Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Polykej jako Ovčáček

| 6. 3. 2015

Prezidentův mluvčí je vzorovým dělníkem ekonomiky založené na službách: vynalézavě mele bulšit, nechává se ponižovat, a ještě při tom drží kamenný obličej.

Polykej jako Ovčáček

Nejlíp se směje lidem, kteří se potýkají s tím, čeho se sami nejvíc bojíme. Začíná to ve škole, která je tak přívětivým místem pro socky a slabochy, a pokračuje do dospělosti.

Blogger Radovan Kaluža je legrační, protože nechtě paroduje všeobecný hon za co nejvyšším společenským statusem. Nad jeho blogem tušíte, že je vaše dovolená v Kambodži v principu podobně směšným podnikem jako ta jeho na Korfu. Můžete se mu ale s úlevou zasmát, protože až takhle trapní naštěstí ještě nejste.

Nebo si poslechnete pořad o bulvárním novináři Pavlu Novotném a pobavíte se tím, jak neomalení umí někteří lidi být jen proto, aby se udrželi ve vyšší střední třídě. A pak se zase vypravíte prodávat šmejdy všeho druhu, ale už s povznesenějším pocitem, protože až takové hyeny naštěstí ještě nejste.

Kašpárek nemilosrdný

Tohle nechcete číst

Myslíte, že každý má právo na kreativní práci, na práci, která ho bude bavit a naplňovat? Možná. Bohužel, ostatní mají právo tu práci po vás nechtít a neplatit vám za ní. Ve zkratce: Asi budete dělat práci nahovno a nejspíš za to budete ještě rádi:

Projděte si seznam deseti nejslavnějších heurék historie: přišly ve vaně, v tramvaji, ve spánku. Žádné Kreatívne ráno Bratislava, žádný TEDxZnojmo: sorry. Franz Kafka našel inspiraci k nejslavnějším románům dvacátého století při „krysím závodě“ v pojišťovně: v inspirativním prostředí smíchovského Hubu by se z něj stal leda reklamní textař.

Od mluvčího nemůžete čekat nepohodlnou pravdu…

Dalším otloukánkem v řadě je prezidentský mluvčí Jiří Ovčáček. Ten už měsíc na šéfovo zadání marně hledá článek, ve kterém by Ferdinand Peroutka chválil Hitlera. Za tu dobu se Ovčáček dočkal humorných montáží i nehumorného sloupku v Lidovkách, kde jej Jiří Peňás odsuzuje jako novodobou obdobu novinářů kolaborujících za války s nacisty. Ani Husákovo okolí prý nebylo tak ubohé.

Není to spravedlivé, ledaže byste dali stejnou nálepku taky většině advokátů, obchodních zástupců, lobbistů a samozřejmě i těm, kteří se stejně jako Ovčáček živí jako tiskoví mluvčí nebo píáristé. Ti všichni mají v náplni práce bulšitování, tedy rafinované odvádění pozornosti od pravdy, pokud možno bez vyloženého lhaní. (To ovšem jen proto, že za lež lze chytit, kdežto bulšit proklouzne jako úhoř.) Fandit jim nejde. Jenže je podpásovka srovnávat zástupce povolání, od kterých čekáte taktické dávkování informací, s lidmi, kteří jako novináři šířili nenávistnou propagandu.

… a od práce ve službách, že nebudete za blbce

Na Ovčáčkovi – a speciálně na jeho legendárním vystoupení v Newsroomu ČT24 – se dá mnohem lépe než kolaborantství pozorovat, jak těžká je každodenní práce v ekonomice založené na službách:

Zaprvé, musíte umět bulšitovat, tančit mezi pravdou a lží. Zemědělce nebo manuální dělníky něco takového netrápilo, keců se nenajedli. Duševní pracovník na téhle schopnosti existenčně závisí. Vždyť si taky umění vařit z vody poprvé procvičuje před tabulí na střední, rozvíjí v diplomové práci a předvádí v přijímacím pohovoru. Než se nadějete, bulšituje před šéfem nebo klienty jako mistr Ovčáček, který ještě nenašel chválu Hitlera, ale aspoň článek, kde Peroutka „naznačoval, nebo navrhoval, nebo nezavrhoval možnost soudu s Edvardem Benešem.“ Bomba.

Anketa

Jak často musíte překousnout a polknout něco nepěkného, aby byl zákazník spokojen?

Zadruhé, musíte se ponižovat. Sektor služeb to má v názvu: děláte jiným služebníčka. Džus si můžete dát i doma, do kavárny vyrazíte proto, aby tam kolem vás někdo skákal. Až si číšník odloží zástěru a půjde si do banky vyřídit účet, vy tam zas budete skákat kolem něj. Kéž by to bylo vždycky jenom zdvořilé. Není. Součástí takové práce je dostávat po čuni za ty, kteří vás platí, a ještě to vykládat tak, že jste svou hloupou tváří někoho udeřili do dlaně.

Zatřetí a především, musíte to všechno umět spolknout. Snášet pokořování s vědomím, že nemá konec ani vyšší smysl, je na zdravou psychiku nápor. Zaměstnavatel si od vás kupuje nejenom třetinu vašeho bdělého času. Platí vám i za to, že si to v sobě všechno nějak srovnáte, abyste mimo pracovní dobu drželi basu. Všimněte si, že čím víc se lidi v práci potýkají s bulšitem, tím víc ve volném čase běhají, meditují a cvičí jógu.

Když se na Ovčáčkovo vystoupení dívá publicista ze seriózních novin, vidí nepochopitelnou, pokryteckou, pokleslou bytost. Má totiž úplně rozdílnou zkušenost, jeho jeho vlastní kariérní kodex velí: nebulšitovat, neponižovat se, nepřetvařovat se.

Jenže když se na Ovčáčka dívá manažer sociálních médií, finanční poradce, prodejce aut anebo poštovní úředník, který musí nabízet naštvaným lidem pojištění, vidí kolegu. Může se nad jeho vystoupením s úlevou zasmát: až tolik toho naštěstí ještě spolknout nemusím. A musí se modlit, aby u toho zůstalo.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

Jan Daniel | 6. 3. 2015 14:39

Až na to, že Ovčáček nepracuje v žádném sektoru služeb. Ovčáček dělá v politice, což je sektor organizovaného zločinu, kde lhaní a bulšitování je ten nejméně závažný hřích, který se tam páchá. Srovnávat hochštaplera z politiky s lidmi, o jejichž povolání si můžeme myslet, co chceme, ale kteří jsou přece jen živi z toho, že si od nich někdo něco DOBROVOLNĚ koupí, to je skoro urážka.
Ovšem nejvíc mne pobavilo, když se mezi všemi těmi opovrženíhodnými pojišťováky a prodavači vynořila postava „publicisty ze seriózního média“. To má být jako kdo? Něco jako yetti?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Martin Vytiska | 6. 3. 2015 01:02

Řekl bych že představovat lhaní a pokrytectví jako atribut "ekonomiky založené na službách" je svalování osobní zodpovědnosti na systém a určitý alibismus - spíš se jedná o charakter a morální zásady zůčastněných osob, pro něž D-FENS zavedl terminus technicus "zmrd".

Pokud se vrátím k v textu použitém příkladu s kavárnou - pokud by vám onen číšník zapoměl donést kávu, může:

a) říci pravdu že zapoměl, omluvit se a chybu napravit (jako případný bonus nechat kávu na účet podniku)

b) nebo zatloukat, sebejistě tvrdit že kávu půlhodiny praží a je že je samozřejmě na cestě

Není to tedy o systému ale o lidech (podobně jako v případě nedávné střelby v Uherském Brodě).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 6. 3. 2015 04:13
reakce na Martin Vytiska | 6. 3. 2015 01:02

No, myslím, že se nebavíme o situacích, kdy vám číšník zapomene přinést kávu.
Ovčáček přece nezapomněl něco vykonat, on dostal od šéfa absurdní a zřejmě nesplnitelný úkol. A teď může říci: šéf je hlupák a přijít o místo (a tím riskovat, že si ve své profesi už neškrtne), anebo se přihrbit, bulšitovat a zůstat tam, kde je, co nejdéle.
V případě pracovníků služeb to je většinou tak, že dostávají od klientů a zákazníků vyžrat za něco, co sami nemohou ovlivnit: kvalitu kávy, nařízení prodávat na poště pojistky nebo třeba změnu tarifů. A přitom nemohou říci: to si vyřiďte s vedením. Protože moc má v této situaci klient a - vedení.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vytiska | 6. 3. 2015 07:51
reakce na Martin Brezina | 6. 3. 2015 04:13

A to je přesně ten alibismus o kterém mluvím ... Ovčáčka nikdo nedonutí aby bulšitoval pokud se tomu sám nepropůjčí - že si v budoucnu neškrtne riskuje naopak do očí bijícím lhaním na objednávku, protože kdekoliv bude v budoucnu pracovat, jeho slovům nikdo věřit nebude, což značně zůžuje možnosti jeho dalšího uplatnění.

Snižuje podíl Josefa Goebbelse na jeho na lži založené propagandě fakt, že jeho šéfem byl Hitler?

Lidi jako jako Ovčáček bulšitovali v každé době a s druhem ekonomiky to nesouvisí vůbec - např. Rudé Právo bylo přímo výkladní skříní takových Ovčáčků (ne náhodou Ovčáček jinými komunistickými novinami prošel).

Zodpovědnost za své chování jednoduše přehodit na vedení a klienty nelze.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 6. 3. 2015 08:22
reakce na Martin Vytiska | 6. 3. 2015 07:51

Musím vás zklamat. Lidé, kteří pracují jako PR nebo tiskoví mluvčí opravdu nejsou placeni za sdělování názoru na zadavatele svých služeb. Oni mají za úkol co nejlépe předávat informaci, kterou klient (nebo v případě Ovčáčka zaměstnavatel) chce mít předanou. Srovnávání s Goebbelsem je pak už jen zoufalá snaha odvést diskuzi někam jinam, Ovčáček nedělá nic potenciálně trestného. Pohybujeme se v rámci běžného liberálního systému a jeho normálního fungování, což se snažíte zamlžit odkazem na osobní zodpovědnost.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Jan Krejčí | 6. 3. 2015 09:14
reakce na Martin Brezina | 6. 3. 2015 08:22

Podle mě zaměňujete dvě věci - pracovní úkoly, které jsou zaměstnanci nepříjemné - a takové jistě dělá každý zaměstnanec, od kavárny přes lékaře až po generálního ředitele, a na druhé straně úkoly, které jsou nemorální (bez ohledu na to, jestli jsou zaměstnanci příjemné nebo ne). První je naprosto bežné a nemusíte se "snižovat" ani cítit vinu, že "polykáte". Druhé je vyhrazeno pro lidi typu Ovčáčka. Ostatní mohou do této sféry zabřednout - neuvědomí si, do čeho lezou - ale časem musí pryč. Pokud "informace, kterou Váš klient chce mít předanou" je lež, tak lžete. Nemíří na vás samopaly jako na Sonderkommando (i když i tam to vyžadovalo určitý typ lidí), nemusíte "zabít nebo být zabit". Můžete odejít.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 6. 3. 2015 16:14
reakce na Jan Krejčí | 6. 3. 2015 09:14

"Pokud "informace, kterou Váš klient chce mít předanou" je lež, tak lžete."

O žádné lži nejde, což vysvětluji níže. Tudíž je celý váš výklad beze smyslu. Je to ostatně i ve výchozím článku M. Kašpárka. Stačí drobná dovednost: umět číst.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vytiska | 6. 3. 2015 08:48
reakce na Martin Brezina | 6. 3. 2015 08:22

Naopak - to vy se snažíte zamlžit osobní zodpovědnost, hledáte alibi pro bezpáteřní chování a vykládáte jej jako mentalitu ovce, která je podle vás nevyhnutelná.

Ty lidi nikdo nenutí aby se živili profesionálním lhaním - pokud to po nich někdo chce a pokud je to neslučitelné s jejich morálními zásadami, nemusí to dělat ... mohou dát, bojím se na to až pomyslet, výpověď a živit se normálně - např. začít podnikat a nemuset se tak zpovídat žádnému šéfovi.

Ovčáček je podobně kreativní hlásná trouba svého zaměstnavatele jako byl Goebbels, to že nejste schopen paralelu spatřit mě vůbec nepřekvapuje, protože Ovčáček je sluníčkový lhář socialistického prezidenta, zatímco Goebbels byl zlý lhář socialistického fuehrera, M'kay? :)
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 6. 3. 2015 08:57
reakce na Martin Vytiska | 6. 3. 2015 08:48

Valná část lidí, kteří pracují jako PR nebo tiskoví mluvčí, nejsou zaměstnanci, ale podnikatelé. Takže jim radíte to, co už dávno učinili. A nechápete ani smysl jejich činnosti, pokud píšete o lhaní. Nic takového se v této profesi neděje a nemá dít.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Vytiska | 6. 3. 2015 09:19
reakce na Martin Brezina | 6. 3. 2015 08:57

Jenže tady od začátku mluvíme o osobní zodpovědnosti a konkrétním člověku: Ovčáčkovi, který lže jak když tiskne.

Měl byste si rozmyslet o čem vlastně mluvíte:

V 04:13 obhajujete Ovčáčka že za nic nemůže, protože dostal "úkol" a tudíž se nebožák může klidně uchýlit ke lži, jen aby nepřišel kvůli "vrahům z wallstreetu" o práci.

V 08:57 vám evidentně došly argumenty a převádíte diskuzi na obecné plkání o PR profesi a že stran lhaní se "Nic takového se v této profesi neděje a nemá dít", čímž (tradičně) popíráte své předchozí příspěvky a zároveň dáváte za pravdu mému prvnímu příspěvku, kdy jsem tvrdil že je to o konkrétních lidech a ne o "systému" (potažmo profesi)

=> děkuji za potvrzení mého příspěvku :)

Ať už je mluvčí podnikatel nebo zaměstnanec, nic ho nenutí lhát tak, jako to předvádí pan Ovčáček.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 6. 3. 2015 09:38
reakce na Martin Vytiska | 6. 3. 2015 09:19

Abych to celé uzavřel: váš postoj vychází z nepochopení, neznalosti toho, co profese typu PR nebo tiskový mluvčí dělají. Rozhodně nikde netvrdím, že mají lhát. Na druhou stranu, není náplní jejich profese sdělovat to, co si osobně myslí o svých klientech.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 6. 3. 2015 09:26
reakce na Martin Vytiska | 6. 3. 2015 09:19

Fajn, jsem zvědav, jak doložíte, že někde tvrdím, že Ovčáček "dostal "úkol" a tudíž se nebožák může klidně uchýlit ke lži". Speciálně ta lež by mne zajímala. A že doložíte, že Ovčáček lže.

Jeho profese totiž spočívá v tom, že pokud nemůže říkat pravdu, musí věc formulovat tak, aby to vypadalo z hlediska jeho klienta dobře a přitom nelhat.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!