kině, kde sledoval různé filmy a pak jak vyrostl, tak odletěl do světa kde všem vykládal co v kině viděl. Sám se považuje za velkou fimovou hvězdu. Pytlík všem zkouší radit, ale ti kdo jeho rady uposlechnou, toho většinou později litují. Pak mu většinou pořádně vynadají. Jediný kdo nad Pytlíkem drží ochrannou ruku, je jeho nejlepší kamarád Ferda mravenec.

Co dodat? http://www.postavy.cz/brouk-pytlik/
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!