Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Češi vám to řeknou

| 22. 1. 2016

Ne každé rozhodnutí západních ministrů a úředníků je správné – ale když se do mentorování pustí čeští politici a komentátoři, nezbývá než si k festivalu trapnosti otevřít popkorn.

Češi vám to řeknou

The IndependentThe GuardianMirror a další britské deníky si tento týden všimly výroku Miloše Zemana, že je integrace muslimů do západní společnosti „prakticky nemožná“. Nevím o nikom, kdo by zpochybňoval, že je integrace muslimů do západní společnosti složitá, pracná a že se ne vždycky daří. Seznam známých britských muslimů, na kterém nechybí europoslanci, podnikatelé, herci, advokáti, sportovci nebo vojáci, ale rychle prokazuje, že nemožná není. Další důkaz nabízí naopak podle všeho prázdný seznam muslimů, kteří se kvůli Zemanovým slovům rozhodli opustit svoje poklidné životy obchodníků, prodavačů nebo zdravotníků a podniknout cokoliv, co by odpovídalo násilným fantaziím IvČRN.

The Guardian konfrontoval nevědoucí Brity s drsnou nekorektní pravdou ještě jednou. Připomněl totiž vánoční odhalení zmíněného českého odborníka na integraci kuřáků do nekuřáckých prostor a na význam znásilňování v prevenci degenerace, že za „invazí“ uprchlíků stojí egyptské Muslimské bratrstvo. Jenže proud uprchlíků (všech národností) mířících do Evropy přes Egypt od roku 2013 klesá a Egypťanů samotných žádá v Evropské unii o azyl tak málo, že se o nich statistiky ani nezmiňují. Třeba Zeman příště odhalí, že za řecké dluhy může polské Právo a spravedlnost a za El Niño císař Akihito.

Norové mají Tesly, my selský rozum

Norská sociálka odebrala před Vánoci česko-norskému páru nemocnou dcerku, z útržkovitých zpráv není jisté, jestli to dělat nezbytně musela. Předseda Svobodných Petr Mach Norům (česky) vzkázal, že „děti nepatří státu, ale rodičům.“ To plně odpovídá fascinaci některých jeho kolegů vlajkou jižanské Konfederace: pro české libertariány a obránce svobody je zřejmě největší svobodou možnost vlastnit jinou lidskou bytost.

Dítě nepatří ani státu, ani rodičům. Rodiče ho musí bránit před státem, ale stát ho taky musí bránit před rodiči. Když vezmete Machovu cedulku doslova, říká mimo jiné: „Josef Fritzl na to měl právo.“

Možná by efektivnější než osvěcovat v nesrozumitelné řeči cizí úředníky bylo zkoumat, proč české úřady odebírají procentuálně stejné nebo větší množství dětí než v Norsku. Ale zase by to nebylo tak efektní jako natřít to levičákům na severu: oni mají Tesly, my aspoň selský rozum.

Anketa

Má být armáda otevřená stejně ženám jako mužům?

Vojáci a vojačky v zajetí pudů

Publicistu Matyáše Zrna z konzervativního think-tanku Občanský institut rozvášnila zpráva o tom, že americký ministr obrany otevřel bez výjimky všechny pozice ve všech složkách ozbrojených sil ženám. Zrno argumentuje mimo jiné tím, že vojáci občas říkají „pi*o vole“; to by vojačku patrně poslalo do mdlob a bylo by nutné ji uprostřed boje křísit. Taky prý vadí, že se vojáci běžně vidí nazí; nahý muž a nahá žena totiž nemohou pobývat blízko sebe, jak dokazují pravidelné imploze smíšených saun.

„Ženy mají větší nároky na hygienu než muži,“ vylučuje Zrno možnost, že by se brankyně mohla sama svobodně rozmyslet, jestli jsou její nároky na hygienu v souladu s podmínkami, které ji v tomto ohledu může nabídnout služba v armádě. Úvaha je ale paradoxně genderově vyrovnaná a projevuje předsudky i vůči mužům: „Málokterý voják vydrží sledovat ženu s prostřeleným břichem a nejít ji zachránit.“ Možná jsou potom problémem armády nezvladatelní romantici, ne ženy.

Nevadí konzervativismus, vadí lobotomie

Ještě jednou a pomalu: vlády a úředníci bohatších západních zemí nemají patent na rozum a pravda nutně nemusí být na straně liberálů a pokroku. Problém není, že někdo nesouhlasí s Němci, Nory nebo Američany. Problém je teprve v tom, že česká národně-konzervativní fronta rezignuje na to, aby oporu pro svoje názory hledala ve faktech a v logice.

Když pak tímhle sebejistým stylem čeští politici a komentátoři mentorují země, které asi nedělají všechno úplně špatně, pokud se v nich podle tolika objektivních ukazatelů věci fungují líp, kane z toho trapnost. Podobná, jakou servíruje rozhlasový pořad Děti vám to řeknou, kde školáci sebevědomě mluví o tématech, kterým nerozumí, a tak trochu natvrdle čekají, že je někdo bude brát vážně. Jsou přitom jen k pobavení.

 

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 02:07

"pro české libertariány a obránce svobody je zřejmě největší svobodou možnost vlastnit jinou lidskou bytost"

To je ovšem nepovedená parodie na prezentaci něčího názoru i na autorovy poměry. Není to poprvé a bohužel to nebude ani naposledy.
To by mne vážně zajímalo, jestli pan Kašpárek opravdu věří, že Mach nebo někdo jiný, kdo odporuje Lebensbornu horuje za vlastnění dítěte (jako třeba psa nebo laptopu) rodiči, nebo má svoje čtenáře za idioty, kteří si nedokáží sehnat informace? Připomeňte mu někdo, že ty jeho komentáře vycházejí i na finmagu a ne jen u něj na facebooku, kde mu to soudruzi "liberálové" bezmyšlenkovitě olajkují.


Dále bych poznamenal, že čeští politici se od západních demagogů a "prsto-cucačů" nijak neliší. To je sama esence politiky - manipulace s davem a jeho vášněmi. Demokratické politiky obzvláště.
A netýká se to jen Trumpa a spol. Největšími demagogy jsou právě ti ctihodní politici, co jsou zrovna u moci, protože ti v rámci udržení si koryt lžou dennodenně. Třeba o tom, že "měna nebude", důchody budou, čestný občan Detroitu a jeden z mnoha bývalých spojenců Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení, šrotovné vede k prosperitě, další daň zastaví změny globálního klimatu atd. atd.


K vojandám - s problémy týkajícími se mimo jiné morálky vojska se armádní představitelé potýkali v každé době. Během první světové války vznikaly jednotky složené z mužů, kteří spolu vyrůstali. Mělo se za to, že to posílí soudržnost mezi mužstvem. Pak se ale ukázalo, že vojáci nereagují zrovna kladně, když vidí své blízké umírat. Smrt spolubojovníka, kterého ani moc neznali, nebo znali jen krátce neměla tak moc demoralizující účinek.
Stejně tak je jednoduše třeba zvažovat, jaký dopad bude mít na morálku a praktické fungování vojenské jednotky zařazení žen. Žádný zákon neodstranil a neodstraní rozdíly mezi muži a ženami a jejich vnímání opačným pohlavím. Je třeba zvážit jak budou muži reagovat na pohled na zabité a zohavené ženy, jestli budou muži velitelé ochotní zadávat ženám nebezpečnější úkoly, jestli budou schopni plnit rozkazy i spolubojovníci z nichž se stali partneři atd...Ale předpokládám, že "liberální" mudrlanti to mají už vše dopodrobna vyřešené.
No a teď ještě, kdyby se do toho vložila nějaká fousatá feministka a prosadila snížení/odstranění kondičních nároků, protože ženy přece "mají právo" na budování své kariéry v armádě. To bych všem mužům radši poradil, aby z armády odešli a nespoléhali se na to, že až je postřelí, tak budou mít v jednotce zrovna takovou ženu, která v plné výstroji (30 a více kilogramů) odnese devadesátikilového (s výstrojí přes 120 kg) spolubojovníka do bezpečí.

+43
+
-

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 22. 1. 2016 23:44

Knihy jsou zlo, zvlášť ty zahraniční, které staví na argumentech a statistikách a vůbec si to od zdejších ekonomických hvězd nedají vysvětlit. Je třeba knihy zakázat, ignorovat Financial Times i Harvardovu univerzitu a přidržet se prsu mises.cz a svobodni.cz.

-4
+
-

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

Michal Hatlapatka | 22. 1. 2016 23:56

Čtení potrefených hus v komentářích tentokrát mimořádně zábavné (a smutné zároveň). Je to zvláštní, kdy přesně přestalo v Česku platit, že Zem je kulatá a lidé sobě rovni bez ohledu na barvu pleti a náboženství?

Snad jen na tu armádu jsem i já trochu zvědav. V náborovém letáčku na nástěnce kolem níž chodím, je stále jasně určeno, které pozice jsou pro všechny a které males-only. A kdo má o víkendu trochu času, pusťě si SOTU

https://www.youtube.com/watch?v=cCXSO-3mt5I

a potom přepněte na Zemanův svatoštěpánský projev. Ano, až tak zlé to je.
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 22. 1. 2016 18:20

Pana Kašpárka osobně považuji za ostudu finmagu už nějaký čas. Jestli mně to chtěl potvrdit, tak se mu to povedlo tímto článkem.
+13
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 18:06

Redakce by možná měla uvažovat, zda místo šeku pro Kašpárka neposlat fakturu Zeleným či hnutí "Pryč z Brnele!" nebo jak si vlastně říkají. Evidentně tu zabloudil článek psaný pro ně a teď tu zbůhdarma zabírá místo.

Anebo ještě lépe. Pan Kašpárek by si mohl založit vlastní stránky, kde by vedl rubriku "Denní hejt na Svobodné a Macha". Finmag se mi pro to nezdá být vhodnou platformou.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 23. 1. 2016 00:01
reakce na Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 18:06

"Denní hejt na Svobodné a Macha", hrozné. To Svobodní i Mach vždy argumentují věcně a nikdy by se nesnížili k populistickým hejtům :-) Natož jejich příznivci! (jak lze hezky demonstrovat na zdejších komentářích)
-1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 22. 1. 2016 18:23
reakce na Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 18:06

Pan Kašpárek tady nedávno přiznal, že si přečetl Pikettyho a stal se z něj socialista. Musíte počkat, až si zase přečte nějakou knihu. Může to být Maocetung, Mein Kampf nebo třeba Rothbard, co vy víte :-)
+13
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 22. 1. 2016 23:44
reakce na Josef Fraj | 22. 1. 2016 18:23

Knihy jsou zlo, zvlášť ty zahraniční, které staví na argumentech a statistikách a vůbec si to od zdejších ekonomických hvězd nedají vysvětlit. Je třeba knihy zakázat, ignorovat Financial Times i Harvardovu univerzitu a přidržet se prsu mises.cz a svobodni.cz.
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 23. 1. 2016 08:31
reakce na Michal Hatlapatka | 22. 1. 2016 23:44

Zjevně jste to nepochopil, ale já nepíši nic proti knihám jako takovým.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Macháček | 23. 1. 2016 02:52
reakce na Michal Hatlapatka | 22. 1. 2016 23:44

Citace - Michal Hatlapatka / 22.01.2016 23:44

Knihy jsou zlo, zvlášť ty zahraniční, které staví na argumentech a statistikách a vůbec si to od zdejších ekonomických hvězd nedají vysvětlit. Je třeba knihy zakázat, ignorovat Financial Times i Harvardovu univerzitu a přidržet se prsu mises.cz a svobodni.cz.


Naběhl jste si jen na vlastní hrábě! Financial Times jsou ohledně Pikettyho zajedno se Svobodnými!
http://www.ft.com/cms/s/2/e1f343ca-e281-11e3-89fd-00144feabdc0.html#axzz3y1mibnge
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 23. 1. 2016 04:34
reakce na Jan Macháček | 23. 1. 2016 02:52

Já chápu, že komentátoři, co mají problém rozdýchat Kašpárka na Finmagu, mohou mít jistý problém tohle pochopit... ale existují noviny, co dávají prostor odlišným názorům. Občas se to stane i v FT :-)

A když už se vám podařilo vygooglovat ten hezký článek, určitě zvládnete zjistit, kdo získal v roce 2014 Financial Times Book of the Year Award.
-4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 23. 1. 2016 11:55
reakce na Michal Hatlapatka | 23. 1. 2016 04:34

Financial Times je vůbec nějaký podezřele levicový plátek, zřejmě to vydává nějaká neomarxistická buňka. Pro rok 2015 vyhlásili ve FT knihou roku Rise of the Robots s nesmyslnou levicovou ideou, že automatizace učiní velkou část pracovní síly zbytečnou.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Antonio | 26. 1. 2016 09:38
reakce na Martin Brezina | 23. 1. 2016 11:55

To vůbec není nesmyslná levicová idea! Rozdíl je v tom, že pravičáci vědí, že nadbyteční zaměstnanci najdou na volném trhu jiné uplatnění, zatímco levičáci bijí na poplach už dnes a řeší to ještě větším zdaněním zaměstnanců a utažením šroubů v pracovním právu – čímž pádem učiní velkou část pracovní síly zbytečnou i bez robotů :-)
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 23. 1. 2016 15:11
reakce na Martin Brezina | 23. 1. 2016 11:55

Mám děsivé podezření, že ve FT nečtou nejen mises.cz, ale dokonce ani mises.org! Z toho je zřejmé, že jsou to ekonomičtí analfabeti.
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marcel Baláš | 22. 1. 2016 13:29

Pokud narychlo splacanou a radoby vtipnou glosu o tom, ze Machova veta "Deti patri rodicum" znamena vlastnictvi lidi a je ekvivalentni postoji "Josef Fritzl na to mel pravo" hodi nekdo z Kasparkovych kamaradu na svuj Facebook, da se to jeste pochopit. Toho cloveka sice budu povazovat za vola, ale je to jeho zed a co ja vim, jake duvody ho k tomuto idiotskymu srovnani vedly -- treba jen honi lajky od svych nemene debilnich pratel. Pokud ale to same udela novinar v seriozne se tvaricim clanku, ktery jindy tepe ostatni za nelogicka/nesmyslna/zvelicena vyjadreni, je to na povazenou. Tohle se silne nepovedlo.
+19
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Marcel Baláš | 24. 1. 2016 09:23
reakce na Marcel Baláš | 22. 1. 2016 13:29

Tak ve skutecnosti je to jeste horsi:

https://www.facebook.com/daniel.zeman/posts/10208856357393040?pnref=story
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Olin Sukup | 22. 1. 2016 13:07

Ach jo, to je strašné co ta redakce Finmagu připustí. Prosím, kopněte tohoto pána do zadnice ať si jde vylévat srdíčko na Facebook......
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Robert Antonio | 22. 1. 2016 13:05

„Zrno argumentuje mimo jiné tím, že vojáci občas říkají „pi*o vole“, to by vojačku patrně poslalo do mdlob a bylo by nutné ji uprostřed boje křísit.“
Do mdlob zrovna ne, ale existuje spousta feministek, které by okamžitě začaly pičovat o offensive speech, rape culture a mikroagresi. A řešit v boji takovéto shitstormy...no nevím nevím.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pozner | 22. 1. 2016 12:53

Pi*o, vole! U Kašpárků zase pekli dort z "faktů a logiky"!
V seznamu známých britských muslimů mi chybí třeba Mohammad Sidique Khan a kupa dalších. Nepochybuju, že důvod jeho známosti, je mezi magory vylezlých z Masarykovy univerzity jen taková násilná fantazie IvČRN...
+2
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Krákora | 22. 1. 2016 11:16

Pár drobností, nad kterými byste se měl zamyslet, pokud chcete psát jakože vtipné glosy, pane Kašpárku. Podle mě nestačí jen slovíčkařit a vyzobávat třešničky.

1) Seznam zapamatovatelných britských muslimů neříká vůbec nic o jejich míře integrace. Například nejsou známy jejich politické názory. To, že je někdo majitel restaurace nebo novinář neznamená, že je také demokrat.

2) Zemanův výrok "integrace praktický nemožná" vnímám spíš ve smyslu - je nemožné integrovat tak velké množství lidí z odlišné kultury tak, aby s nimi v budoucnu nebyly problémy. Potenciální integrace pár desítek či stovek jedinců neznamená ve své podstatě nic, pokud vedle budou stovky tisíc těch neintegrovaných a budou požadovat změny našich zvyklostí a zákonů. Ukažte mi zemi, kde se integrace velkého množství muslimů podařila. Neříkám, že to nejde, jen o žádné takové zemi nevím.

3) Tvrzení Petra Macha opět chápu tak, že přednost při rozhodování o dětech by měli mít rodiče, ne stát. Ale chápu, že pro levicového liberála je lepší účelově vypíchnout slovíčko "vlastnit". Dá se to tak pěkně argumentačně využít, že?

4) Samozřejmě nejlepší nakonec, kdy mimoděk dáváte do souvislosti konzervativce s lobotomií a levicové liberály s pokrokem. Palec nahoru za tak pěknou ukázku mimoděkismu.
+26
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Kohout | 22. 1. 2016 13:18
reakce na Jiří Krákora | 22. 1. 2016 11:16

Já bych to nenezval jemně "mimoděkismus", ale prostě dost odpornou manipulací.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 02:07

"pro české libertariány a obránce svobody je zřejmě největší svobodou možnost vlastnit jinou lidskou bytost"

To je ovšem nepovedená parodie na prezentaci něčího názoru i na autorovy poměry. Není to poprvé a bohužel to nebude ani naposledy.
To by mne vážně zajímalo, jestli pan Kašpárek opravdu věří, že Mach nebo někdo jiný, kdo odporuje Lebensbornu horuje za vlastnění dítěte (jako třeba psa nebo laptopu) rodiči, nebo má svoje čtenáře za idioty, kteří si nedokáží sehnat informace? Připomeňte mu někdo, že ty jeho komentáře vycházejí i na finmagu a ne jen u něj na facebooku, kde mu to soudruzi "liberálové" bezmyšlenkovitě olajkují.


Dále bych poznamenal, že čeští politici se od západních demagogů a "prsto-cucačů" nijak neliší. To je sama esence politiky - manipulace s davem a jeho vášněmi. Demokratické politiky obzvláště.
A netýká se to jen Trumpa a spol. Největšími demagogy jsou právě ti ctihodní politici, co jsou zrovna u moci, protože ti v rámci udržení si koryt lžou dennodenně. Třeba o tom, že "měna nebude", důchody budou, čestný občan Detroitu a jeden z mnoha bývalých spojenců Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení, šrotovné vede k prosperitě, další daň zastaví změny globálního klimatu atd. atd.


K vojandám - s problémy týkajícími se mimo jiné morálky vojska se armádní představitelé potýkali v každé době. Během první světové války vznikaly jednotky složené z mužů, kteří spolu vyrůstali. Mělo se za to, že to posílí soudržnost mezi mužstvem. Pak se ale ukázalo, že vojáci nereagují zrovna kladně, když vidí své blízké umírat. Smrt spolubojovníka, kterého ani moc neznali, nebo znali jen krátce neměla tak moc demoralizující účinek.
Stejně tak je jednoduše třeba zvažovat, jaký dopad bude mít na morálku a praktické fungování vojenské jednotky zařazení žen. Žádný zákon neodstranil a neodstraní rozdíly mezi muži a ženami a jejich vnímání opačným pohlavím. Je třeba zvážit jak budou muži reagovat na pohled na zabité a zohavené ženy, jestli budou muži velitelé ochotní zadávat ženám nebezpečnější úkoly, jestli budou schopni plnit rozkazy i spolubojovníci z nichž se stali partneři atd...Ale předpokládám, že "liberální" mudrlanti to mají už vše dopodrobna vyřešené.
No a teď ještě, kdyby se do toho vložila nějaká fousatá feministka a prosadila snížení/odstranění kondičních nároků, protože ženy přece "mají právo" na budování své kariéry v armádě. To bych všem mužům radši poradil, aby z armády odešli a nespoléhali se na to, že až je postřelí, tak budou mít v jednotce zrovna takovou ženu, která v plné výstroji (30 a více kilogramů) odnese devadesátikilového (s výstrojí přes 120 kg) spolubojovníka do bezpečí.
+43
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 22. 1. 2016 08:56
reakce na Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 02:07

Dovolím si reagovat pouze na část týkající se armády, protože jinak s Vám plně souhlasím. Není potřeba dělat nějaké teoretické konstrukty, stačí se podívat na zkušenosti armády, který má velké bojové zkušenosti a současně velké množství žen v armádě. Izrael přestal před mnoha lety i přes povinnou vojenskou službu pro muže i ženy umisťovat ženy do bojových jednotek. Prostě to nefungovalo přesně z těch důvodů, které jste uvedl...
+9
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 22. 1. 2016 06:29
reakce na Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 02:07

"To by mne vážně zajímalo, jestli pan Kašpárek opravdu věří, že Mach nebo někdo jiný, kdo odporuje Lebensbornu horuje za vlastnění dítěte (jako třeba psa nebo laptopu) rodiči, nebo má svoje čtenáře za idioty, kteří si nedokáží sehnat informace?"

To by mne ale docela zajímalo, jak mají libertariáni rozmyšlenu tuhle záležitost. Sebekriticky si přiznám, že v tomhle nevím, kde informace hledat. Máme, řekněme, roční dítě. To je vychováváno rodičem, který - třeba - je pedofilní sadista. Dítě nemá - pochopitelně - smlouvu s žádnou bezpečnostní agenturou ani pojišťovnou. Kdo bude ochraňovat zájmy, zdraví a osobní integritu dítěte? Stát není nebo to nemá být jeho věc, ok. Sousedům je do toho rovněž právem putna. Já bych řekl, že dítě je v tomto případě implicite majetkem svého pedofilně sadistického rodiče. Nebo se pletu?
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 12:07
reakce na Martin Brezina | 22. 1. 2016 06:29

Různí libertariáni se v detailech liší, ale obecně řečeno je znásilnění, popálení, lámání noh dětí atd. zločinnou agresí, stejně jako vůči dospělému a měla by tak být řešena. Tedy například že matka mrzačící dítě by šla jednoduše sedět. Petr Mach by nejspíš řekl, že to je jedna z legitimních činností státu. Já bych řekl, že to může řešit kdokoliv, kdo dokáže ospravedlnit své jednání jako usilování o nápravu důsledků agrese (tedy že mu jde o spravedlnost). To se ovšem vzdalujeme od tématu dětí k tématu řešení zločinů obecně.

I když pominu až podezřele často zcela fantastické "důvody" odebírání dětí v Norsku, tak pokud může úředník jednoduše "odebrat" dítě z rodiny, tak já tak můžu učinit též. Takové jednání se, pokud vím, nazývá "únos". Proč by ale pro mne a pro úředníka měly platit odlišné zákony, že? :-/

To jsou jen tak ukázkové případy. Bohužel vám nejsem schopen (přinejmenším z časových důvodů) vypisovat odpovědi na všechny myslitelné případy. I tak doufám, že vám můj příspěvek aspoň v základu dokázal objasnit libertariánské postoje v této záležitosti.

V každém případě je tento článek naprosto tristní a ignoruje zásady žurnalistiky. Konkrétně snahu o objektivitu, kterou bez seznámení se s postoji, které autor rozporuje, nelze vysledovat ani mikroskopem.
Také by mě zajímalo, jak z věty: "Děti patří rodičům" dokáže pan Kašpárek tak suverénně odvodit vlastnický vztah? Když někde slyší: "Lucie je Tomášova žena", tak považuje Tomáše za otrokáře? To musí být těžký život...
+21
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Kohout | 22. 1. 2016 13:22
reakce na Tomáš Macháček | 22. 1. 2016 12:07

Tak za poslední odstavec bych dal několik plus, kdyby to šlo.
Ano, manipulace se slovy - bohužel - zůstává trvalou vlastností tohoto autora.
+4
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 22. 1. 2016 06:31
reakce na Martin Brezina | 22. 1. 2016 06:29

Jinak, s vašimi skrupulemi vůči angažmá žen v armádě souhlasím.
+0
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!