Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Všichni budeme Sobotka

| 15. 1. 2016

Naše e-maily, zprávy, fotografie a další soukromé informace se dostanou i k jiným lidem, než se kterými je dnes vědomě sdílíme.

Všichni budeme Sobotka

Rok 2035. Google i Facebook dávno vypadly z tempa, předbíhá je konkurence, není šance vyskočit z červených čísel. Akcionáři proto společnosti rozprodávají, oddělení po oddělení, službu po službě, patent po patentu, tak jak se to technologickým firmám stalo už tolikrát. Řetězem nových vlastníků se záznamy soukromí miliard lidí dostávají až k Severokorejcům, ISIS nebo jinému čertovi. A začíná celoplanetární vydírání: pokud svět nepřistoupí na politické ústupky a k tomu nezaplatí výkupné, každé pondělí se dostane ven kompletní komunikace deseti milionů lidí. Zničené osobní pověsti, rozpadlé rodiny, ohrožené majetky, konec jistot a světa, jak jsme ho znali.

Tenhle námět na katastrofický film popisuje jen jeden z mnoha způsobů, jak se můžou citlivé informace dostat i k jiným lidem, než se kterými je přímo sdílíme. V současnosti se na veřejnost dostává převážně soukromí těch, kteří se znelíbili neonacistickým kyberteroristům, například premiéra Bohuslava Sobotky nebo novinářky Saši Uhlové. V budoucnosti se to může stát komukoliv. Ze soukromých dat se stala komodita. Přestože její současní a budoucí majitelé nemusejí mít vyloženě špatné úmysly, největší návratnost jim nemusí vždy přinášet to, že ji budou pečlivě chránit.

Buď pohodlí, nebo soukromí

To, že se dá se soukromím obchodovat, není vyloženě negativní zpráva. Právě díky tomu totiž přitéká tolik kapitálu do vývoje služeb, které usnadňují komunikaci. Facebook, Skype, Hangouts, WhatsApp nebo Snapchat umožňují jednoduše, bezplatně a bez prodlev psát, mluvit nebo flirtovat s kýmkoliv, kdo má zájem. Před dvaceti lety ani nejodvážnější předpovědi nepočítaly s tím, že bude kapesní videotelefon samozřejmostí i v Číně nebo Indii, nebo že zmizí věta: „Musíme končit, ať neprovoláme moc.“

Právě ve všudypřítomnosti několika oblíbených bezplatných služeb spočívá úskalí všech návodů na to, jak komunikovat bezpečně a šifrovaně. Kvůli aktivní ochraně soukromí je vždycky nutné vzdát se pohodlí, a to na obou stranách rozhovoru.

Ještě s jednou věcí je v těch návodech potíž: s doporučením nesdílet nic důvěrného. Důvěrné je totiž potenciálně úplně všechno: nemůžete vědět, který z vašich názorů na jiné lidi nebo na politiku pro vás bude nepříjemný nebo nebezpečný za dvacet let.

Anketa

Četli jste něco z Bohoušovy pošty?

Bez čumilů by nebylo crackerů

Pokud tedy osud Bohuslava Sobotky a zveřejnění soukromé korespondence hrozí každému, můžeme s tím dělat i něco jiného než nalézt a potrestat viníky?

Jako jednotlivci dvě věci. Za prvé, udržovat ve svaté úctě zásadu, že ani do odemčeného šuplíku se soukromou korespondencí se neleze. V tomhle ohledu česká média dlouhodobě selhávají, tlachání přetiskují se sadistickým potěšením a bez ohledu na to, jak nízko stáhnou laťku toho, co je přijatelné. Kdyby přitom nebylo čumilů, nebylo by ani crackerů, nebo by jich aspoň bylo míň.

Za druhé: naučit se být milosrdní. Stejnými slovy, kterými budete obsah cizích soukromých konverzací hodnotit vy, můžou totiž jiní hodnotit vás.

Pak mám ještě jeden nerealizovatelný, utopický návrh. Zákonem nařídit provozovatelům sociálních sítí a poskytovatelům mailových schránek, že musí každý rok zveřejnit tisícinu všech konverzací. Drastické a protiústavní, ale smysluplné. Rozšířilo by se tak povědomí o tom, že je soukromí jen iluzorní a dočasné. Zvýšilo zájem o šifrování. A oslabilo vyděrače.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Aleš Müller | 15. 1. 2016 18:23

Před mnoha lety mi jeden lobista (pozor neplést se politickým lobbistou, což je eufemismus pro zloděje spraženého s politikem) řekl - vždy mluv tak, aby se to dalo vysílat. Nikdy neříkej nikomu nic, co by jsi nemohl říci nahlas.
A to samé platí v internetu - co nechcete, aby bylo veřejné - nesvěřujte internetu.

+10
+
-

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

Jan Otava | 19. 1. 2016 13:05

Mě přijde zvláštní, že většina médí (bohužel včetně Finmagu) sáhodlouze řeší, jak bylo chudáčkovi premiérovi ublíženo zlými neonacisty, ale málokdo se pozastavuje nad vlastním obsahem těch zpráv. Situaci, kdy premiér a jeho poradci řeší, jak nejlépe manipulovat s veřejným míněním, aby obyvatelstvo "překouslo" přijímání migrantů a postupnou ztrátu státní suverenity, rozhodně nepovažuji za standardní.
+5
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Aleš Müller | 15. 1. 2016 18:23

Před mnoha lety mi jeden lobista (pozor neplést se politickým lobbistou, což je eufemismus pro zloděje spraženého s politikem) řekl - vždy mluv tak, aby se to dalo vysílat. Nikdy neříkej nikomu nic, co by jsi nemohl říci nahlas.
A to samé platí v internetu - co nechcete, aby bylo veřejné - nesvěřujte internetu.
+10
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Suchý | 15. 1. 2016 16:54

Pan premier má jistě pracovní mail, který doufám, je patřičně zabezpečený, ale evidentně ho nepoužívá pro případy, které tak nějak nechce, aby v té služební korespondenci byly. Tyto potom potají :)) kuje přes mail soukromý a vono to už soukromé není. Samozřejmě že krást se nemá, na druhou stranu se člověk dozví, co si premier myslí o svých voličích, jinak to bohužel nejde. Až nebude kout pikle, nikdo o jeho soukromý mail mít zájem nebude.
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

pavel kratochvil | 15. 1. 2016 12:48

Zveřejnit každé pondělí komunikaci deseti milionů lidí? Myslím, že by to zas takový průšvih nebyl. Kdo by to četl?
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Tvaruzek | 15. 1. 2016 09:53

zverejneni tisiciny konverzaci jako "smysluplne"? panecku.. kasparek uz ztraci asi vsechno, kvuli cemu jsem ho cetl
+3
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Marek | 15. 1. 2016 06:01

Politik je veřejná osoba, jde tzv. s kůží na trh, tak musí počítat s tím, že se mu kdekdo dostane pod kůži. Rozumný politik nepoužívá například mail, či telefon, k důležitým, či choulostivým záležitostem. Rozumný politik řeší důležité věci face to face.
Otázkou je, zda máme rozumné politiky.
+6
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!