Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

„Naši hrdinové“ versus „bláhové holky“

| 3. 4. 2015

Nešlo by už přestat se zbožšťováním dobrodruhů a podnikavců, kteří měli kliku, a rituálním zadupáváním těch, kteří ji neměli?

„Naši hrdinové“ versus „bláhové holky“

Když zdárně projedete kontinent X na netradičním vozidle Y pro větší slávu výrobce spacích pytlů Z, stane se z vás hrdina společenských časopisů, magazínů o úspěchu a besed v kulturácích. Aspoň do chvíle, než někdo procestuje ještě exotičtější kontinent A na ještě netradičnějším vozidle B pro ještě velkorysejšího výrobce spacáků C. Bravo, hrdinní rodáci!

Zato když se na vaší cestě něco podělá, můžete počítat s něčím jiným. Totiž že se seběhne stejně velký houf, dílem těch samých lidí, a kopne si. Taková ostuda, vždyť to byla bláhovost a nám všem bylo jasný, jak to dopadne!

Netýká se to jen cestovatelů, ale i podnikatelů, kulturních organizátorů nebo šéfkuchařů. A co víc, hodně z nich tuhle celospolečenskou bipolární poruchu pocítí na vlastní kůži hned několikrát v jediné kariéře.

Každá hvězda se mohla vrátit v pytli

Co je na tom blbě? Především: o tom, kdo bude hrdinný rodák a kdo bláhová holka, kdo startuper ze Sillicon Valley a kdo majitel firmy v likvidaci, rozhoduje náhoda. Tím samozřejmě netvrdím, že za úspěchem stojí jen štěstí a nic jiného. Říkám jenom, že jakýkoliv zaznamenáníhodný plán z principu přináší jistou míru rizika. A vinou takzvaného klamu přeživších je těžké zpětně rozeznat nejistotu v těch podnicích, které nakonec dobře dopadly.

Prezident Miloš Zeman o dvou zachráněných českých turistkách unesených před dvěma lety v Balúčistánu o víkendu řekl: „To není Zikmund a Hanzelka, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně.“ Nejspíš nečetl cestopisy zlínských dobrodruhů: už na své první cestě zažili sedm krizových momentů, včetně malárie nebo topení se v moři. Měli štěstí. Kdyby tehdy jejich Tatrovku našli bez posádky, určitě by někdo nad popelníčkem zafilozofoval, že ani jeden nebyl „žádný Emil Holub, ale dvojice chlapců, kteří jednali velmi neprozřetelně“.

Otázka tedy je, jestli by o nich někdo mluvil jako o chlapcích: dospělý muž je dospělý muž, přinejhorším mladík. Šestadvacetiletá žena je zato dívka nebo ještě lépe Tonča či Hanka a za všechny problémy si může sama už jen tím, že opustila dům bez píšťalky a pepřového spreje. A když nějaká náhodou obstojí v extrémní zkoušce a ani dva roky v kobce ji nepřipraví o rozum, nemůže čekat obdiv. Jen povýšené rady od lidí, kteří v Primoštenu jednou zabloudili do vedlejší ulice a od té doby vědí, jak jsou sluníčkáři naivní. Chybět nemůžou ani návrhy na výchovné seřezání od českých wahhábistů.

Anketa

Cestujete na vlastní pěst? I do méně bezpečného světa?

Socializace úspěchů, privatizace výbuchů

Ale zpátky k té bipolaritě: něco by nám o ní mohl povědět třeba podnikatel Jan Řežáb, který byl nejdřív opěvované zázračné dítě, pak posmívaný nedouk se zkrachovanou firmou, a teď zase pražský Zuckerberg. Tímhle tempem se mu to do důchodu prohodí ještě tak pětkrát šestkrát. Nebo majitel cestovky – číšník – majitel cestovky Václav Fischer. A není to zas tak dávno, co byl Tomio Okamura všeobecně oblíbený jako úspěšný selfmademan a investor, který mohl v České televizi mentorovat začínající podnikatele, protože na co sáhl, to se mu podařilo. Jeho Umění žít tehdy nadšeně shltlo i pár mých známých, kteří se mu dnes smějí jako komické figurce.

Nevolám po bezmezném oslavování každého, kdo se ze sebemalichernějších důvodů pokusí o seberiskantnější kravinu. Přimlouvám se ale za trochu velkomyslnosti nad lidmi, kterým nevyšla kalkulace rizika, tím spíš, jestli se stali obětí zlého úmyslu někoho jiného. Za konec přepínání mezi bezmezným obdivem a otevřeným pohrdáním, konec socializace úspěchů a privatizace výbuchů. Pokud totiž budete rituálně zadupávat každého, kdo něco zkusil a ono to z nějakého důvodu skončilo blbě, můžete se taky dočkat toho, že nebudete mít žádné hrdinné rodáky, jejichž dírami do světa se můžete chlubit. Na startovní čáře to totiž jsou, světe div se, titíž lidé.


Úvodní foto: Profimedia / AFP PHOTO / IHH

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

Marcela | 14. 4. 2015 14:55

Myslm, ze se slusi dodat, ze velmi podstatnou dimenzi kauzy antonie a hany je sexismus. Zeny si dovolily podniknout dobrodruznou vypravu, a to se neodpousti. Ti nejhlasitejsi z jejich kritiku dokonce zazivaji rozkos z toho, ze obe zeny byly za svoji cestu potrestany zajetim.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Richard | 13. 4. 2015 18:20

Přijďte k nám do nemocnice naplivat do obličeje kuřákům s prokouřenými plícemi a alkoholikům s cirhózou, jestli je vám proti srsti výkupné za "vaše daně". Můžete si být jistí, že právě tito vás stojí víc.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 3. 4. 2015 15:48

https://www.youtube.com/watch?v=i_6UTZb-_vI
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Zugec | 3. 4. 2015 14:41

Najprv trosku vseobecnejsie - uz dlhsiu dobu tvrdim, ze hlavny rozdiel medzi US a EU je v tom, ze v US je neuspech vseobecne akceptovany a vdaka tomu sa ludia uplne neboja riskovat a skusat nove veci. Je velmi bezne ze sa skusi nova myslienka a o nejaku dobu sa bud rozhodne ze to funguje (a naleje sa do toho viac penaze) alebo nie (a skusi sa nieco uplne ine).

Co sa tyka holiek, ano, riskovali. Ako niekto kto zil par rokov medzi pakistancami by som ja osobne to riziko na seba nevzal a necestoval tam. Riskli to (a z nejakych dovodov sa rozhodli ist busom miesto konvojom) a nevyslo to. Mali velke stastie, ze sa dokazali vratit. Co mna osobne na tom ale stve je to, ze ich riziko zaplatil danovy poplatnik - suhlasim s p. Danielom je to je klicovy moralny zadrhel celej story.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Ester Danelova | 3. 4. 2015 13:40

1, nahoda ano, ale zdaleka ne jen (Malcolm Gladwell: Outliers)
2, muzu rict ze je velmi ozdravne zazit ty kolecka... byt sepsut a byt adorovan a vedet jak je hranice tenka. k nezaplaceni.
3, mam Te rada protoze se pri vaznem tematu i tak aspon trikrat za odstavec od srdce zasmeju :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 3. 4. 2015 09:04

Hanča a Tonča dělaly na vlastní nebezpečí nebezpečné věci. Potud je to jejich věc, a nikdo jim do toho nemá co kecat. Český daňový poplatník ale za ně s největší pravděpodobností zaplatil výkupné. To je klíčový morální zádrhel celé story.
Představa některých sluníčkářů, že by za to ještě měly dostat na Hradě metál jsou bizarní. Má snad být přijat na Hradě každý svévolně riskující turista z Vysokých Tater, kterého pak na útraty daňového poplatníka zachraňovala Horská služba?
Až Hanča a Tonča učiní nějaký objev, budou hodny obdivu spoluobčanů. Zatím jsou patrně pouze jejich dlužnicemi.
Nezaslouží ani obdiv, ani zadupávání do země. Obě polohy jsou nesmyslné, a celá věc je jako obvykle zpolitizovaná. Zeman zase chtěl být křečovitě prezidentem spodních 10 milionů a pár pitomců zase spěchalo, aby se vůči Zemanovi křečovitě vymezili.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 4. 4. 2015 02:22
reakce na Jan Daniel | 3. 4. 2015 09:04

Příběh děvčat je politováníhodný a je mediálně atraktivní (zejména fotografií jejich zbědovaného stavu, které neodolal ani tento článek).

Rád bych se ovšem přihlásil za pitomce, v kontextu příspěvku, protože vyjádření i mého prezidenta Miloše Zemana se mne takto dotýká a v tomto ohledu přesahuje význam jím komentované události. Pokud se s dotčenými ženami nechtěl scházet, měl to přejít mlčením, nikoli teatrálně, buransky a zejména to vůči ženám neslušně oznamovat národu, nemohu si pomoci.

Rád bych proto veřejně národu oznámil, že ani já se určitě nehodlám s Milošem Zemanem sejít, nepovažuji ho za TGM (jako on nepovažuje děvčata za Zikmunda a Hanzelku) a konstatuji, že svými vyjádřeními neprospívá ČR a ani důstojnosti jemu dočasně propůjčenému úřadu. To je to nejmenší co mohu vůči svému prezidentovi jako jeho trpící nevolič udělat. Bez křečí.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jakub Kučera | 5. 4. 2015 13:29
reakce na Luděk Zdražil | 4. 4. 2015 02:22

Rozdil mezi Vasim vyjadrenim a vyjadrenim Milose Zemana je ten, ze Zeman v sirsi diskuzi odpovidal na primy dotaz novinare "hodlate se s nimi sejit". Mam dojem, ze tento jednoduchy fakt vetsine komentujicich uniká.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Luděk Zdražil | 5. 4. 2015 22:54
reakce na Jakub Kučera | 5. 4. 2015 13:29

Ano, uznávám, tento fakt poněkud mění situaci. Na druhou stranu Miloš Zeman natolik dobře vládne svým jazykem, že je schopen naprosto přesně vyjádřit své myšlenky a řekl bych, že ani tak to nebyl výrok, který by byl hoden prezidenta republiky.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jirka Hromada | 3. 4. 2015 11:18
reakce na Jan Daniel | 3. 4. 2015 09:04

Tyjo, vy žijete v nějaký zajímavý sociální bublině. Na svým facebooku a v komentářích u článků jsem zaznamenal dva typy reakcí:

1. Paráda!
2. OK, ale... (co to stálo/nařezat jim/měli by teď ty černý vdovy hlídat)

Nikde jsem nezaregistroval, že by pro ně někdo navrhoval/vyžadoval obdiv za to, že byly dva roky v zajetí. Takže když si teď vytvoříte slaměnýho panáka a dáváte mu co proto, vypadá to dost hloupě.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Daniel | 3. 4. 2015 12:25
reakce na Jirka Hromada | 3. 4. 2015 11:18

Několik politiků kritizovalo Zemana, že pro ně neudělá audienci na Hradě. To do vaší bubliny na fejsbůku nedorazilo?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pozner | 3. 4. 2015 08:54

Cože, Řežáb? Ono už to jeho Sociální Pekařství začalo vydělávat? Co pamatuju, tak dávali rozhovory, že je zisk vlastně ani nezajímá... A co hůř, takový hovadiny mlel do novin už i Roman Staněk o Goodata!
Vítejte v době normality šílenství. Cílem podnikání je nemít ziskovou firmu, ale střelit náš mediální hype ještě větším blbcům, kterým zrovna přitekla škvára z QE a oni nevědí, co sakra s tím.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Michal Hatlapatka | 3. 4. 2015 11:00
reakce na Jan Pozner | 3. 4. 2015 08:54

Šmejdi. Co si to dovolujou neřídit se poučkama z VŠE a prosperovat? To by se v ankapu netrpělo!
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Pozner | 3. 4. 2015 11:26
reakce na Michal Hatlapatka | 3. 4. 2015 11:00

Ať si jedou podle jakejch pouček chtěj, ale úspěšný podnikatel je vlastník ziskové firmy.
A k tomu jmenovaným s velkou oblibou uváděných v médiích "příkladům úspěchu" pár stamilionů chybí. Až je vydělaj teprve pak budou úspěšní podnikatelé.
Pokud jde o Okamuru, nikdy jsem o jeho podnikání a úspěších neslyšel nic moc konkrétního. Je to možná dobrý příklad na sílu médií, ale jako příklad úspěšného selfmademana se obávám, že je v zásadním rozporu s realitou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Ester Danelova | 3. 4. 2015 13:49
reakce na Jan Pozner | 3. 4. 2015 11:26

A já léta tupě hledám podstatu úspěchu když přitom odpověď je pod nosem a jsou to zase a jen prachy :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!