Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ať žijou politické strany. Ale za své!

| 26. 2. 2015

Na Slovensku vzniká nová politická partaj. A potřebuje na sebe upozornit. „Ať žije církev. Ale za svoje! Ať žijou politické strany. Ale za svoje!“ nechali natisknout na billboardy. Zní to dobře? Richard Sulík je přesvědčený, že dobrý nápad to není.

Ať žijou politické strany. Ale za své!

Nech žijú politické strany – zo svojho! Takové slogany se objevily na billboardech a musím uznat, že na první poslech je to skvělý marketingový nápad. Když se ale jen trochu zamyslíme nad obsahem, musíme zákonitě dospět k závěru, že zrušit financování politických stran je hloupý a nebezpečný nápad.

Členské příspěvky, dary, oligarchové

Prakticky každý rok máme nějaké volby a byť i jen skromná volební kampaň něco stojí, i samotný provoz politické strany si žádá peníze. A to ani nemluvím o nějakých regionálních kancelářích a podobně. Například naše strana Sloboda a solidarita dostává od státu ročně zhruba 550 tisíc eur, z nichž hradíme všechny potřebné náklady.

Pokud by financování ze strany státu bylo zrušeno, zbyly by jen dvě jiné možnosti: financování členy a dary nebo financování mecenáši, oligarchy nebo nějakými temnými silami v pozadí. Případně by šlo o kombinaci těchto zdrojů.

Kolik platí partajím Česko

Rozhodujete se, komu dát hlas? Vedle programu, splnitelných i nesplnitelných slibů, ideálů, hry se starým zklamáním a novou nadějí, půjde taky o peníze. Vaše peníze. Víte, kolik nastrkáme do kapes, měšců a pokladnic stranických struktur? Kterou stranu erár krmí nejštědřeji? A víte, jakou cenu má jeden hlas – třeba ten váš?

Mrkněte na Peníze.cz

Členové nestačí

I největší strany co do počtu členů mají příjmy z členských příspěvků ve výši pár procent celkových příjmů, například strana Smer vybrala v roce 2012 na členských příspěvcích 154 tisíc eur a od státu dostala několik milionů.

Jistě, členové můžou zaplatit vyšší příspěvky, například v roce 2012 zaplatila Renáta Zmajkovičová Smeru přes tři tisíce eur, možná jako výraz vděčnosti za post místopředsedkyně parlamentu. Ale to je nepříliš častá výjimka.

Dary, nebo investice?

Problém s dary je, že v drtivé většině případů nejde o dar, ale o investici. A garantuji, že investor bude chtít svoje peníze několikanásobně zpátky. Bez ohledu na to, jestli šlo o dar oficiální nebo neoficiální.

Stačí se podívat na stranu Sieť: Skutečné náklady na volební kampaň byly o statisíce eur vyšší než ty přiznané. A to je také důvod, proč měl Radoslav Procházka [šéf Sietě a neúspěšný prezidentský kandidát, pozn. red.] zájem nakupovat služby načerno, bez účtenky. Protože měl a má množství černých peněz.

Už teď se děsím představy, jak se tyto „dary“ budou splácet.

Bez stran? Chaos

Kritici teď můžou namítnout, že tohle všechno už se děje – ačkoli dnes financujeme strany ze státního rozpočtu. Ano, je to pravda, financování státem není garancí počestnosti. Jenže pokud ho zrušíme, zaručeně zrušíme i ty strany, které fungují čestně a nemají za sebou žádné oligarchy, mecenáš a bůhvíkoho.

Samozřejmě, můžeme politické strany zrušit a nechat do parlamentu kandidovat jen nezávislé kandidáty, ale byl by to čirý chaos.

Netvrdím, že dnešní způsob financování politických stran je dokonalý, ale jeho zrušení by vedlo zaručeně k větší korupci.


S autorovým souhlasem přeloženo z jeho webu sulik.sk

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (3 komentáře)

Adam Čabla | 26. 2. 2015 20:18

Prispevek politickym stranam jenom pomaha stranam zavedenym a omezuje strany nezavedene. Netvrdim samozrejme, ze penize jsou to jedine, co rozhoduje o volebnim uspechu, ale proste neni duvod takto jeste vice zvyhodnovat jenom vybranou cast politiku.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Stanislav Dvořák | 26. 2. 2015 12:27

Problémem není ani státní příspěvek, ani sponzoring politika, ale kupování si politiků.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Richard Fuld | 26. 2. 2015 10:32

Státní příspěvky politickým stranám bych úplně zrušil. Už jen provoz politických institucí, jako jsou sněmovny stojí zcela obrovské a často zcela zbytečně vynakládané prostředky. Rovněž bych zcela zakázal (pod sankcí zrušení dané politické strany) politické kampaně mimo veřejnoprávní media (včetně pro tyto účely zřízeného veřejnoprávního "volebního portálu") v nichž by měla každá strana svůj přesně vymezený a obsahově ničím neomezitelný prostor. Banálně řečeno, chlebíček a minerálku si každý člen strany na sjezdu může zaplatit ze svého a z vybrané prodejní marže ať organizátor zaplatí pronájem sálu. Stranické aparáty ať si každá strana hradí z příspěvků členů, nebo k tomu určeným příplatků poslanců. Strana, která uspěje ve volbách pak bude mít dobře placené poslance a to by mělo bohatě stačit jako veřejnoprávní "výnos" z volebního úspěchu těchto stran. Intenzita politické soutěže by okamžitě vzrostla, což je to nejdůležitější co tento zatuchlý politický prostor potřebuje. Politická soutěž by pak byla skutečnou soutěží myšlenek a osobností a nikoliv soutěž schopností sehnat od "lobbistů" peníze na kampaň.

Kontakt politiků, či jim blízkých osob s jakýmikoliv "lobbisty" (zde nezahrnuji registrované oficiální svazy a organizace všeho možného druhu) je třeba sankcionovat okamžitým zrušením mandátu takové politika a několikaletým a ve vážných případech doživotním zákazem působení ve veřejných funkcích a v opakovaných případech je pak třeba zrušit celou politickou stranu. Zrušení indemnity a imunity všech možných veřejných funkcionářů by bylo také samozřejmostí. S výjimkou projevů ve formě verbálního, či písemného sdělování politických(!) názorů.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Richard SulíkRichard Sulík
Slovenský podnikatel, politik a ekonom.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!