Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Z deníku europoslance: Na Blízkém východě

| 12. 11. 2015

V dalším díle exkluzivních svých zápisků nás europoslanec Petr Mach vezme na pracovní návštěvu Izraele.

Z deníku europoslance: Na Blízkém východě

V listopadu jsem s dalšími evropskými poslanci, se kterými mě pojí důvěra ve volný trh a kritický pohled na Evropskou unii a migrační kvóty, navštívil Izrael. Na programu bylo setkání s politiky a vysokými úředníky izraelského ministerstva zahraničí, vystoupení na mezinárodní konferenci, návštěva drúzské menšiny a také cestu do sporné oblasti Západního břehu Jordánu. Cílem cesty bylo udělat si přímo na místě názor na problémy Blízkého východu.

Proti bojkotu židovských výrobků

Na titulních stranách izraelských novin se řešilo chystané evropské označování zboží vyprodukovaného židovskými osadníky ze Západního břehu Jordánu. Ministryně zahraničí Evropské unie Federica Mogheriniová prosazuje nařízení, aby se pro evropský trh speciálně značily izraelské výrobky, které pocházejí ze sporných území, respektive aby se neoznačovaly jako Made in Israel.

Pro izraelskou televizi jsem uvedl, proč jsem proti této regulaci. Předně jsem zastáncem přátelských vztahů mezi Českou republikou, potažmo Evropskou unií, a Izraelem. Nálepkování židovských produktů přátelské vztahy narušuje. Jsem rozhodně pro volný obchod a chystané nálepkování má za cíl obchod s Izraelem omezit. A jsem proti nálepkování lidí – nebo výrobků – jen pro to, že pocházejí ze sporných území. Bojkot výrobků by navíc uškodil jak Izraelcům, tak palestinským Arabům, kteří pracují v židovských továrnách a na židovských farmách.

Tím, jestli jednotlivé země světa uznávají zboží vyrobené v územích na Západním břehu pod izraelskou kontrolou jako zboží izraelské, de facto dávají nepřímo najevo, v jakých hranicích Izrael uznávají. A podle mého hlubokého přesvědčení tato citlivá zahraniční politika náleží jednotlivým členským státům, nikoliv Evropské unii.

Ať si každý kupuje výrobky, jaké chce, a bojkotuje, koho chce, ale Evropská unie nemá tento bojkot podporovat! Bojkot výrobků a označování až moc připomíná německý bojkot a označování Židů ve třicátých letech minulého století, které vedly k holokaustu a světové válce.

Bezpečí – vedlejší produkt ekonomické svobody

V Jeruzalémě jsem vystoupil na konferenci na téma bezpečnosti, mezinárodních vztahů a ekonomické svobody. Zmínil jsem, že shodou okolností mnoho velkých obhájců volného trhu, od kterých po léta čerpám politickou – Friedrich August Hayek, Ludwig Mises, Milton Friedman, Ayn Randová, Walter Williams či Steven Horwitz – jsou židovského původu.

Argumentoval jsem, že pro vážnost vojenských hrozeb nesmíme polevit v obhajobě volného trhu a nízkých daní. Právě naopak! Volný trh a nízké daně zajistí prosperitu a prosperita zajistí, že budeme moci být vyzbrojeni proti těm, kdo ohrožují naši bezpečnost – ať jde o Islámský stát, nebo jiné. Tak jako je vedlejším produktem ekonomické svobody prosperita, je jím i větší bezpečnost.

Navštívili jsme jeruzalémské Staré Město – slavnou Zeď nářků, hrobku krále Davida, křesťanský chrám Božího hrobu – místa, kde se protíná židovská, křesťanská a muslimská tradice. Turistů zde bylo pomálu vzhledem k nedávné vlně teroristických útoků. I během naší krátké návštěvy došlo k několika takovým útokům – nelegální arabský imigrant ubodal ve městě Netanja osmdesátiletou Izraelku, Palestinec najel na skupinu lidí v Jeruzalémě.

Problém sporných území

Podnikli jsme také cestu do na Západní břeh Jordánu. Židé pro toto místo používají historické názvy Judea a Samaří. Tato oblast zahrnuje území, která jsou pod izraelskou správou, smíšená území a území, která jsou pod správou palestinské autonomie.

Arabové na palestinských územích na Západním břehu Jordánu neplatí žádné izraelské daně, neslouží v izraelské armádě, zkrátka plně podléhají palestinské autonomní správě. V Izraeli přitom můžou pracovat i studovat. Arabština je v Izraeli vedle hebrejštiny a angličtiny oficiálním jazykem. Problém Judeje a Samaří – Západního břehu – je, že území je „sporné“. Chtěli by ho Arabové z Palestinské autonomie [polostátní útvar Palestinská autonomie je de facto tvořený Západním břehem Jordánu a Gazou), ale mají na něm svá města a vesnice i Židé.

Ti, kdo podporují vyhlášení Palestinského státu na tomto „území nikoho“ ale nedomýšlejí, co by bylo s židovskými městy nebo jaké má mít takový stát hranice. Palestinský stát je virtuální realita, která žije z evropských dotací. Na univerzitě v Arielu, židovském městě na Západním břehu, nám řekli, že rádi ministryni Mogheriniovou uvítají – ať jim řekne do očí, kde je podle ní ta správná hranice Palestinského státu a proč že se mají jejich výrobky v Evropské unii speciálně nálepkovat.

Linie střetu civilizací

Zatímco z východu čelí Izrael sebevražedným atentátům Palestinců, ze severu je ostřelován ozbrojenci z organizace Hizballáh a z jihu jednotkami Hamásu z pásma Gazy. Navíc jen 60 kilometrů od izraelských hranic se Sýrií operuje Islámský stát, nyní největší teroristická organizace světa.

Izrael je přímo na linii „střetu civilizací“ a nechápe „sebevraždu“, kterou páchá Evropa otevřením hranic muslimským imigrantům. Vysvětloval jsem, že v České republice tato politika absolutně nemá podporu, ale že v Evropské unii jsme byli bohužel přehlasováni.

Na severu Izraele žije asi stotisícová menšina drúzů, příslušníků zvláštní náboženské odnože islámu. Ti, se kterými jsem se potkal, jsou mírumilovní, vyznávají monogamii, jejich ženy se nezahalují a jsou s muži rovnoprávné. Drúzové jsou loajální občané Izraele a mnoho z nich i slouží dobrovolně v izraelské armádě. Další stovky tisíc Drúzů žijí za hranicí v Sýrii, kde po boku vládních jednotek bojují proti Islámskému státu. Mnozí Izraelci by nepovažovali za špatné, kdyby na troskách Sýrie vznikl drúzský stát, který by byl přátelským sousedem Izraele.

Z rozhovorů s mnoha Izraelci – běžnými lidmi i vysoce postavenými, jsem pochopil, že Izraelci mají – stejně jako já – velké sympatie pro boj Kurdů na severu Sýrie s Islámským státem. Považují je za statečné bojovníky. Izrael je ale velmi zdrženlivý, pokud jde o zapojování se do konfliktů v Sýrii vyjma leteckou pomoc Kurdům a humanitární pomoc Drúzům.

Příklad Izraele nám ukazuje, jaký smysl má pro prosperitu a bezpečnost občanů ochrana hranic a efektivní armáda chránící zemi proti útokům zvenčí. V České republice i v Evropském parlamentu se budu zasazovat za udržení volného obchodu a přátelských vztahů s touto zemí.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Zobrazit komentovanou zprávu

Sybila | 12. 11. 2015 15:38

Ok, chvíli budu přemýšlet.
Běžní Izraelci mají doma samopaly a granáty.
Plus si v obcích organizují sebe/domobranu.
Plus tam působí pojišťovny pojišťující životy, zdraví a majetek - a stát jim nezakazuje použít k tomuto účelu i ozbrojenou sílu. A ony ji používají a to v případě nutnosti i drsnou - protože jim jde o vlastní zájem, o zájem neproplácet ohromné škody na pojištěném majetku a životech.

Dokonce vidím, jak tam takto fungují i Evropské pojišťovny, které pak doma v Evropě hlasitě oponují hlasům podporující teroristy.

Vidím Izrael, kde část teroristů je po smrti, část v kriminále a část raději odešla dělat bordel jinam.
Vidím Izrael, který díky nulovým daním a ještě větší míře ekonomické svobody má technický a ekonomický náskok před okolními zeměmi ještě daleko větší, než dnes.
Také ale vidím Izrael, který se neprofiluje jako stát Židů, nezavádí plošná opatření, která vadí běžným nežidům a ti tak mají menší motivaci zemi nenávidět - vlastně nemohou ani útočit na stát, který neexistuje. Jen na lidi a majetek, ale to se jim šeredně nevyplácí.

+1
+
-

Další příspěvky v diskuzi (25 komentářů)

Tomáš Macháček | 12. 11. 2015 14:26

Technická: Hayek nebyl žid, ani Žid.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas | 12. 11. 2015 13:29

"Izrael je ale velmi zdrženlivý, pokud jde o zapojování se do konfliktů v Sýrii vyjma leteckou pomoc Kurdům a humanitární pomoc Drúzům."

To vazne?

Israelske lietadla bombarduju Damask:

http://www.theatlantic.com/international/archive/2015/11/report-israel-strikes-target-in-syria/415446/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Sandr | 12. 11. 2015 11:04

Pane Machu, VELMI SI VAŠÍ PRÁCE VÁŽÍM a asi máte hodně odpůrců v EUROPARLAMENTU! Vaše názory proti politice centralismu a nucenému schvalování něčeho, co obchodu vůbec ALE VŮBEC NEPROSPÍVÁ, musí být trnem v oku nynějším KOSTLIVCŮM, kteří PŘEVLÁDAJÍ V EVROPSKÉM PARLAMENTU!!! Řízená NUCENÁ DOTAČNÍ POLITAKA Evropské unie je největším ZLEM, které kdy po socialistickém ŘÍZENÉM CENTRALISMU mohlo být! Ano jsem pro to, vyřazovat výrobky špatné nebo nízké kvality, ale ÚPLNĚ UPŘEDNOSTŇOVAT POLITIKU PŘED KVALITOU VÝROBKŮ A SUROVIN? TO JE ÚPLNĚ ZCESTNÉ A BOHUŽEL SE NAŠÍ ZEMI TATO POLITIKA VELMI NEVYPLATILA! Vždyť se můžeme podívat například na ceny potravin v NĚMECKU a U NÁS! Proč tam jsou srovnatelné ceny s našimi? Někdy jsou bohužel potraviny i suroviny lacinější a kvalitnější?!! Není to bohužel zrcadlem ŠPATNÉ VLÁDNOUCÍ POLITIKY? O NADMĚRNÉM ZADLUŽOVÁNÍ STÁTU, t.j. i nás, JIŽ RADĚJI NEBUDU PŘEMÝŠLET!!! Ano, jsem pro volné obchodování, když oběma aktérům spolupráce něco přinese a kdy nebude uplatňovaná plná vázanost na jiné země!!! AŤ JE TO JAKÁKOLIV!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Gomoku | 12. 11. 2015 09:09

Pane Machu, co byste chtěl od komunistky a svazačky, která se obléká do burky když jede do Saúdské arábie a píše dizertační práci o propojení náboženského a světského práva v islámu? Pro takovou "hvězdu" je Izrael terrorističtější než islámský stát. A je vizitkou EU, že takové socialistické kreatury, které nikdy nepracovali v soukromém sektoru mají na starost tak odpovědné agendy jako je zahraniční politika EU. Inu kde jsou u moci komunisté nic jiného než socialismus nečekejme. Na katedrách gendrových studií a politologie se o volném trhu a svobodě jistě neučí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

grammarnazi | 12. 11. 2015 09:41
reakce na Gomoku | 12. 11. 2015 09:09

Kreatury nepracovalY
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas | 12. 11. 2015 09:05

Tak toto je fakt bomba. Radoby-libertarian pan Mach hovori o ochrane STATNYCH hranic a o efektivnej STATNEJ armade. Dokonca podporuje rozpinanie statu na uzemiach ktore nie su pod statnou spravou! Ktore su tymto statom okupovane!.

Ale nepochybujem ze tunajsi ideologovia si uz najdu sposob ako to ospravedlnit:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Robert Antonio | 12. 11. 2015 16:58
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 09:05

Mach je minarchista. Může být libertarián minarchistou, nebo je libertarián synonymum pro anarchistu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hlídač | 12. 11. 2015 17:36
reakce na Robert Antonio | 12. 11. 2015 16:58

Já nevím.
Libertarián by měl být zastáncem svobody.
Minarchistický minimální stát "noční hlídač" je opět monopolem a opět pro svou činnost potřebuje porušovat vlastnická práva. Nebo snad v minarchii budu mít právo si najmout jiného nočního hlídače? Těžko - bez monopolu již stát není státem.

A i malý stát bude mít tendenci růst, tak jak se to "podařilo" v USA.

Navíc mi přijde i o něco proveditelnější stát delegitimizovat, zbankrotovat a rozpustit, než ho přemlouvat, aby se zmenšil na desetinu a laskavě již pak nikdy nevyrostl.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 12. 11. 2015 14:14
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 09:05

No tak Mach mluvil vždy jasně o ochraně státu. Proto prosazuje členství v NATO a neprosazuje členství v Unii. Chtěl bych vidět Libertaiánský stát tam, kde je Izrael. Se už proberte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Sybila | 12. 11. 2015 15:38
reakce na Petr | 12. 11. 2015 14:14

Ok, chvíli budu přemýšlet.
Běžní Izraelci mají doma samopaly a granáty.
Plus si v obcích organizují sebe/domobranu.
Plus tam působí pojišťovny pojišťující životy, zdraví a majetek - a stát jim nezakazuje použít k tomuto účelu i ozbrojenou sílu. A ony ji používají a to v případě nutnosti i drsnou - protože jim jde o vlastní zájem, o zájem neproplácet ohromné škody na pojištěném majetku a životech.

Dokonce vidím, jak tam takto fungují i Evropské pojišťovny, které pak doma v Evropě hlasitě oponují hlasům podporující teroristy.

Vidím Izrael, kde část teroristů je po smrti, část v kriminále a část raději odešla dělat bordel jinam.
Vidím Izrael, který díky nulovým daním a ještě větší míře ekonomické svobody má technický a ekonomický náskok před okolními zeměmi ještě daleko větší, než dnes.
Také ale vidím Izrael, který se neprofiluje jako stát Židů, nezavádí plošná opatření, která vadí běžným nežidům a ti tak mají menší motivaci zemi nenávidět - vlastně nemohou ani útočit na stát, který neexistuje. Jen na lidi a majetek, ale to se jim šeredně nevyplácí.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas | 12. 11. 2015 14:46
reakce na Petr | 12. 11. 2015 14:14

Mily pan Petr:) - priznam sa nepoznam podrobne retoriku pana Macha. Podla profilu na Wikipedii je oznacovany ako libertarian, sam sa vraj oznacuje za liberala. Je zaujimave ze clovek ktory je za vystupenie CR z EU sedi v Europskom parlamente. Clovek s prijmom z dani vsetkych (cize z kradezi:) je za zrusenie dane z prijmu fyzickych osob:). Vyzera to byt velmi smiesna postavicka..

Z jeho clanku vidno ze v problematike Izrael/Palestina nie je vobec doma (vyjadril by som to aj vystiznejsie, ale..). Z celej tejto kauzy sa zameral na to ze jeho triedny nepriatel (EU) ide cosi kamsi oznacovat trochu inak ako doposial, a spravil si z toho temu na ktrou mu vacsina "libertarianov" skoci ako ryba na hacik. Nuz co, POLITIK. Ale dufam ze pan Mach do Izraela cestoval za vlastne, ci?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Dotaz | 12. 11. 2015 15:31
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 14:46

Pan Mach má 2 možnosti:

Buď za změnu bojovat prostředky systému, tedy přesvědčovat a kandidovat.
Nebo metodou Mašín či Obrana národa.

Vy tedy upřednostňujete druhou?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas | 12. 11. 2015 16:05
reakce na Dotaz | 12. 11. 2015 15:31

Nie, uprednostnujem prvu samozrejme, len som si nie isty ci si pana Macha moc neidealizujete.

Myslim si ze presviedcat sa da inak ako sedenim v institucii z ktorej chcem vystupit. Inak to presviecanie vyznieva dost neuprimne.

Inak neviem ci to nie je strategia etatistickych a centralistickych politikov "odpratat" tych nepohodlnych na teple miestecko do Bruselu, aby na domacej politickej scene velmi nezavadzali... ale radsej nebudem konspirovat:).

Inak, mne su snahy o minimalny stat velmi sympaticke a blizke, len nemam rad ked sa tak deje pod "vlajkou" ideologie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

AntiKomunista | 12. 11. 2015 17:41
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 16:05

No jednak většinu legislativy přebíráme z Bruselu a místní politici jsou jen dobře živení kývači... takže není takovým nesmyslem sedět tam...

...a jednak nevím, jak oddělit snahu o minimalizaci státu (a minimálním minimem je podle mne nula) od ideologie či filosofie. Je přeci jasné, že kdo zastává etatistické či socialistické názory, bude usilovat o pravý opak. Takže ti, kteří chtějí minimalizovat, se musejí odlišit buď pozitivně (např. jako liberálové), nebo negativně (jako antisocialisti).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Potok | 12. 11. 2015 16:23
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 16:05

Kdybyste sledoval dění v ČR, tolik byste se nedivil, co že to ten Mach dělá v EP. Ale raději pokračujte v hodnocení podle článků na wikipedii...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 12. 11. 2015 12:22
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 09:05

Mach podle mne není libertarián, leda v nějakém ultraširokém pojetí, které snese ledacos.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 13. 11. 2015 06:38
reakce na Jan Altman | 12. 11. 2015 12:22

Dokonce už není ani svobodný :-) Pokud by Svobodní stály o libertariánského předsedu zvolili by (tento víkend) Romana Kříže.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam | 12. 11. 2015 16:49
reakce na Jan Altman | 12. 11. 2015 12:22

Vsak nemam dojem, ze by sam sebe nekdy onalepkoval jako libertariana.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gomoku | 12. 11. 2015 09:17
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 09:05

Jistě a proto Izrael už přes půl století má stále stejně hranice a proto vrátil egyptu sinaj kterou dobil při šestidenní válce a protože ti izraelci jsou tak strašně špatní a rozpínaví tak umožňují palestincům studovat na jejich univerzitách, schválně kolik univerzit mají palestinci, proto izrael provozuje a pravidelně opravuje po útocích hamásu jedinou elektrárnu v pásmu gazy i přesto, že tito mírumilovní a strašlivě utlačovaní palestinci neustále vraždí a stříli raketami po izraeli.

Ideolog stu tu leda tak vy pane. Skutečnost se obhájí sama.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas | 12. 11. 2015 09:32
reakce na Gomoku | 12. 11. 2015 09:17

Skutocnost zdaleka nie je tak ciernobiela ako ju tu popisujete. Debilita tam vladne na oboch stranach, netreba si idealizovat ziadnu z nich. Akurat ze jedna z tych stran ma podporu supermocnosti.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gomoku | 12. 11. 2015 09:54
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 09:32

A jejej pán je konspirátor, no tak to žádná racionální diskuze nebude, protože za vše může Bilderberg, Trilaterální komise a celé je to vlastně židovské spiknutí. Milý Tomasi já nemám černobíly pohled na věc já popisuji skutečnost, ta není ani černá ani bílá ani modrá či jinak barevná je to prostě skutečnost. Izraelci od nikoho podporu nepotřebují, i když jsou spojenci ameriky v tom je však rozdíl. Jestli někdo někoho podporuje tak například EU a USA vydává ročně miliony dolarů na pomoc palestině, ale je mi jasné, že tato informace moc nezapadá do vašeho vidění světa.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas | 12. 11. 2015 10:04
reakce na Gomoku | 12. 11. 2015 09:54

takze som sa dozvedel ze som konspirator, a ze o mojom videni sveta viete vy sam viac ako ja.

:)

To je naozaj smiesne ake prostoduche prispevky su niektori ideologovia shopni vyprodukovat..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza | 12. 11. 2015 14:49
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 10:04

Ano, máte pravdu, jeden takový jsem si přečetl od Vás.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas | 12. 11. 2015 15:17
reakce na Honza | 12. 11. 2015 14:49

Som rad ze sa tiez bavite..:)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gomoku | 12. 11. 2015 10:19
reakce na Tomas | 12. 11. 2015 10:04

Posuzuji Vás úplně stejně jako Vy mě, s jediným rozdílem, že jsem vždy uvedl argumenty. S tím konspirátorem jsem to možná přehnal, to uznávám, ale Vaše příspěvky zrovna argumenty neoplývají, a za ideology jste tu šmahem označil zdejší diskutéry Vy.
+1
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!