Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

V Röszke byl k vidění chaos šestačtyřicátého

| 18. 9. 2015

Ať mi už nikdo nevykládá o vyspělé a humanistické Evropě: v jejím středu jsem viděl informační a právní vakuum poválečných měsíců.

V Röszke byl k vidění chaos šestačtyřicátého

Pod vlivem zpráv z Maďarska, několika sklenek merlotu a bestofka Sváti Karáska („a ty se zas krčíš v davu, zas jen přihlížíš“) jsem minulý týden do facebookových skupin organizujících pomoc běžencům nabídl svoje ruce a auto. Než jsem si to stačil rozmyslet, sjížděli jsme u Segedínu z dálnice k improvizovanému táboru na maďarsko-srbské hranici v poli za vesnicí Röszke. V neděli a pondělí 13. a 14. září jsem tam buď pomáhal ve společném stánku německé Antify, brněnských Food Not Bombs a kavárny Tři ocásci krájet zeleninu a rozdávat příchozím hotové jídlo, nebo vozil dobrovolníky a materiál ze Segedínu. V pondělí večer Maďarsko zašpuntovalo hraniční plot a neveselá free party, kterou za dva týdny prošlo přes deset tisíc lidí, skončila.

Ušetřím vás há-el-pé o nebožácích prchajících před Islámským státem: jednak už je toho dojetí až moc, jednak jsem vyprávění neměl jak ověřit. Po osmačtyřiceti hodinách na místě mám ale potřebu odpovědět na několik otázek, ať už se na ně někdo ptá, nebo ne.

Máme se bát?

Lidí, které jsem potkal v Röszke? ­Ne. Srovnatelně byste se museli bát jakékoliv jiné podobně pestré skupiny, řekněme všech, kteří od půlnoci do půlnoci využijí autobusovou linku na Ruzyň.

Neříkám, že to byly do posledního dobré duše, že by každého z nich měla Evropa přijmout, ani že mají nárok na to vybrat si cílovou zemi à la carte. Říkám tolik, že není důvod mít z nich větší strach než z jakékoliv jiného náhodného uskupení lidí kdekoliv v Česku.

Do Röszke nepřicházely invazní hordy barbarů. Přicházelo do něj hodně středostavovských rodin s dětmi, překvapivé množství starých lidí tlačených příbuznými přes železniční pražce na vozících a samozřejmě i legendární mladíci. Což ale znamená taky ucha bojeschopná asi jako kluk, který dal řetízek do špatného hrnečku.

K tolik diskutovaným kulturním rozdílům: Arabové se u stánku s jídlem poslušně nechali cepovat a rovnat do fronty mladými dobrovolnicemi. Všichni muži chápali, že nejdřív dostanou najíst ženy a děti, i když to občas znamenalo, že pro ně samotné nic nezbude. Pár strávníků ze sta se ptalo, jestli je jídlo halal; všem takovým stačilo ujištění, že je veganské. Z tisíců žen, které jsem viděl, měla jedna nikáb, většina hidžáb, některé neměly vlasy zahalené vůbec.

Den po našem odjezdu se část běženců střetla na zavřené hranici s maďarskými policisty. Na mém uklidňování to nic nemění: udělejte z cestujících linky 119 dav, trochu ho zdeprimujte a menší část lidí bude stejně agresivní, jako byla menší část běženců.

Pár momentek z Röszke

Byl v táboře v Röszke skutečně takový nepořádek?

Byl. Když je na jednom místě hodně lidí a žádný systém svozu odpadu, bude tam brajgl. A i kdyby tam nakrásně stály kontejnery na tříděný odpad, prázdnou lahev od vody nebudete řešit ve chvíli, kdy vás policisté ženou ze stanu na autobus.

O kulturní úrovni příchozích víc než odpadky vypovídá to, že jsem za celou dobu neviděl běžný kolorit českých měst: močení na veřejnosti. Dokonce ani dál od tábora jsem nezahlédl jediný výkal. Všichni poslušně stáli fronty na přeplněné toitoiky.

Přijde mi potupující o těch lidech mluvit, jako kdyby se na učitelské poradě probíraly známky z chování, ale veřejná diskuze vychýlená do úplné psychedelie si to žádá.

Anketa

Kdybyste bydleli v Röszke, šli byste těmhle lidem pomoci?

Plýtvalo se dary?

V době mého pobytu v táboře ne – což bylo ale vykoupené časem a energií dobrovolníků.

Jako skoro za všechny problémy, i za tohle mohla absurdní skutečnost, že nikdo nic nevěděl. V pondělí šly zprávy o tom, že se na poslední chvíli do Maďarska bude snažit dostat tisícihlavý dav, jeli jsme proto naplnit auto potravinami. Dav nepřišel, potraviny za tři tisíce korun zůstaly spolu se staršími zásobami ve stanu. Nepodařilo se nám sehnat kontakt na žádnou potravinovou banku v okolí, a tak tam u brambor a konzerv ještě teď, ve středu, čekají lidé na to, až kolem pojede nějaká dodávka. Aby to celé bylo ještě efektivnější, vývoz potravin do Srbska, kam se problém přesunul, je zatížený clem a podle některých dobrovolníků jej teď Maďaři neumožňují vůbec.

Je pravda, že se na místě ze začátku pálily použité karimatky a spacáky. Do doby, než dorazili zdravotníci s dezinfekcí zabraňující šíření svrabu. (Víc o tom píše Marie Heřmanová a Pavel Šplíchal, kteří byli na místě dřív než já.)

Na okraj: když jsme jeli pro ten velký nákup, bylo horko, a tak jsem na pás k nákupu přiložil dvě lahve vody, pro mě a pro kolegu. Mustafa, švédský dobrovolník a sám potomek iráckých imigrantů, mezi vodu a zeleninu mlčky vložil špalík oddělující nákupy. Mohl jsem se před ním propadnout hanbou.

Tohle je přece hrozná sluníčkářská nalejvárna

Náhodou: nesouzním s dvěma názory, na které narážím v zápiscích lidí s postoji jinak podobnými těm mým.

První disonance: líbivé Německé gesto otevření hranic syrským uprchlíkům udělalo šílenou paseku. Pokud Německo opravdu Syřanům chtělo pomoci, mělo pro ně poslat autobusy, vlaky nebo letadla a zařídit jejich legální přesun přes tranzitní země. Na pěší závod vysílených, bezprizorních a zmatených lidí k německým hranicím, honem než se zase volná cesta uzavře, byl zoufalý pohled. Ten nápad bych přirovnal k házení peněz do davu a údivu nad šlapanicí.

Druhá disonance: policisté v Röszke pracovali i dva dny v kuse, část z nich navíc přicestovala z jiných částí Maďarska, kde se museli během dvou hodin hlásit do služby. Při nabírání obyvatel tábora do autobusů se k nim i přes vyčerpání zvládli chovat korektně a instruovali je v angličtině, kterou dobrovolníci nebo sami běženci tlumočili do dalších jazyků. Naštvalo mě, když německý kuchař trval na tom, že se policistům nemá vydávat jídlo: v Röszke totiž, aspoň kam jsem viděl, neselhali jednotliví příslušníci, ale veřejné instituce samotné.

Úvodní fotka

Úvodní fotka (tady ji po kliknutí máte celou a v lepší velikosti) pochází z fotoreportáže, kterou pořídil Michal Jašek, absolvent sociologie Masarykovy univerzity, který do Röszke odjel pomáhat se skupinkou kamarádů. Jeho snímky (a komentáře k nim) říkají něco velmi podobného jako text Michala Kašpárka, jen jiným jazykem.

Celou fotoreportáž najdete na facebookovém profilu Michala Jaška

Co byl největší šok?

Právě netečnost veřejných institucí všech úrovní k lidskému utrpení.

V Röszke se projevila dvěma způsoby. Přímo tím, že se o příchozí museli plně postarat dobrovolníci a nevládní organizace. Stát zvládl jen represi. Nedokázal přivézt cisternu s pitnou vodou, ale dokázal přivézt vodní děla. Natáhl žiletkový drát, ale řezné rány zašívali Lékaři bez hranic.

Nepřímo se ta lhostejnost projevila informačním mlžením, měněním pravidel a jejich následným nedodržováním. A neplatí to jen o Maďarsku.

Co chvíli se mě někdo na něco ptal a přestože jsem se aktivně snažil získat aktuální odpovědi, skoro vždy jsem nakonec musel odpovědět: I’m sorry but I don’t know. – Kam jezdí autobusy z Röszke: do táborů, nebo k hranicím? Vezmou lidem otisky prstů? Co přesně to pro ně znamená? Nikdo z úředníků, kteří to věděli, nemohl nebo nechtěl říct, a i kdyby mohl, neslíbí, že to tak bude i za půl hodiny. Výsledek? Někteří z těch, kteří přešli hranici a dostali se do stanového městečka, se ze strachu z internace v Maďarsku nesmyslně vraceli nocovat do polí na srbské straně.

V Röszke i ve sběrném táboře ve Vamossabaidy, kde jsem se zastavil cestou, měla každá směna policistů jiný postoj k dobrovolníkům převážejícím běžence ve svých autech k nádraží nebo dál. Někdy to zakázané bylo, někdy ne – nikdy ovšem pro předražené taxíky.

Situace mimo Maďarsko se měnila z hodiny na hodinu: průběžně přicházely zprávy o tom, jak Rakousko, Česko nebo Německo zavírají hranice (rozuměj: přidávají namátkové kontroly). To se tlouklo s fámami o vypravování zvláštních vlaků. Rozhodování o osudech a v některých případech i životech celých rodin tak viselo na poznatcích spolehlivých jako Jolandiny věštby. Chytré telefony, wi-fi, Facebook, Twitter: to všechno je k ničemu, když nejsou informace.

Když pak táborem začala kolovat zpráva, že ho navštívil David Cameron, došlo mi, že se účastním kolektivní ztráty pojmu o realitě, a rozhodl jsem se nedělat pro zbytek neděle nic jiného než loupat a krájet cibuli.

Ještě před pár dny jsem netušil, v jakém informačním a právním vakuu se dá ocitnout v pupku civilizovaného světa. Transparentní státní správa, informační éra, humanistická Evropa, natož přehnaně humanistická Evropa: to všechno je pro mě po Röszke bullshit, fráze bez významu. Zatímco Jean-Claude Juncker v evropském parlamentu korektně promlouval národním vládám do duše, v Röszke se rodily děti v kukuřičném poli. Viděl jsem tam to, o čem jsem četl v knihách a co jsem si nikdy nedokázal představit, natož tak blízko: chaos a lhostejnost šestačtyřicátého roku. Přinejlepším.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (187 komentářů)

Marek Ondrášek | 29. 9. 2015 11:01

Kašpárek to vidí ze svého pohledu. Chápu, je mladý a měli bychom pomáhat. Lidem jako je on nedochází, že především muslimští běženci mají naprosto jiný hodnotový systém než středoevropané a že tito lidé se nebudou chtít přizpůsobit naší společnosti. Bezpečnostní riziko - to sluníčkovým lidem nic neříká.
Inu snad s věkem dojde k jiným názorům.
Jeho spolupráce s extremisty z Antify mne ani nepřekvapila.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

46or56? | 25. 9. 2015 15:20

Jen jestli to pro Madary spis neni jak sestapadesatej...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Lokutus | 22. 9. 2015 20:28

Nechci teď hodnotit názory a postoje různých lidí. Chci jen vyjádřit názor na informační vakuum a zmatené chování státních představitelů. Politici i úředníci se setkali se situací, která je pro ně noční můrou. Jsou mezi dvěma mlýnskými kameny. Společnost se polarizovala takovým způsobem, že ať udělají co udělají, udělají to blbě.
Hledáte viníky? Nehledejte je ve státní správě. Ta nedělá nic jiného, než to, k čemu má mandát. Hledejte je mezi sebou. Ať už patříte ke "sluníčkářům" nebo "náckům", pokud víříte současnou společenskou náladu, máte na tom svou vinu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Test | 22. 9. 2015 18:54

Citace - Motor / 18.09.2015 09:32

Test


[b] Test [/b]
[i] Test [/i]
[u] Test [/u]
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Míša | 22. 9. 2015 15:13

Názor Merkel před pěti lety: Multikulturalismus selhal!

http://zahranicni.ihned.cz/evropa-slovensko/c1-47229300-merkelova-integrace-cizincu-selhala
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

S T R A C H | 21. 9. 2015 09:27

______________________________ ____

Když odmítnu někoho pozvat do svého domu na návštěvu, tak nejsem povinen nikomu vysvětlovat své důvody.
Sousedé si o mně mohou myslet, že to bylo kvůli předsudkům, zaprděnému čecháčství, maloměšťáctví, strachu z neznámého, .... mají právo si myslet cokoli.
Ale nemají právo mi tam toho člověka poslat proti mé vůli. Je to můj dům a po mých důvodech nikomu nic není.
______________________________ ____
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kanioková J. | 21. 9. 2015 00:05

Štvou mě ankety k tomuto problému. Neustále tam lítá argument - strach. Existuje spousta lidí, kteří absolutně neuvažují o strachu, ale o ODPORU vůči islámu, a všemu, co s touto ideologiií souvisí.
Pro nás, kteří takto uvažujeme, je nepřijatelná "víra", pro kterou není absolutně zásadní a základní prioritou - ŽIVOT. Pro kterou je stále u většiny muslimů nemyslitelná naprostá rovnoprávnost pohlaví.

Jedna zajímavá zkušenost -
"V mezinárodní firmě, kde jsme pracovali, však byli i jiní. Hodný čas jsem seděl v jedné větší kanceláři (nebo menším openspacu) s jedním mladým muslimem z Čečenska. A bylo to naprosto v pohodě. Neměl žádné zvláštní požadavky a dalo se s ním bavit o čemkoliv. Kromě Rusů, samozřejmě. Pak ovšem do stejné kanceláře dorazili další dva muslimové, jeden z Maroka a druhý, tuším, ze Spojených Arabských Emirátů. Pak to začalo, všichni tři muslimové se bavili již jen mezi sebou, odkudsi přitáhli do kanceláře modlitební koberečky a začali pravidelně zabírat zasedačky, aby mohli mlátit v předepsaný čas hlavami o zem. Má domněnka je, že muslimové mají určité nadkritické množství, kdy si začnou přizpůsobovat své okolí."
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2015/09/17/imigranti-muslimove-a-africane-z-prvni-ruky/

Absolutně odmítám islamizaci Evropy..... dokud budou "humánní nesmyslné zákony, jako jsou teď", nesmyslná přehnaná "lidská práva", dotud je podrazem pro naši civilizaci si sem nechat usazovat muslimy. Je to naprosto sebevražené pro Evropu, pro naše potomky !
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan | 20. 9. 2015 21:59

Myslím že jedna věc je integrace a druhá pomoc někomu v nouzi, kdo to nutně potřebuje. Tak že pomoc ano, nejlépe na místě, pobyt dočasný a integrace ne! I když by se někomu kdo potřebuje levnou pracovní sílu náramně hodila, měli by jsme myslet na následky....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

antifašista | 20. 9. 2015 13:13

Pan Kašpárek je zřejmě vzdělán v oblasti psychoanalýzy, a to ještě nějaké hodně vylepšené, pakliže za tak krátkou dobu odhadl, že se není čeho bát, že na nás běženci po pár letech pobytu v naší zemi nezačnou vytahovat právo Sharia, obtěžovat naše ženy atd. On to poznal už po pár hodinách. Prý proto, že ty lidi vypadají tak nějak podobně jako ty, co potkává v Praze v autobuse. Bravurní analýza!

Pan Kašpárek je bakalář žurnalistiky. Naprosto zbytečná a v reálném světě nepotřebná figurka. Bohužel právě novináři, vzdělávaní vlastně jen co do formy, nás rádi oblažují také obsahem svého sdělení k věcem, kterým vůbec nerozumí. Mívají pocit, že mají patent a rozum na všechno jen proto, že ze školy ví, kde správně udělat ve větě čárku. Skutečné vzdělání z nějakého oboru jim přitom chybí.

Pan Kašpárek je v návalu altruismu šokován utrpěním Syřanů a dalších kolem ISIS. Možná by měl víc číst a víc se zajímat, protože takhle trpí hodně lidí na hodně místech světa, v minulosti, teď i bude to tak určitě i v budoucnosti. A řešení rozhodně není vzít všechen takto trpící lid a prostě ho přemístit mezi ty, kteří si uměli své území a politické nebo náboženské klima v zemi lépe ohlídat.

Pan Kašpárek nás proti naší vůli nutí, abychom se starali o někoho, kdo tu kulturně a nábožensky nemá co dělat a s jehož příchodem vzniknou jen obrovské problémy, jako tomu bylo a je ve Francii, Anglii, ale i na mnoha jiných místech třeba v Asii. Obrovská část muslimů je totiž militantní a agresivní, pan Kašpárek ale i kdyby jeden ze sta byl mírumilovný, přinutí nás takto ex ante vnímat všechny. Až se to podělá, pokrčí rameny a obviní nás, že jsme dostatečně nedohlíželi na to, aby přistěhovalci dodržovali pravidla.

Pan Kašpárek rád pomáhá zbabělcům, pro které je jediným řešením jejich problémů doma od všeho utéct.

Pan Kašpárek zazlívá Maďarům, že si zcela v souladu se zájmy vlastních lidí a hlavně v souladu se zákony Maďarska chrání své území proti vpádům nezvaných hord (tady už rozhodně nejde o jednotlivce nebo pár rodin, ale o organizovaný atak).

Pan Kašpárek se podle mě chová jako fašista. Proč to nikomu nevadí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

fašista | 21. 9. 2015 09:42
reakce na antifašista | 20. 9. 2015 13:13

Pan antifašista zřejmě nechápe obsah pojmu "odluka církve a státu" kdyby chápal co to znamená tak by věděl že jistí věřící lidé budou mít vždy problém z jistým druhem požadavků státu (opus dei, extremní postoje jsou vlastní lidem a extrémisté mohou být budhisté židé nebo muslimové) no a proto máme ODLUKU STÁTU A CÍRKVE
Pan Kašpárek má sice vychozenou žurnalistiku a tak je podle antifašisty "nepotřebná figurka" ale jeho přínos ve "skutečném životě" spočívá právě v tom že píše, že formuluje rozumné věty, názory a argumenty. "vzdělávaní vlastně jen co do formy, nás rádi oblažují také obsahem svého sdělení k věcem, kterým vůbec nerozumí" Není argument - a pan Kašpárek tam byl a píše o tom co tam viděl a sděluje co si o tom myslí - což argument je.
Další odstavec je vyloženě směšný - "..přemístit mezi ty, kteří si uměli své území a politické nebo náboženské klima v zemi lépe ohlídat." To máme být jako my tady v ČR?! nenechte se vysmát.
a dál "Pan Kašpárek nás proti naší vůli nutí" už se začínám popadat za břicho a slovo blbec je případnější víc a víc.
Ano - my co jsme si to tu dokázali za 25let od revoluce "lépe ohlídat" bez ohledu na naši bdělost ze kterou poštveme policii na kdejakého kominíka budeme mít problémy z "uprchlíky" nebo džihádisty... jistě budeme mít zpoustu problémů ale spíš proto že jsme blbci než díky vrozenému sklonu všech muslimů (!) páchat zlo na naší civilizaci.
Pan Kašpárek pomáhá zbabělcům... ano Asad poslal povoláváky do své armády a Syrský branec hlasuje nohama... ano jak zbabělé nechtít střílet do vlastních lidí jak zbabělé...
Pan antifašista se rozhodně zastává slušných a poctivých Maďarů kteří "chrání své lidi" jestli je tohle antifa tak já jsem fa.
a ještě jedna věc....fak jů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

AeroKarel | 20. 9. 2015 22:00
reakce na antifašista | 20. 9. 2015 13:13

Nevím, čím pan Kašpárek nutí vás, mne nenutí k ničemu.
Docela mu věřím, že popsal realitu. Její vyhodnocení už je moje věc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 20:36
reakce na antifašista | 20. 9. 2015 13:13

Když je pan Kašpárek fašista, tak Vy budete určitě zastánce evropských demokratických hodnot vycházejících z liberalismu, že?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Štefan Horák | 20. 9. 2015 12:58

Když už jsou tady, musíme jim pomoct. Nenecháme je hladovět, trpět, ale pak musí pryč. Co nejdříve. Nevadí mi, že jsou jinak barevní než já. Vadí mi jejich náboženství, které představuje vážné nebezpečí pro jinak smýšlející svět. Bohužel tím, že jim podáte sklenici vody, se o své budoucnosti nic nedozvíte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavla | 24. 9. 2015 07:41
reakce na Štefan Horák | 20. 9. 2015 12:58

Říkáte, že pak musí pryč... Jsem zvědavá, jak to chcete dokázat! Nebo si myslíte, že dobrovolně odejdou? Jste naivka a nedokážete racionálně uvažovat... Když už jednou jsou tady, nikdy se dobrovolně nevrátí. Podáte prst a urvou vám celou ruku.. Většina z utečenců jsou totiž ekonomičtí uprchlíci a to je ten problém. Ti, kteří pomoc nejvíce potřebují, se tu většinou nedostanou...Jak všichni víme, je třeba řešit problém tam, kde vznikl, jinak to nemá smysl... Budou přicházet neustále, než zamoří celou Evropu..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

AeroKarel | 20. 9. 2015 22:01
reakce na Štefan Horák | 20. 9. 2015 12:58

Kam pryč?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 21. 9. 2015 15:22
reakce na AeroKarel | 20. 9. 2015 22:01

Na tuto otázku je jednoduchá odpověď, prostě ZPĚT. Bohužel neznáme odpověď na otázku "Jak?"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zara | 19. 9. 2015 20:36

Diky za pokus o vyvážený článek. ..ne se vším souhlasím, ale moc se mi libí snaha se na ty veci dívat bez předpojatých emocí které vidím na obou stranách naší české barikády mezi sluníčkáři a měsíčkáři co uprchlíky z principu jaksi nemusí. ...Pravda je jako obvykle někde uprostřed ...lidé jsou jak uprchlíci tak i zasahující policisté. Velmi rozumím vašemu komentáři že uprchlíci jsou ponecháni informačně na pospas. .nikdo se o ně vlastně nestará a všichni si je prehazují jako horký brambor...V tomhle dík všem co tam pomáhají. ..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Míša | 19. 9. 2015 16:31

Lepra v Salzburgu. Kolik je to kiláků na naše hranice? 200 po dálnici?

http://www.welt.de/politik/ausland/article146451406/Fluechtling-mit-Lepra-Infektion-in-Salzburger-Klinik.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 20. 9. 2015 15:28
reakce na Míša | 19. 9. 2015 16:31

To bude nepochybně nějakej hoax. A tohle taky:
Braniborská policie vyšetřuje případ muže ze Sýrie, který se údajně v ubytovně pro běžence chlubil, že patří k teroristické skupině Islámský stát. Zapojil se prý i do bojových operací. Jeden z uprchlíků si jeho slova nahrál na mobilní telefon a záznam předal policii.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

bohous | 19. 9. 2015 14:55

když si autor chtěl ukrást peníze na vodu, neměl by možná problém ani s větší zpronevěrou. A proto nevěřím objektivitě jeho úsudku a výběru fakt. A že to přece přiznal na věci nic nemění
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

mimo | 20. 9. 2015 11:22
reakce na bohous | 19. 9. 2015 14:55

Myslíte, že dobrovolníci nejí to jídlo, které vaří a nepijí tu vodu, kterou rozdávají? Jaká zpronevěra? Jak praktické by bylo, kdyby si každý musel ještě zařizovat vlastní svačinu někde v polích v Maďarsku... Nejspíš nějaké pitomé nedorozumění.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ještě dotaz na autor | 19. 9. 2015 14:22

Ten nelidský žiletkový drát ty nebohé "uprchlíky" nějak pronásledoval a nebo se do něj vrhali, protože nechtěli respektovat zákony dané země? Byli 2 000 km hluboko v bezpečné zemi, takže se spíš jednalo o takový malý džihád, ne? I ty házené kameny a rabování Duty free shopu v Roszke....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kuba | 20. 9. 2015 13:05
reakce na Ještě dotaz na autor | 19. 9. 2015 14:22

Byl jste někdy součástí nervózního zoufalého davu? Zřejmě ne, jinak byste tohle nenapsal. Stačí si představit nacpaný autobus v centru Prahy, kam se už nevejde ani noha, ale lidi se překřikují a přetlačují, i když jim nejde o život, zdraví, rodinu, ale pouze o 7 minut do dalšího spoje. A teď si to zkuste celé zhruba zestonásobit a máte Maďarské hranice.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Milan | 19. 9. 2015 14:18

Hm, nezabralo. Pořád je tu nechci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pred cim utikaji? | 19. 9. 2015 12:45

Utikaji pred islamem. A co nam prinasi? islam... :-(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jolana | 19. 9. 2015 10:15

Děkuji autorovi za zajímavý článek a za čas a energii, kterou do pomoci svým bližním investoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Kuli | 19. 9. 2015 08:41

Problém je v tom, že Evropa už nikdy nebude vypadat jako dřív. Jsme na prahu velké civilizační katastrofy. Do 20-ti lež Evropa ostatně vyhyne na stále se zmenšující porodnost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ing. Otakar Ježek | 19. 9. 2015 08:23

Jevy, se kterými se při masovém pohybu lidí setkáváme - davová psychóza, selhávání institucí, plýtvání, nepořádek,..atd., to není to hlavní. Souhlasím s tím, že migrantů se není třeba bát - dnes. Největší a zásadní hrozbou pro nás není jejich množství, ale jejich kultura založená na islámu. Příklad západních zemí nás učí, že přes jakékoli integrační snahy je jejich většina neintegrovatelná do naší společnosti. Oni se nevzdají islámu, který je válečnickou totalitní ideologií naprosto neslučitelnou s demokratickými liberálními hodnotami. Možná, že první generace nám bude za přijetí vděčná jako Turci v Německu v od šedesátých let, ale jejich druhá a další generace se budou chovat tak, jako muslimové v západní Evropě - budou vytvářet ghetta nepřizpůsobivých, budou snadno podléhat extrémistům a nakonec začnou bojovat proti našim zemím. Kdo tohle nevidí, hazarduje s naší budoucností. Přijmout nějaké migranty není problém, problém je nechávat je žít v Evropě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavla | 24. 9. 2015 07:55
reakce na Ing. Otakar Ježek | 19. 9. 2015 08:23

Mluvíte mi z duše. Konečně to někdo vidí, jako já. Též mám strach z budoucnosti. je mi jasné, že okamžitě se projevovat nebudou. Ale jejich kultura a náboženství vypovídají o tom, že jejich dominance bude neustále růst. Jsou neuvěřitelně nepřizpůsobiví a za každou cenu budou preferovat jejich právo a náboženství... V jejich povahách je díky islámu totální absence vděčnosti...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 9. 2015 00:27
reakce na Ing. Otakar Ježek | 19. 9. 2015 08:23

Integrace je nebezpečná, naším zájmem by měla být jejich domestikace. Což je proces nejméně na 60 let a je spjata se zaměstnaností. Pokud imigrant a jeho děti nepracují, nastupuje frustrace. My se likvidace ještě bát snad nemusíme, ale naši potomci ano.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavla | 24. 9. 2015 08:04
reakce na Triolet | 20. 9. 2015 00:27

Kolik takových pracujících Imigrantů spáchalo teror! Právě proto, že se začlení do společnosti, jsou slušní, přátelští a pak nevěříme vlastním očím, co dokáží.. Jaká brutalita a nenávist se v nich celé léta shromažďovala.. Takže je jedno, jestli pracují, nebo nepracují. Záleží na tom, jací jsou to fanatici..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 18:01
reakce na Triolet | 20. 9. 2015 00:27

Domestikace je, když se z divoké husy stává husa domácí nebo z vlka pes. Jste si jistý, že víte, o čem mluvíte?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 9. 2015 20:16
reakce na Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 18:01

Vážený pane Pleskote,
děkuji Vám za dotaz.
Domestikace (zdomácnění) znamená, v tomto kontextu, přirozené splynutí s hostitelskou společností. Imigranti se po přijetí do země začlení do sociálního systému, získají domovský status a postupně se naučí ve společnosti fungovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 20:52
reakce na Triolet | 20. 9. 2015 20:16

Pokud chcete vymýšlet slovům nové významy, upozorněte na to příště raději předem :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 9. 2015 21:23
reakce na Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 20:52

Pane Plesko,
domestikace znamená zdomácnění - nic nového. Nebo jaké slovo z mého textu máte namysli, kterému, dle Vás, vymýšlím nový význam?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 21:33
reakce na Triolet | 20. 9. 2015 21:23

Ano, ovšem zdomácnění divokého zvířete/divoké rostliny. Používat takové slovo o lidech je v lepším případě úsměvné, v horším ošklivé. Při delším rozpatlávání pak trapné.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 9. 2015 22:14
reakce na Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 21:33

Pane Plesko,
neztotožňuji se s Vaším názorem. Nevidím důvod, který by vylučoval používání slovního obratu domestikace/zdomácnění v souvislosti s lidmi. Domestikace imigrantů by znamenala jejich přirozené splynutí s původní hostitelskou společností, jak jsem již uvedla výše. Domnívám se, že takový vývoj by byl ideální.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 22:27
reakce na Triolet | 20. 9. 2015 22:14

Významy slov jsou jednak zachycené/diktované více či méně normativními knihami (zejména slovníky), především je ale určuje jejich použití. Možná se vám podaří přesvědčit většinu uživatelů českého jazyka, že slovo domestikace má/mělo by mít význam, v jakém jste ho použila, možná na to za pár (desítek) let zareagují i slovníky :)
Pokud jde o slovníky, je jednoduché si ověřit, že v nich se význam domestikace používá, jak říkám já. Pokud jde o většinový úzus, potvrdí vám totéž Český národní korpus. Toť vše. Jinak je to samozřejmě prkotina, jak vyrozumuji, nemyslela jste to urážlivě. Jinak to, co popisujete, se tuším běžně nazývá asimilace.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

kcrczivni_prcstrcdi | 21. 9. 2015 07:11
reakce na Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 22:27

Já myslím, že sdělení bylo zcela pochopitelné už z prvního příspěvku paní Triolet, včetně užitého pojmu. Jediný hnidopich, který tu něco rádoby hyperkorektně rozpatlává jste, pane Plesko, bohužel Vy. Zkuste ještě prosím ve slovníku pokročit i dále - k pojmu „přenesený význam“, „nadsázka“, „metafora“ apod. Z Vašeho způsobu uvažování by jistě neměl radost např. žádný veršotepec - honem obešlete všechny žijící, dokud je čas, s těmi Halasy a spol. už to nenapravíte. Domestikovat se jistě dá i kus dřeva, pokud ho frézou opracujeme k obrazu svého domu, nebo chronická choroba, s níž se chtě nechtě v rodině nějak sžijeme. Naopak Vy jste člověk, který by rád svět petrifikoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 21. 9. 2015 09:09
reakce na kcrczivni_prcstrcdi | 21. 9. 2015 07:11

Jak myslíte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavla | 24. 9. 2015 08:17
reakce na Gabriel Pleska | 21. 9. 2015 09:09

Ano, to si myslím i já.. Jste neuvěřitelný. Diskuze s váma je ztráta času...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 24. 9. 2015 09:31
reakce na Pavla | 24. 9. 2015 08:17

Zvolila jste vtipný způsob, jak ji prodlužovat :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 9. 2015 23:44
reakce na Gabriel Pleska | 20. 9. 2015 22:27

Pane Plesko,
důležité je jádro sdělení. Pokud jste ho pochopil, jsem ráda.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Triolet | 20. 9. 2015 20:19
reakce na Triolet | 20. 9. 2015 20:16

Omlouvám se za chybně uvedené příjmení, pane Plesko.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 10:06
reakce na Ing. Otakar Ježek | 19. 9. 2015 08:23

Pane inženýre, takže oni záměrně v Německu a ve Francii vytvářejí getta? Lépe se jim v nich žije, nebo proč? A já myslela, že getta jsou vytvářena silami majoritní společnosti.
Židé v našich zemích nebo ve stalinském Rusku žili v gettech proč? Protože to chtěli? Nebo protože po staletí byli obětí despektu, nedůvěry a ignorance majoritní společnosti?

Přehlíží se tady většina muslimských obyvatel daných zemí, která žádné problémy s integrací či asimilací nemá, ale proč by se o nich mluvilo, že, není to atraktivní. Také nevím, proč bych měla žít v domnění, že všichni etničtí Němci, Francouzi a nakonec i Češi žijí spořádaným životem a uctívají hodnoty vycházející z křesťanských tradic a liberalismu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 19. 9. 2015 20:50
reakce na Jolana | 19. 9. 2015 10:06

Muslimové problémy s integrací opravdu nemají. Problém má původní obyvatelstvo s muslimy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Peter Pan | 23. 10. 2015 19:42
reakce na Jan Capouch | 19. 9. 2015 20:50

Tak to jste na omylu. Zkuste s nimi zit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 10:29
reakce na Jan Capouch | 19. 9. 2015 20:50

No vidíte, to je právě ono!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Thomas König | 19. 9. 2015 08:18

Ten článek je jen o situaci v táborech. Není to o žádné podstatě problému. Dle jordánských expertů jsou 2 ze 100 těchto ekonomických migrantů teroristé z IS s novým pasem i identitou který se bude chovat slušně, než udeří. Tedy pokud dorazí 800 tis migrantů, pak to máte armádu 15000 teroristů. To je strašné. Je jasné, že celé toto organizuje IS, aby mohl založit v nejbohatší zemi EU spící buňky a tak ochromit Západ až přijde čas. Jinak by skuteční uprchlíci zůstali v Turecku, Jordánsku a jiných okolních zemích
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza | 19. 9. 2015 18:47
reakce na Thomas König | 19. 9. 2015 08:18

Islámský stát vydělává miliony dolarů denně. Skutečně si myslíte, že bude riskovat smrt svých bojovníků (kterých se mu na samém Blízkém východě nedostává) někde na moři, v chladícím voze nebo na maďarském poli, ať už hladem, utopením nebo vysílením? Nebylo by mnohem snazší, je sem poslat s falešným pasem regulérním leteckým spojem? Zkuste se oprostit od veškerých nenávistných a lživých zpráv, co jste si přečetl na internetu, a použijte mozek. Povedlo se?

Mnohem větší hrozbou je radikalizace příchozích v ghetech, kde budou žít na okraji většinové společnosti bez šance na integraci, šance na vzdělání atd. O to přesně IS jde. A vy a všichni vám podobní svými vystrašenými postoji tomuto procesu skvěle nahráváte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

maky | 19. 9. 2015 08:33
reakce na Thomas König | 19. 9. 2015 08:18

Citace - Thomas König / 19.09.2015 08:18

Ten článek je jen o situaci v táborech. Není to o žádné podstatě problému. Dle jordánských expertů jsou 2 ze 100 těchto ekonomických migrantů teroristé z IS s novým pasem i identitou který se bude chovat slušně, než udeří. Tedy pokud dorazí 800 tis migrantů, pak to máte armádu 15000 teroristů. To je strašné. Je jasné, že celé toto organizuje IS, aby mohl založit v nejbohatší zemi EU spící buňky a tak ochromit Západ až přijde čas. Jinak by skuteční uprchlíci zůstali v Turecku, Jordánsku a jiných okolních zemích

bez brecet na americkou ambasadu, ktera is stvorila a moznai nadale podporuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

pech | 19. 9. 2015 07:49

Řeč australského předsedy vlády v parlamentě.
Muslimové, kteří chtějí žít podle islámského práva Sharia, byli ve středu vyzváni, aby opustili Austrálii, čímž se vláda zaměřila na radikály ve snaze odvrátit možné teroristické útoky.
Howard sám pak rozhněval některé australské muslimy prohlášením, že podporoval špionážní agentury ve sledování národních menšin. Cituji:
„Přistěhovalci, ne Australané, se musí přizpůsobit. Přijměte to, nebo odejděte. Jsem unavený obavami tohoto národa u toho, zda nejsme ohroženi nějakými jedinci či jejich kulturou. Od teroristického útoku na Bali jsme u většiny Australanů zaznamenali nárůst vlastenectví.“
Naše kultura se vyvíjela během více než dvou století bojů, pokoušení a vítězství milionů mužů a žen, jež usilovali o svobodu. Mluvíme převážně anglicky, ne španělsky, libanonsky, arabsky, čínsky, japonsky, rusky, nebo jakkoli jinak. Tudíž, pokud se chcete stát součástí naší společnosti, naučte se jazyk!
Většina Australanů věří v Boha. Není to žádný politický pravicový nátlak, ale prostý fakt, neboť právě křesťanští muži a ženy založili tento stát na křesťanských principech, což je jasně zdokumentováno. A je jistě vhodné, aby to bylo vyobrazeno na stěnách našich škol. Pokud vás bůh obtěžuje, navrhuji vám, abyste uvažovali o jiné části světa jako svém domově, neboť Bůh je součástí naší kultury.
Vaši víru můžeme akceptovat, a nebudeme se ptát proč. Vše, co žádáme, je aby jste vy akceptovali tu naši a žili s námi v souladu a pokojném soužití.
Tohle je naše země, naše půda a náš způsob života a dáme vám veškerou příležitost k tomu, abyste toho všechno mohli užívat. Ale jakmile jste si začali stěžovat, naříkat a remcat o naší vlajce, našich závazcích, naší křesťanské víře nebo našem způsobu života, velmi Vám doporučuji využít další přednosti naší skvělé australské svobody - právo odejít. Pokud jste nešťastní, odejděte. Nenutili jsme vás sem přijít. Požádali jste, abyste tu mohli být. Tak přijměte zemi, která přijala vás.“
Možná, že pokud mezi sebou tohle rozšíříme, najdeme i my odvahu začít mluvit a vyslovit tu samou pravdu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk | 22. 9. 2015 08:20
reakce na pech | 19. 9. 2015 07:49

... vcelku s těmi myšlenkami souhlasím, ale je to hoax
http://www.hoax-slayer.com/gillard-muslims-leave.shtml
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Caren | 20. 9. 2015 11:26
reakce na pech | 19. 9. 2015 07:49

Velmi se s timto prohlasenim ztotoznuji a dovolim si kratkou osobni zkusenost. Pred 2 let jsem byla ucastna pracovniho jednani na nasem uzemi s vysokoskolsky vzdelanymi Muslimy. Vse probihalo hladce a korektne, do chvile kdy se na jidelnim stole (chybou kuchare ) objevilo veprove maso, v tu ranu bylo vsechno pryc, udelali neuveritelny skandal a my jsme se stali jejich uhlavnimi nenavidenymi neprateli a vsechna dalsi jednani uz probihala v tomto duchu. Tehdy jsem pochopila jak silna je jejich vira. Evropan se v cizi zemi nikdy takto nezachova, tim samozrejme nechci rict, ze meli porusit sva vyznani, ale stacilo slusne odmitnout s pochopenim, ze jsem v cizi zemi, kde toto je zcela bezne. To se bohuzel nestalo. Proto prichod uprchliku islamskeho a muslimskeho vyznani ve mne vyvolava obrovske obavy, protoze pokud my nebudeme vyznavat jejich viru stavame se razem pro ne nenavidenymi, byt zijeme ve sve rodne zemi a oni jsou jen pristehovalci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kveta | 19. 9. 2015 09:33
reakce na pech | 19. 9. 2015 07:49

Skúste tento príspevok, prejav austrálskeho predsedu vlády, vložiť do úst domorodému obyvateľovi Austrálie spred 200 rokov a pochopíte, že Európania robili vtedy presne to isté, kolonizovali územie, ktoré bolo stáročia domovom niekoho iného. S jeho prejavom by som inak súhlasila, ak by tu nebol tento maličký paradox.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bubak | 22. 9. 2015 18:49
reakce na Kveta | 19. 9. 2015 09:33

No a i pokud pripustime, ze evropsti kolonizatori vzdy jen pachali zlo, tak jak z toho plyne, ze by nyni meli dopustit, aby na nich bylo pachano neco podobneho?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Drobné rozdíly | 20. 9. 2015 17:53
reakce na Kveta | 19. 9. 2015 09:33

OK, dejme tomu. Ale je tu několik drobných rozdílů:

1) Těch původních obyvatel tam žilo jen trochu. Neměli celou Austrálii rozparcelovanou, neměli katastr nemovitostí, kde by bylo jasně vidět, který pozemek je čí. O většině území šlo docela oprávněně tvrdit, že šlo o území nikoho, terra nulis. Představte si, že Afrika je prázdná, jen na nejjižnějším cípu je nějaká vesnice. Tvrdil byste, že celá Afrika je jejich a že nemáte právo se tam nikde usadit?

2) Jak v Severní Americe, tak v Austrálii, se první osadníci snažili s domorodci vycházet. Svou kulturu jim většinou nevnucovali. Obchodovali s nimi. Dokonce i pozemky od nich často kupovali, nebrali si je násilím. Organizované násilí ve větším měřítku tam přinesl až STÁT, ona protispolečenská instituce přímo založená na násilí.

3) Úroveň rozvoje vědy, techniky, kultury a umění, byla u příchozích asi na 100x vyšší úrovni v porovnání s domorodci (kdežto u dnešních imigrantů to je naopak). Přestože tedy asi domorodci nebyli z příchozích nijak nadšeni, toto vše jim bylo přineseno. Někteří to ku svému prospěchu využili a o těch nyní neslyšíme, protože se integrovali do vyspělejší příchozí kultury a využívali jejích výhod. Slyšíme jen o těch, kteří se neintegrovali, žijí v rezervacích, remcají a citově vydírají. Přestože všude kolem sebe mají onu kulturu, vzdělanost, techniku, právo, literaturu, atd... nejsou schopni ani po generacích ji vstřebat, pojmout. Řeči o rovnosti kultur jsou mimo. Kultura doby kamenné prostě není ekvivalentní dnešní západní kultuře. Stejně jako není cool být lidojedem.
Ti lidé často nebyli nějak znásilnění Evropany, prostě jen nebyli mentálně schopni pojmout jejich vyspělejší kulturu (kdyby byli, mohli si ji již před jejich příchodem vytvořit sami) a v konfrontaci s ní zůstali zcela vykolejení. V májovkách to sice popisují jinak, ale to nemá moc velkou vypovídací hodnotu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

(anifašista | 21. 9. 2015 10:14
reakce na Drobné rozdíly | 20. 9. 2015 17:53

Jen tři poznámky
Hererové (Němci v Namibii 1904)
http://www.bbc.co.uk/czech/specials/1511_genocide_namibi/page3.shtml

Belgičané v Kongu
http://prehravac.rozhlas.cz/audio/1090052

Tasmánie (a jiné)
Dějiny rasismu 2díl.
www.youtube.com/watch?v=G1U2RqGZBwE
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bubak | 22. 9. 2015 18:50
reakce na (anifašista | 21. 9. 2015 10:14

I pokud pripustime, ze evropsti kolonizatori vzdy jen pachali zlo (opravdu?), tak jak z toho plyne, ze by nyni meli dopustit, aby na nich bylo pachano neco podobneho?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 21. 9. 2015 10:27
reakce na (anifašista | 21. 9. 2015 10:14

Irelevantní. Mě Hererové, ani Tasmánci nechybí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luboš | 21. 9. 2015 13:57
reakce na Jan Capouch | 21. 9. 2015 10:27

Bezva názor. Židi vám taky nechybí? Když odvezou lidi ze sousední ulice do koncentráku, taky vám nebudou chybět ? Kdo už vám bude chybět? Vaše rodina? Bude to dost Vaše aby to ve vás vyvolalo nějakou reakci ?Zvedá se mi z vás žaludek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Hatlapatka | 19. 9. 2015 07:14

Bože můj, to je komentářová žumpa. Nevěříte Kašpárkovi? To děláte dobře! Přečtěte si co píše Robert Osman (jdem.cz/bts7a2), co píše Berg v Lidovkách (jdem.cz/bts7b3), Lukáš Stříteský na BL (jdem.cz/bts7c6). Koho pravda zajímá, ten se k ní dobere.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ekonom | 19. 9. 2015 07:49
reakce na Michal Hatlapatka | 19. 9. 2015 07:14

"Věřím těm, kdo se mnou souhlasí" (Hatlapatka). Běž si kopulovat s Jakubem Jandou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 19. 9. 2015 16:12
reakce na Ekonom | 19. 9. 2015 07:49

To se sakra pletete. Naopak jsem se snažil najít Čecha, který by v těch táborech delší dobu byl a měl trochu kritičtější názor. Ale oni prostě nejsou. Lidé kteří viděli skutečnost na vlastní oči, zmanipulovaným, nenávistným příspěvkům na intertetu už nevěří. Třeba i Dan Drápal, muž ode mne názorově odlišný snad ve všech dimenzích, jehož některé dřívější články jsou protiislámské až xenofobní, nakonec publikoval toto (jdem.cz/bts8m6). A lidí, co ještě nedávno podepisovali petici proti výstavbě mešity a dnes třídí věci pro uprchlíky, přibývá. A přibývat bude, až se z bubáků stanou lidé z masa a kostí. Do táborů vyjeli desítky, možná stovky Čechů. Můžete tu lhát, jak je vám lido, vyvolat dočasnou histerii a vytřískat zní pár křesel v politice. Pravdu nezměníte a nenávist se nakonec obrátí proti vám (jak je to hezky vidět třeba u SSO).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Typ | 20. 9. 2015 17:55
reakce na Michal Hatlapatka | 19. 9. 2015 16:12

To je možná dáno tím, jaký typ lidí se tam vydává...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ruger | 19. 9. 2015 02:50

hmmm, akorát, že ať jsem se koukal na JAKÉKOLI video, kde se nastupuje do vlaku, či autobusu, majíé ženské s dětmi a staří lidé smůlu, dav mladých chlapů, chovajících se jako hajzlové je tam prostě nepustí. Vždy se snažím poctivě počítat poměr mezi touhle lůzou a rodiny s dětmi, či starými lidmi, vycází to skutečně 8-9:1 ve prospěch pakáže.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Honza | 19. 9. 2015 22:02
reakce na Ruger | 19. 9. 2015 02:50

Jistě. Tři dvouminutová videa, která jste viděl z tepla svého obýváku, jsou přece zcela vypovídajícím a dostatečným zdrojem informací. Skutečně jste tak omezenej? Nechce se mi tomu věřit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Budhika | 18. 9. 2015 23:21

Myslíte, že média zajímá těch zbývajících 90% lidí chovajících se slušně? Ti jim sledovanost nezvednou. Mnohem lukrativnejší je extrém. politici, kteří by se měli chovat státnicky jen uhýbají bojící se o hlasy davu v dalších volbách. Michal to popsal přesně. Aniž bych tam byl, mám stejný názor. Historie se.jen opakuje.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jirka | 18. 9. 2015 22:39

Nerozumim. Proc ti lidi bezi jako by za nima horelo? Maji za sebou 5-7 bezpecnych zemi. A zadam li pomoc a soucit nemohu si vybirat. Ze se rodily deti na poli? Proc jejich matky nezustali v recke nemocnici??? Ze se porezali o drat? Co treba ho neprelezat, v srbsku jim nic nehrozilo a nikdo do nich nestrili.

Vite jak poznam navstevu, ktera potrebuje soucit a pomoc? Nevykopava moje dvere!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kuba | 20. 9. 2015 13:19
reakce na Jirka | 18. 9. 2015 22:39

Proč běží, jako by jim za patama hořelo? Přečtete-li si ještě jednou a pozorně ten článek, dočtete se, že nikdo nic neví. Jediné, co vědí je, že se musí dostat do Německa a tam budou v bezpečí. Nebudou zůstávat v zemi, kde jim hrozí, že je nacpou do táborů a až jim dojdou prachy, pošlou je zpátky, odkud přišli. Možná jim to nehrozí, ale nikdo neví, jestli to za hodinu bude pořád tak.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Dexempo | 18. 9. 2015 21:50

Prostě se na nic neptejte, dělejte co vám nakážeme, ničemu se nedivte a #?příjímejte. Někomu na tom není něco jasnýho? No proto, holoto. Eurosocialismus si rozvracet nenecháme!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Radim | 18. 9. 2015 21:35

Zde je odkaz na blogerku z Recka, ktera pise o svych zazitcich s uprchliky

http://www.cultofweb.com/immigration-crisis-in-eu-entering-greece/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal | 18. 9. 2015 19:23

O ty co jsou uz tady se musime postarat a zaroven resit, aby uz se do Evropy dostali jen lidi kterym opravdu jde o zivot. A to ne chaotocky a nekontrolovatelne. Bohuzel ani pri nejvetsi empatii a soucitu si nemyslim, ze se sem vsichni vejdou :(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

ČT - Český Truhlík | 18. 9. 2015 16:00

Chtěl bych žít na planetě Jó a ne na planetě Né (viz dokument ČT). Nechci na planetě Jó manipulační zpravodajství "veřejnoprávní TV", která vybírá výpalné a politiky s oligarchy, kteří dělají totéž. Naštěstí Michal za své názory výpalné ze zákona nechce. Tuším, že přijme-li planeta Jó hromadu kohokoli z planety Né, stane se planetou Neé. Ti co vybíraj to výpalné, pro ty ten hromadný příliv z planety Né musí být betálnej byznis, jehož výdělky je možná ochrání. Ti co jim přizvukují jsou zřejmě mimo...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Mirek | 18. 9. 2015 15:00

Dobrý den,
díky za pokus o objektivní přístup, každý vidí co chce vidět, ale věřím Vám.
Podstatné je, že problémem nejsou uprchlíci. Problém je islám. Islám, který kolaboroval s fašisty, islám který vyznává pedofili, násilí na ženách, chce zlikvidovat bezvěrce... Píšu jako člověk, který procestoval muslimské země a žil dlouhodobě ve Francii. Urputné odmítání imigrantů chápu jako zdravou obranyschopnost národa. Současná uprchlická krize, mimo jiné, odhalila zrůdnost politické korektnosti a zcela zdiskreditovala média. Je mi líto skutečných uprchlíků před válkou, ale stojím na opačné straně.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 10:13
reakce na Mirek | 18. 9. 2015 15:00

A kolik pedofilů a násilníků jste potkal? Jak se dají poznat? Nebo jste něčeho takového byl svědkem? Nebo se toho účastnil? Češi s fašisty nekolaborovali? A jaké k tomu měli důvody? A co ta spousta muslimů, kteří bojovali proti fašismu?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Sluníčkář Kašpárek | 18. 9. 2015 14:53

Znám tyhle rebely, jsou v každé generaci. Kamarád například s obdobným zanícením bubnoval na happeningu u Temelína. Ovšem na rozdíl od pana Kašpárka z toho časem vyrostl. Je politováníhodné, když jim tenhle postoj zastydne do dospělosti,
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

QQQ | 18. 9. 2015 15:52
reakce na Sluníčkář Kašpárek | 18. 9. 2015 14:53

Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce, kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum - nebo tak nějak. Churchill
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 18. 9. 2015 15:15
reakce na Sluníčkář Kašpárek | 18. 9. 2015 14:53

... koukám že statečně klikáte na "+" u vašeho vlastního příspěvku ... 60 like během pár minut opravdu není přirozené - něco to vypovídá o tom, že "infantilní" je pro vás opravdu osobní téma :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 18. 9. 2015 15:07
reakce na Sluníčkář Kašpárek | 18. 9. 2015 14:53

Hmm, ano, např. takový Nicholas Winton - místo aby seděl doma v teple tak se vypravil pomáhat židovským dětem co prchali před nadcházející perzekucí. To se s hrdinou vašeho ražení a vaším vyspělým bojem v diskuzním fóru nedá vůbec srovnávat, vy už máte narozdíl od Wintona rozum :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

bohous | 19. 9. 2015 15:24
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 15:07

myslel jsem, že je odvážel z okupované prahy, tedy nikoli o přes tisíc kilometrů dál v hloubi bezpečného týlu od plotu, na který hází hořící pneumatiky
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

maky | 19. 9. 2015 08:37
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 15:07

Jahaha jak vystizne! :D
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

ESO | 18. 9. 2015 15:35
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 15:07

Hmm je pravda, že invektiva pana Sluníčkáře Kašpárka jsou poměrně drsná, ale vy si zase uvědomte, že toto nelze s dobou Nicholase Wintona vůbec srovnávat. My tady v Evropě a zvláště v ateistické ČR máme z Islámu strach! Jak zajistíte, aby lidé islámského vyznání v Evropě nepřibývalo takovým způsobem, že jich tu bude tolik na to, že jejich volební síla bude taková, že si prosadí cokoli např. Šaría nebo úplně zruší demokracii, protože podle muslimů je demokracie nesmysl, dle nich je jediný "zákonodárce" bůh.
Dnes nebo v nejbližších letech tento obrat v populaci asi nenastane, ale mám strach o naše děti a jejich děti. V jakém světě budou žít? Podívejte se na západ, do Belgie, Velké Británie, kde je muslimů již relativně dost, ti již požadují uzákonění islámského.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 18. 9. 2015 15:50
reakce na ESO | 18. 9. 2015 15:35

A jak že se to liší od doby Nicholase Wintona?

Vy se na to díváte pohledem historicky poučené osoby - v době kdy Winton ty děti vozil do Anglie nikdo nevěděl co bude dál, nikdo ani nevěděl že je čeká "konečné řešení" ... jen prchali před terorem, který už probíhal v Německu.

Podobné je i to, že židovské vyznání je stejně jako islám vůči našemu prostředí minoritní a jaksi "cizí". Judaismus, křesťanství i islám jsou příbuzná naboženství ze stejné rodiny Abrahamovských náboženství.

A i v době Nicholase Wintona se dalo do pohybu židů na statisíce/milióny.

=> problém byl přesně stejný jako dnes, jen po 70 letech lidé považují Wintona za hrdinu, kdežto ve své době nejspíš slyšel přesně stejné argumenty, které podáváte vy.

Také mám dítě, ale lidí co prchají před válkou a jinou perzekucí je mi líto. Nemyslím si že by měl být někdo nucen jim pomáhat když nehce, ale toho co udělal Kašpárek (se kterým se jinak v názorech na většinu věcí rozcházím a jeho články jsem už přestal z větší části číst), si cením.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radim | 18. 9. 2015 21:40
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 15:50

Mám obavy, že se to od doby Nicholase Wintona nijak neliší, jen k těm židovským dětem pak můžete přidat i české děti křesťanské a nebo bez vyznání, které pak budou prchat před islámem. Jen nevím, kdo je bude zachraňovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

ESO | 18. 9. 2015 16:12
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 15:50

V pohledu na pana Kašpárka se shodujeme, také si cením takového přístupu.

Chápu vaše přirovnání k Nicholasi Wintonovi, my nakonec ty uprchlíky přijmeme, protože naše společnost je takto založena a proto musíme. Opakovat 2.sv válku vražděním nevinných lidí snad nikdo nechce, ale budu se modlit, aby to tak viděli i uprchlíci, kteří se zde zabydlí a přizpůsobí se naší kultuře.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

QQQ | 18. 9. 2015 15:56
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 15:50

Takže pokud vybíral jen děti a to ještě židovské, tak by jsme ho dnes označili za rasistu, xenofoba, islamofoba. Taky mu pokroková Evropa Nobelovu cenu nedala, nezachránil Romské děti zaprděný angličáček
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

maky | 19. 9. 2015 08:39
reakce na QQQ | 18. 9. 2015 15:56

aa pan bude myslitel.... asi vedel ze vic nez deti(budoucnost naroda) neuveze! :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Walter | 18. 9. 2015 14:49

Budoucnost ukáže jak obrovsky omyl Angela "utrpěla" již dnes je mi líto naši nové generace...Pandorina schránka je otevřena. Ne na darmo existuje 5 kontinent
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

dzery | 18. 9. 2015 16:28
reakce na Walter | 18. 9. 2015 14:49

s tema peti kontinenty je to naprosto presna poznamka. Ano, sam jsem si jeste donedavna predstavoval nas nynejsi a budouci svet jako "one world, one nation"...z casti tomu verim v tom budoucim svete, zel nyni nas ceka jeste hodne trnita cesta...to je realita.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Míša | 18. 9. 2015 14:33

Moje děti absolvovali některá očkování ve specializovaném centru v Motole. Všechny lékařky, se kterými jsem se setkala, mluvili o Turecku a státech severní Afriky, kam jezdí velké množství turistů z ČR, jako o rizikových. Jsou to prý poťemkynády "luxusních " hotelů, ve kterých pracují lidé, kteří si po použití WC nemyjí ruce...Každoročně jim v Motole končí několik desítek lidí nejčastěji s hepatitidou A a břišním tyfem. Informace několik let stará.

Jste si jistí, vy všichni amatérští pomahači, že jste schopni dostát veškerým hygienickým opatřením? Pracovníky policie, vojska a oficiálních organizací vidím vždy v rukavicích a s rouškou.
Co s sebou přivážíte ve svých autech, na svém oblečení a ve svém krevním oběhu?

Kamarádky dcera navštěvovala školku, kde se vyskytl 1 případ hepatitidy B. Došlo k uzavření zařízení na určitou dobu a desinfikovalo se vše, včetně jednotlivých kostiček lega a pastelek. A to jsou dnešní děti proti "béčku" očkované.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 09:35
reakce na Míša | 18. 9. 2015 14:33

Pokud se bojíte nemocí, hlavní nebezpečí epidemií hrozí od odpůrců očkování.

A víte kolik českých dětí si ve škole po použítí WC nemyje ruce a jak záchody vypadají po skončení vyučování? Počůraná prkýnka, nespláchnutá stolice, vložky a tampóny zastrkané za topením, i když vedle stojí odpadkový koš? (učila jsem deset let na soukromém gymnáziu).

Dále, dodržovali nakažení, o kterých hovoříte, hygienická doporučení pro dané země? Je opravdu problém v tom, že jsou tamní lidé nečistotní? Nebo jim zaměstnavatelé nezajistí hygienické pracovní zázemí (chybí papír, mýdlo, čistá voda?), stát nezajistí přísná hygienická pravidla a nevymáhá jejich dodržování? Není problémem spíš systém, který je zkorumpovaný a nefunkční, který není schopen zajistit nezávadnou vodu? (Co současné nákazy z pražské vody?)

Jistě, riziko nákaz a epidemií je, jako je všude, kde je více lidí pohromadě. Ale je to důvod nepomáhat? Nebyla by situace bez těch "amaterských pomahačů" (mnozí z nich jsou profesionálové), kteří suplují nefunkční systém, ještě horší, než je?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 19. 9. 2015 12:43
reakce na Jolana | 19. 9. 2015 09:35

Pracovala jsem na brigádě v pražském Hiltonu jako pokojská. Turci používali náš záchod jako turecký. Stoupli si botami na prkýnko a dále nebudu popisovat, jak vypadal celý zařizovací předmět od nádržky na vodu až po zem. Byly to bohaté rodiny. Dělali to VŠÍCHNI. Jak jsem měla pokoj s Turky, byla to jistota. Noc tehdy před 20. lety stála 6.000 Kč.
Zařekla jsem se, že toto už nikdy nechci zažít a pilně jsem se učila. A najednou mám strach, že je mi to houby platné.

Pokud jedu do Řecka, respektuji jejich zvyk házet použitý toaletní papír do koše. Chápu, že mají menší profil kanalizačního potrubí a odlišný způsob čištění odpadních vod.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 18:56
reakce na Míša | 19. 9. 2015 12:43

Paní Míšo, je možné posuzovat 25 procent populace světa, pokud mluvíme o muslimech, nebo 70 milionů lidí, počet obyvatel v Turecku, podle pár rodin z Hiltonu? Chcete aby někdo dělal závěry o Vás podle nějakého Čecha, který se neumí chovat?
Pokud byste chtěla v České Republice pouze lidi, kteří se chovají jako vy - jste typická Češka? Můžete popsat typického Čecha? Jak se chová typický Čech? Existuje typický Čech?
Pokud budeme předpokládat, že existuje typický Čech, co se stane, když potkáte člověka, který je Čech, ale jako typický Čech nevypadá? Vyženete ho?
S takovými generalizacemi opatrně, můžete být fašistka a ani o tom nevědět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 20. 9. 2015 02:35
reakce na Jolana | 19. 9. 2015 18:56

Vy se bojíte, že jsem fašistka a já se bojím rozšíření závažných infekčních onemocnění v Evropě. Tyto epidemie statisticky prokazatelně vybíjí větší procenta populace, než války a přírodní katastrofy.
V Evropě je zavedeno pravidlo dodržovat přísná hygienická opatření, očkování...Pokud byste se například v těhotenství 2x (!) nepodrobila testům na celou sadu pohlavních infekcí včetně AIDS, zacházeli by s vámi při porodu jako s infekčním materiálem.
Budete nazývat fašisty celý zdravotní personál, který tak bude u porodu zacházet s rodičkou, o které nemá žádné informace?
Prosím vyhledejte si sama, jaké nemoci se vyskytují v oblastech, odkud k nám ti lidé přicházejí. O četnosti výskytu. O rychlosti šíření. O odolnosti evropského obyvatelstva. O možnostech léčby. O existenci a dostupnosti vakcíny na jednotlivá onemocnění. O kapacitách evropských infekčních oddělení. Například na lepru, která se nyní vyskytla v uprchlickém táboře v Salzburgu vakcína není a nepředpokládá se, že vy v nejbližší době byla k dispozici.

Létáte letadlem? "Pokud poklesne tlak v kabině, nasaďte dýchací masku nejprve sobě, pak vašim dětem a pak případně pomozte ostatním cestujícím."

Máte kurz záchrany tonoucího? Již průměrné osmileté dítě vás stáhne ke dnu, pokud se k němu přiblížíte bez záchranného kruhu.

Znáte pravidla první pomoci? Neohrozit sebe ani ostatní.

A víte proč to všechno? Pomáhající je platný pouze tehdy, pokud je živý a zdravý!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 10:26
reakce na Míša | 20. 9. 2015 02:35

Paní Míšo, děkuji za reakci.

Říkáte, že pomáhat můžeme, až pokud si budeme na sto procent jistí, že nám nic nehrozí. Pokud si tuto situaci představíme, jak byste tedy pomáhala?

Zajímavé, uprchlíků se lidé bojí apriori, a to, že odpůrci očkování už epidemie a úmrtí dětí v Evropě a v USA způsobují, nechává média a občany bez zájmu. I když se tím zdánlivě dostáváme od tématu, vysvětlete mi, prosím, proč tedy lidé nekladou stejně aktivní a viditelný odpor tam, kde se nebezpečí už reálně ve velké míře vyskytuje? Např., OOVČR Odpůrce očkování v ČR nechceme?

Děkuji za doporučení k rozšíření rozhledu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 20. 9. 2015 15:45
reakce na Jolana | 20. 9. 2015 10:26

V žádném případě jsem neřekla, že pomáhat máme až v případě, že máme 100% jistotu, že nám nic nehrozí. Zdravotní personál těch infekcí při své práci nachytá spoustu, hasiči utrpí spoustu úrazů, i smrtelných, policie, vojáci, jiné profesionální organizace...Právě proto jsou obecná (nikoli moje) doporučení, jak účinně pomáhat.

Jaké nemoci se vyskytují v zemích, odkud k nám přicházejí běženci si zjistěte jednoduše sama. Převážná většina těchto infekčních onemocnění se v Evropě nevyskytují vůbec a nejsme proti nim očkovaní.

Naopak poučte vy mě, kdy způsobil neočkovaný Evropan epidemii. K zamezení šíření epidemií stačí určité procento proočkovanosti populace (je to mezi 80 až 100%). Je to založeno na solidaritě. Očkovaní tvoří štít. Neočkovaní jsou nejčastěji lidé, jimž to zdraví nedovoluje.

Shodneme se v tom, že očkování je jednoznačně nejúčinnější obrana proti závažným infekčním onemocněním. Z mého pohledu je to i dodržování hygienických opatření a prevence.

V Africe dochází k šíření epidemií i nedostatečným počtem izolací. Při podezření na nemoc (ebola...) se dostane člověk do karantény a i když není nemocný, velmi často se nakazí. Máme v Evropě dostatečný počet jednotlivě oddělených karanténních lůžek?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 20:33
reakce na Míša | 20. 9. 2015 15:45

Tak to se omlouvám, z příkladů na konci Vaší reakce mi to tak vyznělo.
Níže máte pár odkazů, o které jste mne požádala. Bohužel kvůli nepovoleným znakům nezadám adresu, ale jde to lehce najít: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě Spalničky v Evropě nebo třeba časopis Zdravotnictví a medicína ZDN 15, klíčové slovo spalničky.
Zajímávé články na toto téma má pravidlně prof. Maďar a další v časopise Epidemiologie a Vakcinace. Je tam spousta odkazů na zajímavé zahraniční studie.
Mějte se hezky, už mě to tu moc nebaví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 20. 9. 2015 21:22
reakce na Jolana | 20. 9. 2015 20:33

V Evropě je nebo byla EPIDEMIE spalniček??? Možná pár jednotlivců. Jsme na ně očkovaní.
V Africe jsou epidemie hnusných nemocí, které se v Evropě nevyskytují!!!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 21. 9. 2015 09:27
reakce na Míša | 20. 9. 2015 21:22

Paní Míšo, chtěla jste zdroje, ty jsem Vám poslala. Pokud se Vám to nepodařilo najít, nebo si to nechcete přečíst, nebo Vám informace Krajské hygienické stanice a českých kapacit v oboru, kteří se k dané problematice vyjadřují nejen v odborné literatuře, nejsou dost dobré, tak nemám co dodat.

Povinné očkování je povinné proto, aby bylo chráněno 100% populace. Očkovaní všichni nejsme. Proti spalničkám se děti očkují až v 15. měsíci. Pokud by bylo proočkovaných pouze 80% obyvatel, t.j. 2 000 000 neočkovaných jen u nás, tak aby rodiče s dětmi raději nevycházeli ven. A to se stalo nedávno v Německu. V roce 2011 téměř 4000 nemocných ve Francii plus nějaká úmrtí. Nedávná epidemie v Ústeckém kraji, asi 70 nemocných. Odborníci u nás varují před dalšími blížícími se epidemiemi, viz. Dr. Maďar. Z výše zmíněných zdrojů. Že jsou v Africe hnusné nemoci, Vám nikdo nevyvrací.
Tímto v naší diskuzi končím.
Pěkný den,
Jolana
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Joffrey | 18. 9. 2015 16:58
reakce na Míša | 18. 9. 2015 14:33

U žloutenky typu B není smrt pravidlem. U hladu ano.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 18. 9. 2015 17:35
reakce na Joffrey | 18. 9. 2015 16:58

1. Každý, kdo má hlad zemře??

2. Nevěřím, že mezi lidmi, kteří přicházejí do Evropy se najde jediný hladový. A i kdyby, tak ne tak, že by na to zemřel. Zato se obávám toho, že se mezi nimi najde výrazně vyšší procento infikovaných hepatitidou(kromě jiného), než v Evropě.

3. Pravidlo první pomoci je neohrozit sebe ani ostatní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Helena B | 18. 9. 2015 15:13
reakce na Míša | 18. 9. 2015 14:33

Víte, kde jsem se nakazila svrabem? V 4 hvězdičkovém hotelu v Krkonoších.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 18. 9. 2015 15:43
reakce na Helena B | 18. 9. 2015 15:13

Pravděpodobně nemáte nejmenší ponětí, jak obrovský je rozdíl dostat svrab oproti hepatitidě či břišnímu tyfu. Svrab je v ČR velice rozšířený. Velký výskyt např. na VŠ kolejích na Strahově.

Mimochodem ty koleje mi připomněly hodně starou historku mojí mámy, která též bydlela na koleji. Při pravidelné likvidaci breberek typu šváb, štěnice a jiné se vždy arabští studenti velice divili, proč to děláme. Oni s nimi normálně žijí. Historka stará 50 let!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 10:46
reakce na Míša | 18. 9. 2015 15:43

Jen tak neutrálně k breberám...když se jich nemůžete zbavit a jsou všude v bytech kolem, tak to jaksi vzdáte. Bydlíme v Moskvě a se šváby bojuju už rok, co tady bydlíme. Taky s nimi musím, jak říkáte, normálně žít, protože i po použití chemie se prostě vrátí. Pro sousedy je to "takaja malenkaja muška" a to je přece horšími nedělá, žijete, jak můžete, protože často nemáte jinou volbu. V New Yorku jsou zase staré činžáky plné krys....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 20. 9. 2015 15:59
reakce na Jolana | 20. 9. 2015 10:46

Šváb není ani MALÁ ani MUŠKA. Je to několikacentimetrový macek. O lidech, kteří jsou nuceni s nimi žít si nemyslím nic. Ján se šváby žít nechci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 19:43
reakce na Míša | 20. 9. 2015 15:59

Tak to záleží na druhu švába, ne? Zase hážete všechny do jednoho pytle.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Helena Bermak | 18. 9. 2015 15:12
reakce na Míša | 18. 9. 2015 14:33

Vidíte, to mně ani nenapadlo dát manžela do karantény poté, co se byl jako překladatel na hranici v Röszke. A to mám doma dvě děti. Děkuji, že jste mi otevřela oči. A pro jistotu už nebudeme jezdit vlakama a MHD. A nikam nebudeme lítat. A svého psa nebudu pouštět ven, co kdyby pokousal nějakého uprchlíka, nakazil se od něj... Hrůza pomyslet!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Baryk | 18. 9. 2015 17:57
reakce na Helena Bermak | 18. 9. 2015 15:12

Fandím vám, že se nenecháte strhnout hysterií a i nadále v klidu pouštíte svého psa ven kousat do lidí, aniž byste se obávala o jeho zdraví.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 18. 9. 2015 15:33
reakce na Helena Bermak | 18. 9. 2015 15:12

Víte paní kam si můžete strčit svou ironii?
Pouze jsem přetlumočila názory lékařek z doby, kdy se zde o uprchlické krizi nikomu ani nezdálo.
Dále jsem chtěla upozornit na to, že tu existují zákonná opatření týkající je infekčních onemocnění. Neznám je přesně, jen o nich vím a vím, že jsou závazná.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan | 19. 9. 2015 06:57
reakce na Míša | 18. 9. 2015 15:33

kdyz vam chce nekdo prodat vakcinu, tak vas musi trochu postrasit, takze doufam, ze jste do sebe nechala napumpovat celou radu tehle sracek vcetne zlute zimnice a do deti, manzela a psa taky :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 19. 9. 2015 07:47
reakce na Jan | 19. 9. 2015 06:57

Děti snášeli špatně Hexavakcínu. "Sračka" i dle zmíněných lékařek z Motola. Jejích názor byl též očkovat Hepatitidu B až před pubertou, nikoliv novorozeně (v rámci Hexavakcíny), dle jejich názoru se jednalo jednoznačně o lobby farmaceutických firem. Zároveň ale radili naočkovat "béčko" společně s "áčkem". Statisticky to vykazuje výrazně vyšší účinnost.
V rodině máme všichni pouze povinná očkování.
Dětem jsem přidala pneumokoka na radu lékařů poté, co se několikrát dusily a absolvovali několik nočních výletů na pohotovost, jednou i sanitou. Pravděpodobně nemáte děti, nebo jste neprobděl jedinou noc nad dítětem, které se nemůže plně nadechnout.
Psa nemám. Ale ti co ho nemají, nesmí bez očkovacího průkazu přes hranice.

Pokud jste proti očkování, odstěhujte se prosím do země, kde není povinné. Například do Afriky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hawkie | 21. 9. 2015 13:06
reakce na Míša | 19. 9. 2015 07:47

Názor lékařek z Motola na očkování proti Hepatitidě B: neskutečné, fakt povídaly takové nesmysly?
1/ Infekce se přenáší krví, pohlavním stykem apod., přičemž k přenosu stačí i aerosol krve.
2/ v populaci je nepoznáno mnoho nosičů, kteří neprodělali "akutní" - tedy ikterickou fázi onemocnění a často se při vyšetřování záchytu nové HB najde zdroj v rodině a další nemocní členové.. Onemocnění velmi často přechází do nenápadné chronicity, s postupným rozvojem cirhozy a jaterního selhání, eventuálně hepatocelulárního ca.
3/ Hodně nákaz je v období dospívání.
4/ Vakcína, pokud mě paměť neklame, obsahuje HBsAg (australský antigen), chrání velmi dobře (sám mám 30 let po očkování dobrou hladinu anti.HBsAg) a bývá dobře tolerovaná.

Jinak větší strach mám z vzestupu tuberkulózy, protože tato migrační vlna vymaže téměř s jistotou padesát let práce. promořenost bude konvergovat ke 100%, z toho během života tak desetina onemocní manifestním tvarem tuberkulozy. Zastavení plošné vakcinace byl jeden z omylů, dokonce jsem v diskuzi (patřím v interní specializaci k lidem s jistým vlivem a váhou, i když ne k elitě) uvedl, že vycházíme z předpokladu, že stabilita v oblasti bude trvat. věky...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 22. 9. 2015 22:56
reakce na Hawkie | 21. 9. 2015 13:06

Jednalo se o lékařky ze specializovaného očkovacího oddělení, které se stará i o děti po transplantaci.
Co přesně je na jejich názoru špatně?
Na tuberu jsem se jich také ptala a řekly zatím ne, že se stejně očkuje nemocí podobnou (název jsem zapomněla) a ochrana je malá.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Helena B | 18. 9. 2015 15:41
reakce na Míša | 18. 9. 2015 15:33

A z toho tedy vyplývá co?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 18. 9. 2015 15:47
reakce na Helena B | 18. 9. 2015 15:41

Z toho vyplývá, že bychom měli dodržovat zákonná opatření týkající se infekčních onemocnění. V tomto případě se jedná o pohyb mezi rizikovými skupinami lidí, a kterých prakticky nic nevíme.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

ESO | 18. 9. 2015 12:59

Musím sem toto video dát, protože to zdá se, spoustu lidí stále nechápe:
Je potřeb POMÁHAT těm lidem u nich doma !!

Imigrace, světová chudoba a kuličky:
https://www.youtube.com/watch?v=Q9OHapuhzs4
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Helena B | 18. 9. 2015 15:17
reakce na ESO | 18. 9. 2015 12:59

Ukázka čisté demagogie. A co s těmi lidmi, které uvízly na hranicích bez pomoci? Lidi nejsou kuličky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

ESO | 18. 9. 2015 15:44
reakce na Helena B | 18. 9. 2015 15:17

Demagogie...no když myslíte, podívejte se kolik je kde obyvatel ve světě, kolik je z nich chudých, ale opravdu chudých. Tady v Evropě jsme ze světového pohledu všichni boháči i ti důchodci s minimálním důchodem. Čísla jsou veřejně dohledatelná.

Co se týče lidí, kteří uvízli na hranicích, ano těm je v této situaci potřeba pomoci, proti tomu nejsem. Když už situace došla díky nečinnosti Evropy až takto daleko. Dle mého je potřeba se o tyto lidi na hranicích postarat, postavit tábory, kde budou moci přebývat jako lidé. Informovat je o situaci, že je nelze ihned v takovém množství pouštět do Evropské unie, když o nich nic nevíme. Informovat je o tom, že tady mají lidé strach z důvodu Islámského státu a že je potřeba každého prověřit a to může chvíli trvat...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

ESO | 18. 9. 2015 13:01
reakce na ESO | 18. 9. 2015 12:59

Omluvám se, opravuji odkaz:

https://youtu.be/Q9OHapuhzs4
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Tětek | 18. 9. 2015 12:36

"Na okraj: když jsme jeli pro ten velký nákup, bylo horko, a tak jsem na pás k nákupu přiložil dvě lahve vody, pro mě a pro kolegu. Mustafa, švédský dobrovolník a sám potomek syrských imigrantů, mezi vodu a zeleninu mlčky vložil špalík oddělující nákupy. Mohl jsem se před ním propadnout hanbou."
Tuto část jsem vůbec nepochopil, proč se MK propadal hanbou? To jako že pan Mustafa pije jen vodu z kaluží, aby mohl veškeré své finance rozdat? Asi ho časem čeká hořké prozření, až si uvědomí, že svět dobrovolnictvím nezachrání, ani kdyby se rozkrájel a nechal se rozvařit do guláše pro chudé.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Axeman | 18. 9. 2015 13:47
reakce na Josef Tětek | 18. 9. 2015 12:36

Možná proto, že vodu si zaplatí ti dva sami, zatímco jídlo jako humanitární pomoc zaplatí ze (získaných?) peněz...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

bětka.báthory | 19. 9. 2015 09:25
reakce na Axeman | 18. 9. 2015 13:47

Jako že za celodenní neplacenou práci v polní kuchyni si ti dobrovolníci nezaslouží dvě flašky s vodou zdarma???
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr705 | 18. 9. 2015 12:25

Potkani a holubi se nesmí krmit, jinak se přemnoží a stáhnou se k místu krmení. Vždycky se bohužel najde nějaký pomatenec, který je prostě krmit bude. Je to prostě hnus.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Satai | 18. 9. 2015 16:56
reakce na Petr705 | 18. 9. 2015 12:25

Naprosto spolehliva detekce hajzla je, jak o jinych lidech zacne mluvit jako o zviratech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Míša | 19. 9. 2015 17:02
reakce na Satai | 18. 9. 2015 16:56

Takže paní Šichtařová je hajzl?

"Je to jako mávat na zuřivého psa špekáčkem a zlobit se, že se do něj chce zakousnout. A když se seběhne celá potulná smečka, mávat špekáčkem dál a postavit kolem sebe plot. A když bude chtít smečka plot přelézt, zařvat na sousedy, ať si tu smečku laskavě vpustí na svou zahradu. A celou dobu dál mávat v ruce buřtem."

http://sichtarova.blog.idnes.cz/c/477200/imigracni-ekonomicka-sebevrazda.html
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jimmy Hayek | 18. 9. 2015 15:03
reakce na Petr705 | 18. 9. 2015 12:25

A vy konkrétně jste potkan, nebo holub?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr | 18. 9. 2015 10:48

Michale, já se obávám, že Vaše zkušenost a pár mírumilovně vypadajících fotek nemá šanci mě ovlivnit, když proti tomu stojí desítky videí na youtube a TV zprávách a článků s fotografiemi na internetu. I když vypnu zvuk u videozáznamu, aby mě neovlivňoval komentář lidí, nedokáže mě to ovlivnit nijak pozitivně. Určitě každý namítne, že i to může být zmanipulováno a že to nezachycuje celou pravdu. Jenže když kouknete do minulosti, nikde neuvidíte uprchlíky, ať už utíkají před čímkoliv, aby se chovali tak agresivně. Ano asi jsou frustrovaní, že třeba stojí a čekají co bude, ale pokud mi někdo donese jídlo a pití, tak s ním nebudu házet kolem sebe, nebudu nikoho napadat, dožadovat se speciálního zacházení. Budu sakra rád, že jsem utekl z nějakého, pro mě a třeba i ostatní, nehostinného místa. Nikdo nedokáže asi odhadnout jak by se zachoval, ale z toho co vidím je chování některých do nebe volající. Myslím, že hodně lidí to vnímá jako případy některých Romů co se díky sociálním dávkám nudí a občas dokážou udělat pořádný bordel a tohle ti lidé vidí, že přichází a Vy chcete abychom to vnímali, že jim je vlastně ubližováno? Opravdu ty lidi co sem přichází (do Evropy) z většiny nevnímám jako vystrašené, na životě ohrožované uprchlíky, ale jen další vychcánky, které nechtěli tolerovat ani u nich doma. Jak můžu vědět, že ty ženy a děti co s nimi přichází nejsou vytrženy z domovů, aby se jen zmírnil profil příchozích? Protože pokud bych byl uprchlík, nevylezu v Řecku ze člunu a budu se selfíčkovat s kámošema (foto z Reuters).
Už to ale uzavřu protože se jen motám v kruhu, těžko vám všem do puntíku vysvětlím jak to vnímám prostřednictvím diskuze na finmagu a tak doufám, že pochopíte moji frustraci z bytí když to uzavřu: "Díky za to, že nemám rodinu, o kterou bych se bál!"
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

GLove | 18. 9. 2015 18:26
reakce na Petr | 18. 9. 2015 10:48

Desítky videí? To myslíte vážně? Myslíte ta videa vytržená z kontextu, bez kompletních informací, některá pocházející i z jiného časoprostoru?... Tak to jo...

Kde jste byl situaci osobně zhodnotit vy, že takhle mudrujete?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

mroyko | 19. 9. 2015 12:54
reakce na GLove | 18. 9. 2015 18:26

To pisete otech ubulenych videich o chudaccich hladovych uprchlicich co maji lepsi telefon nez ja ze? Chpu, taky mi to prijde jak z jineho sveta kdyz clovek ve znackovych hadrech vysvetluje ze desne trpi a ma narok aby se dostal tam kam si rekne.
Skutecne, jak z jineho casoprostoru
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 19. 9. 2015 01:19
reakce na GLove | 18. 9. 2015 18:26

GLove, já jsem ale psal, že se snažím na věc nahlížet pozitivně jako autor článku, ale prostě se mi nedaří sám sebe přesvědčit.
Videa vytržená z kontextu.. ale já jsem přece uznal, že to z toho kontextu může být vytržené. Že Vy jste ten můj příspěvek nečetl celý?
Já nemudruju, jen se snažím dopátrat informací, chci aby mi někdo ukázal, že utíkat 3500km bylo jejich jediné východisko, že opravdu nestačilo jen přeběhnout hranici..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 18. 9. 2015 14:28
reakce na Petr | 18. 9. 2015 10:48

Soudit ty lid na základě toho, že si někdo z nich udělal selfie po příjezdu mi přijde přehnané ... zkuste se vcítit do kůže člověka co prchá před válkou a je šťastný že je z toho konečně venku - no tak se prostě v euforii někdo v tu chíli vyfotí.

Je to horší než když jsou evropani svědky nějaké nehody a jediné co je napadne je místo pomoci začít to natáčet na mobil? Podle mě ne.

Znamená to že pokud vypadají po příjezdu šťastně a fotí se, tak že jsou to vyčuránkové? Těžko. Co asi dělali např. emigranti z komunistického Československa, když na útěku překročili hranice? Myslíte si že se tvářili zkroušeně?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 19. 9. 2015 01:03
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 14:28

Těch selfíčkařů není málo https://www.google.cz/search?q=migrants+selfie a uvedl jsem to jako takovou třešničku na dortu.
Když se prostě vžiju do role uprchlíka, tak bych nemyslel na focení se, ano asi je to dobou, asi proto jejich počínání nechápu, utekl jsem před konfliktem v mojí zemi, díky bohu za to a tečka.
Ti co zdrhli z komunistického Československa přišli s pokorou a respektem k zemi co je nevyhodila zpátky za dráty.
Jak píšu jinde v diskuzi, pokud chtěli řešit svoji životní situaci, stačilo přejít jen hranice. Pokud ale utíkám cíleně 3500km, je za tím něco jiného, to mi prostě nevymluvíte.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Slávek | 18. 9. 2015 15:40
reakce na Hugo | 18. 9. 2015 14:28

No jo, celí štěstím bez sebe ukazovali svým zachráncům, jak jim podříznou krk! PET flašky (pardón, v té době ještě nebyly) házeli v euforii do kolejiště, pálili darované karimatky a v táborech pro uprchlíky se dožadovali s veškerou razancí typického českého vepřa, knedla, zela a svíčkové. Když museli čekat na vyřízeni azylu víc než týden, tak s chutí rozbíjeli vnitřní zařízení ubytoven - židle, stoly. Inu, typicky české oslavy. ...zkuste se vcítit do pozice člověka, který někomu nabídne pomocnou ruku a je mu na ní s chutí plivnuto.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Kabrt | 18. 9. 2015 12:57
reakce na Petr | 18. 9. 2015 10:48

lidi vnímaj pouze obrázky bez zvuku...v tom je s trochou nadsázky celej problém...jsme konzumenty propagandy...obe strany pak spolehaji (ne vlastne oni vi!!!) ze divak si neda praci s tim si proverit podavane informace nebo se zamyslet nad jejich vyznamem.druha vec je ta ze divaka (ctenare) zajima vetsinou pouze to co potvrzuje jeho vlastni usudky...snazit se pak vsechny privest k rozumu to je jako postavit se pred stado splasenych volu
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Radek | 18. 9. 2015 11:10
reakce na Petr | 18. 9. 2015 10:48

Protože jsou to dvě mentální pozice. První je totalní rezignace, zničení majetku vztahů, všeho co máte, máte na sobě, příbuzní nezvěstní nebo ještě horší. Pak jdete jak ovce a jste vděčný za vše.
Zcela jiná pozice je, když se na vás složí příbuzenstvo, 14 lidí vás sleduje na mapách na mobilu, čekají výsledky, protože do vás investovali 3500USD. Jste pod tlakem jako v korporaci před koncem kvartálu. Voda v PET dobrá, TOI TOI taky, ale vy máte v Kobani akcionáře, co chtějí výsledky. Pak nemůžete být zlomený člověk sedící na mezi. Tendr na pionýra nových lokací vyhraje ten nejlepší, nebudou posílat houžvičky. Mne to přijde v relaci očekávání.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 18. 9. 2015 11:17
reakce na Radek | 18. 9. 2015 11:10

Radku, já to beru, ale já zatím viděl celé rodiny, kdy dětem nedovolí si vzít jídlo a tohle a tamto ... tohle opravdu není na diskuzi na internetu, je spousta úhlu jak se na to celé můžete dívat a opravdu aktivně vyhledávám něco jiného než vidím, proto jsem Michalův příspěvek přečetl celý a na fotky jsem koukal taky 2x, ale nezlobte se na mě, já to v tom prostě nevidím. Jak Vy tak Michal píšete o skupinách lidí, kteří tvoří z mého pohledu tak 10%, jenže je tu těch 90%. Kam zapadají tito lidé? Opravdu přivítám cokoliv pozitivního před víkendem.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

R.. | 18. 9. 2015 11:52
reakce na Petr | 18. 9. 2015 11:17

Tak kdo ma penize pro celou rodinu, tak vezme celou rodinu, treba 6 lidi, kdo nema, tak vysle jednoho. Ja nevim jak je na tom stredni trida treba v Syrii, ty penize musi mit kes, protoze realitni trh v Kobani a jinde asi nefunguje, ale rekneme 15000 USD za celou rodinu... to bych byl taky extremne stresnuty, vsechnu energii, penize smerujete jednim smerem a madari tam najednou do mezery navezou nakladni vagon s ostatym dratem a vam se to komplikuje, musite jinudy... Co je na veci pozitivni, ze soucasti kontraktu je garance cilove destinace, prevadeci garantuji "Mnichov", jinak ty penize neuvidi, takze ty posledni veletoce nestoji dalsi penize, ktery asi nemaji, snizuje se jenom zisk paseraku.
Na jakakoli cisla nemam ambici, nevim jestli je neco 90 nebo 10.
Michal jako pekny, ale na workshop na tema vylovu rybnika bych kapry neposilal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 18. 9. 2015 12:45
reakce na R.. | 18. 9. 2015 11:52

OK. Když bych šel s celou famílií, dorazil jsem do Evropy .. hurá, to je podle mě nejhorší - cesta, to jsou asi ti klidnější, jenže...
Koukneme na ty "akčnější", ty velvyslance rodin, které zůstali zpátky. Vylezou z lodi, dají cigárko.. Týpci co si přijeli mercedesem pro sociální dávky. Proč je posílají, když nemají na útěk celý rodiny? Aby vyslanci našetřili sociální dávky a zaplatili cestu ostatním z rodiny? Tím že se budou chovat jak dobytci? Nevidím pokoru a vděčnost, vidím "děti které dostali slíbený legoland s disneylandem, ale auto se porouchalo 100km od zábavního parku a teď prudí rodiče".
Mě asi prostě nejde do hlavy, jak špatně se někdo má, když má na cestu (aspoň pro jednoho z rodiny) z vysokohorskou přirážkou v první cenový a přesto má mobil s roamingem. Pokud někdo jde z bojového konfliktu nepřijede v lepších hadrech než chodím já do města za zábavou. Nezávidím jim to, jen mi prostě hlava nebere, proč někdo takhle vybavenej a vyfiknutej může jít někam, kde se neustále hovoří o vysoký nezaměstnanosti a rodiny na pokraji chudoby jsou skloňovány ve všech pádech. Chápu, že míří do Německa, ale tam to taky nemají tak růžový. Chápu že "cestovky" v Sýrii jim to všem o nás malujou, ale vždyť jsme přeci hrozný bezvěrný cajci ne?
Já bych se rád podíval, ale ne na maďarský hranice, ale do Sýrie kde se naloďujou a jak to vypadá, co jim slibujou a kdo je sem posílá .. na mě jsou ty jejich příjezdy čím dál líp organizovaný..
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

R.. | 18. 9. 2015 13:27
reakce na Petr | 18. 9. 2015 12:45

Jezisku na krizku, lidi rvou, kdyz na dovolene s Cedokem maji vyhled do palmy a ne na more. A to je to stalo pul vyplaty. A oni uvali tri rocni platy a nekdo na ne strika vodu a podrazi jim nohy. Ja tam vidim podhoubi na situaci, ze mate placeny Mnichov, ale davaji vam vodu, takze ji hodite zpet a prevratite TOITOIku.
Co je tam presne k nepochopeni? Jsou tam ruzni lidi, treba i nekdo kdo je sam a ma jenom batuzek, penize sehnal, ale uz nic nema a nikoho nema, jsou tam pulky rodin, ktery podporuje nekdo z Kanady. Jinak roaming ma dneska kde kdo, vsichni arabove maji dva mobily, vojaci sedi v Bejrutu na tanku a cely den SMSkuji, pred 10ti lety to tak bylo, ne tak dnes. Hrne se vyhradne stredni trida, chudi nemaji penize a jdou v Turecku, Jordansku. Podle mne to 100% odpovida situaci. Debata muze byt, co se stane az budou vsichni v tom Mnichove. V automycce s Turkama asi delat nebudou, a auditory u AT Kearny asi taky ne. Tak si asi zaridi velkoobchod s zeleninou a budou zamestnavat branibory z NDR.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Petr | 19. 9. 2015 00:37
reakce na R.. | 18. 9. 2015 13:27

Radku díky. Proto jsem žádal o jiný pohled na věc. Člověk nemůže být u všeho a udělat si vlastní názor a tak si názor dělá jen zprostředkovaně, jsem rád, když to někdo vidí jinak a podělí se o to.
Jak jsem psal, nemám rodinu a tak jediný strach co mám je, že mi někdo za čas, až se to vyhrotí a mi nebudeme pro migranty jen tranzitní země, přijdu z práce a z bytu budu mít kůlničku na dříví, protože nějaký válečný turista frustrovaný z toho, že má z mého bytu výhled na protější panelák a ne na moře ... já vím, přeháním. Ale když už jsem si v životě něco vybudoval, nerad bych o to přišel, jen pro to, že se někdo neumí se svou životní situací poprat sám. A já vím, ozbrojený konflikt není žádná legrace, ale těch co nebojuje je dost, něco s tím udělat mohli.
Když už to srovnáváte s nespokojeným turistou, tak až se vrátí domů, ať zájezd reklamuje, to se běžně dělá. Dojdete za delegátem, domluvíte se, nejlépe písemně a s podpisem od delegáta, popis problému/ů a po návratu to jdete reklamovat. Věřte, že výhled, pokud nebyl v popisu, tedy písemně slíben, tak máte smolíka. Pokud ale jedete na vlastní pěst bez záruky, můžete být naštvaný jen na sebe. Pokud jim někdo něco nasliboval a nejsou spokojení, ať se vrátí a té "cestovce" co je do Evropy vyexpedovala udělají z kanceláře kůlničku na dříví. Nebo ať brnknou rodině, že "sliby chyby" a ať si tam toho co od nich vybral to tříleté spoření do matrace vezmou zpátky. Tohle by se Vám s Čedokem nestalo, ale jako u všeho, záleží také na zákazníkovi jak se k tomu postaví, pokud chce něco opravdu řešit, nebo jen hulákat na zaměstnance, který neví, co zákazníkovi kdo kde nakukal.
Asi se budete zlobit, ale jak jste napsal, chudší utečou do okolních zemí, prostě jen přes hranice. K vyřešení toho, že se nechci zdržovat na území kde lítají kulky vzduchem 24/7, to úplně stačí. Proč chci rovnou +-3500km dál? To mi hlava nebere. Uteču za hranice, třeba se to pak uklidní (vím že se to tam rube už nějaký ten rok, ale..) a vrátím se zpátky, ale tihle návrat neplánují... Nezáleží na postavení ve společnosti, to je jejich země, pokud nemají něco za lubem, jejich počínání nedává smysl, pokud je klasifikujeme jako uprchlíky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

R... | 21. 9. 2015 08:25
reakce na Petr | 19. 9. 2015 00:37

Nečetl jsem to celé, ale +3500km dál je naprosto pochopitelné, nikdo nezůstává v prvním sběrném táboře, Jan Lukas byl v Itálii dva roky a všichni by dali nevím co za to, aby se pohli dál do Kanady a USA, to stejné sběrné tábory v Bavorsku a Rakousku. Ti lidi nepočítají s tím, že se budou vracet jinak než turisti za 45 let s slzou v oku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

QQQ | 18. 9. 2015 10:45

Zajímavé, tak Maďarsko je uprchlíky nechtělo vpustit, když jim to nestačilo říct tak holt museli udělat opatření plot. Jediný kdo neustále zval emigranty bylo Německo (přijmeme všechny) a naši sluníčkáři (přijmeme 1M uprchlíku). A teď v Maďarsku sluničkáři brečí, že se o emigranty musí starat a Maďaři jim v tom nepomáhají. Pozvali jste si je tak se o ně starejte.
Chápu, že těm lidem by se mělo zajistit podmínky k přežití pokud ve válce přišli o všechno, ale to je v nejbližší bezpečné zemi. Podpora uprchlíků by měla spočívat v pomoci Turecku a podpoře vyzbrojení a vycvičení uprchlíků aby mohli bojovat proti IS. Pokud zvládnou bojovat kurdské ženy pak to zvládnou i tito mladící.
Uprchlíci a hlavně sluníčkáři by si měli uvědomit, že uprchlíci nás žádají o pomoc a musí počitat s tím, že se jim této pomoci nedostane (prostě ten příval nezvládneme) a že někteří si holt v Německu nebudou moci si nechat zpravit zuby, ale budou se muset vrátit zpět.
By mě zajímalo co dělá OSN, kromě toho, že zakazuje v nizozemí Černého Petra.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

vsw | 18. 9. 2015 10:44

Slyšel jsem jiný příběh, kamarádky mé ženy, původně sluníčkářky. Vydala se v Řecku na místa, kde se uprchlíci vyloďují. Vystoupili z lodě, vysrali se na pláž i přesto, že v dohledu byly hajzlíky. Vše co nepotřebovali vyházeli na zem kde stáli, přestože kontejnery na odpad byly opodál. Když vytáhla foťák, nastrčili ji orvané děcko, sami sebe ve značkových hadrech fotit zakázali. Okamžitě poté nároky na peníze, jídlo, zaopatření.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Takzvaný Samozvaný | 18. 9. 2015 10:00

Mě se nejvíc líbí, jak před "Islámský stát" každý mainstreamový plkal vkládá přívlastky "samozvaný", nebo "takzvaný".

Ale vždyť IS má všechny atributy státu, je organizovaný, vybírá daně, atd...

A že vznikl násilím a že nemá souhlas od každého jednotlivého "poddaného" a od každého jednotlivého vlastníka pozemku, že do toho státu vstupují a podřizují se mu, budou mu platit daně a budou respektovat jeho legislativu na svém pozemku?

A on ten souhlas nějaký jiný stát snad má?

A nějaký islamista diskutér jistě svým kritikům říká: "Nelibí se ti to? Tak odejdi! Samozřejmě svou pekárnu či své pole tu nech, ale táhni". Všichni zastánci státu jsou stejní.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

O to přece nejde... | 20. 9. 2015 11:32
reakce na Takzvaný Samozvaný | 18. 9. 2015 10:00

Jde o uznání podle mezinárodního práva... Stát musí uznat ostatní staty, aby "existoval" z mezinárodně právního hlediska.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

CosaNostra | 20. 9. 2015 17:57
reakce na O to přece nejde... | 20. 9. 2015 11:32

Jako že kladenská mafie má právo vybírat od majitelů hospod výpalné "za ochranu" jen tehdy, když ji uzná slánská a berounská mafie? Tak to jo...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Mue | 19. 9. 2015 10:18
reakce na Takzvaný Samozvaný | 18. 9. 2015 10:00

Pletete se.
Archy se souhlasy všech majitelů pozemků s uplatňováním CZ práva na nich jsou uložena v Národním archivu.
A souhlas se zdaněním a financováním nepřizpůsobivých, Blanky a vládních limuzín podepisuje každý v osmnácti letech. A pokud ne, zcela jistě vás zavazuje podpis vašeho pradědečka (s něčím úplně jiným).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin | 20. 9. 2015 09:50
reakce na Mue | 19. 9. 2015 10:18

Ja som v osemnastich podpisal prevzatie obcianskeho preukazu. Nespominam si, ze by tam bol nejaky dodatok o zdaneni. A pri kupe bytu a zapise do katastra tiez nebolo nic o prave Slovenska na moj majetok.
Co konkretne ste mali na mysli s Vasim prispevkom?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 18. 9. 2015 09:51

Hezké. Ale mě by spíše zajímalo, co ti skuteční lidé v nouzi, kteří trčí v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku a Libanonu, a nemají 5 tisíc euro na převaděče? Ti jsou pod radarem salónního humanisty, nebo se pro ně také pořádá nějaká akce?
Dejte prosím vědět, těmto jsem ochoten pomoci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

satai | 18. 9. 2015 10:20
reakce na Jan Daniel | 18. 9. 2015 09:51

Jsou tam trebas Doktori bez hranic. Pomoci muzes napr. na https://onetoday.google.com/page/refugeerelief/
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 18. 9. 2015 11:14
reakce na satai | 18. 9. 2015 10:20

Kdyby to nebyli typicky západoevropský protiizraelský magoři, tak bych jim i něco poslal...
http://www.jpost.com/Opinion/Columnists/Doctors-without-scruples
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 21. 9. 2015 09:58
reakce na Jan Pozner | 18. 9. 2015 11:14

V tom je právě ten problém. Není jednoduché pomáhat, pokud člověk nechce dávat peníze zpolitizovaným organizacím, nebo někam, kde se toho 70% rozkrade, nebo utratí na provoz.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 18. 9. 2015 10:01
reakce na Jan Daniel | 18. 9. 2015 09:51

Co oko nevidí, srdce nebolí. Když muslimové vraždili a vyháněli křesťany, nechalo to všechny v klidu včetně slavné OSN. Zato s kritikou Maďarska a pohých vodních děl a slzáku si pospíšili. Ozbrojujte se, tohle nedopadne dobře.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Inge | 18. 9. 2015 10:01
reakce na Jan Daniel | 18. 9. 2015 09:51

Napište na tureckou ambasádu, jistě vám poradí, jak pomáhat. A dejte pak vědět.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Farseeker | 18. 9. 2015 09:47

Nikdo je do Evropy nezval. Tedy s výjimkou Německa, které těžce přecenilo své schopnosti vnutit ostatním špinavou práci, zatímco samo vyjde z bordelu jako morální autorita Evropy.

Je dle mého naprosto v pořádku těm lidem vytvářet maximální nepohodlí, maximální bariéry a maximální pocit "nejste tu vítáni". Oni si to mezi sebou nepochybně řeknou a vzkážou to domů těm hordám, co se ještě nedaly do pohybu. Protože to, co vidíte dnes, to je jen zlomek toho, co chce sežrat Evropu zaživa a vyflusnout ji jako středověký (doslova) chalifát v příštích letech.

Pokud budeme vysílát stejné signály jako Němci (vítejte!), žebráme o vlastní pomalou kulturní a ekonomickou smrt. (Nejvíc mně baví ten argument o řešení stárnoucí populace - jakože arabáči nestárnou? Ne problémem není stárnoucí populace, ale evropské socialistické zřízení).

Pokud budem vysílat signál Táhněte!, možná se ještě zachráníme. Maďaři stejně dobře jako my totiž vědí, jak vypadá invaze.

Že to vůči nim není hezký? Na to já se*u. Pro mně je na prvním místě moje rodina. Nemám ambici zachraňovat cizí národy, musí se zachraňovat samy. Tak jako ostatní. Moje rodina za totáče nezdrhala, netáhla do bohatých zemí a nepoužívala děti jako lidské štíty - moje tu zůstala a s režimem bojovala.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Iva | 18. 9. 2015 14:56
reakce na Farseeker | 18. 9. 2015 09:47

Kdyby vaše rodina s režimem bojovala, tak by byli zavření jako političtí vězni a vy byste nikdy nemohl vystudovat. Možná se vaše rodina režimu podřídila, takzvaně drželi hubu a krok, prostě přežívali, jak se dalo. Ale tihle lidé utíkají před horším režimem než byl tady. Kolem vás nelítaly bomby, nebyl jste to vy, komu ve třinácti letech šrapnely roztrhaly břicho.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Sára | 18. 9. 2015 13:32
reakce na Farseeker | 18. 9. 2015 09:47

Plně s Vámi souhlasím!
Že p. Kašpárka tak moc nedojímají důchodci, kteří žijí z 10000 Kč na měsíc, kteří žijí v ubytovnách, kteří chodí vybírat popelnice a kterým hodí naše vláda "přilepšení" úžasných 40 Kč /měsíc? I on bude jednou důchodce - nevím za jak dlouho, ale tipla bych si, že při tom, kolik už teď vyhazujeme nesmyslně za "integraci" našich privilegovaných celoživotně nepracujících občanů, na něho žádné peníze na důchod nezbudou. A taky by mohl jít trochu pomoci matkám samoživitelkám, a taky mladým rodinám, a taky mladým lidem, kteří nemohou sehnat práci po škole, atd. Myslím, že by se mohl realizovat v ČR a pro české občany, na které politici naprosto kašlou! Vždycky platilo, že bližší košile než kabát - až budeme mít vyřešeny problémy u nás, můžeme se více angažovat jinde.
Jsme jiná kultura než jsou muslimové a vidíme v Německu, Francii, Švédsku, jak to nefunguje a oni nevědí, co dělat s milióny muslimů, kteří nepracují a jsou na dávkách - je to šílená zátěž pro sociální systém, nehledě na nárůst kriminality. Kdyby tu nebyli, asi bychom nemuseli poslouchat, jak Evropa vymírá - bylo by totiž více prostředků na podporu vlastních občanů, mladých rodin.
Taky budu s napětím sledovat, jestli se mu bude líbit, když mu v rámci "politické korektnosti" zruší např. "černého" krále z jesliček (podobně jako tento týden v Belgii...), aby to neuráželo naše budoucí muslimské, aj. spoluobčany.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 10:37
reakce na Sára | 18. 9. 2015 13:32

Paní Sáro, a myslíte, že pokud by pan Kašpárek chodil dobrovolničit do domova důchodců, tak by se naši politikové a daňoví poplatníci stali zodpovědnějšími?

Podle článku https://www.investigace.cz/kolotocove-podvody-v-cesku/ (zeptejte se autora na zdroj...) o daňových podvodech připraví naši podnikatelé ruku v ruce s nefunkčností státu v této oblasti stát o 400 miliard ročně - schodek v rozpočtu je asi 100 miliard. Nepřítomnost uprchlíků vám důchod nezvedne.

Ukažte mi, prosím, oficiální studii, statistiku, ve které se uvádí, že přítomnost muslimských imigrantů zapříčinila snížení dávek a důchodů v dané zemi.

Odkud máte informaci, že milióny muslimů v daných státech nepracují a jsou na dávkách? (Stejné věci se vykládají o nás ve Velké Británii. Nepracujeme, jsme líní, nevzdělaní, čerpáme peníze ze systému, krademe. Jsme takoví? Upřímně, někteří asi ano).

Pokud Evropa vymírá, jak říkáte, odkud budete brát těch "více prostředků na podporu vlastních občanů"?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

foji | 18. 9. 2015 09:25

Jsem rád že i salónní levičák vyjede taky někdy do reálného světa. Je krásné jak s antifou a vegany pomáháte a i ze svého účtu nemalý finanční obnos odkrojíte. A u osobní aktivity jednotlivců či skupin by mělo zůstat, nenuťte naivní altruismus ostatním.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Pat Bateman | 18. 9. 2015 08:31

"Co byl největší šok? Právě netečnost veřejných institucí všech úrovní k lidskému utrpení."
Autor by se měl konečně probrat, vylézt ze své oblíbené čajovny a vydat se do reality, protože to je naprosto běžné a racionální chování každého státního úřadu. Asi každý z nás s tím má tisíc a jednu zkušenost...
Proč on by se měl starat o problém, který nezpůsobil, jednoznačně mu nepřísluší a nikdo mu to nenařídil? Úředníkovi jde o to, dokopat se v klidu bez průseru do konce pracovní doby, jemu jsou nějaký migrantu u zadela a i kdyby nebyli, tak s tím stejně nesmí nic bez rozhodnutí nadřízených udělat.

Takže čeka pomoc od úřadu může jenom opravdu naivní člověk!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

foreigner | 18. 9. 2015 09:42
reakce na Pat Bateman | 18. 9. 2015 08:31

Tak to mozna vidite. Tak to hodne bylo za komancu. Ale ja mam zkusenosti i jine.

Mimo CR existuji statni spravy ktere Vam nejen daji odpoved, ale aktivne se zeptaji co potrebujete vyresit, a aktivne (v ramci platnych zakonu) vam pomuzou najit optimalni reseni - a pokud neni neco uplne presne, ale je to v duchu zakona, tak je to taky ok (mluvim ted o sve mnohalete, opakovane, zkusenosti z Noveho Zealandu). V UK je to o trochu mene proaktivni (resp. vice to zalezi na cloveku), ale porad se snazi nehazet klacky pod nohy. Zeptejte se nekoho z CR kdo zakladal firmu v UK jestli drive vybavil veci se statem nebo s bankovnim uctem - to statni se da zvladnout po webu za par hodin, bankovni ucet musite vybehavat nekolid dnu i dele (znam pripady kdy to trvalo >mesic)

A abych rekl i o CR - i lidi ktere jsem potkal na urade tady se casteji nez ne snazili pomoct (pokud se k nim teda clovek apriori nechoval jako k debilum co jen opruzuji..) - akorat spousta zakonu je napsana tak idiotsky, ze ze libovolne rozumne reseni je protizakonne.

Napr. cesky zakon vyzaduje ze _kazdy_ clovek _musi_ mit trvale bydliste - takze pokud jste Brit, ktery v Britanii nezije, a chce byt v CR (trvale bydliste muze ziskat nejdrive za dva roku pokud ma za manzela/ku Cesku/Cecha), tak si musite proste bydliste v zahranici vymyslet aby to slo dle zakona vyplnit. Jenze samozrejme poskytnuti falesnych udaju je taky protizakonne...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip | 18. 9. 2015 08:50
reakce na Pat Bateman | 18. 9. 2015 08:31

Vidíte. Já bych skoro řekl, že článek je právě o tom, že autor z té čajovny vylezl a fyzicky se do té reality vypravil. Takže ten váš komentář je dost hloupý.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Libri | 18. 9. 2015 02:18

To je všechno hezké co jste poznal na vlastní kůži. takže nyní také jistě umíte přesně říci, zda oni imigranti prchají před hrůzami války anebo prchají za blahobytem Německa,Anglie a Švédska. A má otázka zní máme tomu tleskat, či se snažit ač pozdě jakkoli bránit? Jinak postřeh že EU je spolek rozmazlených levičáků je jistě správný. Umělý slepenec schopný napsat přes noc direktivu jakékoli ptákovině ale neschopný řešit zásadní věci. To vědí všichni kdo nemají hlavu na nošení čepice již dlouho. Nyní se to jen více obnažuje jakoby odsouvané řešení Řecka nestačilo. Pokud budou novináři neustále oblbovat lidi lakováním skutečné příčiny na růžovo, dělají společnosti jen medvědí službu. Dnes jsem četl komentář k tomu, že chudáci imigranti jsou utlačování policií. A pokus o ilegální proniknutí do státu je asi v pohodě, nebo co? Má stát respektovat uprchlíky anebo mají uprchlíci respektovat pravidla státu kam se snaží vstoupit. A neříkejte, že se pravidla mění chaoticky. Základní princip o slušném chování při vstupu k hostiteli není nutné mít v paragrafovaném znění - a kupodivu to paragrafované je. Jedinou chybou je, že si to vedení hostitelských států začíná uvědomovat až dodatečně. Ale to je problém všech levicových sluníčkářů, že je krásně na zemi jen když svítí sluníčko.bohužel v reálném světě někdy také zahřmí a padají kroupy. Pokud by na to šel sedlák v plavkách s opalovacím krémem, taky se se zlou potáže.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel H. | 18. 9. 2015 10:59
reakce na Libri | 18. 9. 2015 02:18

Pro uprchliky je vstoupit legalne na uzemi EU velmi obtizne (nutnost mit vizum napriklad), ktere tezko muzou ziskat v takove Syrii, kde je obcanska valka, instituce dobre nefunguji a zvlaste pri tak velkem naporu lidi a zaroven neni umozneno zadat o azyl na ambasadach. Vznika tu tedy paradox, ze aby mohl uprchlik zadat o azyl treba Nemecka, okolnosti ho nuti ilegalne prekrocit hranici a dostat se do Nemecka, kde o azyl pozada.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Libri | 18. 9. 2015 11:44
reakce na Pavel H. | 18. 9. 2015 10:59

Pavel.H. a v Turecku je taky obtížné požádat o víza do EU?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 18. 9. 2015 11:18
reakce na Pavel H. | 18. 9. 2015 10:59

V Sýrii je válka? Nevěřím, islám je přece náboženství míru...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 10:42
reakce na Jan Capouch | 18. 9. 2015 11:18

Tak to asi bude tím, že ten konflikt nemá s Islámem moc co do činění, že? Jádro pudla.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 19. 9. 2015 10:45
reakce na Jolana | 19. 9. 2015 10:42

Jasně. A to, že je Asad alavita a většina Syřanů sunnité je jen detail. A Islámský stát jsou buddhisté.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 19. 9. 2015 12:34
reakce na Jan Capouch | 19. 9. 2015 10:45

Pokud vím, tak Islámský stát funguje na základě obyčejného fašistického režimu. Fašisté v Německu také využíval křesťanství ke své propagandě - znamená tedy křesťanství=fašismus?
Islám jako takový s tím nemá co dělat.
A co Asad a jeho diktátorský režim má společného s Islámem?
A nejsou to především obyčejní lidé - muslimové, kteří na tento BOJ O MOC doplácí?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Milan | 24. 9. 2015 19:40
reakce na Jolana | 19. 9. 2015 12:34

Orazítkovat nějaký reržim jako diktátorský je jen současná mediální propaganda.Každému ,komu to jen trochu myslí dojde že demokracie nemůže být uýniverzálním lékem na všechny problémy.Podle mne může demokracie opravdu fungovat jen tam,kde jsou všichni občané ochotni dobrovolně se podřídit určitým pravidlům,tedy zákonům a nařízením která jsou nutná aby mohla společnost plynule fungovat a také je k tomu potřerbná určitá úroveň vzdělání a inteligence. Pokud nejsou , musí se fungování státu vynucovat určitou formou represe.Jinak to asi nejde.A země s mnoha náboženstvími,národnostmi,příp adněkmeny a zvyky udržet jen pohromadě a aby spolu neválčily,pro takovou zemi je demokracie k ničemu.Tam dobrovolná dohoda není možná.Krásně se to ukázalo v Egyptě.Po revoluci demokratickou volbou zvítězilo Muslimské bratrsvo,protože muslimové jsou tam náboženskou většinou.A po volbách začalo ihned prosazovat své zájmy na úkor ostatních náboženských menšin v zemi.Až NEDEMOKRATICKĚ vojenské převzetí moci vrátilo vše zase zpět.Jinak to asi nejde,protože by následoval chaos a pronásledování těch v nevýhodě.Jediná druhá alternativa by byla rozkouskovat zemi tak aby si každý přišel na své.Takže pomalu s tím máváním diktátorským režimem bez znalosti a pochopení co je reálně možné a co je jen fantazie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 20. 9. 2015 00:46
reakce na Jolana | 19. 9. 2015 12:34

V Německu byli nacisté - nacionální socialisté. Tedy v zásadě vyvrcholení evropského rozumářství se špetkou germánské mytologie. Z křesťanství měli tak Gott mit uns, původně bojové heslo řádu německých rytířů. Nacisté s křesťanstvím opravdu mnoho společného neměli.

A jednoduchý dotaz: dělá IS, stejné, podobné, nebo zcela odlišné věci, než dělal Mohamed (budi jeho jméno prokleto)?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 20. 9. 2015 09:35
reakce na Jan Capouch | 20. 9. 2015 00:46

Pane Jane, děkuji za komentář.

Není náhodou nacismus jednou z forem fašismu? Alespoň podle odborné literatury a učebnic dějepisu, ano.

Přečtěte si prosím mou reakci na Váš příspěvek znovu. Říkám v ní, že křesťanství používali jako svou propagandu a manipulativní prvek. Ne, že vycházeli z křesťanství, nebo že snad byli křesťanskou organizací. To překrucujete. V době, kdy bylo v zemi přes 60 procent protestantů a 30 procent katolíků, by jinak asi moc hlasů nezískali. .....Tady je jedna z mnoha dalších citací Hitlera ..We tolerate no one in our ranks who attacks the ideas of Christianity ... in fact our movement is Christian...
Zdroj Speech in Passau 27 October 1928 Bundesarchiv Berlin Zehlendorf, from Richard Steigmann Gall, 2003. Holy Reich, Nazi conceptions of Christianity, 1919 to 1945. Cambridge. Cambridge University Press. pp. 60 to 61.

No vidíte, Asadův režim, byť je muslim, stejně jako Huseinův režim, vychází ze striktně sekulární Baath ideologie.

Nikdo nepopírá, že členové ISIS věří tomu, že provádí džihád. A to hrůzným způsobem. Ale můžete doložit, že si všichni muslimové vykládají Korán stejným způsobem jako ISIS? To byste popíral rozrůzněnost Islámu, který z pohledu sociologického kvůli své různorodosti ani neexistuje. Můžete kvůli pár fanatickým blbům, v poměru k celkovému počtu muslimů, hodnotit celou skupinu? Jak potom budete postupovat při prostudování konfliktů, minulých a současných, v Jižní Americe, Indii, Číně? Budete dle těchto posuzovat všechny křesťany, hinduisty, buddhisty, ateisty?

A k vašemu dotazu: Jak myslíte, že se násilí, které se dělo v době válek v 7. století na Arabském poloostrově, lišilo od násilí náboženských válek na našem kontinentě?
Pokud Vám Korán přijde násilný, co říkáte na Starý zákon? Dělá obsah násilí, návodů k podrobení žen, vyzdvihování otroctví, atd., z Judaismu násilné náboženství?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 20. 9. 2015 22:23
reakce na Jolana | 20. 9. 2015 09:35

Fašismus bylo italské hnutí, a pak se používá jako levičácká nadávka každému jen trochu autoritativnějšímu režimu, který nechtěl kamarádit se SSSR...

Lidé válčí odedávna, pohané, křesťané, židé, muslimové i ateisté. S evropskými náboženskými válkami to bylo složitější. Většinou to byly mocenské touhy nějakého rodu a náboženské rozdíly tomu dodaly jen ideologickou "šťávu". Ve třicetileté válce šlo v zásadě o to zastavit Habsburky. Proto katolická Francie podporovala severského lva, stejně jako říšské státy přecházely z té na onu stranu podle momentálních zájmů a strategické situace. Konflikt v Ulsteru by rozhodně nevyřešila konverze tamních protestantů ke katolicismu.

Ježíš válku nevedl,Mohamed ano. Zcela zásadní rozdíl v samotných základech křesťanství a islámu.

Co se týče násilnosti judaismu a Starého zákona, židovství nikdy nebylo misijní náboženství. Původně to byla kmenová víra Hebrejů, a konvertovat=připojit se k izraelskému národu bylo a je velmi obtížné. Bible popisuje, jaké války Izrael vedl a vítězství jsou dokladem přízně Boží (ostatně existence židů dnes jako jediného starověkého národa je dobrým argumentem proti ateismu). Nikde tam není řečeno, že ten či onen válečník je příkladem a takto se má žid chovat i dnes. Navíc, není jen Töra, ale i Talmud a ten celkem jednoznačně přikazuje držet si odstup a zároveń poslouchat zákony země, kde židé žijí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 21. 9. 2015 09:02
reakce na Jan Capouch | 20. 9. 2015 22:23

Dobrý den, pane Jane,
to se mi ulevilo, že fašismus vymizel s koncem druhé světové. Jen to asi potrápí kvazivědce, budou muset přepsat knížky. Nicméně antifašistův příspěvek nahoře Vám dává za pravdu v tom, že můžeme být mimo mísu a ani o tom nevědět (a být fašistou a myslet si, že jsem liberál).

Ježíš válku nevedl, ale křesťané v jeho jménu ano, ať už motivem byla třeba moc, jak uvádíte. Proč tedy myslíte, že jen muslimů existují pouze náboženské motivy? Nebudou důvody k válkám a násilí obecně složitější, než jen hledat příčinu ve starých textech a soudit podle jedné knihy a pár fanatiků 25% obyvatel světa? Zatímco u jiných skupin zdánlivě nám bližším hledat jiné, ale zato rádoby logické a omluvitelné příčiny?

Uvádíte, že Talmud jednoznačně přikazuje držet si odstup....., jak tedy vysvětlíte existenci, v průběhu historie i v dnešní době, židovských extremistických skupin? Vylučujete náboženskou motivaci a doslovný výklad židovských náboženských textů? To by ale opět bylo proti výzkumům, např., Pedahzur, Ami, Perliger, Arie, 2009. Jewish terrorism in Israel. Columbia University Press. Pokud připustíme, že dalšími motivy jsou třeba politika, území, nacionalismus, jak to, že ani v těchto případech se dané skupiny neřídí Talmudem a v něm zdůrazňovanými zákony země?

Budeme kvůli extremistickým židovským skupinám a jedincům podezírat a odsuzovat všechny Židy?

Pokud si všichni muslimové vykládají Korán stejně, a to v jeho nejdoslovnější podobě, proč existuje tolik forem Islámu?
Hezký den.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

ToMa | 21. 9. 2015 22:14
reakce na Jolana | 21. 9. 2015 09:02

pokud tomu správně rozumím, paní Jolano,
chcete nám říci, že ne každý muslim je terorista, ale že každý terorista je muslim? Pochopil jsem to správně?
A to nic nemění na myšlence, že aktuálně nemáme problém s ultra-křesťanskými bojůvkami, nebo s židy-teroristy a v posledních pár desítkách let jsme ani neměli.
Ale s lidmi, vyznávajícími Proroka, s nimi je to bohužel poněkud jinak.

Pan Kašpárek popsal jaké to bylo v Roszke, já mám zase zkušenosti z Montfermeil. Nevidím pricipielní rozdíl mezi Maročany a Alžířany a jak se vyvíjeli mezi 1. a 3. generací a mezi Syřany, Afgánci. Pro sebe mám docela jasno, co se bude dít v budoucnu s přistěhovalci.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 22. 9. 2015 07:46
reakce na ToMa | 21. 9. 2015 22:14

Dobrý den, ToMe,
neříkal to náhodou Zeman? To bych si nedovolila přivlastňovat si jeho bonmoty. Jen mi prosím ukažte, z čeho usuzujete, že to říkám i já. Třeba jsem se špatně vyjádřila a ráda to uvedu na pravou míru.

Se zkušenostmi s muslimy se, myslím, nemusíme předhánět.

Ghetta vznikají v mnoha společnostech a žijí v nich nejen muslimové. Nejsou žádnou výjimkou ghetta, ve kterých musí žít lidé, kteří se od majority neodlišují ani náboženstvím, ani etnickým původem. Četl jste Orwellovu Cestu do Wigan Pier? Krásně tam popisuje anglickou spodní třídu.

V naší zemi máme historicky s vytvářením ghett přece velké zkušenosti. Proč se mám tedy domnívat, že Islám a etnicita je důvodem k jejich vytvoření?

To, že neděláte mezi lidmi rozdíl, v tom se shodneme. Jak řídá Pawlovská, blbci jsou procentuálně všude zastoupení stejně.

Já mám také jasno, co se bude dít, až tady náš podíl uprchlíků přistane. Pár dnů jsem strávila se svým dítětem ve školce. Byl tam malý Bulhárek, modrooký klučina, a malý Ukrajinec. Když si druhý den hráli sami, zeptala jsem se jich, proč si nehrají s ostatními dětmi. Víte co odpověděli? Několik rodičů řeklo svým dětem, aby si s nimi nehráli. Ty děti to řekli dalším dětem ve třídě. A samozřejmě to stejným způsobem řekli i těm dvěma chlapcům. Dovedete si představit, při současných názorových tendencích a rétorice v naší společnosti, co se bude dít, až to nebude Bulhar nebo Ukrajinec, ale malý Afgánec nebo Syřan a ještě k tomu muslim? Tudíž já mám také jasno - vlastní ignorancí se vydáme cestou budování nových ghett.

Hezky to shrnul pan Capouch v příspěvku nahoře... Muslimové problémy s integrací opravdu nemají. Problém má původní obyvatelstvo s muslimy...

Pěkný den,
Jolana
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jolana | 22. 9. 2015 08:07
reakce na Jolana | 22. 9. 2015 07:46

Abych se opravila, vlastně pochybuju, že se vydáme cestou vytváření rovnou celých ghett, to je extrémní. Přinejmenším ale jejich integraci nebo dokonce až asimilaci, majoritou tak vehementně požadované, jim tímto chováním bude naše společnost bohužel velmi ztěžovat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomas Kaleta | 18. 9. 2015 12:05
reakce na Jan Capouch | 18. 9. 2015 11:18

V Syrii je v podstate vojna USA s Ruskom. To ostatne je len maskarada pre masy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 20. 9. 2015 17:59
reakce na Tomas Kaleta | 18. 9. 2015 12:05

To už daleko spíš tam je válka Saudské Arábie proti Iránu...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

R.. | 18. 9. 2015 12:18
reakce na Tomas Kaleta | 18. 9. 2015 12:05

Presne tak. A po trech letech tuhych boju mezi USA a SSSR, tam v srpnu poslali rusaci 14 poradcu a delniky co asfaltuji letiste. Cimz prevysili vojenske pridelence USA trojnasobne. Jenom tech 1500 rezavejch humru s zterelejma penumatikama je tam vic nez ZILů. Uvidime co bude v dalsi svodce z frontove linie.
A jak vubec stihaji rusove zasobovat ty raketovy krizniky u Tartu? Jeslti kazdy kazdy den vypali na ISIL nebo AlNusru 50 raket, tak to musi vozit v lodich k
z Krymu pres Bospor?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Bell | 18. 9. 2015 08:17
reakce na Libri | 18. 9. 2015 02:18

Ubi nihil est, caesar suo iure excidit.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Capouch | 18. 9. 2015 09:36
reakce na Bell | 18. 9. 2015 08:17

Když už připomínáte Caesara, tak řešil (a vyřešil) obdobný problém s kmenem Helvetiů...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip | 18. 9. 2015 07:25
reakce na Libri | 18. 9. 2015 02:18

Syty hladovemu neveri.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 18. 9. 2015 08:26
reakce na Filip | 18. 9. 2015 07:25

Moc nechápu tento příspěvek. To jako, že nevěříme, že se tam u nich nemají skvěle?
Já tomu věřím, ale současně také vím, že s tím nedokážeme nic udělat, když nejsme ani schopni postarat se o své nejbližší ...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip | 18. 9. 2015 08:46
reakce na Pat Bateman | 18. 9. 2015 08:26

Netvrdím, že máme přestěhovat zbytek světa do Evropy. Ale pokud už mám na svém území kupu lidí bez základních věcí, včetně starých, nemocných a dětí, tak základní lidská slušnost velí poslat tam kontejner na odpadky, pár doktorů a někoho, kdo podá základní informace. A to do doby, než vymyslím, co teda budu dělat dlouhodobě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Mirek | 18. 9. 2015 09:32
reakce na Filip | 18. 9. 2015 08:46

A taky tak nějak to na začátku bylo. Jenže tohle chování pobídlo milióny lidí k cestě do Evropy. No , což, teď budeme mít možnost starat se o ně příštích 30 let.

Na druhou stranu kdyby si kluci udělali doma pořádek, tak se nemuseli trmácet
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!