Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

S baťkou na věčné časy

| 21. 10. 2015

Znovuzvolený běloruský prezident vládne „své“ zemi už 21 let. Jedná se o muže, který dokáže překvapit nejen politickými kroky, ale také – nechtěně komickými – výroky.

S baťkou na věčné časy

Alexandr Lukašenko byl před pádem Sovětského svazu veřejně neznámý předseda kolchozu (státního zemědělského družstva). Počátkem devadesátých let ale vstoupí do politiky pod vlajkou boje proti korupci, sionismu a novému světovému řádu, roku 1994 vítězí ve volebním klání a stává se prvním běloruským prezidentem.

V první volební kampani označoval Lukašenko sám sebe za baťku, tatíčka národa. Jak se mělo později ukázat, ten taťka dokáže být také pěkný tyran.  

„Je tu tolik demokracie, až je mi z toho špatně“

Lukašenkovi se ve funkci zalíbilo. Roku 1996, tedy po dvou letech ve funkci, si referendem nechal výrazně posílit prezidentské pravomoci. Zároveň se volební období začalo počítat odznovu – namísto běžných pěti tedy byl tedy Lukašenko u moci hned sedm let. Pořád ale platil limit dvou volebních období, po kterých by už nesměl znovu kandidovat. Roku 2004 tedy vyhlašuje další referendum, které tento ústavní limit zruší. Třetí prezidentské volby roku 2006 byly pro pana prezidenta velmi úspěšné – výsledky (84 procent pro znovuzvolení) byly vyhlášeny už před polednem, ačkoli volební místnosti zavíraly až v osm večer.

Čtvrté prezidentské volby proběhly roku 2010. Správně měly proběhnout až o rok později, termín byl však předsunut, údajně pro větší komfort voličů – patrně se už nemohli dočkat výsledku!. Tyto volby byly v mnoha ohledech přelomové. Večer po uzavření volebních místností (a vyhlášení masivního vítězství stávajícího prezidenta) protikandidáti zorganizovali demonstraci, které se zúčastnilo čtyřicet tisíc lidí. Demonstraci rozehnala běloruská policie a v následujících dnech KGB – ano, v Bělorusku stále existuje – pozatýkala stovky politických aktivistů a sedm z devíti protikandidátů. Tři z těchto kandidátů byli odsouzeni k pětiletému vězení. Politická opozice byla úspěšně zlikvidována.

„Naše diktatura nikomu nebrání žít a rozvíjet se“

Dne 11. dubna 2011, čtyři měsíce po volbách, došlo v hlavním městě Minsku k bombovému atentátu v jedné z hlavních stanic metra. Následkem atentátu zemřelo patnáct lidí, 203 bylo zraněno. Dva dny poté se k činu přiznali dva zatčení podezřelí; svou vinu navíc přiznali i v souvislosti se staršími atentáty z let 2005 a 2008. S podezřelými proběhl rychlý proces – půl roku po incidentu byli odsouzeni k trestu smrti, který byl vykonán v březnu roku 2012 (konkrétní datum popravy je tajné, příbuzní byli o výkonu spraveni ex post). Investigativní článek reportéra BBC a zpráva Amnesty International poukazují na podezřelé okolnosti provázející celou událost – od rychlého přiznání podezřelých, kteří byli ze strany KGB pravděpodobně mučeni, přes nejasné důkazy, po nespravedlivý proces a rychlou popravu (pro srovnání ve Spojených státech amerických je průměrná doba strávená v cele smrti 15 let; důvodem je množství opravných právních prostředků, které v 58 procentech případů zmírní trest nebo vedou k osvobození odsouzeného).

Po tomto procesu, který byl Bělorusům dlouhé měsíce předváděn na jejich televizních obrazovkách, tak byla úspěšně zlikvidována i opozice veřejnosti.

V právě proběhlých volbách se už Lukašenkovi žádní silní kandidáti nepostavili – byli buďto zavření, měli po propuštění z vězení trestní záznam, se kterým kandidovat nelze, nebo byli zastrašení. Své páté volby Lukašenko vyhrál se ziskem 84 procent hlasů.

„Je-li žena lesba, je to mužova chyba“

Staronový prezident myslí na budoucnost, a to i za horizont následujících pěti prezidentských kol. Kolem roku 2009 na veřejnosti začal vystupovat s nezvyklým doprovodem – pětiletým hochem Koljou. Prezidentův nemanželský syn se stal stálým hostem domácích i zahraničních návštěv. Kolja se tak před dosažením puberty stihl seznámit s americkým prezidentem, zasedat v OSN nebo shlédnout vojenskou přehlídku v Číně.

„Prezidentem budu dlouho. Zatím jsem neudělal všechno, a proto o moc nějakou dobu ještě nepřijdu“

Alexandr Lukašenko je vášnivým hráčem hokeje. Stejně jako v politice, i na ledě vždycky vyhrává; a nestačí-li mu k výhře vlastní schopnosti, vždy má po boku svou věrnou partnerku – bezohlednou mocenskou sílu. 


Úvodní fotka: Drop of Light / Shutterstock.com

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (8 komentářů)

Pavel | 22. 10. 2015 06:57

Zkuste navštívit Belorusko, Minsk.....nebojte se, nekoušou. Byla to zajímavá zkušenost, pozitivni zkušenost podotýkám. Navštívil jsem mnoho fabrik, večer restaurace plné lidí a diskutoval s nimi i o jejich prezidentovi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Brezina | 21. 10. 2015 14:25

Kdybych si měl vybrat, jestli žít v téhle srandovní, ale na poměry regionu docela fungující zemi, nebo třeba na Ukrajině, tak si vyberu Bělorusko.
Dříve, než se Bělorusům začneme smát, zkusme se zamyslet, jestli to pro jejich zemi, mentalitu a demokratické (ne)zkušenosti není vlastně optimální osoba a režim.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Frenky | 22. 10. 2015 06:28
reakce na Martin Brezina | 21. 10. 2015 14:25

Pokud dáváte přednost vládě pevné ruky, ruku v ruce s omezováním svobody, tak se nedivím, že Bělorusko považujete za dobrou volbu. Každý hold máme jiné priority .....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 22. 10. 2015 06:37
reakce na Frenky | 22. 10. 2015 06:28

"Pokud dáváte přednost vládě pevné ruky, ruku v ruce s omezováním svobody..."
Někdy je dobré se naučit číst, nic takového jsem nenapsal.

"Každý hold máme jiné priority ..."
Hold znamená poctu, oslavu. Vy jste zřejmě chtěl použít slovo holt. Kromě čtení byste se časem mohl naučit i psát.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 22. 10. 2015 22:11
reakce na Martin Brezina | 22. 10. 2015 06:37

Typický Březina. Když nemá argument, točí se na překlepu. Dost ubohé.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

A co my? | 21. 10. 2015 16:07
reakce na Martin Brezina | 21. 10. 2015 14:25

A optimalni volbou pro EU je ci neni korporativismus/fasismus, multikulti dogmatismus, environmentalni suicidismus, (vlastne ani uz moc ne) demokraticky socialismus?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Úleva | 21. 10. 2015 10:48

Ještě že žijeme v systému, kde nemáme jednoho baťku, ale střídá se jich nám tu několik.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Benny | 21. 10. 2015 01:13

a ta lesba je kde?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!