Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Masochismus českých euroskeptiků

| 25. 6. 2016

Čeští příznivci Nigela Farage jsou podobným zjevením, jakým by byli turečtí fanoušci Kláry Samkové.

Masochismus českých euroskeptiků

Velká část českých kritiků Evropské unie britský odchod ze společenství oslavuje: za ty nejznámější Václav Klaus a Petr Mach. Jen někteří přijímají Brexit s rozpaky, třeba Petr Fiala. Jsou to přitom ti druzí, kteří reagují správně. Ze tří důvodů.

Za prvé, Česká republika ztrácí svého dlouhodobě nejvýznamnějšího politického spojence v Unii, a to na několika frontách. Se Spojeným královstvím odchází největší z členských států, ve kterých se neplatí eurem, ale národní měnou. Země mimo eurozónu budou po dokonaném Brexitu tvořit 105 milionů z celkových 443 unijních občanů namísto současných 170 z 508 milionů. To je pokles z 33,4 % na 23,6 %, o třetinu. Naopak posílí hlas těch vlád, které jsou pro stále těsnější rozpočtovou integraci.

Byli to ostatně Britové, kteří spolu s námi loni odmítli další půjčku Řecku a díky nimž jsme před čtyřmi lety nebyli jediní, kdo odmítal podepsat fiskální pakt. Spojené království bylo nejvlivnější zemí odporující celounijnímu systému přerozdělování azylantů; v tomhle i v jiných tématech představovalo pro české politiky praktickou ukázku, že si lze v Bruselu vyjednat u nepopulárních témat výjimky.

Po britském odchodu zůstanou čeští euroskeptici v Unii opuštění, případně podpoření autoritářskými politiky Polska a Maďarska. To je citelně menší síla i horší společnost, než jakou čeští premiéři nacházeli po boku Davida Camerona.

Za druhé, v těsné britské volbě rozhodly i předsudky vůči Východoevropanům, které dlouhodobě přiživuje UKIP. Sám předseda strany Nigel Farage říká, že v Británii vidí raději Indy než Poláky nebo Bulhary. Čeští fandové kampaně Leave projevují jejím podporováním a sdílením stejný masochismus, jako by projevovali muslimští příznivci Kláry Samkové. Mohou jim imponovat protiunijní rétorika, nebo nekorektně na plná ústa řečeno protiunijní lži. Jenže nepřítel mého nepřítele není automaticky mým přítelem. Jsou to právě příbuzní a přátelé českých brexitářů, které chce UKIP z Británie po Brexitu posadit na letadlo do Tuřan. Jsou to právě české firmy, které se kvůli Faragovi a dalším budou muset potýkat se stupidními předsudky.

Třeba to dojde i Petru Machovi, který v pátek velkomožně slíbil, že v Evropském parlamentu vždy podpoří volný obchod a volné cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií: Britové hlasovali pro Brexit taky proto, aby o tom, koho si k sobě pustí a nepustí na čaj, nerozhodoval necivilizovaný Slovan z Bruselu.

Anketa

Pro, nebo proti?

Za třetí, i když teď není jasné, co Brexit znamená pro Evropu, je už jasné, co znamená pro Česko. Loni Spojené království přispělo do unijního rozpočtu 16,6 miliardami eur, které odtud putovaly i do České republiky, čistého příjemce. Pokud budou chtít Britové s Unií volně obchodovat, budou muset posílat solidární příspěvek dál, jak to dělá Norsko formou takzvaných Norských fondů. Těžko ale očekávat, že Britové odešli proto, aby nakonec platili stejně nebo víc.

Varování

Nejsem fanda dotační ekonomiky, veřejnou podporu Čapímu hnízdu vidím jako systémový problém a ne selhání jednotlivců. Jenomže tenhle systémový problém se nevyřeší prostým oškrtáním fondů bez změny principů jejich fungování. A méně evropských peněz teď bohužel znamená taky komplikace pro veřejné projekty, na kterých se v Česku shodnou téměř všichni, včetně velké části euroskeptiků: rychlé vlaky, opravené silnice, kvalitní školství.

Pozitivní je alespoň zjistit, kdo všechno se řídí heslem čím hůř, tím líp – a moci díky tomu včas předejít možnosti, že by řídili cokoliv většího než koloběžku.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Luděk Zdražil | 25. 6. 2016 04:22

Článek naznačuje koncentrát nepochopení toho, co se stalo. Stejně tak jako mnohé reakce prounijních politiků po Brexitu vysvětlují a dokládají oprávněnost argumentů volby Leave. Snad za všechny české, zde kdysi přítomný, na prounijní politickou trajektorii výtahu k moci nastoupivší Tomáš Prouza:
ČT: "V čem vidíte příčinu vítězství volby Leave ?" TP: "Ve slabém přesvědčování britských prounijních politiků."
Ani slovo o výkonu bruselské politické administrativy a pseudopolitické reprezentace jako primární příčiny sensitivně a demokraticky smýšlejících Britů.
Ta radost nad volbou Britů nespočívá ve ztrátě britských dotací či nemožnosti Slovanů řídit Británii.Ta radost spočívá v bohužel naivní představě, že tato první větší facka bude postačovat k procitnutí bruselských politiků. Nebude postačovat, zdá se. Budou muset přijít další a snad to postupně dojde i panu Kašpárkovi.

+99
+
-

Další příspěvky v diskuzi (18 komentářů)

Marek Jaros | 29. 6. 2016 01:54

jeste si dovolim otazku smerem na autora. jaky benefit si prosim predstavujete z teoretickeho vytezstvi remain? z meho "zaujateho" pohledu
1, zustal by nam silny spojenec uvnitr unie - no vlastne ne az tak silny, spis trochu zlomeny
2, politika vuci pristehovalcum by byla dan jen skryte nenavistna
3, dal by Britove zivili dotacni krakatici aby mohla nerusene rust
...
4, EU by narostl hrebinek - podivejte se jak to bez nas nejde...
5, Britanie by za svou revoltu draze zaplatila - treba na dotacich - ale bez sance zjiskat zpet alespon svobodu.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Jaros | 29. 6. 2016 01:30

tak zaprve:
neni mozne jinak nez souhlasit, prisli jsme o velmi dobreho spojence, ale tento spojenec nam jen vyslape cesticku ven z evropskeho svazu socialistickych republik. to snad stoji za trochu docasneho nepohodli
za druhe:
ja osobne nestojim o to byt respetovan na zaklade diktatu nejake samozvane autority. myslim ze otevrene nepratelstvi je pro obe strany zdravejsi, nez to skryte. a konecne otevrene nepratelsvi ma sanci na vyleceni, to mokvajici pod cenzurou a politickou korektnosti jen a jen roste.
za treti:
dotace je cire zlo, jsou to penize uloupene vsem a po znacne liposukci jsou investovany do veci o ktere stoji jen hrstka "prijemcu" a ani ta by sama od sebe do takove veci neinvestovala "vlastni" prostredky. takze argumentovat tim ze brexitem bude mene lupu pro vice zbytecnosti je mirne receno moralne zvracene.

a ano, muj pohled na vec je zaujaty a ano, jsem zastance jak brexitu, tak czexit.net
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Krákora | 26. 6. 2016 12:10

Vsadím se, že v osmašedesátém kdesi v Polsku psal jakýsi Kazsparek něco podobného o revoltě v Československu.
+14
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stanislava Tlustá | 25. 6. 2016 23:20

Brexit vidím to jako počátek konce EU.
Ale hlavně, aby ten konec EU nebyl počátkem válek v Evropě.
Tedy ráda se budu mýtit.....
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Amos | 25. 6. 2016 14:09

Zdá se, že Britové opět po cca 75 letech vyhráli svoji bitvu o Británii. A opět nad Německem.
+24
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 25. 6. 2016 11:38

Brexit je především facka současnému establishmentu EU a šance na to, zastavit sebevražedný kurz. V tom je jeho význam pro eurorealisty. Většina indicií zatím bohužel naznačuje, že eurolunatici to nepochopili. Pokud bude odpovědí na Brexit snaha potrestat Británii a vytvořit odstrašující příklad pro další renegáty, a následně utužit centralizaci a byrokracii, bude zjevné už všem, že šance je promarněna a EU je nereformovatelná.
Pokud jde o Británii coby brzda a spojenec: Británie členem byla a směřování EU bylo přesto katastrofální. Status quo byl dobrý jen pro eurosocialisty, nikoliv pro euroskeptiky. Něco se stát muselo. Buď zásadní reforma, nebo alespoň urychlení degenerace.
+43
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 25. 6. 2016 12:12
reakce na Jan Daniel | 25. 6. 2016 11:38

Myslím, že nějaké kroky vůči Británii nepřijdou, protože na to je GB příliš významný hráč, a to hlavně geopoliticky.

Spíš přijdou snahy o to, zbavit "hloupé a nezodpovědné" lidi vlivu na rozhodováni skutečně důležitých věcí.

Jinak, asi vás překvapím, ale já považuju brexit rovněž za možnost, jak změnit současný neudržitelný směr evropské integrace. Možnost, která zřejmě zůstane nevyužita, takže se společenství možná rozpadne úplně, nebo na nějaké menší jádro a částečně asociované satelity.
+8
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Mrozek | 25. 6. 2016 11:12

K za prvé: Británie ale ukázala, že lze se od EU plně distancovat. Čili někoho ztrácíme jako spojence v EU, nicméně tento spojenec nám ukázal cestu, kterou se lze vydat aniž by přitom došlo k onomu "konci světa", kterým hrozili a hrozí rimejňáci. Navíc zůstává spojencem mimo EU, nebo snad jsme rázem přerušili všechny diplomatické a obchodní vazby?

K za třetí: Co takhle uvažovat o tom, co není až tak dobře vidět? Viz článek pana Sečkára. https://web.svobodni.cz/clanky/alois-seckar-dotace-dotace-dotace
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Robert Antonio | 25. 6. 2016 10:59

Článek vychází z chybného předpokladu, že UKIP získá v parlamentu většinu. Nezíská. Teď, když se brexit podařil, opustí UKIP spousta voličů, která ho volila jen kvůli tomu. Teď do roku 2020 budou vládnout konzervativci a pokud si labouristé nechají ve vedení toho marxistického tlučhubu Corbyna, tak si konzervativci jistě podrží moc i v dalším období :-)
Konzervativci chtějí omezit imigraci, ale hodlají to dělat hlavně zaškrcením různých sociálních dávek a benefitů cizincům. Pokud se kvůli tomu vrátí pár českých sociálních turistů domů, mně to vadit nebude.
+25
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Macháček | 25. 6. 2016 21:28
reakce na Robert Antonio | 25. 6. 2016 10:59

Možná se tak stane, nicméně bych je ještě neodepisoval. Tradiční strany jsou prostě v krizi. Nečekám jejich zánik, ale pokud nechtějí přijít o citelnou část voličů a členů, tak se budou muset vzpamatovat.
U Toryů bude záležet na tom, kdo je teď povede. Tam se protržní křídlo strany dlouhodobě ignoruje a referendum o Brexitu bylo částečně i snahou si je udobřit. Záleží kdo bude novým předsedou. Boris Johnson by mohl být tolerovatelný, ale i tak by jim musel něco nabídnout.
U Labouristů to samé v bledě rudé. Tam je dlouhodobě ignorována tradiční, sociálně konzervativní část voličů z řad "working class" ve prospěch kavárny a vítačů. A Corbyn jim svými marxistickými výlevy nenabídl alternativu k EU, masové imigraci a politické korektnosti.
A obě tyto části (plus nevoliče) přitahuje UKIP čím dál tím víc.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Antonio | 26. 6. 2016 23:54
reakce na Tomáš Macháček | 25. 6. 2016 21:28

UKIP samozřejmě může posílit, nicméně v otázce imigrace z Evropy má proti sobě konzervativce i labouristy. Labouristé brání stávající benevolentní systém, konzervativci hodlají imigraci škrtit jen nepřímo, zejména zkrouhnutím sociálních dávek cizincům.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 25. 6. 2016 11:38
reakce na Robert Antonio | 25. 6. 2016 10:59

Naprostý souhlas. Mise UKIP byla ukončena, dotlačili konzervativce k referendu, to dopadlo dle přání UKIP a Nigel Farage může odejít na důchod, svou roli splnil.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Krejčí | 25. 6. 2016 09:34

Pár poznámek
1) Pokud by Farage řekl, že by radši viděl východoevropské přistěhovalce než indické nebo pákistánské, už nikdy by se nezbavil nálepky rasisty a byl by navždy vyřízený. Od takových řečí mají v Británii BNP. Navíc mnozí přistěhovalci ze zemí commonwealth měli volební právo. A další věc je, že přistěhovalectví z těchto zemí v podstatě nesouvisí s EU... narozdíl od východoevropského.
2) Británie má výjimku z azylové politiky, takže není příliš spolehlivým parťákem v boji proti migrantským kvótám.
3) Nesouhlasím, že se nevyřeší zhoubná dotační politika tím, že nebudou žádné peníze k čerpání, naopak je to absolutní a jediný zaručený a systémový lék. Radši pojedu po rozbité silnici, než po nové, díky které jsem se ale stal poddaným v zemi dotačních zločinců, pro které jsou ty silnicie příslovečnými drobky ze stolu.
4) Proč ten pohrdavý tón vůči Machovi? Jak jinak měl vyjádřit podporu volnému trhu, aby to nebylo velkomožné? Mohl taky mlčet. Ale od toho jsou snad politici, aby mluvili. Mlčících máme dost.
+33
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Macháček | 25. 6. 2016 21:13
reakce na Jan Krejčí | 25. 6. 2016 09:34

Já bych jen dodal, že nemíním sadisticky držet Brity v kanále, jen proto abych jim mohl šlápnout na hlavu a aspoň na chvilku se udržet nad hladinou sr**ek. Takže "čím hůř, tím líp" už v akci bylo a platilo pro Brity...
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Adam Čabla | 25. 6. 2016 07:57

Bez Evropske Unie, kdo by stavel silnice? :-o Chudaci Nemci, kteri svou chudou dalnicni sit museli vystavet bez dotaci. Jeste ze Recko tech dotaci dostalo dost, ted maji silnice v takovem stavu, ze jim cely svet zavidi.

Kasparek ten posmesny mem vzal dost vazne...
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ondřej Palkovský | 25. 6. 2016 07:22

Ono to záleží na Británii - čeští euroskeptici podporují, aby si Británie rozhodovala o tom, koho si tam pustí, protože má možnost si zvolit být výrazně liberálnější než EU. To samé v případě třeba pohybu zboží, regulací apod. Teď je na Británii, zda tu příležitost využije ke zrušení špatných EU nařízení, nebo zda tu svobodu naopak využije k tomu, aby jich přijala ještě více. Bohužel kampaň za brexit spíš navozuje dojem, že Británie zvolí druhou možnost.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 25. 6. 2016 07:59
reakce na Ondřej Palkovský | 25. 6. 2016 07:22

Tak o budoucnosti Britanie zatim Farage a jeho ekipa rozhodovat nebudou, u vlady jsou a Brexit zacnou vyjednavat konzervativci, takze existuje nemala sance, ze po vstrebani porazky se Britanie ubere liberalnim smerem.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Luděk Zdražil | 25. 6. 2016 04:22

Článek naznačuje koncentrát nepochopení toho, co se stalo. Stejně tak jako mnohé reakce prounijních politiků po Brexitu vysvětlují a dokládají oprávněnost argumentů volby Leave. Snad za všechny české, zde kdysi přítomný, na prounijní politickou trajektorii výtahu k moci nastoupivší Tomáš Prouza:
ČT: "V čem vidíte příčinu vítězství volby Leave ?" TP: "Ve slabém přesvědčování britských prounijních politiků."
Ani slovo o výkonu bruselské politické administrativy a pseudopolitické reprezentace jako primární příčiny sensitivně a demokraticky smýšlejících Britů.
Ta radost nad volbou Britů nespočívá ve ztrátě britských dotací či nemožnosti Slovanů řídit Británii.Ta radost spočívá v bohužel naivní představě, že tato první větší facka bude postačovat k procitnutí bruselských politiků. Nebude postačovat, zdá se. Budou muset přijít další a snad to postupně dojde i panu Kašpárkovi.
+99
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!