Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Knížectví proti knížectví

| 25. 9. 2015

Státy Evropské unie nebojují s migrační krizí, ale s jinými unijními státy.

Knížectví proti knížectví

Viktor Orbán je pro mnohé frajer, protože chrání Maďarsko před běženci čtyřmetrovým plotem na jižní hranici. Háček je v tom, že ten plot funguje jenom díky tomu, že žádná sousední země po cestě z Balkánu na sever bariéru nepostavila, a proto je jednodušší střihnout to jinudy. Smyslem plotu není zastavit proud migrantů do Evropy, smyslem je přehodit černého Petra na Chorvatsko a Slovinsko. Maďarsko přitom musí doufat, že ho další státy nenapodobí, protože pak by plot pravděpodobně zase neměl velký význam – jak naznačuje čilý ruch na papírově neprodyšné severokorejsko-čínské hranici, který popisuje novinářka Barbara Demicková.

Jiní vidí frajerství v přístupu Německa, které přestalo vracet syrské uprchlíky do vstupních zemí a o jejich azylu rozhoduje samo. Nečekané a jednostranné rozhodnutí ale prohloubilo humanitární krizi poutníků spěchajících Evropou, honem než se okno zase stejně rychle zavře. Navíc lze situaci cynicky číst i tak, že se německá vláda rozhodla vyzobat z lidí přicházejících do Evropy relativně kulturně blízké a před voliči obhajitelné Syřany: nějakou formu ochrany jich v Evropské unii získává bezkonkurenčních 95 procent, průměr úspěšnosti všech žadatelů je přitom 42 procent a bez Syřanů ještě méně.

Český, slovenský, maďarský i rumunský ministr vnitra vzkázali unijním kolegům, že odmítají i kompromisní model přerozdělování a do cizích uprchlíků jim nic není a nebude. Řecko zatím bez ohledu na dublinskou dohodu překročitele hranic často neeviduje a nechává je jít dál.

Vítejte v jednotné Evropě – ve které je dobré převézt ostatní dřív, než oni převezou vás.

Anketa

Kvóty...

Together we stand, divided we fall

Navzdory vypjatým řečem o záplavách a tsunami nečelí Evropská unie katastrofě. 508milionové společenství eviduje za první pololetí 530 tisíc migrantů, hledajících lepší budoucnost. Celkem mluvíme o jednotkách milionů těch, kteří v posledních letech přišli a v dohledné době nejspíš přijdou. Srovnejte to s Jordánskem, ve kterém na šest milionů obyvatel připadá půl druhého milionu uprchlíků.

Katastrofa je teprve to, že některé unijní státy nebojují s migrační krizí, ale s jinými státy. Historická knížectví papírově spojená pod jednou vlajkou pořádají závod ke dnu: soupeří, které z nich dokáže odradit cizince horším zacházením, které dovede napsat tvrdší zákony pro vlastní občany, které dovede rychleji přesměrovat problémy k sousedům.

Proto by měl mít z úterní dohody o přerozdělení žadatelů, prosazené navzdory Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku, radost i ten, kdo je alergický na slovo kvóta. Samozřejmě, že jednorázové rozeslání uprchlíků po Evropě není řešení migrační krize, to snad ale nikdo z jejich zastánců ani netvrdí. Okamžitá úleva zahlceným zemím na unijních hranicích není vůbec málo, a hlavně jde o důležité znamení. Že Unie snad dá přece jen přednost společnému řešení problému, který pak sice pocítí všichni, ale zato relativně lehce, před loterií, ze které si některé země vytáhnou laláč a některé humanitární katastrofu. V konečném důsledku by na druhou možnost doplatili všichni.

Třikrát o migraci

Kam byste se vydali, kdybyste museli emigrovat z Česka? A co by se muselo stát, abyste o takovém kroku začali přemýšlet? Zeptali jsme se ekonoma Pavla Kohouta, sociologa Jana Kellera, politologa Jiřího Pehe, advokáta Tomáše Sokola a dalších osobností.

Potravinářská firma Hamé se přihlásila, že by byla ochotná dát práci i ubytování azylantům. Ptali jsme se velkých zaměstnavatelů – a vybírali jsme mezi nimi takové, kteří mají volná místa – jestli jsou také ochotni podat pomocnou ruku.

Michal Kašpárek vyrazil pomoci do uprchlického tábora: „Ať mi už nikdo nevykládá o vyspělé a humanistické Evropě: v jejím středu jsem viděl informační a právní vakuum poválečných měsíců.“

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (16 komentářů)

Vít Blaha | 30. 9. 2015 14:16

Článek je špatný z několika důvodů. 1. Zcela pomíjí nedodržování pravidel členskými zeměmi EU, která jsou zakotvená v mnoha mezinárodních dokumentech jakož i vlastních dokumentech EU (Dublin, Schengen etc...) 2. Nezmiňuje (ne)činnost agentury FRONTEX, která se má starat o dodržování pravidel na vnější straně EU 3. Nezmiňuje to, že schválené "kvóty" jsou zcela nesmyslné (podobně jako další kroky EU v dané věc) již v okamžiku svého schválení, protože se týkají "jen" takového množství lidí, kteří přijdou do EU ilegálně během asi tří týdnů - tedy v praktické rovině neřeší vůbec nic. 4. Na "společném řešení" by měl existovat konsensus. Mimo "redistribuce" velmi malé části přistěhovalců zahrnuté do kvót, ale to "společné řešení" EU neexistuje. 5. Jestli si některé státy EU počínají "sobecky", nebo přesněji "utilitárně ve vlastním zájmu", tak jsou to především Řecko a Itálie - nemluvě o tom, že právě tyto dvě země si počínají v rozporu s pravidly (na rozdíl od Maďarska). O jakém ulehčování "zahlceným zemím na unijních hranicích" autor mluví, když např. Řecko jako země na unijních hranicích dělá jedinou věc - co nejrychleji ilegální imigranty forwarduje na hranice dalších zemí. 6. Ne, katastrofou není to, že "některé unijní státy nebojují s migrační krizí, ale s jinými státy", ale to, že přestože migrační krize nenastala letos v červenci, ale je to jen její vyvrcholení, EU neudělala v oblasti praktického řešení vůbec nic.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Marek Ondrášek | 29. 9. 2015 17:24

Kritizovat Maďarsko je POKRYTECTVÍ. Maďarská vláda dostala od voličů mandát především k ochraně bezpečí svých občanů a také svých hranic. Nikoli k tomu, aby nechala do země chaoticky proudit desetitisíce migrantů notabene bez dokladů totožnosti. Maďaři - za mne palec nahoru!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Nepanikařme! | 27. 9. 2015 13:38

Česka se migrace zatím prakticky vůbec nedotkla ... jenže:
Vhoď do hrnce se studenou vodou žábu a začni pomalu zahřívat.
Žábě se to líbí, i když později už je jí horko a nakonec už nemá sílu z hrnce vyskočit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Slunečný fanatismus | 25. 9. 2015 22:36

Kdy je záchranný člun plný natolik, že se solidarita mění v sebevraždu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Loki | 26. 9. 2015 18:15
reakce na Slunečný fanatismus | 25. 9. 2015 22:36

To je jednoduché, pokud bude příchozích HODNĚ nemůžou pracovat - zničí trh práce, musíme je "podrpořit" podporou - zničí sociální systém. Milion nebo dva v ČR - do the work...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

MaB | 26. 9. 2015 06:04
reakce na Slunečný fanatismus | 25. 9. 2015 22:36

Copak lidskost může mít takové sprosté hranice? Nikdy není plný dost:-)

Ale vážně: noetický problém je, že u tak komplexních věcí, jako jsou stamilionová společenství, je prakticky nemožné včas určit, kdy je člun plný a čí je to sebevražda.

A druhá věc: českého člunu se to zatím ani nedotklo, tak nepanikařme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

KM. | 25. 9. 2015 11:12

Tohle mě fascinuje plot co postavili Španělé okolo svých exkláv v Africe nevadí, ale co staví Maďarsko vadí a přitom se dá obejít jinou zemí... Přitom by ten španělský měl vadit více různým aktivistův, protože ten se obejít nedá a pak musejí přes středozemní moře ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Loki | 26. 9. 2015 18:18
reakce na KM. | 25. 9. 2015 11:12

Mě plot nevadí...jde tu o 4m vysoký plot - vezměme 5m vysoký žebřík...atd
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 25. 9. 2015 09:39

Já myslím, že například minulý režim dovedl nepřekročitelnost hranic celkem slušně zajistit a to úroveň jeho technických prostředků byla směšná a finanční zajištěné malé.

Tím nechci nic doporučovat, jen polemizuji s tezí, že hranice technicky nelze zavřít.
A jde to i na moři, kde Řecko a Itálie předvádějí opak toho, co Austrálie.

Zde je spíše otázkou, co reálně chtějí elity, které nám vládnou. Že něco verbálně kritizují ještě neznamená, že jim to osobně nevyhovuje.

Přirozenou míru imigrace nezjistíme v nepřirozeném prostředí. Přirozeným prostředím by bylo, kdyby každý majitel pozemku (a v hustě zalidněné Evropě by jistě žádná "země nikoho" nebyla) sám rozhodoval, koho a za jakých podmínek na svůj pozemek vpustí.
Přirozeným prostředím by bylo, kdyby pomoc potřebným a uprchlíkům poskytovaly charitativní organizace placené z dobrovolných darů, jejichž alokace a výše by se zcela jistě odvíjela od toho, jak efektivní ta pomoc je (rychlost asimilace, atd...) a jak jsou minimalizována negativa (nepořádek, kriminalita, ...).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 25. 9. 2015 09:38

Malá historická připomínka pro propagátory teorie "když nás bude víc, nebudem se bát vlka nic": Evropa dosáhla největšího rozmachu a světové hegemonie v době, kdy byla rozdrobena na desítky království, knížectví a městských států. Přitom na startovní čáře na počátku 15.století silně zaostávala za centralizovanou Čínou a Osmanskou říší. O půl tisíciletí později, kde byla Evropa a kde Čína a Osmanská říše?
"Evropská jednota" je mýtus, který funguje jen v dobrých časech. Kdykoliv dojde na obtížnější problém, okamžitě převládnou národní (a jiné, jak vidno na případě Polska) zájmy, a konsensus je nahrazen diktátem.
EU je selhavší projekt. Fungovala dokud byla seskupením s ekonomickými cíli. Jakmile začala být centrálně plánovaným politickým projektem, byla odsouzena k zániku. Osobně jsem čekal, že Euro skončí dříve než Schengen, ale život opět ukázal, že umí překvapit.
Role Německa v akceleraci rozkladu je pro mě naprosto šokující. V jednom roce vnutili Řecku finanční versailleskou smlouvu, a pak naprosto bez ohledu na ostatní země pozvou do Evropy statisíce migrantů. Německo tak zkompletovalo hattrick během 100 let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Loki | 26. 9. 2015 18:33
reakce na Jan Daniel | 25. 9. 2015 09:38

Ještě menší historická připomínka. Vezmem to heslovitě: Malthus !? nic? no dobře... vývoj teplot spojený z růstem počtu obyvatel !?(11stol.) nic? Rozvoj balistiky v sedmnáctém století!? náměr...? nic? Matematika? Bankovnictví (13stol.) nic?
Dál už se na to nedá reagovat 1mil migrantů v 500mil evropě = rozklad!? wtf
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 25. 9. 2015 08:12

Kvoty obecně jsou špatným nástrojem. Kvoty na imigranty jsou důkazem naprosté neschopnosti unie zvládnout cokoliv složitějšího než je zákaz žárovek a rozdělování dotací. Na Řecku a imigrantech se ukázalo, že unie je pouze další přerozdělovací stupeň a pokusná laboratoř pro sociální inženýry. Všechny ty pseudohumanistické řeči mají za cíl jen zamlžit unijní neschopnost.

To, co je popsáno ve vedlejším článku jako nemoc velkých korporací, tedy centrální plánování a byrokracie, je i nemocí unie. Nutno podotknout, že zákonitou a tedy nevyléčitelnou nemocí.

Další věc je, že unie sice má pravidla. Má je i pro imigraci. Dalo by se dlouho diskutovat jestli dobrá nebo špatná. Unie ovšem naprosto pravidelně poruší svoje pravidla, kdykoliv dojde na jejich využití v praxi.

Turecko, Jordánsko a Libanon se dokázaly postarat o 4 miliony uprchlíků. Efektivně a bez velkých emocí. Unie je na rozpadnutí po té, co k jejím hranicím dorazilo pár set tisíc. Jediné co unie dokázala vylepšit, je rozvoj brutálního převaděčského byznysu a dosud nevídaný obchod s falešnými pasy. Je zcela zřejmé, že imigranti jsou ten menší problém. Hlavní problém je samotná unie, jako taková.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Míša | 25. 9. 2015 07:44

A tenhle znáte? Rybář vyloví zlatou rybku a přeje si, aby se polovina Číňanů zvedla, došla do Evropy a pak zase zpět. Druhé i třetí přání je stejné. Rybce to nedá a zeptá se, jaký to mělo význam? Milá zlatá rybko, praví rybář, umíš si představit, jak dopadne Rusko, když se přes něj šestkrát naráz převalí půlmiliardová horda lidí?

Možná někdo někde vytáhl zlatou rybku...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 25. 9. 2015 16:12
reakce na Míša | 25. 9. 2015 07:44

Nejen autorem, to je starý for, co frčel za bolševika Tehdy mi to pro Rusko (SSSR) nepřišlo tak hrozný trest...jsou to jen lidi, jdou, nikomu neubližujou... Docvaklo mi to až teď, když vidím, jak to dopadne, když velké množství lidí "jen prochází".

Sice oceňuji sebeironii pana Kašpárka, který si dá ke článku obrázek, jaký si dal. I to, že do popisu sebe sama napíše: "Je zavřený v bublině brněnské kavárny a nezná skutečný život."

Jen už mě unavovalo to jeho neustálé přesvědčování, jak to bud fajn, i když všichni víme, že nebude. A zvedání čtenosti a příval reakcí...
Pod článkem od Kohouta tolik reakcí není. Není totiž moc o čem diskutovat (to je prosím lichotka pane Kohoute).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stanislav Brabec | 25. 9. 2015 02:02

Schengenská prováděcí úmluva, kapitola 2, článek 3, odstavec 2: Smluvní strany se zavazují zavést sankce proti nepovolenému překračování vnějších hranic mimo hraniční přechody a mimo stanovenou provozní dobu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!