Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Do minulosti spějme zpátky. Labour Party je zase pořádně rudá

| 16. 9. 2015

Zešíleli britští labouristé, když za svého vůdce zvolili socialistu ze staré školy, soudruha Jeremyho Corbyna?

Do minulosti spějme zpátky. Labour Party je zase pořádně rudá

Labouristé byli v éře Tonyho Blaira (1994 až 2007) pokládáni za vývěsní skříň evropské levice. Ve své politice New Labour se rozešli s marxismem, vytáhli stranu ze svěrací kazajky odborů a především – přijali liberální principy, omezující vliv státu na ekonomiku. (Připomínám, že do roku 1994 měla Labour Party ve stanovách článek IV, pocházející z roku 1917, který stranu zavazoval prosazovat společné vlastnictví výrobních prostředků.)

Blair byl superstar levice, inspiroval evropské sociální demokraty a téměř všichni lídři sociálních demokracií ho rádi veřejně nazývali přítelem, včetně Miloše Zemana nebo Jiřího Paroubka.

S kým se ale bude přátelit Jeremy Corbyn, nový vůdce labouristů? Po jeho boku se patrně budou tetelit levicoví radikálové – vůdce Syrizy Alexis Tsipras, případně Pablo IglesiasPodemosu.

Průřez rudým myšlením

Ke Corbynovi se hodí spíš Internacionála nebo hymna labouristů Red Flag než God Save the Queen. Teď je však vůdcem Her Majesty’s Most Loyal Opposition a mnozí politici s tímto titulem se dříve nebo později stěhovali na Downing Street, aby předsedali Her Majesty’s Government.

Dá to nicméně pořádnou práci, představit si, že Corbyn dovede v konzervativním království Labour Party k volebnímu vítězství. Posuďte sami – z výběru Corbynových názorů a plánů:

Vyšší zdanění bohatých. „Austerity (důraz na rozpočtové úspory) je politická volba, nikoli ekonomická nutnost,“ hlásá Corbyn. Ujišťuje, že je zastáncem vyrovnaného rozpočtu. Odmítá ale úspornou politiku. Chystá se posílit příjem rozpočtu – mimo jiné tím, že zvýší sociální pojistné z příjmů převyšujících 50 000 liber ročně (dvojnásobek průměrného příjmu).

Kvantitativní uvolňování „pro lidi“. S uvolněnou monetární politikou Corbyn souhlasí, chystá se ji ale předělat. Při kvantitativním uvolňování nakupuje centrální banka od komerčních bank cenné papíry (zpravidla státní dluhopisy). Tím zvyšuje množství peněz v oběhu a snižuje úrokové sazby.

Corbyn obohatil kvantitativní uvolňování o přívlastek „lidové“. (Téměř jako české třešničky: „s lidmi pro lidi“.) Nový vůdce opozice chce odsunout Bank of England na vedlejší kolej. Plánuje, že o použití uvolněných peněz namísto centrální banky bude rozhodovat vláda. Kabinet vytvoří národní (vládní) investiční banku, která bude (muset) vykupovat vládní dluhopisy. Těmi se budou hradit projekty v infrastruktuře, bydlení dopravě, školství, zdravotnictví nebo v zelených energiích. Takový projekt by se také mohl jmenovat „turbo na inflaci“.

Nasnadě je otázka, proč s kvantitativním uvolňováním „corbynomika“ počítá? Copak ho Británie potřebuje? Vždyť její ekonomika roste tříprocentním tempem.

Znárodnění. Corbyn chce znárodnit firmy ve strategických odvětvích, privatizované v éře Margaret Thatcherové (1979 až 1990) a Johna Majora (1990 až 1997), zejména železnice a energetické sítě. Pravidelný přispěvatel do komunistického deníku Morning Star se také chystá oprášit zmiňovaný článek stanov Labouristické strany, který zdůrazňuje význam společného vlastnictví výrobních prostředků. 

Monarchie jako nutné zlo. Nový vůdce labouristů je pro republikánské zřízení s voleným prezidentem namísto dědičného monarchy. Nechce ale vést kampaň za zrušení království. Je jasné proč. Vzhledem k popularitě královny Alžběty II. by narazil. „Nechystám se svádět zápas za republiku,“ ujistil v magazínu New Statesman.

Irsko Irům (katolíkům). Corbyn je pro odchod britské koruny ze severu Irska a sjednocení zeleného ostrova. Protestanti varují, že tento záměr může roztříštit křehké příměří a vyvolat novou vlnu sektářských bojů v Ulsteru.

Regulace pro každého. Šestašedesátiletý veterán z Westminsteru (v Dolní sněmovně tvrdne jako poslanec už od roku 1983) je jako kovaný socialista pro vyšší minimální mzdu (living wage) a k tomu chce přidat levicový bonus – maximální mzdu. V programu má také přísnější regulaci škol a zdravotnictví. Ze zdravotnictví placeného z veřejných peněz (National Health Service) se chystá vytěsnit soukromé lékaře.

S Evropskou unií kupředu levá. Corbyn v referendu v roce 1975 hlasoval proti členství Británie v Evropském společenství. Ani Evropská unie mu nepřirostla k srdci, byť přiměla Británii přijmout zákony na ochranu zaměstnanců. „Za nynějších podmínek, nemůžeme být dál v unii s evropskými státy. Unie se musí změnit,“ prohlašuje. Nejdřív by se ale musel zbláznit, aby mezi proevropskými labouristy vedl kampaň za Brexit.

Nebezpečná Amerika a dinosauří NATO. Severoatlantická aliance je podle Corbyna dinosaurus, který neměl přežít pád železné opony. „Snaha Američanů a NATO obklíčit Rusko je jedna z největších bezpečnostních hrozeb současnosti,“ napsal politik v článku pro magazín sdružení Stop the War Coalition. V rozhovoru pro Russia Today přirovnal zvěrstva Islámského státu k bojovým operacím americké armády. Realisticky ale připouští, že odchod Británie z NATO mezi labouristy neprosadí, zato ujišťuje, že nepřipustí modernizaci jaderných střel Trident.

Ať žije Palestina! Corbyn, patron hnutí Palestine Solidarity Campaign, chce prosazovat zbrojní embargo vůči Izraeli, je pro nezávislý palestinský stát a palestinským uprchlíkům přiznává právo na návrat.

Prostě se zlobíme

Patrně vás při čtení napadla tahle otázka: Proč labouristi hlasovali pro radikálního Corbyna, se kterým mezi usedlými Brity sotva mohou pomýšlet na triumf ve volbách?

Mám za to, že důvod správně formuloval Robert Colvile, analytik zpravodajského webu Politico. Colvile připomíná, že Corbyna volili mladí lidé a „mladí stoupenci labouristů se nestarají o to, zda stranu povede politik, který ji udělá volitelnou. Chtějí jen někoho, kdo bude hlásat jejich rozhořčení.“

Prošedivělému socialistovi, který po londýnských ulicích jezdí až na výjimky na bicyklu, však ve volbách stranického lídra fandili nejen mladí labouristé, ale i někteří Toryové. Teď si mnou ruce, protože sdílejí přesvědčení, že Corbynovo vítězství vykáže Labour Party na dlouho do opozičních lavic.

Na twitteru najdete kampaň #ToriesForCorbyn. Její spoluzakladatel, konzervativec Charles Mortimer, se chlubí, že se dal za tři libry registrovat hned třikrát a třikrát pro Corbyna také hlasoval.

Nemělo by však Corbynovo vítězství varovat konzervativce před radikalizací opozice a rozdělením společnosti?

Robert Skidelsky, profesor politické ekonomie, člen Sněmovny lordů a také bývalý člen Konzervativní strany v analýze na webu Project-Syndicate upozorňuje, že Corbynovy ekonomické myšlenky nelze pokládat za nové a převratné, zato jsou slyšet stále častěji. Proto by je toryové neměli házet za hlavu. „Miliony lidí v Evropě mají oprávněný pocit, že ekonomický řád neslouží jejich zájmům… no a co udělají, budou-li jejich protesty jednoduše přehlíženy…?“ varuje Skidelsky.

Titulek jeho analýzy vyzývá: „Vezměme corbynomiku vážně.“


Úvodní snímek Profimedia.cz

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (24 komentářů)

Michal Hatlapatka | 16. 9. 2015 21:31

Já tady vidím paralely s americkou politikou. Lidé nespokojení se současným establishmentem volí radikálnější cesty. v republikánských průzkumech vede Trump, druhý Carson (jdem.cz/btsxh6), mezi demokraty zatím vede Clintonová, ale když se podíváte na trend má Bernie Sanders slušnou šanci jí brzo dotáhnout (jdem.cz/btsxj2).

Přítom si troufnu tvrdit, že Sanders i Trump jsou špatní kandidáti ve smyslu, že je malá šance pro ně získat středové, nerozhodnuté voliče. Ale radikální jádro si je prosadí, podobně jako Corbyna.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Altman | 16. 9. 2015 12:46

Corbyn mi aspoň přijde upřímný, otevřeně říká, co má v plánu.
Blair byl podle mne samá faleš. Image moderního skorostředového leadera, v realitě socializace kdečeho (zdravotnictví, ...), podpora nelegitimních zahraničních invazí, atd...

Spíš mne zajímá toto: pokud by Corbyn přeci jen vyhrál a začal svůj program realizovat, mají či nemají lidé poškození jeho činy právo se bránit, bránit svou svobodu a majetek?
Měli či neměli lidé právo bránit se vyvlastnění a porušování svobod například ze strany demokratické vlády v roce 1946 u nás?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Macháček | 16. 9. 2015 13:56
reakce na Jan Altman | 16. 9. 2015 12:46

Jedna věc je ovšem zajímavá. Do konce tisíciletí (tedy za Blaira) rostly státní výdaje výrazně pomalejším tempem, než za vlády "těžkých pravičáků" Thatcherové a Majora...
Ovšem poté se jim už vyrovnal.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ronnie | 16. 9. 2015 14:05
reakce na Tomáš Macháček | 16. 9. 2015 13:56

Jestli Maggie byla pravicova stejne jako Ronnie, tak pak je to jasne
http://www.mises.cz/clanky/ronald-reagan-protekcionista-1853.aspx
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Tomáš Macháček | 16. 9. 2015 14:25
reakce na Ronnie | 16. 9. 2015 14:05

Osobně bych řekl, že za její vlády se uskutečnilo i několik málo skutečně desocializačních opatření a samozřejmě i spousta opatření stát posilujících. U Reagana bychom stěží našli cokoliv, co by posunulo Američany ke svobodě. Konkrétně tito dva politici jsou součástí mýtu o nějaké "konzervativní" nebo "pravicové" revoluci, který přijala celá levice a mainstreamová pravice. Z větší části ale tvořili kontinuální most mezi svými předchůdci a nástupci.

Lepší byl Roger Douglas z Nového Zélandu, ale ani tam se to neobešlo bez leváren - konkrétně třeba snížení sazeb daně z příjmu kompenzovány zvýšením sazeb GST (jejich obdoba DPH)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 16. 9. 2015 13:46
reakce na Jan Altman | 16. 9. 2015 12:46

Libertariání (a klasičtí liberálové počínaje Rothbardem) v tom mají jasno. Každý má právo bránit svůj život a majetek proti agresi. Taková obrana je jediné přípusté/legitimní násilí. Vláda, jakákoliv, je z principu agresor. Nemůže existovat bez útoku na majetek občanů. Corbyn jako marxista je vyznavačem rozsáhlého násilí vlády, ale to už je jen o míře nikoliv o principu.

Největší soukromí vlastníci to vyřešili tak, že ovládli vládu. Jeden příklad máme na očích i v Česku. Není ale vůbec třeba, aby byli přímo členy exekutivy, stačí, když dosadí loutky. Podle mne si ale tak trochu hrají s ohněm. Nepřekvapilo by mě, kdyby v dalším stádiu socializace Evropy došlo ke znárodnění Agrofertu například. Přijdou ještě větší magoři než je Corbyn a dav přicházející o důchody a sociální výhody se nechá zdivočet a potom může na nějakou dobu nastat cokoliv.

Bohužel toto splynutí oligarchů se státem není řešení pro ty menší a pro jednotlivce. Spíše naopak viz třeba EET.

Otázka je ovšem značně akademická, protože soukromý majetek bude ve fázi rozkladu cílem útoku všech a nebude jak ho bránit. Jediné, co lze dělat, je co největší odpoutání se od státu a budování paralelních struktur dokud a pokud to jde. Nebo papá a odejít, bude-li kam.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomáš Macháček | 16. 9. 2015 10:32

No, je to rozhodně zajímavý obrat. Přinejmenším to ukazuje na jistý náladový posun uvnitř labouristů. Corbyn vyhrál naprosto suverénně a na marxist.com se vesele slaví. Teď, má ta strana s ním v čele šanci uspět, nebo spadne do ještě většího srabu, než je teď? Na jednu stranu teď mají toryové jednobarevnou vládu a labouristé utrpěli největší volební nakládačku od roku 1987 a Miliband byl údajně pro voliče příliš levicový (co teprve takový Corbyn!). Na druhou stranu má před sebou dost možná pět let, kdy může do konzerv šít a zvyšovat si popularitu (jaká vláda vydržela tak dlouho bez skandálu?). Taky se nemůžu ubránit jistým srovnáním s Obamou. Pokud bude mít Corbyn trochu chytrý píárko, tak bude do voličů hustit hesla "změna", "naděje", "pokrok" atd. To evidentně nějaké hlasy schrastit dokáže. Nemalá část voličů má v UK i jinde ve světě zavedených stran už plné zuby. Minulé volby to vyneslo nahoru lib-demáky. Rostou preference UKIPu a Zelených. Co se týká čistě počtu voličů, tak konzervativci nemají žádný zázrak. A jestli teď někdy praskne bublina, tak to může spoustu vlád u moci vyhodit ze sedla.

Takže bych úplně Corbyna neodepisoval. Jen mám takové neblahé tušení, že (podobně jako u Syrizy) kdyby se dostal k moci, tak ta hrstka rozumných návrhů (pápá NATO, EU, jaderné zbraně, Irsko) se tak nějak "zapomene" prosadit, zato ta sbírka sviňáren bude schválená velmi brzy
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Josef Fraj | 16. 9. 2015 08:54

Je mně z toho špatně i když věřím, že pan Altman si mne ruce, jak se to hezky řítí do vytoužené zkázy :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 16. 9. 2015 14:14
reakce na Josef Fraj | 16. 9. 2015 08:54

Neřekl bych vytoužené, ale logické a nevyhnutelné (ale i zasloužené).

Jestli je dobře to protahovat, nebo naopak urychlit, to už je věc názoru každého (když si odmyslíme, že jednotlivec to tempo stejně ovlivní naprosto zanedbatelně).

Pro co nejpomalejší degeneraci:
- Ještě chvíli si užiju klid
- Ještě chvílí se mohu připravovat na nevyhnutelné (nakupovat, co je třeba, atd...)
- Postupné utahování šroubů může postupně zvyšovat počet lidí státu se bránící, počet lidí sdílející libertariánské postoje

Pro co nejrychlejší degeneraci:
- Stejně to přijde, tak proč agónii protahovat
- Ať to přijde, dokud jsem mladý, zdravý, silný
- Nechci dalších X let financovat penzijní letadlo a zdravotnický socialismus, když stejně přijde změna, po které z těchto systémů žádný prospěch nezískám
- S prodlužováním agónie a marasmu bude degenerovat jak morálka, tak schopnost postarat se o sebe sama a proto změna bude mít mnohem více negativ

Na každém tom pohledu asi něco je.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 16. 9. 2015 16:01
reakce na Jan Altman | 16. 9. 2015 14:14

Kdyby to byl rychlý proces krachu sociálního státu a následné obnovy kapitalismu, tak proč ne. Obávám se, že nejpravděpodobnější je dlouhé období diktatur a centrálního plánování a různých přídělů potravin atd. To může trvat opět desítky let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 16. 9. 2015 17:27
reakce na Josef Fraj | 16. 9. 2015 16:01

Možné je vše. Ale ekonomiku zničenou socialismem neoživíte ještě větší dávkou téhož.
Po kolapsu demokratického socialismu se podle mne volný trh prosadí a to i v oborech, kde si to dnes lidi neumí představit (vzdělání, zdravotnictví) a kde to budou vnímat jako zradu, protože celý život platiti a teď když by potřebovali čerpat, najednou to končí.
Trh se tedy po kolapsu socialismu prosadí, jediná otázka podle mne je, zda "oficiálně" a "legálně", nebo prostřednictvím masivního nárůstu šedých a černých paralelních struktur.

Lidé nemusí být přesvědčení rothbardiáni, aby pochopili, kde jídlo a léky seženou (trh - i černý) a kde ne (státní obchod).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip | 17. 9. 2015 08:43
reakce na Jan Altman | 16. 9. 2015 17:27

Skoda, ze libertariani ctou jen dva prekonane ekonomicke autory a ne treba trochu historie nebo politologie. Pak by nebyli tak nadseni z mozneho krachu aktualniho zrizeni.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Axl | 17. 9. 2015 11:46
reakce na Filip | 17. 9. 2015 08:43

Nadseni nenadseni, demokracie v historii vzdy zkrachovala (jakmile si lid uvedomil, ze si muze odhlasovat pecene holuby za cizi penize) a hlavne nekryte papirove penize vzdy skoncily hyperinflacnim kolapsem.

Ja prave ctu ruzne knihy, i o historii. Ne jen oficialni ucebnice Obcanske nauky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Filip | 17. 9. 2015 12:41
reakce na Axl | 17. 9. 2015 11:46

Bezva. Bod pro vás. Prosím připomeňte mi případy toho, kdy na tu zkrachovalou demokracii nenavázal nějaký represivní režim, ale to bezstátní tržní zřízení. Nějak mi zrovna nic nenaskakuje, to asi bude těmi učebnicemi.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Axl | 17. 9. 2015 17:17
reakce na Filip | 17. 9. 2015 12:41

To uz je na nas, zda po demokraticky zvolenem lupici Allendem prijde Pinochet, nebo neco liberalnejsiho. Kazdopadne demokraticky socialismus zkrachuje a nekryta mena zkolabuje. Co bude pak, je do znacne miry zavisle na rozsirenosti tech kterych myslenek.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 17. 9. 2015 07:47
reakce na Jan Altman | 16. 9. 2015 17:27

Jsou to samozřejmě spekulace, ale od stavu kdy 20% vyrobí dost pro všechny, ke stavu, kdy makají všichni a mají nouzi, může vést dlouhá cesta v čase a co já vím, tak za Husáka kromě drobné šmeliny trh neexistoval.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 16. 9. 2015 22:32
reakce na Jan Altman | 16. 9. 2015 17:27

Souhlasím že trh se po krachu socialismu prosadí, ale myslím si že se vývoj bude ubírat dál v cyklech ... jakmile se svobodná ekonomika postaví na nohy, začne opět salámovou metodou růst socialismus, dokud znovu nezrujnuje hospodářství - a tak pořád dokola
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 17. 9. 2015 07:33
reakce na Hugo | 16. 9. 2015 22:32

Jo objevuje se tady jakýsi politicko-hospodářský cyklus "kapitalismus-sociální stát - totalitní socialismus - krach". Další věc je, že ten krach může probíhat dost dlouhou a nikdo neví jestli tu bude vládnout nějaký Pinochet, který si přečetl Freedmana nebo šílenci typu Corby či Syriza, kteří začnou znárodněním kde čeho. Za těch druhých sice také bude existovat šmelina, "tuzexové" nebo jiné poukázky, výměna jednoho nedostatkového zboží za jiné a podobně, ale říkat tomu trh je dost nadnesené. Jsem v tomto ohledu dost skeptik. Myslím si, že před nějakou kapitalistickou obnovou čeká Evropu období reálného socialismu sovětského typu a netuším, jak může být dlouhé. Že k takovému centrálně řízenému socialismu Evropa směřuje, je zřejmé. Rozhodující hráči touží Evropu ovládat a je jim celkem jedno v jakém systému to bude.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Altman | 17. 9. 2015 08:46
reakce na Josef Fraj | 17. 9. 2015 07:33

Komunisti v roce 1948 získali nezadluženou zdravou ekonomiku, kde většina lidí byla zvyklá makat. Znárodnili penzijní fondy a životní pojistky. Znárodnili banky, které byly v plusu.

Komunisti v nějakém 2048(-X) získají rozloženou předluženou ekonomiku, kde 90% lidí bude závislých na státních penězovodech, navíc v situaci globalizace, kde kapitál a další entity mohou prchat. A v situaci, kde nejsou žádné zdroje v penzijním systému, naopak je zde polovina populace v penzijním věku.

V této situaci nějaké "ještě více socialismu" zkrátka nemůže fungovat. Nebude mít z čeho. Může fungovat buď svobodný trh, nebo "pravicová diktatura" (svobodný trh + vláda tvrdé ruky).

Samozřejmě jakékoli predikce jsou ošidné a proto je důležité mít plán B: např. zlato v sejfu ve Švýcarsku, jazykové znalosti a mentální připravenost nebýt sentimentální ovce a nečekat, až vám přijde předvolání do transportu.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Hugo | 17. 9. 2015 09:53
reakce na Jan Altman | 17. 9. 2015 08:46

To by bylo sice racionální řešení, ale socialistická tlupa racionálně neuvažuje a nezačne hledat pravou příčinu, ale jako vždy zástupný problém a bude se sápat po majetku těch, kterým ještě něco zbylo ... výše zmíněný socialismus sovětského typu je celkem pravděpodobný scénář jako předstupeň skutečnému krachu. A na se znárodněným majetkem můžou fungovat ještě další desítky let než se to celé definitivně sesype (a i pak může nastat ještě horší diktatura a teror).

Stačí si poslechnout Bohuslava Sobotku, jak s křiváckým úsměvem na rtech "vlídně" mluví o "sociálním smíru" ... tím lidi podvědomě radikalizuje, buduje v nich představu, že jsou v jakési sociální válce a válka=násilí, pokud tedy nedostanou co jim soudruh Sobotka slíbil, mohou si to vzít násilím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Axl | 17. 9. 2015 11:59
reakce na Hugo | 17. 9. 2015 09:53

Kdo bude mit nejaky majetek, tak i s nim utece. Nemovity majetek bez zodpovedneho majitele rychle zchatra.
Lidi mozna budou volit socialismus (ze zacatku), ale realne jim nikdo nic za agitacni plakat ani za statem natistene "bankovky" neda. U reznika, zubare, pekare, chirurga, pumpare, lekarnika, atd... budou chtit (po hyperinflacnim kolapsu statnich papirku) zlatak, stribrnak, bitcoin, nebo mozna svycarsky frank ci australsky dolar (pokud se temto zemim kolaps vyhne, coz neverim, protoze v globalizovanem svete se to slozi cele jak domino).

Soudruh Sobotka at si zkusi znarodnit, co chce - treba zitra. Co se stane? Kapital zdrhne. Statni dluhopisy takoveho statu ztrati cenu. Zivnostnici a drobni podnikatele odejdou do podzemni ekonomiky. A on bude mit na hrbu 80% prizivne neproduktivni populace (od duchodcu po politiky) a odpor tech 20% procent, kteri je do te doby zivili. Vedomy odpor i zcela nezamyslenou neschopnost dale pracovat a podnikat ve state, kde zavladl socialismus.

Proste no way. Pulka populace duchodci. 80% populace zivena z rozpoctu. A do toho socialismus, oficialni valka proti tem 20%, ktera to doposud zivila. K tomu kolaps nekryte papirove meny i statnich dluhopisu, Prudky pokles danove discipliny i jen schopnosti vydelat a dane platit. Game over.

Pokud by to slo, oni by to ti Sobotkove a Zaoralkove radi udelali uz davno. Ale i tak zatemnene mozky tusi, ze by to opravdu neslo.

Trpet socialismem (opet) budou jeho volici. Libertarian s bednou Au a Ag minci nekde pod jabloni ci v zahranicnim sejfu bude docela OK. On umi anglicky, on umi delat neco uzitecneho (na rozdil od tech 80ti%), on nikdy nevkladal duveru v potisteny papir. Nema moc duvodu se bat - jak rikali kdysi soudruzi: Ztratit muze jen sve okovy.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Josef Fraj | 17. 9. 2015 09:24
reakce na Jan Altman | 17. 9. 2015 08:46

Bylo by zajímavé vrátit se k dnešním textům za deset nebo patnáct let. Ať už tady nebo třeba ve Svatém Mořici :-)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

2030 | 22. 9. 2015 18:07
reakce na Josef Fraj | 17. 9. 2015 09:24

Určitě to dopadne stejně přesně jako předpověď počasí na 15 let.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Pat Bateman | 16. 9. 2015 11:46
reakce na Josef Fraj | 16. 9. 2015 08:54

A nabírá to rychlost...!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Pavel JéglPavel Jégl
Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách v roce 1990 zastupoval ve Federálním shromáždění...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!