Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

„Agresivní“ registrace k DPH je neudržitelná

| 25. 2. 2016

Registrace k placení DPH je od loňska těžší. Firmy, které o ni žádají, musí dokládat seznamy klientů, seznamy zakázek, faktury a řadu dalších věcí. Kromě toho, že to proces registrace značně zpomaluje, často registrace také není vydána. Výsledkem má být omezení podvodů s DPH. „Náklady“ zpřísněného postupu se ale zdají být až příliš vysoké. Přinášíme komentář odborníka.

„Agresivní“ registrace k DPH je neudržitelná

Kromě nově schválené elektronické evidence tržeb a od nového roku platné povinnosti plátců DPH odevzdávat kontrolní hlášení se v souvislosti s českým daňovým systémem v poslední době mluví také o dalším tématu. Je jím velmi podrobný zájem finančních úřadů o nové plátce DPH a odmítnutí registrace osmi procentům zájemců.

Je samozřejmě správné, že se Finanční správa České republiky v rámci boje proti daňovým únikům snaží působit co nejaktivněji. Nelze se ale ubránit celé řadě otázek, které současný postup vyvolává.

čtenář titulků

Novinový titulek je žánr sám o sobě a není možné brát ho jinak než s aspoň mírnou rezervou. Klidně je berte i s větší rezervou, klidně si odmyslete třeba Živnostenské listy, které jsou nepookrytě a zaujatě antibabišovské. A klidně si přečtěte i ty články, když na titulky nedáte.

Finanční správa v obtížné situaci

Příliš se nemluví o tom, že finanční správa je při registrování nových plátců DPH v určitých kleštích. Na jedné straně je zde drtivá většina poctivých podnikatelů a firem, pro které je registrace k platbě DPH často životně důležitou podmínkou k tomu, aby mohli provozovat svou živnost nebo pokračovat v podnikatelské činnosti. Ti obvykle nemají mnoho pochopení pro proceduru, při které musejí úředníkům sdělovat informace, do kterých podle jejich názoru nikomu nic není (a našemu státu, neschopnému udržet sebemenší tajemství, ze všeho nejméně). Na straně druhé jsou zde reálné požadavky na to, co při registraci daňových subjektů k platbě daně z přidané hodnoty musí Česká republika skutečně učinit. A tady  je třeba respektovat názor Soudního dvora Evropské unie o tom, že žadateli nelze odmítnout přidělení identifikačního čísla pro účely DPH pouze z toho důvodu, že při podání své žádosti není schopen prokázat, že má k dispozici materiální, technické a finanční prostředky pro výkon deklarované ekonomické činnosti.

Propojeno!

Poslušně kontrolně hlásím

Dobrý podnikatel musí být kovaný v tom, jaké povinnosti mu na záda naložil stát. A jaké náklady s sebou tyto povinnosti nesou. Na stránku nadepsanou Kontrolní hlášení DPH by si jako první položku do sloupce Náklady měl vepsat čas strávený studiem zákona a také toho, co se po něm chce technicky. Kde začít?

Příliš mnoho otazníků

Nicméně právě toto je z mého pohledu první otazník nad současným postupem. Činnost finanční správy by měla být průběžná a neměla by se soustředit pouze na okamžik, kdy se daňový subjekt stává plátcem daně z přidané hodnoty. Připadá mi, jako by si tuto skutečnost úředníci neuvědomovali a jako by finanční správa namísto průběžné kontroly měla svou povinnost za splněnou skrze agresivní přístup při registracích. Na průběžné kontroly podezřelých subjektů ale nelze rezignovat jen proto, že jsou – oproti kontrole nově se přihlašujících - příliš časově a organizačně náročné. Pokud je průběžnost kontrol nahrazována „agresivitou“ v momentu registrace, nelze to považovat za správný postup.

Druhým otazníkem je pro mne nekonzistence v prohlášeních finanční správy ohledně toho, kdo je v jejích očích rizikovým subjektem a proti komu bude postupovat s větší tvrdostí. Ještě nedávno to byli podnikatelé a firmy využívající služeb „office housů“, tedy společností nabízejících předregistrované firmy, včetně poštovní adresy a veškerého servisu kolem provozu společnosti. To nyní najednou zřejmě zase neplatí a podezřelými jsou všichni noví plátci DPH, často včetně těch, kterým povinnost platit daň z přidané hodnoty ukládá platný zákon.

Třetím otazníkem je pak souběh těchto opatření s novou povinností všech plátců DPH odevzdávat počínaje letošním rokem kontrolní hlášení. To samotné je přece doslova „daňovým striptýzem“, který na stříbrném podnose a formou umožňující až mrazivě efektivní data mining dodává finanční správě prakticky všechna data, která jen daňový poplatník o svých operacích má. A právě snahou odhalit podvody s DPH Ministerstvo financí tento masivní zásah do podnikatelského soukromí obhajovalo a obhajuje. K čemu je tedy navíc procedura, u které snad chybí už jen pověstná lampička svítící kandidátovi na plátce DPH do tváře? Nebylo jedním z argumentů finanční správy pro zavedení kontrolního hlášení právě to, že pomůže úředníkům odhalit skutečné podvodníky a nebude zatěžovat poctivé plátce DPH?

Ondřej Lichnovský

Ondřej Lichnovský

JUDr. Ing. Ondřej Lichnovský vystudoval Právnickou fakultu MU v Brně a Ekonomickou fakultu VŠB–TU Ostrava. V současnosti je samostatným advokátem, který se po celou dobu své praxe úzce specializuje na daňové spory a věnuje se přednáškové a publikační činnosti v oblasti správy daní. Je předsedou Unie daňových poplatníků, která hájí zájmy plátců daní, a spoluautorem šedého komentáře k daňovému řádu z nakladatelství C. H. BECK.

Důsledky

Není překvapením, že pohledem daňového poplatníka tímto novým, „agresivním“ přístupem při registraci k DPH jen pokračuje známý a zlověstný proces, kdy přibývají další a další povinnosti, časové i finanční náklady. Výměnou za to ale živnostník či podnikatel od státu nezískává vůbec nic. Obávám se, že jediným reálným výsledkem současné politiky bude další zvýšení ceny, kterou na podnikání musí občan České republiky vynaložit. Za úspěšnou přípravu k registraci totiž zaplatí profesionálům, kteří budou vědět jak na to, aby registrace prošla. Cena se bude pohybovat minimálně v tisících korun. Cena předregistrovaných společností přihlášených k platbě DPH již nyní vystřelila do astronomických výšin. A v řadách těch, kteří si budou moci dovolit takovouto společnost koupit, rozhodně nechybí ti, kteří bohatnou na daňových podvodech. Kruh se tak uzavírá.

Celá věc může mít nakonec absurdní dohru. Podobným nemoudrým způsobem postupovala již v minulosti lotyšská daňová správa, která od nově se registrujících subjektů požadovala možné i nemožné. Výsledkem byl soudní spor, který proti ní v roce 2013 vyhrála společnost Ablessio. Lotyšsko si tak vyslechlo pokárání ze strany Soudního dvora EU. Pokud by se touto cestou vydala některá z českých firem a uspěla, může to dopadnout stejně, či dokonce hůře – sankcí Evropské komise pro porušení evropského práva.

Myslím si proto, že stávající praxe finanční správy je neudržitelná a dříve či později od ní úředníci upustí. Byl bych rád, kdyby se tak stalo co nejdříve. 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 25. 2. 2016 15:32

Bohužel registrací komplikace nekončí.
Představuji si moravského živnostníka - řemeslníka, který občas zrealizuje nějakou zakázku i za Slovenskou hranicí.
Každý měsíc pak musí dát dohromady Kontrolní hlášení, Přiznání k DPH a Souhrnné hlášení.
Jelikož je manuálním pracovníkem pracujícím v terénu, nedělá fakturaci elektronicky, ale vystavuje papírové doklady na místě, u klienta. A schovává si kopie.
Koncem každého měsíce sedne a musí vytvořit ty 3 doklady a odeslat je. Pokud udělá chybu, nastává další kolo byrokracie. Stále žije pod hrozbou kontroly (zdržení od práce) a pokuty. Buď bude riskovat a ztrácet čas tím, že si to bude dělat sám, nebo zaplatí ne nevýznamnou část svého příjmu za služby účetního (další člověk, který díky státu dělá zcela neproduktivní činnost).
No jestli tento člověk nemá tisíc důvodů živnost zrušit a dělat jen jako melouchář za hotové....
Případně se dohodnout se známým, který má větší firmu v podobném oboru, že ta firma tomu živnostníkovi bude nakupovat materiál a uplatňovat všechny jeho náklady, odečítat si z nich DPH - a nějak se už mezi sebou vypořádají.
Oni to vlastně často již takto dělali a opatření jako EET a kontrolní hlášení jejich řady jen dále posílí.
Co tím tedy stát sleduje, to je záhadou. Asi udělat z významné části populace lidi trvale žijící za hranou zákona.

+18
+
-

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

Aleš Müller | 25. 2. 2016 14:48

V článku i titulu chybí významný parametr - tento postup má daňová správa při DOBROVOLNÉ registraci k DPH. Pokud je překročen limit 1 mil Kč / 12 měsíců, je registrace výrazně rychlejší a menší objem požadovaných informací - typicky nejčastější odběratelé a dodavatelé, proplacenost, atd.
Spolupracoval jsem při obojím - dobrovolné registrace i povinné. V případě dobrovolné proces trval více jak měsíc, informace, smlouvy, business plán, odhad objemu, ale vše dobře dopadlo. Pochopitelně hned druhý den po registraci firma nakoupila větší objem strojů, materiálu, takže se šlo znovu na kontrolu, a další měsíc v trapu.
U povinné registrace to bylo do týdne. Postačilo říci "OK, my Vám to pošleme v termínu co jste si řekli, vy pak pracujte taky pomalu, my za příští dva měsíce vyfakturujeme neplátcům DPH za čtvrt miliónu korun, budou to mít levnější." Za několik dní byla registrace v datové schránce.
Ovšem kontrolní hlášení je naprostý legislativní a technický zmetek.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Kubat | 26. 2. 2016 07:08
reakce na Aleš Müller | 25. 2. 2016 14:48

Ja porad nechapu ten zaklad veci. Tedy, ze by se vse melo ridit podle zakona a ne podle vule urednika. Chci/muzu mit s.r.o podle zakona ? Ano. Musim splnit zakonem dane podmiky, papiry, kolky, registrace, poplatky atd ? Splneno. Budu nakupovat/dodavat neco platcum DPH, tak se proste stanu platcem. Co je komu dal do toho, jak bude ekonomicka cinnost probihat ? Ze vydelam za rok treba 10Kc,- ? Pokud "papiruji" podle zakona atd. moje vec. Pokud urad nema nastroje, snahu, lidi na bezne kontroly, na ktere ma samozrejme pravo, jeho vec. At si po zalozeni/registraci kontroluje co chce, tedy co ze zakona muze a tim to konci. Jaky predem "byznys" plan, zakazky, zamestnaci atd ? Nesmysl. Nebo je to v tom zakone jinak ?
tomik.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 25. 2. 2016 15:32
reakce na Aleš Müller | 25. 2. 2016 14:48

Bohužel registrací komplikace nekončí.
Představuji si moravského živnostníka - řemeslníka, který občas zrealizuje nějakou zakázku i za Slovenskou hranicí.
Každý měsíc pak musí dát dohromady Kontrolní hlášení, Přiznání k DPH a Souhrnné hlášení.
Jelikož je manuálním pracovníkem pracujícím v terénu, nedělá fakturaci elektronicky, ale vystavuje papírové doklady na místě, u klienta. A schovává si kopie.
Koncem každého měsíce sedne a musí vytvořit ty 3 doklady a odeslat je. Pokud udělá chybu, nastává další kolo byrokracie. Stále žije pod hrozbou kontroly (zdržení od práce) a pokuty. Buď bude riskovat a ztrácet čas tím, že si to bude dělat sám, nebo zaplatí ne nevýznamnou část svého příjmu za služby účetního (další člověk, který díky státu dělá zcela neproduktivní činnost).
No jestli tento člověk nemá tisíc důvodů živnost zrušit a dělat jen jako melouchář za hotové....
Případně se dohodnout se známým, který má větší firmu v podobném oboru, že ta firma tomu živnostníkovi bude nakupovat materiál a uplatňovat všechny jeho náklady, odečítat si z nich DPH - a nějak se už mezi sebou vypořádají.
Oni to vlastně často již takto dělali a opatření jako EET a kontrolní hlášení jejich řady jen dále posílí.
Co tím tedy stát sleduje, to je záhadou. Asi udělat z významné části populace lidi trvale žijící za hranou zákona.
+18
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr Frýdek | 2. 3. 2016 19:48
reakce na Jan Altman | 25. 2. 2016 15:32

Souhlasim s vami. Ale i melouchareni ma Babis ohlidane. Chysta zavedeni obdoby Pomocne straze VB, tedy udavacu, kteri za poplacani po zadech budou behat okolo bydliste a zapisovat si "podezrele zivly".
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Kubat | 25. 2. 2016 07:17

Dobry den.
Tuhle situaci jsem si zazil minuly rok a nejak jsem to nepochopil.
Zakladam si s.r.o, protoze jako beznemu zamestnanci/pracujicimu, se mi chce ve volnem case provozovat ekonomickou cinnost. Treba to pujde, treba ne, dane a poplatky zaplatim, vysledek je moje vec. Jak ale sakra mam pred vznikem dokladat zakazky, pocet zamestnancu a obraty ? Kdyz to s.r.o nemam, tak nejsou zadne zakazky, obraty, zamestnanci ?! Na ten financak jsem to nastesti nechodil vyrizovat ja, protoze to by byl prusvih .. Firma je zalozena, ale toho pocitu nesvobody, arogantniho a bezmozkoveho pristupu statu se nejak nemuzu zbavit.
Tak co priste s tim ? Soud ?
tomik.
+11
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 25. 2. 2016 11:31
reakce na Tomas Kubat | 25. 2. 2016 07:17

Proč jdete rovnou do sro a nezvážíte OSVČ (ne že by to z pohledu DPH něco měnilo)?

Myslím, že touto zkušeností si letos prošly stovky či tisíce živnostníků. Skončil jim neomezený nákladový paušál, takže kdo na živnost měl tržby nad 2M, zakládal sro. A samozřejmě chtěl hned registraci k DPH, protože logicky všechny náklady přesunul na to sro s cílem v beznákladové živnosti zdanit 2M paušálem a v sro uplatnit maximum daňových nákladů a odpočtu DPH na ty příjmy nad 2M.

Možná to (vedle proklamovaných karuselů) je jedním z důvodů neochoty úřadů pružně žádosti vyřizovat - mohlo by se totiž ukázat, že omezení paušálů vedlo ke snížení výběru :-)
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 25. 2. 2016 16:00
reakce na Jan Altman | 25. 2. 2016 11:31

Ještě to párkrát napíšete a souběh osvč a společníka sro se stane nezákonný. :-(
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Aleš Müller | 26. 2. 2016 19:13
reakce na Josef Fraj | 25. 2. 2016 16:00

Souběh není nezákonný, ani fakturovat z OSVČ do sro není nezákonné, ale je to zatíženo odvody sociálního a zdravotního pojištění.Kdo by to ale dělal. Snad se toleruje fakturace z osvč na sro pokud je to naprosto jiná ekonomická činnost, nezajišťující hlavní ekonomickou činnost sro. Třeba jednatel občas vyfakturuje péči o květiny nebo drobný úklid, což obvykle není hlavní činnosti. Neznám však nikoho, kdo by to "zkusil bojem". Ale fakturovat právní služby, ekonomické, účetní, autodoprava apod. se netoleruje, to jsou důležité činnosti pro firmu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 27. 2. 2016 00:15
reakce na Aleš Müller | 26. 2. 2016 19:13

Když máte živnost i sro, tak je lepší se vyhnout fakturaci mezi nimi - to je vždy podezřelé.
Dokonce je důležité, aby obě firmy provozovaly a fakturovaly jinou činnost - je zjevně podezřelé, pokud fakturujete od začátku roku na živnost a třeba v září dosáhnete limitu paušálního nákladu a od října to samé těm samým klientům začnete fakturovat na sro. To podle mne zkrátka neprojde. Činnosti je potřeba oddělit, například:
- živnost něco produkuje a dodává
- SRO zajišťuje instalaci, údržbu, servis, podporu, školení
Pak může jít i o stejné klienty.

Mít 2 (nebo 20) firmy na zcela jiné činnosti je podle mne v pořádku. Ale pokud budete prodávat stejnou služby jednou jako sro a jednou jako osvč, je to podle mne napadnutelné - minimálně proto, že pak je složité prokázat, že náklady byly přiřazeny té správné zakázce v té správné firmě. I když ani to asi není striktní - přeci můžete mít 4 samoobsluhy (samostatná sro), které prodávají to samé.

Samozřejmě je ideální činnosti rozdělit tak, aby živnost provozovala ty, které zjevně nevyžadují mnoho nákladů (duševní činnost), mají nejvyšší přidanou hodnotu (protože s paušálem stejně nic neodečtete). Kdežto sro by mělo vykonávat ty nejnákladovější činnosti (např. školení a servis na místě, čili je potřeba doprava, hotel, atd...).
Podle mne to je normální racionální kalkulace zcela v souladu se všemi pravidly. Samozřejmě to neberte jako doporučení, vše proberte se svým daňařem.
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!