Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Borat vyváží pivo

| 28. 11. 2014

Zemana jeho příznivci malují jako dříče sloužícího českým firmám a pracovním místům. V Kazachstánu tenhle proexportní robot zkratoval.

Borat vyváží pivo

„Nezapomeňte, že české pivo je nejlepší. Žádná americká konkurence nabízející nějakou špinavou vodu nám nemůže konkurovat, stejně jako německé pivovary,“ řekl Miloš Zeman na své diplomatické misi kazašským podnikatelům. Bonmot™ si zaslouží tři připomínky.

První a vlastně nejméně důležitá je, že Zeman kecá nesmysly. V Americe i Německu umí vařit skvělá piva všech myslitelných druhů. V Americe ejly, portery nebo stouty, v Německu pšenku, bocky a märzeny. Několik skvělých pivovarů je hned kousek za česko-bavorskými hranicemi, v Bamberku, tak kdyby příště zbyla chvilka…

To by ještě nebylo to nejhorší: na diplomatických cestách se blafuje hůř než na marakéšské tržnici. Fascinující je hlavně to, komu se Zeman snažil vlísat a koho při tom pomlouval.

Čtyřicet procent vývozu českého piva jde totiž právě do Německa. Naše exportní pivovary teď musí doufat, že si Fricek pod jejich etiketami nepředstaví Zemana a jeho rozumování o německém pivu. Spojené státy jsou sedmé největší odbytiště. Německo a USA nejsou navíc jenom obří pivní trhy měřeno zkonzumovanými hektolitry, konkrétně pátý a druhý na světě. Zároveň to jsou země, ve kterých jsou lidé zvyklí za dobré pivo utrácet nehorázné peníze. Poštvěte si proti sobě jejich pivaře a plzeňský úřad práce pojede na směny.

Zato Kazachstán v přehledech spotřeby piva nepřekvapivě chybí. Vodítkem může být, že v sousedním Uzbekistánu se vypije zanedbatelných 11 litrů na hlavu ročně. Vařená ovčí hlava se zkrátka snoubí spíš s kumysem než s ležákem.

To sice neznamená, že v Asii nečeká příležitost pro české pivovarníky a stavitele pivovarů, ale rozhodně nestojí za sebemenší ohrožení zajetých penězovodů pro český pivní průmysl. Zemana jeho příznivci malují jako dříče sloužícího českým firmám a pracovním místům, jenže v Kazachstánu tenhle proexportní robot zkratoval.

Anketa

Máme nejlepší pivo?

Ostatní země mají podřadný draslík

Třetí připomínka jde za stylem uvažování, který není vlastní jenom Zemanovi. Holedbající se český prezident ironií osudu nejvíc ze všeho připomíná filmového Kazacha Borata, cestujícího po Americe ku „prospěchu věhlasného kazašského národa“. Pokud si na frašku Sashi Barona Cohena vzpomínáte, víte, že měl Borat neustálou potřebu zdůrazňovat, že „Kazachstán je země číslo jedna“. Za tím následovala a) nesmyslná vítězná disciplína, jako že právě v Kazachstánu žije muž s největším počtem prstů nebo že je Kazachstán největší exportér draslíku, b) útok na jinou zemi, třeba na Uzbekistán. Často oboje dohromady: dokonce i filmová kazašská hymna hrdě hlásá, že „ostatní země mají podřadný draslík“.

Cohen skvěle zachytil duševní nastavení, které vzkvétá v postkomunistických zemích. Jeho součástí je neomezená tolerance k ponižování a posmívání, podle hesla zadupej je dřív, než oni zadupou tebe. Být arogantní až chucpe sice občas není od věci, problém je ale v tom, že ten druh arogance, který předvedl Zeman – a se kterým se v různých podobách setkáváme denně na pracovištích i ve veřejném životě, je arogance směrem dolů. Arogance ke slabším. Jako by nestačilo, že je naše pivo nejlepší. Je nutné ještě přesvědčovat, že cizí pivo není ani trochu dobré, že je to jen špinavá voda. Tak málo si někteří z nás věří.

Prezident přitom může propagovat zboží a služby ze své země, aniž by shazoval ostatní. Nedávno to předvedl Andrej Kiska. Na své diplomatické cestě po Spojených státech několik dnů vyzdvihoval slovenské technologické firmy a ani jednou se nesnížil k „bonmotu“, že Rakušáci a Maďaři neumí programovat.

Slovenská ekonomická diplomacie vyváží nuly a jedničky do Silicon Valley. Gratulujeme. Česko dokázalo exportovat Borata do Kazachstánu. Taky výkon.

Vložit komentář

Abychom udrželi vysokou kvalitu diskuze na Finmagu, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdříve musíte zaregistrovat. Na následující odkaz pak klikněte v případě, že jste zapomněli své heslo.

Diskuze

Další příspěvky v diskuzi (4 komentáře)

Jan Daniel | 30. 11. 2014 00:03

Spíš bych si tipnul, že pan Kašpárek se připojil k zástupu „politických komentátorů“, kteří s vážným výrazem ve tváři analyzují Zemanovy bonmoty a další výšplechty a tváří se přitom, že jde o velkou politiku. Přitom stejně jako 99% lidí netuší, jak taková státní návštěva v Kazachstánu ve skutečnosti probíhá a jak ta jednání opravdu vypadají. Z novin se k němu totiž dostaly pouze Zemanovy nejapné pokusy o hospodské vtipy. Zemanův humor sice není můj šálek čaje, ale zase dokážu odlišit, co asi bylo seriózní jednání a co byl pouhý pokus o vtip k odlehčení situace. Představa, že součástí agendy rozhovorů bylo Zemanovo přesvědčování o tom, kdo vaří špinavou vodu, je k smíchu.
Celé toto politicko-mediální odvětví Pussypolitics je asi stejně seriózní jako TV pořad Prásk. Je to prostě dokonalé: politika jako showbusiness pro ošklivé lidi. Vítejte poslední fázi demokracie.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Jiří Suchý | 29. 11. 2014 20:21

Myslím, že tady zase děláme z komára velblouda. Oblíbenost politiků je alespoň na západě obecně nízká a běžnému člověku spíš pijí krev, než že by ho zajímalo, co zase melou. Asi to není správné, ale je to tak. Moc nás nezajímá, co melou ti naši, natož ti zahraniční. Takže moc nechápu, proč by Němce mělo zajímat, co mele nějaký Zeman a už vůbec ne, proč by kvůli tomu měl přestat dělat něco, co má rád. Stejně jako mě nezajímá, co mele třeba polský prezident.

Souhlasím, že by se prezident měl mírnit ve výrazivu. Na druhou stranu, mě mnohem víc vadí, že se u nás schvalují zku....é zákony, než to, že to konečně někdo řekl na plná ústa. Bohužel, to jsem u nás asi jediný.
Pokud jde o překlad výrazu "pussy" chápu, že mnozí jsou pohoršeni, protože Google překládá tento výraz jako "kočička", takže nechápou, co to ten Zeman mlel.
Náš prezident má vizáž a slovník, který se asi každému nelíbí, na druhou stranu, alespoň se nelítá radit do Trilaterální komise o tom, komu hodí bombu na hlavu, jako to dělal ten druhej vejlupek ( ten čin myslím naplňuje obvzlášť u ministra všechny znaky vlastizrady)

Vlastizrada je trestný čin podle § 309 trestního zákoníku, který spáchá ten „občan ČR, který ve spojení s cizí mocí (každý stát mimo Českou republiku) nebo s cizím činitelem (osoba, která sice není oprávněna jednat jménem cizího státu, ale má na politické dění v něm významný vliv) spáchá trestný čin rozvracení republiky (§ 310), teroristického útoku (§ 311), teroru (§ 312) nebo sabotáže (§ 314)“.
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Tomas Hruby | 28. 11. 2014 08:13

Cožpak rytí do amerického piva, ale s tím německým je to pořádný úlet. On si totiž málokdo z Čechů přesvědčených o top kvalitě našeho piva uvědomí, že původní české pivo už neexistuje a současné "ležáky" vznikly až v Plzni v 19. století příchodem sládka odkudpak asi? No z Bavorska... Následně to všichni kopírují..
Od německého se výsledek trochu liší a získal specifikum kvůli trochu jiným surovinám, to zas ano, ale každopádně navážet se v oblasti piva do Němců je slušné chucpe.
Ale otevřeně - Zeman v tomto není ani náhodou jediný, proti jeho jiným výrokům jde o slabý odvar...
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

František Marek | 28. 11. 2014 05:40

No a přesto všechno je u nás dost lidí, kteří presidenta zbožňují. Nevím, zda je to projev nostalgie na dobu minulou, či frustrace z nabité svobody, jejímž důsledkem je i větší odpovědnost každého jednotlivce. Každopádně nás čekají krušné chvíle. Pokud jsou bonmoty pana prezidenta jen nechutné, kterým se zasměje asi jen málo kdo, tak ok. Je tu ovšem nebezpečí, že jeho nevymáchaná ústa mohou přivést naší republiku do ještě větší izolace. A nedej bože, na pokraj války.

Jeho nedávné extempore v Českém rozhlase neměla řešit ani tak Rada pro rozhlasové vysílání, ale spíše nějaké lékařské konzilium, složené z předních psychologů a psychiatrů.

Nemáme to u nás moc jednoduché. První porevoluční president byl idealista, druhý pragmatik a ten současný spíše schizofrenik ....
+
+
-

Reagovat | Citovat | Nahlásit

Předplaťte si tištěný Finmag

Předplaťte si tištěný Finmag

Baví vás články, které každý den publikujeme na Finmagu? Pak vás bude bavit i tištěný FINMAG. Roční předplatné vyjde na 294 korun (za jedno číslo zaplatíte 49 korun). A nebojte, platit můžete i kartou.

Michal KašpárekMichal Kašpárek
* 1984. Absolvent bakalářského studia žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2009 novinář v MF DNES, Metropolisu a Computer...více o autorovi.

Facebook

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.

OK

Přihlášení

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!