Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Sedm věcí, které ti nikdo neřekl o výběru vysoké školy

| 20. 2. 2015

Nenechej si poplést hlavu průměrnými platy absolventů nebo chytrými řečmi o tom, jak bude svět vypadat za třicet let.

Sedm věcí, které ti nikdo neřekl o výběru vysoké školy

Vytkneme si před závorku jednu důležitou věc: vysoká škola není jen od toho, aby ti za tři, pět, osm let pomohla najít dobře placenou práci. Především z tebe dělá někoho moudřejšího, někoho, kdo světu víc dává, než si z něj bere, a koho si půjde vážit i z jiných důvodů, než že má největší bazén z celého satelitního městečka. Nicméně tady jsme na webu o financích, takže se budeme věnovat právě těm. Takzvaný duchovní rozměr si odbudeme citátem Davida Graebera: „Vzdělání neexistuje proto, aby prospívalo ekonomice, naopak, ekonomika je tu od toho, aby nám umožnila prohlubovat vzdělání.“ A nýčko už ke starostem o chleba.

VŠ: Kdy podat přihlášku

Ještě nedávno platilo, že v druhé půli února se budoucí vysokoškoláci definitivně rozhodovali. Naprostá většina škol vyžadovala, aby přihlášky ke studiu byly podány do posledního února. Stále to platí třeba pro Univerzitu Karlovu, Masarykovu nebo Palackého univerzitu, většině škol ale stačí přihlášku poslat později, do polovičky března, do konce března, v dubnu, květnu. Slušný přehled nabízí třeba Jobs.cz, ale lepší je vždycky ověřovat přímo na webu školy. A pozor: různé fakulty v rámci jedné školy můžou mít termíny stanovené různě.

1. Nikdo neví, co bude za třicet let

Je jedno, jak sebejistě působí tvoji učitelé, tvoji rodiče, tvoji kamarádi anebo chytré hlavy třeba v televizi, když mluví o tom, které odvětví má před sebou boom. Nikdo s určitostí neví, co bude za třicet let. Některé předpovědi samozřejmě můžou být pravdě blízko – ale neexistuje způsob, jak dopředu poznat které.

Když do tebe někdo zapáleně hustí, že brzo bude důležité mluvit rusky, arabsky anebo čínsky, že jsou nanotechnologie nafouknutá bublina anebo že má před sebou skvělou budoucnost rozpoznávání řeči, je těžké nepodlehnout. Mám na to ale takový protijed: chodím do místní knihovny číst třicet let staré noviny. Zbrojařský, sklářský i textilní průmysl měly růst do nebes.

2. Hodně lidí ani neví, která bije teď

Asi slyšíš a čteš hodně hejtů na humanitní obory a hlavně na uplatnitelnost absolventů: v průměru je lepší / než / se / říká. Emeritní děkan brněnské fakulty sociálních studií zas o vlastních odchovancích míní, že se bojí života. Tak určitě, protože sociální pracovníci nebo členové misí OSN jsou notoričtí srabi, zatímco informatici nebo ekonomové riskují krk každý den. – Tím nehájím humanitní obory a neplivu na ostatní, jen připomínám, že většina názorů o školství nestojí na faktech, ale na emocích a předsudcích, takže je ber obezřetně.

3. Nedej na průměr!

Tohle je nejdůležitější rada ze všech, protože lidi milujou průměry. Jenže většina pracovníků v jakémkoliv oboru nebere průměrný plat, ale buď víc, nebo míň (to častěji). V zemi, kde se místo „pánbůh vás provázej“ říká „účtenku budete chtít?“ je taky dobré cynicky připomenout, že přehledy průměrných platů obvykle nepočítají s příjmy, které lidé nepřiznávají.

Týkat se tě nebude ani průměrná uplatnitelnost na trhu práce, protože neexistuje nic jako průměrný humanitní či průměrný technický obor. Ty navíc pravděpodobně nejsi průměrný student nebo průměrná studentka. Pokud máš pro určitý obor extrémní zápal a věnuješ se mu už od střední nebo od základky, patrně se dostaneš výš než většina konkurentů. A naopak: pokud do nadprůměrně ohodnoceného, a tedy velmi konkurenčního oboru vstoupíš jako snaživý ťulpas, který tupým memorováním vydře školu, nemůžeš čekat, že uděláš terno.

4. Není důležité, jenom kolik můžeš brát, ale i kde to můžeš brát

Zubař, právník nebo i učitel si může přijít na slušné peníze i na malém městě, za cenu prťavého pražského bytu si tu ale pořídí dům, a ještě může patřit k místní nobilitě. Jiné obory se naopak stahují do Prahy a Brna, a pokud v nich není moc peněz, je to smrtelná kombinace. Neřeš proto jenom příjmy, řeš i výdaje, které vybraná profese vyžaduje.

Anketa

Je důležité mít vysokou?

5. Pozor na klam přeživšího

Ještě víc krátkozraké než dát na průměr, je dát na nejúspěšnější zástupce oboru. Ano, Joanne Rowlingová vydělává miliardy, ale to pořád z Literární akademie Josefa Škvoreckého nedělá líheň miliardářů.

Platí to nejenom ve chvíli, kdy školu vybíráš, ale taky když po prvním semestru přemýšlíš, jestli z ní neodejít. Všichni víme, že se Mark Zuckerberg poroučel z Harvardu a vydělal miliardy. Taky se ale hodí připomenout, že bez titulu máš teď zavřené dveře i tam, kde ještě nedávno oceňovali rebely, třeba v Googlu.

6. Míň se soustřeď na to, co tě baví, víc na to, v čem můžeš být špička

Nikdy není chyba připomenout Cala Newporta: do tvůrčích a pevnou pracovní dobou nespoutaných povolání se žene tolik lidí, že strhávají cenu práce někdy až k úplné nule. Často tak může být výhodnější soustředit se na něco, co ti opravdu jde, i když tě to zase tolik nebaví – a v kanceláři nebo laboratoři si pak vybudovat tak neotřesitelnou pozici, že budeš mít hodně času i peněz na to věnovat se svým koníčkům.

Hodně oborů navíc vypadá přitažlivěji ve studijním katalogu než v realitě. Z vlastní zkušenosti: žurnalisté potkávají víc agresivních pitomců než „zajímavých lidí“ a filmoví vědci tráví velmi málo času koukáním na filmy, natož na dobré filmy.

7. Diverzifikuj

Budoucnost je nejistá – ale to už je tak dlouho, že se jeden výborný recept na vyrovnání s nejistotou dostal i do lidového mudrosloví: „Nikdy nedávej všechna vejce do jednoho košíku.“

Diverzifikace

Stále víc oborů jde kombinovat s jinými. Nevýhodou jsou dvoje státnice a někdy i psaní dvou závěrečných prácí. Výhodou to, že to jde pořád stíhat mnohem líp než dvě školy zároveň, a přitom se pevně rozkročíš nad dvěma oblastmi. Když se jedna začne potápět, nad vodou tě udrží znalost té druhé.

Při finálním výběru mezi dvěma školami se taky můžeš zaměřit na to, která ti uzná víc kreditů mimo mateřský obor. Výhodou velkých univerzit je, že v mnoha studijních programech můžeš jeden, dva, tři i víc předmětů absolvovat třeba na docela odlišné fakultě a obohatit se o nové poznatky i způsoby myšlení.

Jen pozor na některá omezení: pamatuji si například, že moji kolegové, kteří studovali psychologii v kombinaci s jiným oborem, nemohli nastoupit do klinické praxe, takže obor měli spíš pro zajímavost někam do reklamky. Což není nutně chyba, jen to připomíná, že ani sebelepší rada neplatí vždy a pro každého.

A jako bonus: pokud máš zrovna před maturitou, pak ti zbývá jen pár týdnů na to docenit Jedenáct věcí, které bych si sám přál vědět už na střední.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Petra | 5. 5. 2015 13:28

A co takhle jít studovat prostě to, co mě baví a ne co mě uživí ?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Hruby | 20. 2. 2015 11:56

Docela mě dostal ten "čtyřodkaz" o uplatnitelnosti studentů humanitních věd v souvislosti s názorem, že jejich horší uplatnitelnost spadá do oblasti předsudků a emocí. Obtěžoval jsem se ty odkazy rozkliknout a seriózní statistikou se zabývá vlastně jen jeden ( http://www.penize.cz/zamestnani/236875-humanitni-obory-lihni-nezamestnanych-nejsou!-spis-obecnou-pripravkou-na-cokoli ) a z něj naopak celkem silně vyplývá, že to s uplatněním absolventů těchto oborů moc skvělé není a že procento těch, kteří pracují zcela mimo svůj obor je velmi značné a přímo se upozorňuje na to, že leckdy končí na až podřadných pozicích. Jedovatě bych dodal, že pro pozici v callcentru je studium VŠ prachobyčejným mrháním prostředky společnosti i rodiny studenta. Zbylé články v podstatě jen omílají celkové procento nezaměstnaných, které zas tak zle pro humanitní obory nevypadá, je ale zkresleno právě tím, že nemálo z nich je sice zaměstnáno, ale souvislost se studiem je mizivá.
A to už raději nechávám stranou otázku, kolik míst v humanitních oborech je do značné míry vytvořeno čistě uměle jako důsledek přetlaku absolventů, ona je ale statistika dost na pováženou i bez toho a od toho "emocemi daného pohledu" se až tak moc neliší :-(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

David Povolný | 20. 2. 2015 14:39
reakce na Tomas Hruby | 20. 2. 2015 11:56

Zkuste se podívat třeba na tenhle absolventský průzkum, co si dělá Masarykova univerzita: https://is.muni.cz/auth/do/rect/metodika/rozvoj/kvalita/Uplatneni_abs_MU_2011_12_v_praxi_FINAL_14042014_web.pdf. Strana 27. Určitě ano či spíše ano pracuje přes 70 procent zpovídaných ve svém oboru. U FF či FSS (filda a sociální studia) je to k 60 procentům. (pozn. k reprezentativnosti výzkumu: odpovídalo 28 procent absolventů z let 2011 až 2012).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

David Povolný | 21. 2. 2015 12:15
reakce na David Povolný | 20. 2. 2015 14:39

Pardon, teď koukám, že jsem omylem dal autentizovaný odkaz místo veřejného: https://is.muni.cz/do/rect/metodika/rozvoj/kvalita/Uplatneni_abs_MU_2011_12_v_praxi_FINAL_14042014_web.pdf.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Martin Brezina | 20. 2. 2015 13:27
reakce na Tomas Hruby | 20. 2. 2015 11:56

To známá věc, že humanitky připravují lidi, kteří pak pracují mimo obor. Ale není na tom nic tak negativního. Aby tito lidé studovali techniky, stejně nemá smysl, pokud nemají k oboru vztah, stejně by ho nedostudovali (i tak končí na technikách předčasně víc lidí, než dostuduje). Je pak lepší, ať vystudují aspoň něco, než aby se všichni smířili s tím, že s maturitou to dál, než do mekáče nebo na asistentku nedotáhnou.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 20. 2. 2015 10:43

Opravte už to dvojité vkládání komentářů :(
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Michal Weinfurtner | 20. 2. 2015 10:42

Moji rodiče neměli VŠ vzdělání. Můj obor mi vybírali netuším podle čeho. V době socialismu to bylo těžké. Plány komunistů vyrábět 20 mil. tun oceli a s tím související mohutné invetsice do hutí na Kladně a náboráři do dolů na školách dělali dětem v hlavách docela slušnej guláš. Navíc absence informací o trendech na západě. A jednoznačné zaměření společnosti na těžký průmysl a preference dělnických profesí. To vše vytvéřelo docela silný informační šum.

V osmé třídě ZŠ, přestože jsem odebíral VTM a ABC, jsem byl přesvědčený, že půjdu na Kladno do dolů, protože tam člověk dostane všechno a bere 15 tisíc.

Přesto se mí rodiče nedali zmást a dali mne na tehdy nijak moc preferovaný obor, slaboproudou elektrotechniku. Musel jsem jezdit v půl páté ráno, abych se dostal do osmi hodin do školy.

Přesto trefili trend před cca 30 lety dokonale. Hmm. Možná je lepší dát na selský rozum, než na mluvící hlavy, které si sami zvolily nevhodný obor?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!