Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Barnevernet, zabíjačky a černá sanitka

| 13. 2. 2015

Nový rok je štědrý na kachny a městské legendy. Vymyšlené zprávy a hoaxy bohužel roztrubuje i prezident a vlivné mluvící hlavy.

Barnevernet, zabíjačky a černá sanitka

Ferdinand Peroutka o Hitlerovi napsal, že byl gentleman. Tedy vlastně nenapsal, důkaz se pořád nenašel a podle historiků ani nenajde. – Ale to je jedno, intelektuál před válkou prostě selhal a basta.

Evropská unie zakázala veřejné zabíjačky a naopak povolila porážky halal. Tedy vlastně nezakázala veřejné zabíjačky, ty si podle Státní veterinární správy Češi zakázali sami už v 60. letech), a unijní regulace porážek se na společenské a sportovní události nevztahují. Stejně tak jsme si sami povolili halal a košer porážky. – Ale to je jedno, Brusel nám do toho stejně moc kecá a basta.

Norové ročně zabaví devět tisíc dětí, jak se můžete dozvědět z iDnesu nebo z úvah Václava Klause ml. Tedy vlastně nezabaví, ostatně každý pátý malý Nor by pak vyrůstal mimo domov. Někdo si jen špatně přeložil statistiky, těch devět tisíc je celkový počet všech dětí v osidlech Barnevernetu během kalendářního roku, včetně těch, které jsou u pěstounů třeba už deset let, i těch, kteří se po krátké pauze vrátí k rodičům. Ve dvojnásobném Česku žije v pěstounské péči zhruba deset tisíc dětí a dalších sedm tisíc v domovech a ústavech. Systémy péče i metodiky výpočtů se liší, nicméně když už chcete hrubá čísla srovnávat, Česko vychází jako větší přerozdělovač dětí. – Ale to je jedno, stejně je Norsko jeden velký Lebensborn a basta.

A pak největší český problém od úsvitu dějin, nebo aspoň komunálních voleb 2014: muslimové. Věděli jste například, že když někde zakopete vepřové, muslimové si tam nemůžou postavit dům, natož mešitu? Tedy vlastně můžou, stačí pronést pár modliteb, což připouští i konvičkovci často citovaný protiislámský web. – Ale to je jedno, k zakopávání prasečích hlav vyzývá i pravicový sociolog.

Jsem knedla, ale chci, abyste mě brali vážně

Máme teprve únor, ale rok 2015 už teď vypadá štědrý na kachny a městské legendy. Zatímco ve zlaté éře černé sanitky, údajně unášející mladé lidi na orgány, věřily očividným nesmyslům hlavně děti, nové vymyšlené zprávy a hoaxy roztrubuje prezident a vlivné mluvící hlavy. Tedy lidé s mocí škodit na základě svých předsudků ostatním.

„Jenom“ ostudou je zatím to zakopávání vepřového. Obránci českých tradičních hodnot jsou v téhle guerillové válce stejně směšní, jako by byli somálští dervišové, kteří by do základů rozestavěných kostelů zahrabávali perníkové čerty. „Kluci, i na Bare Naked Christianity psali, že je to křesťanům úplně jedno, vykropěj to svěcenkou a jede se dál.“ – „Nevadí, aspoň jsme jim ukázali, kdo je tady doma! Foť to, to bude lajků!“

Bezprostřednější hrozbou jsou kachny a jejich šiřitelé třeba v případu dvou českých hochů v norské náhradní péči. Jestli je Eva Michaláková v právu, pak si může pogratulovat ke komandu horlivých informačních negramotů, kteří na její podporu utloukají norskou stranu povídačkami ze spikleneckých webů. Pokud jste pro jadernou energii, vzpomeňte si, jaký dojem na vás před lety udělali rakouští odpůrci Temelína, kteří od podvodníků kupovali filtry jaderné elektřiny. Zviklali vaši jistotu – anebo vás utvrdili v tom, že na druhé straně stojí pomatení tatrmani? (Možná tenkrát šlo jen o další kachnu, nicméně Václav Klaus ml. je skutečný.)

Anketa

Skáčete na špek?

Naletí každý, chytří se poučí

Samozřejmě netvrdím, že by bylo vyvrácení několika novinářských kachen definitivním důkazem dokonalosti Evropská unie, bezchybnosti norského sociálního systému nebo nekritizovatelnosti islámu. Taky si nemyslím, že by byla ostuda naletět na kachnu. Není dokonce ani vadou charakteru pamatovat si něco, co se nikdy nestalo. Miloš Zeman může být docela klidně přesvědčený, že Peroutkovu oslavu Hitlera četl. Každý mozek občas tímhle způsobem zkratuje, jak ukazuje kniha Chyby se staly. Stačilo by tváří v tvář důkazům říct: sorry.

Jediný skutečný průšvih je z pohodlnosti, ignoranství nebo prachsprosté lstivosti pořád opakovat něco, co bylo několikrát vyvrácené. Umět si na internetu najít kdejakou úchylárnu, ale obcházet hoax.cz. Koukat na debaty a myslet, že dostatečnou protiváhou jednoho kecala je druhý kecal, ne Demagog.cz a jeho poznámkový aparát. Mít sjetou půlku Wikipedie, ale neznat Seznam častých omylů. Bacha na to: kamarád kamaráda mi říkal, že pro ignoranty jezdí černá sanitka.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

Ivo Patta | 15. 2. 2015 15:46

Nemějte žádný strach co se týká Barnevernetu. Dohnat a předehnat platí stále. MPSV ČR se hodně angažuje pro vznik Profesní komory sociálních pracovníků v České republice. Když k tomu přidám ještě výrok našeho předního sociologa, je jasno: V ČT 24, v Událostech a komentářích, vystoupil sociolog Prof. Ivo Možný. Pronesl jako konstatování reality, že budoucnost výchovy dětí spočívá na matce a sociálce. Vysloveně z výchovy dětí, a tím de facto z rodiny, odstranil otce dětí. Prof. Možný to nijak nezdůvodnil, řekl to jako informaci se kterou máme prostě počítat.

Pokud máte možnost si Události a komentáře z 9. 2. 2015 přehrát, tak doporučuji. Stojí to za to.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Adam Čabla | 16. 2. 2015 10:58
reakce na Ivo Patta | 15. 2. 2015 15:46

Psycholog Jeroným Klimeš zase prohlásil, že když vám odeberou dítě a nevrátí ho do určité doby, tak si máte pořídit nové...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Daniel | 13. 2. 2015 17:18

Je záslužné, že pan Kašpárek odhalil chybu Klause ml., ale další úvahu si měl odpustit, protože to dopadlo katastrofálně (jako vždy, když začne pracovat s čísly).
Už z jím uváděných údajů nijak nevyplývá, že Česko je „větší přerozdělovač dětí“ – takových dětí je 0.18% populace v Norsku a 0.16% v ČR.
Druhá věc je, že jím uváděná data ani nejsou pro tuto analýzu relevantní. Bylo by potřeba vědět na jedné straně kolik je celkový počet dětí (nikoliv všech obyvatel) v obou zemích, a na druhé straně znát strukturu dětí v děcácích a u pěstounů podle důvodů, proč se tam dostaly (kolik jich bylo rodiči opuštěno, kolik jich bylo zabaveno sociálkou a z jakých důvodů).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jan Pozner | 13. 2. 2015 11:03

To o Barnevernu je nějaká přihláška brněnskýho balíka do pokrokový pražský kavárny? :-)
Je s podivem, jak se "kavárníci" dovedou vyhnout tomu podstatnýmu. Fakt je v případě Barnevernet ten podstatný argument kolik dětí berou? Nejde třeba o to co s nima dělají?
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Hruby | 13. 2. 2015 08:37

Hm, zrovna serverem demagog.cz bych moc neargumentoval. Případy, kdy označí za nepravdivý nějaký výrok na základě jemně řečeno sporných argumentů, už tu byla spousta, někdy je to i pochopitelné. Vrcholu to ale dosáhlo asi právě při nedávné debatě s Konvičkou, kde v několika případech na demagog.cz dlouze sebrali argumenty, které pro naprostou většinu čtenářů představovaly spíše potvrzení Konvičkova tvrzení, ovšem ve vidění demagoga dokazovaly naopak nepravdu. Název serveru v tomto ohledu velmi sedí :-( Mimochodem řečeno, osobně si pana Konvičky moc nevážím, i přes to mě ale způsob "hodnocení" na demagog.cz jemně řečeno zarazil...

Jinak obecně - celkem souhlasím, že vyvracení některých kachen či "oblíbených omylů" je žádoucí, protože mohou být až nebezpečné. Na druhé straně ale podobně nešťastná může být i snaha o vyvracení omylů za každou cenu tím, že chytneme někoho za nějaký třeba reálný omyl a na jeho základě pak shodíme celé tvrzení. Tohle sedí třeba na Barnevernet - jistěže se píše řada pitomostí. Jenže i umírněný pohled potvrzovaný i řadou jeho zaměstnanců ukazuje na to, že problém to malý není a háček je právě v jasně patrném posunu fungování v několika posledních letech... Ještě někdy v roce 2000 by byla kritika mimo a šlo o dobře fungující organizaci. S postupným nástupem "nové generace" zaměstnanců s vyloženě "moderními názory" a podstatně menším vztahem k tradičním rodinným modelům ale sporných případů nesporně přibývá, Michaláková není zdaleka první a ani nejde o první případ, kdy se k činnosti organizace velmi kriticky vyslovila hlava jiného státu (dokonce bych řekl, že Zemanův výrok nebyl ani mezi politiky nejdrsnější).
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit komentovanou zprávu

Gabriel Pleska | 13. 2. 2015 09:46
reakce na Tomas Hruby | 13. 2. 2015 08:37

No, pokud z Demagog.cz vezmete jen ty výsledné žebříčky... to je asi lepší ho nesledovat vůbec. Michal mluví o jeho poznámkovém aparátu. Zde více k jeho názoru naň: http://finmag.penize.cz/kaleidoskop/274950-cesko-hleda-demagoga
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Petr Moses | 13. 2. 2015 07:30

Ad zabijačky: novináři nám lhali. http://www.denik.cz/z_domova/konec-verejnych-zabijacek-naridil-zakon20120111.html

Je škoda, že na zkratkovité, polopravdivé zprávy reaguje pan Kašpárek zkratkovitými, polopravdivými zprávami. Poslední zpřísnění zabijaček proběhlo dle v.u. odkazu v roce 2012. Starší z nás pamatují nesmyslné zpřísňování potravinářských norem od 90-tých let, kdy jsme se přibližovali právu Evropské unie. Naše normy byly přísnější než normy ve "starých zemích".

Demagog.cz je někdy užitečný nástroj. Žel své posuzování nechávají ovlivňovat svými pocity. Hodnotím ho na 50% správných hodnocení, 40% mylných, 10% úmyslně mylných.

Jediný skutečný průšvih je z pohodlnosti, ignoranství nebo prachsprosté lstivosti pořád opakovat něco, co bylo několikrát vyvrácené. - včetně pana autora.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!